Князєва Оксана Володимирівна. Облік і контроль витрат і доходів підприємств рибного господарства : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Князєва О.В. Облік і контроль витрат і доходів підприємств рибного господарства. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» УААН, Київ, 2008.
В дисертації досліджено стан та проблеми обліку і контролю витрат і доходів на підприємствах рибного господарства Азово-Чорноморського басейну України. Визначено роль і місце бухгалтерського обліку та контролю витрат і доходів в інформаційному забезпеченні системи управління підприємством. Запропоновано поглиблену класифікацію витрат і доходів з урахуванням специфіки галузі.
Удосконалено первинну бухгалтерську документацію, розроблено форми облікових реєстрів та внутрішньої звітності у системі управлінського обліку витрат і доходів. Запропоновано методику обліку внутрішніх розрахунків між центрами відповідальності із використанням трансфертних цін.
Розроблено комплексну організаційно-інформаційну модель внутрішнього контролю витрат і доходів із використанням бюджетів у якості норм контролю.
Результатом дослідження є обґрунтування теоретичних засад та надання практичних рекомендацій щодо удосконалення методики обліку і контролю витрат і доходів на підприємствах рибного господарства України. Основні висновки і пропозиції, обґрунтовані в дисертації зводяться до наступного:
Фінансовий стан підприємств рибогосподарської галузі нестабільний. Внаслідок зниження обсягів виробництва і реалізації продукції, незбалансованого співвідношення цін на виробничі ресурси і вироблену продукцію, неефективної системи оподаткування, відсутності державної підтримки зменшилися дохідність і платоспроможність підприємств рибного господарства.
Підвищення ефективності діяльності підприємств рибного господарства в сучасних умовах потребує перебудови економічного механізму господарювання відповідно до вимог ринкової економіки та удосконалення основних елементів системи управління - обліку і контролю витрат і доходів.
Умовою досягнення раціональної організації обліку і контролю витрат і доходів стає вивчення виробничо-господарської діяльності кожного підприємства та виявлення спільних для підприємств рибного господарства Азово-Чорноморського басейну організаційно-технологічних особливостей, які впливають на побудову обліку і контролю, а саме: організаційна структура підприємства; існування двох напрямів діяльності: вилову риби та виготовлення рибної продукції; складна технологія виробництва; присутність у технологічному процесі фізико-механічних та біохімічних процесів; тісна залежність між складовими частинами виробництва; сезонні коливання сировинної бази; незначні розміри незавершеного виробництва.
Вдосконалення організаційно-економічного механізму підприємств рибного господарства досягається шляхом впровадження обліку витрат і доходів за центрами відповідальності. На підприємствах рибного господарства рекомендується виділення чотирьох типів центрів відповідальності: центрів інвестицій, центрів розрахункового прибутку, центрів витрат і центрів доходів. Відповідно до визначених типів центрів відповідальності внесено пропозиції по вдосконаленню принципів організаційної та фінансової структуризації підприємств рибного господарства. Пропонується розглядати підприємство як сукупність центрів відповідальності, пов’язаних між собою лініями відповідальності.
Класифікацію витрат удосконалено за рахунок підбору класифікаційних ознак, що відповідають інформаційним потребам управління. Запропоновано класифікувати витрати за видами, за способом включення до собівартості, за відношенням до обсягу виробництва, за періодичністю виникнення, за місцями виникнення, за етапами виробничого процесу, за ступенем контрольованості. Така класифікація витрат дозволить здійснювати облік і контроль витрат за центрами відповідальності, посилити процес виявлення резервів зниження собівартості вилову, підвищити якість інформації про об’єкти обліку витрат, калькулювати собівартість окремих видів рибної продукції.
Класифікацію доходів удосконалено за рахунок групування класифікаційних ознак за напрямами використання інформації про доходи в системі управління підприємством рибного господарства. Класифікація доходів за ринками збуту та за видами реалізованої продукції надасть можливість підвищити аналітичність облікових даних, оперативно визначати рентабельність окремих видів продукції, вести аналітичний облік доходів від реалізації у цих розрізах.
Велика питома вага сировини і матеріалів у собівартості рибопродукції обумовлює необхідність удосконалення форм первинних документів з обліку матеріальних витрат. Удосконалена за рахунок введення додаткових реквізитів форма лімітно-забірної картки, виконує як функцію первинного бухгалтерського документу так і контрольні функції.
Розроблений автором регістр аналітичного обліку - Відомість руху риби-сирцю, напівфабрикату та готової продукції за центром прибутку "Виробничо-господарський комплекс "Флот", дає змогу акумулювати необхідні дані для здійснення аналітичного обліку витрат на вилов риби за центрами відповідальності та породами виловленої риби.
Облік на підприємствах рибного господарства доцільно здійснювати в єдиній (інтегрованій) системі рахунків бухгалтерського обліку шляхом введення аналітичних рахунків першого, другого та третього порядків. Запропоновано схему кодування аналітичних рахунків та склад нормативно-довідкової інформації для здійснення кодування.
Для обліку і контролю результатів діяльності центрів відповідальності запропоновано впровадження внутрішнього ринкового механізму на основі застосування трансфертних цін на продукцію флоту. Облік фінансових результатів діяльності центрів відповідальності запропоновано вести на рахунку 682 “Внутрішні розрахунки” за відповідними аналітичними рахунками.
Форми внутрішньої звітності центрів витрат і центрів розрахункового прибутку, які розроблено автором, побудовані за принципом підконтрольності показників та їх деталізації на кожному рівні управління.
Тестування існуючої системи внутрішнього контролю витрат і доходів підприємств рибного господарства довело, що організація попереднього і поточного контролю витрат і доходів не повністю відповідає вимогам внутрішнього управління, відсутня достатня інформаційна база, контроль здійснюється безсистемно, і з запізненням. Тому запропоновано комплексну інформаційно-організаційну модель внутрішнього контролю витрат і доходів підприємств рибного господарства.
Уточнено поняття «норми контролю». Це узаконені на державному рівні та встановлені на рівні підприємства, визнані обов'язковими параметри його діяльності. У числі планових норм контролю особливе місце відведене системі бюджетів. Автором запропоновано методику складання бюджетів з метою здійснення контролю за витратами і доходами у розрізі окремих підрозділів підприємств, розроблено форми операційних бюджетів.
Аналіз відхилень фінансових результатів пропонується проводити на основі звітів центрів відповідальності на чотирьох рівнях на основі показників жорстких і гнучких бюджетів.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Князєва О.В. Бюджети як норми контролю витрат і доходів підприємств рибного господарства // Облік і фінанси АПК. – 2007. - № 9-10 – С.169-174. (0,4 друк. арк.).
Князєва О.В. Класифікація доходів підприємств в системі бухгалтерського обліку // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2006. - № 5. – С.56-62. (0,32 друк. арк.).
Князєва О.В. Методика контролю витрат за центрами відповідальності з використанням ваучерів (на прикладі підприємств рибного господарства України) // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - № 9 (75). – С.185-195. (0,54 друк. арк.).
Князєва О.В. Особливості впровадження управлінського обліку на підприємствах рибного господарства України // Наукові записки. Зб. наук. пр. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. - № 16. – С.322-326. (0,40 друк. арк.).
Князєва О.В. Сезонні витрати у рибній галузі: проблемні питання обліку // Вісник Житомирського державного технологічного університету. - 2006. – №3 – С. 47-51. (0,22 друк. арк.).
Статті у інших виданнях
Князєва О.В. Децентралізована система обліку та трансфертне ціноутворення на підприємствах рибного господарства // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – 2007. - № 577. – С. 162-169. (0,51 друк. арк.).
Князєва О.В. До питання трансфертного ціноутворення у діяльності підприємств рибного господарства // Рибне господарство України. – 2006. - № 3-4 (44-45). – С.50-53. (0,33 друк. арк.).
Князєва О.В. Застосування органолептичних прийомів контролю у рибній галузі // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – 2006. - № 7. – С. 69-74. (0,55 друк. арк.).
Князєва О.В. Учет и контроль расходов на содержание и эксплуатацию необоротных активов на предприятиях рыбного хазяйства // Рибне господарство України (спецвипуск). – 2007. - №7. – С.71-73. (0,24 друк. арк.).
Тези доповідей
Князєва О.В. Важливість професійного погляду бухгалтера в питанні формування облікової політики витрат // Інтелектуальний потенціал молоді в науці і практиці: Всеукраїнська наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених. Хмельницький, 23 травня 2006 р. – Хмельницький, 2006 р. – Ч.1. - С. 80-82. (0,14 друк. арк.).
Князєва О.В. Облік витрат у рибному господарстві: управлінський аспект // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи: Міжнародна наукова студентсько-аспірантська конференція. Львів, 13-14 травня 2005 р. – Львів, 2005. – С. 153-154. (0,12 друк. арк.).
Князєва О.В. Проблеми обліку витрат на підприємствах рибного господарства // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції: Міжнародна науково-практична конференція. Київ, 20-22 квітня 2005 р. – Київ, 2005. – Ч.2. – С. 89-91. (0,12 друк. арк.).