Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Юрченко Катерина Григорівна. Облік і контроль витрат виробництва та формування собівартості молокопродукції: Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2002. - 240арк. - Бібліогр.: арк. 169-179.



Анотація до роботи:

Юрченко К.Г. Облік і контроль витрат виробництва та формування собівартості молокопродукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2002.

Висвітлені питання удосконалення обліку та контролю витрат виробництва і зниження собівартості продукції на підприємствах молокопереробної промисловості. Визначено основні проблеми галузі та напрями їх вирішення. Критично оцінено існуючу організацію та методологію обліку і контролю витрат виробництва молокопродуктів щодо їх відповідності сучасним вимогам управління.

З метою підвищення оперативності та достовірності обліково-економічної інформації запропоновано інтегрування всіх видів господарського обліку витрат в єдиній системі на основі використання новітніх комп’ютерних технологій. Обґрунтовано необхідність впровадження удосконаленого нормативного обліку витрат з використанням нових рахунків та субрахунків, організованого за місцями виникнення витрат і центрами відповідальності. Розроблена класифікація витрат виробництва та галузева номенклатура статей калькуляції, рекомендовано впровадження внутрішньогосподарського нормативного методу обліку на основі нових первинних документів і облікових регістрів, маршрутну технологію документування переробки сировини у ході технологічного процесу. Розроблені пропозиції щодо автоматизації облікових процедур на основі мережі АРМ фахівців підприємства. Викладена методика оцінки та обліку попутної продукції, запропоновано розрахунок нормативної ціни на молоко відповідно до міжнародних і національних стандартів вмісту білка. Внесені рекомендації з обліку і розподілу комплексних витрат, визначені бази цього розподілу. Обґрунтовано доцільність напівфабрикатного варіанта зведення витрат виробництва та нормативного попередільного калькулювання собівартості молокопродукції. Розроблено пропозиції щодо удосконалення контролю формування собівартості продукції галузі.

Результатом дисертаційного дослідження є методологічні рекомендації щодо удосконалення обліку і контролю витрат виробництва, спрямовані на зниження собівартості продукції підприємств молокопереробної промисловості, підвищення рентабельності виробництва та конкурентоспроможності молокопродукції на товарному ринку. За результатами проведеного дослідження можна зробити наступні висновки.

1.Підвищення ефективності діяльності підприємств молокопереробної галузі в умовах ринку є одним з пріоритетних напрямків розвитку економіки України. Формування ринкового середовища та необхідність отримання прибутків нерозривно пов’язані з пошуком ефективних методів управління виробництвом на основі удосконалення облікової інформації та адаптації існуючої системи обліку й контролю витрат до національних і міжнародних стандартів.

2.За результатами проведеного дослідження вітчизняних і зарубіжних наукових шкіл та виходячи з практичного досвіду обліку господарської діяльності розроблені рекомендації до впровадження на підприємствах галузі інтегрованої системи господарського обліку на основі застосування новітніх комп’ютерних технологій, що дозволить підвищити оперативність і достовірність економічної інформації в управлінні витратами.

3.Обґрунтовано застосування на підприємствах галузі нормативного методу обліку витрат виробництва за місцями виникнення і центрами відповідальності, адаптованого до технологічно-організаційних особливостей підприємств галузі з використанням нових рахунків і субрахунків обліку відхилень від норм.

4.Розроблена класифікація витрат виробництва і реалізації молоко- продукції за функціями виробничого процесу, їх економічною роллю в цьому процесі та галузева номенклатура статей калькуляції сприятимуть побудові раціональної обліково-аналітичної системи і вирішенню інформаційних потреб сучасних молокопереробних підприємств.

5.Запропоновано методику обліку попутної продукції молокопереробного виробництва з використанням окремого рахунку. Виходячи з вимог міжнародних і національних стандартів щодо вмісту білка, розроблено розрахунки ціни попутної продукції та сировини при відпуску у виробництво, що дозволяють визначати реальну собівартість молокопродуктів і сприяють раціональному використанню ресурсів підприємства.

6.Розроблена методика нормативного внутрішньогосподарського обліку витрат на основі нових первинних документів щоденної звітності, маршрутної технології обліку використання сировини та виходу молокопродуктів, блок-схем і алгоритмів вирішення облікових задач дозволяє в системі автоматизованої обробки даних на основі ПЕОМ виявляти непродуктивні витрати і втрати ресурсів, визначати причини та відповідальних за відхилення в режимі реального часу для оперативного прийняття управлінських рішень. Експериментальне впровадження маршрутних карт на Київському міському молочному заводі № 3 дозволило знизити витрати на виробництво молокопродуктів на 3500 грн. на місяць.

7.Відповідно до організаційно-технологічних особливостей молоко-переробного виробництва пропонується оптимальний склад статей комплексних витрат для їх обліку і контролю, запропонована методика їх розподілу за нормативно-коефіцієнтним методом, що підвищить аналітичність їх обліку і контролю, а також оперативність обчислення фактичної собівартості молокопродуктів. У дисертації доведено, що загальновиробничі витрати в цехах, в яких переважає ручна праця, доцільно розподіляти між видами молокопродукції пропорційно сумі прямих витрат на сировину і матеріали. В автоматизованих виробництвах базою розподілу рекомендується обрати кількість машино-годин роботи устаткування. Розподіл комплексних витрат допоміжних виробництв між підрозділами основного виробництва пропонується здійснювати за методом послідовного розрахунку або методом взаємних послуг.

8.На молокопереробних підприємствах пропонується застосовувати напівфабрикатний варіант зведеного обліку витрат виробництва молокопродуктів за центрами відповідальності з одночасним калькулюванням цехової і повної собівартості, що підвищить відповідальність за витрати ресурсів підприємства.

9.Відповідно до загальної концепції зниження собівартості продукції галузі розроблені рекомендації щодо комплексної автоматизації управління молокопереробним підприємством, а також з методики аналізу взаємозв’язку “витрати - обсяг виробництва - прибуток”, маржинального прибутку та рентабельності, економіко-математичного моделювання розрахунку оптимальної рецептури молокопродуктів, що дозволить в мережі АРМ фахівців контролювати динаміку і поведінку витрат, визначати оптимальний асортимент і обсяги виробництва окремих видів продукції для забезпечення достатнього рівня рентабельності.

10.На основі дослідження існуючих методів обґрунтовано необхідність застосування нормативного попередільного методу калькулювання виробничої собівартості молокопродукції; розроблено алгоритм обчислення та форму звітної калькуляції повної собівартості продукції галузі, що дозволяє здійснювати контроль за дотриманням норм витрат матеріальних, трудових і фінансових ресурсів у процесі виробництва на основі аналізу відхилень. Використання запропонованого розрахунку обчислення фактичної виробничої собівартості молокопродуктів дозволяє усунути неузгодженість між національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та існуючою методикою нормативного калькулювання.

11.Розроблено рекомендації з організації та методології внутрішньо-господарського оперативного контролю витрат виробництва молокопродукції на основі ПЕОМ для вчасного виявлення і попередження негативних явищ у формуванні собівартості та збільшення прибутків підприємств галузі.

Викладені рекомендації та пропозиції були апробовані на молокопереробних підприємствах України і отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Білуха М.Т., Юрченко К.Г. Інтеграція обліку в молокопереробній промисловості із застосуванням нових інформаційних технологій// Вісник податкової служби. – 2001. – № 26. – С.28 – 31.

  2. Юрченко К.Г. Класифікація витрат виробництва в нових умовах господарювання // Підприємництво, господарство і право. – 2001. – № 11. – С.101-104.

  3. Юрченко К.Г. Методика розподілу непрямих витрат виробництва// Вісник податкової служби. – 2001. – № 39. – С.59 – 62.

  4. Юрченко К.Г. Нормативний облік і контроль виробництва продукції у молокопереробній галузі// Бухгалтерський облік і аудит. – 2001. – № 9. – С. 27 – 32.

  5. Юрченко К.Г. Облік витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції у промисловості за П(С)БО// Вісник податкової служби. – 2001. – № 30. – С. 62 – 64.

  6. Юрченко К.Г. Облік витрат та калькулювання собівартості продукції за П(С)БО// Вісник КНТЕУ. – 2001. – № 1. – С. 79 – 87.

  7. Юрченко К.Г. Особливості обліку витрат виробництва молокопродукції// Вісник КНТЕУ. – 2001. – №3. – С. 74 – 81.