Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Євдощак Володимир Іванович. Облік і контроль витрат цукрового виробництва та формування собівартості продукції : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно- економічний ун-т. — К., 2006. — 188арк. — Бібліогр.: арк. 156-170.



Анотація до роботи:

Євдощак В.І. Облік і контроль витрат цукрового виробництва та формування собівартості продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

Висвітлені питання удосконалення обліку і контролю витрат цукрового виробництва. Визначено основні проблеми галузі та напрями їх вирішення. Критично оцінено існуючу методологію обліку і контролю витрат цукрового виробництва щодо їх відповідності сучасним вимогам управління.

З метою підвищення оперативності та достовірності обліково-економічної інформації запропоновано на технологічній основі комп’ютеризації обробки інформації про фінансово-господарську діяльність підприємства створити інтегровану систему господарського обліку. Обґрунтовано необхідність впровадження удосконаленого нормативно-попередільного обліку витрат з використанням нових рахунків та субрахунків, організованого за місцями виникнення витрат і центрами відповідальності. Розроблена класифікація витрат виробництва та галузева номенклатура статей калькуляції, рекомендовано впровадження нормативно-попередільного методу обліку на основі нових первинних документів і облікових регістрів, запропонована маршрутна технологія документообороту з виготовлення цукрової продукції. Розроблені пропозиції щодо автоматизації облікових процедур на основі мережі АРМ фахівців підприємства.

Доведена можливість калькулювання собівартості продукції за нормативним методом при нормативно-попередільному методі. Запропонована комплексна система внутрішньогосподарського контролю, розроблена і апробована методологія оперативного внутрішньогосподарського контролю формування собівартості продукції галузі.

Результатом дисертаційного дослідження є методологічні рекомендації щодо удосконалення обліку і контролю витрат виробництва, спрямовані на зниження собівартості продукції підприємств цукрової промисловості, підвищення рентабельності виробництва та конкурентоспроможності продукції на товарному ринку. За результатами проведеного дослідження можна зробити

наступні висновки.

1. Дослідження в цукровій промисловості свідчать, що за останні роки в

Україні відбувається спад цукрового виробництва, низька конкурентоспроможність продукції на міжнародному та внутрішньому ринках, що є результатом високої собівартості та росту цін на ринку цукру.

З метою запобігання кризовій ситуації в дисертації запропоновано рекомендації з удосконалення обліку і контролю витрат виробництва та формування собівартості продукції в системі управління цукровими підприємствами.

2. Запропоновано замість так званого «котлового методу» обліку затрат в цукровій промисловості впровадити нормативно-попередільний метод обліку затрат з визначенням собівартості виконаних робіт на переділі, що сприятиме управлінню затратами у місцях їх виникнення і центрами відповідальності.

3. Для персоніфікації відповідальності за затратами між аграрним і промисловим переділами виробництва цукрової продукції рекомендовано вести у діючому Плані рахунків бухгалтерського обліку на рахунку 20 «Виробничі запаси» ввести субрахунок 2010 «Заготівля сировини для переробки», що сприятиме поліпшенню контрагентських взаємовідносин між учасниками виробничого процесу, збільшенню кількості і якості цукрової продукції та її експортного потенціалу.

4. На основі проведеного дослідження витрат виробництва, їх характеристики та носіїв інформації у цукровій промисловості проведено групування витрат за фазами і переділами технологічного процесу цукроваріння, що дозволить управляти витратами за місцями їх виникнення та центрами відповідальності, оперативно у реальному часі виявляти перевитрати ресурсів, брак продукції і вживати заходів щодо їх неприпустимості та запобігання виникненню, що в свою чергу, дозволить дотримуватися національних і міжнародних стандартів виробництва цукрової продукції за якістю та її конкурентоспроможністю на міжнародному ринку.

5. Внесено рекомендації з приводу поліпшення носіїв інформації щодо введення до товарно-транспортних накладних на перевезення показника цукристості буряків, що дозволить запобігти зловживанням заводами у випуску кількості цукрової продукції та її нелегальної реалізації; запровадження маршрутної карти за переділами технологічного процесу дозволить управляти витратами у місцях їх виникнення та за центрами відповідальності, а також персоніфікувати контроль за формуванням собівартості продукції при нормативно-попередільному методі контролю.

6. Запропонована маршрутна система обліку витрат за нормативно-попередільним методом по фазах (переділах) технологічного процесу цукрового виробництва, яка сприятиме оперативному виявленню порушень стандартів за кількістю і якістю (цукристістю) продукції та запобігання їх виникненню, позитивно впливатиме на формування собівартості продукції, задовольнить інформаційні потреби управління виробництвом і зменшить трудомісткість обліково-аналітичного процесу.

7. В дисертації доведена можливість калькулювання собівартості цукрової продукції за нормативним при нормативно-попередільному методі, що забезпечить виявленню нераціональних витрат в процесі цукрового виробництва та дозволить економічно обґрунтувати їх ціноутворення.

8. Розроблено рекомендації з організації оперативного контролю витрат цукрового виробництва на основі ПЕОМ, який об'єднує хімічний, технологічний та фінансовий, з метою вчасного виявлення і попередження негативних явищ у формуванні собівартості. Запропонована класифікація відхилень від норм витрат, економіко-математична модель оперативного визначення розміру відхилень за рахунок зміни норм та форми вихідної інформації облікових і розрахункових відхилень, що сприятимуть управлінню витратами за технологічними переділами.

9. Запропонована номенклатура показників контролю витрат за фазами (переділами) цукрового виробництва, місцями виникнення витрат і центрами відповідальності, що дозволить в ході виробництва виявляти витрати виробничих ресурсів, готової і супутньої продукції та запобігати їх виникненню.

Викладені рекомендації і пропозиції відповідають проведеному дослідженню, мають наукову новизну та практичну спрямованість, пройшли апробацію на цукрових підприємствах і отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Дудко В.П., Грінчук М.С., Євдощак В.І. Контроль у системі державного регулювання економіки: теорія та організація: Монографія. – Чернівці: Прут, 2006. – 366с.

  2. Євдощак В.І. Контроль фінансового стану підприємства в умовах реструктуризації економіки // Науковий вісник “Економіка” Чернівецького університету. – Чернівці, 1999. – Вип.54. – С.96-100.

  3. Євдощак В.І. Аналіз і оцінка результатів фінансово-господарської діяльності підприємства при проведенні контролю // Науковий вісник “Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду”. – Чернівці, 2001. – Вип.І. – С.237-241.

  4. Євдощак В.І. Розвиток контролю в умовах трансформування економіки // Науковий вісник “Економічні науки”. – Чернівці: АНТ Лтд, 2003. – Вип.2. – С.529-536.

  5. Євдощак В.І. Основні етапи та напрямки розвитку системи контролю в Україні // Науковий вісник “Економічні науки”. – Чернівці: АНТ Лтд, 2003. – Вип.4. – С.348-356.

  6. Євдощак В.І. Господарський контроль у системі управління // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип. І. – Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – С.402-413.

  7. Євдощак В.І. Фінансова звітність – основне джерело інформації при контролі стану і результатів діяльності суб’єктів туристичної індустрії // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип. ІІІ. – Економічні науки. – Чернівці, 2005. – С.273-278.

  8. Євдощак В.І. Облік витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції у промисловості після введення в дію П(С)БО // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип. 4. – Економічні науки. – Чернівці, 2005. – С.263-271.

  9. Євдощак В.І. Особливості обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції // Науковий вісник НТУ «ХПИ».–Харків. – 2005. – №58. – С.139-143.

  10. Євдощак В.І. Внутрішньогосподарський контроль за формуванням собівартості продукції // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип. 1. – Економічні науки. – Чернівці, 2006. – С.325-337.

  11. Євдощак В.І. Удосконалення обліку витрат цукрового виробництва // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип. 2. – Економічні науки. – Чернівці, 2006. – с.291-298.

У інших виданнях:

    1. Євдощак В.І. Контрольно-аудиторський процес та його стадії // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції „Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура”. – Чернівці: Рута, 1999. – С.101-104.

    2. Євдощак В.І. Застосування фінансового аналізу в контролі // Арабески ЧТЕІ КНТЕУ: Науково-практичний збірник. Том 1. – Чернівці: Зелена Буковина, 1999. – С.107-114.

    3. Євдощак В.І. Застосування обчислювальної техніки в контролі // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції “Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації“. – Київ: МП “Юніверс ЛТД“ 2000. – Т. ІІ. – С.358-363.

    4. Євдощак В.І. Аналіз майнового стану підприємства // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції “Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду”. – Чернівці: АНТ Лтд, 2001. – Вип.ІV. – С.277-283.

    5. Євдощак В.І. Контроль в умовах застосування комп’ютерних технологій // Науковий вісник “Економічні науки”. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – Вип.2. – С.420-422.

    6. Євдощак В.І. Організація обліку витрат виробництва // "Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція": Матеріали XV міжнародної науково-практичної конференції, 2006. Ч. ІІ. – Чернівці, 2006. – С.141-144.