Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Саченко Світлана Іванівна. Облік і внутрішньогосподарський контроль виробничих витрат на хлібопекарних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Саченко С.І. Облік і внутрішньогосподарський контроль виробничих витрат на хлібопекарних підприємствах – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню сучасних проблем обліку й внутрішньогосподарського контролю витрат виробництва на хлібопекарних підприємствах. На основі дослідження особливостей хлібопекарного виробництва визначено їх вплив на побудову системи обліку та контролю виробничих витрат та основні проблеми й недоліки діючих методик.

В роботі уточнено перелік статей витрат хлібопекарного виробництва, який враховує сучасні структурні та технологічні особливості, розроблено пропозиції з удосконалення обліку прямих витрат й обґрунтовано доцільність розподілу загальновиробничих витрат за двома альтернативними варіантами: з допомогою ставок (драйверів) витрат (зарубіжний досвід) та з допомогою розрахункових коефіцієнтів, обчислених основі ціни на продукцію хлібопечення. Удосконалено класифікацію виробничих витрат і запасів хлібопекарного виробництва та їх обліку в системі рахунків. Розроблено блок – схеми алгоритму для автоматизації процесу обчислення повної собівартості продукції.

Запропоновано здійснювати поетапний внутрішньогосподарський контроль витрат хлібопекарних підприємств і розроблена загальна схема спеціальних контрольних процедур з одночасним врахуванням операцій технологічного контролю.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення й нове вирішення актуальної задачі з удосконалення методики і організації обліку та внутрішньогосподарського контролю витрат хлібопекарних підприємств, що дає змогу зробити такі висновки та подати наступні рекомендації і пропозиції.

  1. Дослідження динаміки обсягів виробництва, споживання, а також цін на хлібобулочні вироби свідчить про тенденції їх зростання і підкреслює необхідність формування адекватної методики та політики щодо обліку виробничих витрат, яка виступає суттєвою умовою розвитку конкурентного середовища, підвищення якості продукції та зниження цін на неї.

  2. Облік витрат в даний час супроводжується цілою низкою проблемних питань, які, в першу чергу, пов’язані з категорійним визначенням суті виробничих витрат і їх групуваннями. У зв’язку з цим в роботі запропоновано уточнити ці витрати у діючих нормативно-правових актах України з метою забезпечення більш точного калькулювання собівартості хлібопекарної продукції в контексті національної реформи бухгалтерського обліку.

  1. У процесі організації обліку на хлібопекарних підприємствах слід виходити з уточненої автором класифікації витрат виробництва. Відповідно до цього рекомендованими є наступні статті витрат: витрати борошна, витрати додаткової сировини, витрати інших складників, пряма заробітна плата, нарахування на пряму заробітну плату, витрати на утримання обладнання виробничого призначення, паливо, загальновиробничі витрати.

  2. Обчислення повної собівартості продукції доцільно здійснювати за допомогою використання коефіцієнтів розподілу, в основі яких лежить ціна хлібобулочних виробів, або використати зарубіжний досвід, а саме порядок розподілу непрямих витрат за бюджетною ставкою на одиницю замовлення або одиницю випущеної продукції, що матиме позитивний вплив на спрощення та підвищення оперативності самої процедури розрахунків собівартості одиниці продукції. На основі рекомендованої методики розроблено блок – схему алгоритму для автоматизації процесу обчислення повної собівартості.

  3. Одним з напрямів вдосконалення інформаційного забезпечення управління витратами є переформатизація первинних документів. Це, зокрема, стосується: накладних-відвантажень (рекомендується ввести графу щодо вологості та якості сировини, а для забезпечення контролю за даним показником доцільно передбачити також місце для підпису особи, котра їх визначила, що дозволить виявляти винуватців перевитрат і забезпечить відповідальність за це конкретних осіб); форми книги партіонного обліку борошна (з адаптацією напрямів автоматизації її формування й заповнення); виробничого звіту ( в частині уточнення графами про економію чи перевитрати сировини з розмежуванням у розрізі відповідальних осіб, а також - вихід черствого хліба і браку). При виписці накладних на відпуск матеріалів, автором запропоновано використовувати сигнальні документи (іншого кольору), якщо згідно з обліковими даними після відпуску у виробництво на складі залишиться менше борошна, ніж потрібно за нормами на наступну зміну. Це дозволить комірникові своєчасно подати у відділ постачання замовлення на поставку нової партії сировини.

  4. Специфіка хлібопекарного виробництва включає в себе можливість часткової реалізації некондиційної хлібобулочної продукції, яка користується попитом у найменш соціально захищених верств населення – пенсіонерів й безробітних. Така ситуація вимагає адекватного її відображення в обліку. Тому на підприємствах хлібопечення до рахунку 24 “Брак у виробництві” запропоновано відкрити субрахунок 241 “Некондиційна продукція, придатна для реалізації”. Для покращення аналітики обліку про брак у виробництві доцільно його відображати за такими напрямками: за місцями виникнення, видами, характером, кількості, причинах і винуватцях. Це дасть змогу забезпечити певні суми відшкодувань при виявленні конкретних винуватців браку.

  5. Для покращення організації внутрішньогосподарського контролю за витратами на хлібопекарних підприємствах запропоновано такі етапи: контроль правильності вибору методу обліку витрат; контроль матеріальних витрат; контроль прямих витрат на оплату праці; контроль правильності розподілу загальновиробничих витрат; контроль інших витрат виробництва та оцінка перспектив і можливостей зниження рівня витрат.

  6. Ефективність методики внутрішньогосподарського контролю за витратами на виробництво в значній мірі залежить від правильності вибору і використання контрольних процедур. Автором розроблено загальну схему внутрішньогосподарського контролю витрат хлібопекарного виробництва і запропоновано найбільш важливі процедури економічного контролю за витрачанням сировини і основних матеріалів як найбільш вагомої статті витрат у собівартості хлібобулочних виробів.

Запропонована методика внутрішньогосподарського контролю враховує технологічні операції виробництва та охоплює найбільш імовірні ділянки зловживань ,що дозволить зменшити непродуктивні витрати.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Саченко С.І. Автоматизація розрахунків величини планових витрат при їх бюджетуванні як елемент ефективної системи управління витратами // Науковий вісник. Збірник наукових праць. Національна академія державної податкової служби України . – Ірпінь: НАДПС, 2004. – №2(24). – С.25 – 32.

  2. Саченко С.І. Аналіз діючих підходів до організації обліку витрат на виробництво // Наукові записки. – Тернопіль: Економічна думка, 2003. – Вип. 12. – С.47-49.

  3. Саченко С.І. Аудит витрат в комп’ютерному середовищі // Наукові записки. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – Вип. 11.– С. 144-145.

  4. Рудницький В.С., Саченко С.І. Методологічні аспекти автоматизації аудиту витрат // Вісник національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Част. 2. – Рівне. - 2004. – Вип. 4(28). - С.255-260.

  5. Саченко С.І. Зарубіжний досвід обліку витрат і результатів діяльності та можливості його застосування у вітчизняній обліковій практиці // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2002. – Вип. 12 – С.38 –43.

  6. Саченко С.І. Класифікація витрат і калькулювання собівартості хлібопекарної продукції в контексті національної реформи бухгалтерського обліку // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – Хмельницьк. – 2003. – С.180-182.

  7. Саченко С.І. Облік прямих витрат у хлібопекарній промисловості та можливі напрями його удосконалення // Галицький економічний вісник. - 2004. -№3. -С.95-102.

  8. Саченко С.І. Основи організації обліку витрат за національними стандартами // Наукові записки. – Тернопіль: Економічна думка, 2001.- Вип. 9. – С.200-201.

  9. Саченко С.І. Проблеми розподілу непрямих витрат // Галицький економічний вісник. – 2005. -№ 2(6). – С.159 – 163.

  10. Саченко С.І. Розвиток методів і прийомів аудиту витрат у сучасних умовах // Вісник Тернопільського академії народного господарства. - 2002. – Вип. 3. – С.78-79.

  11. Саченко С.І. Концептуальні проблеми розвитку системи внутрішнього контролю витрат виробництва в умовах ринку // Держава і регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - 2006. - №4. - С.317 – 320.

В інших виданнях:

  1. Саченко С.І., Гуцайлюк Л.О., Хорунжак Н.М. На шляху реформування системи бухгалтерського обліку в Україні// Матеріали міжвузівської конференції “Проблеми розвитку фінансової системи та обліку”. - Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2000. - С.22

2. Рудницький В.С., Саченко С.І. Зведений облік витрат матеріалів на виробництво хлібопекарної продукції та напрями його удосконалення // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі”. - Львів: Львівська комерційна академія, 2004. - С.295-299.

3. Саченко С.І. Внутрішньогосподарський контроль у системі управління виробничими витратами // Матеріали Міжнародної науково – практичної конференції “Проблеми та перспективи розвитку обліку, аналізу, контролю та аудиту у сфері надання послуг”. - Тернопіль: ТДЕУ, 2005. - С. 270 -272.

4. Svitlana Sachenko, Olexander Beley.The Information System of Control Risks//Proceedings of The first IEEE International Workshop “Intelligent Data Acguisition and Advanced Computing Systems: Technology and Applications” (IDAACS’01). - Foros, 2001.- Р.270-274.