Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Метелиця Володимир Михайлович. Облік і контроль бюджетного фінансування сільського господарства : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Метелиця В.М. Облік і контроль бюджетного фінансування сільського господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

У дисертації здійснено теоретико-методичне обґрунтування та розробку практичних рекомендацій щодо удосконалення обліково-контрольного забезпечення бюджетного фінансування сільського господарства. Сформульовано визначення поняття “бюджетне фінансування сільського господарства” та наведено узагальнену класифікацію бюджетних видатків. Доведено, що бюджетне фінансування виступає об’єктом обліку в статиці та об’єктом фінансового контролю.

Рекомендовано в примітках до річної фінансової звітності висвітлювати методику обліку та порядок оподаткування бюджетних коштів і розроблено модель контролю за їх рухом у сільськогосподарських підприємствах.

Запропоновано шляхи уніфікації бухгалтерського обліку і практики оподаткування бюджетних коштів. Побудовано систему внутрішньогосподарського контролю бюджетного фінансування сільського господарства та розроблено напрями удосконалення методики його обліку і внутрішньогосподарського контролю в умовах застосування комп’ютерних технологій.

У дисертаційній роботі здійснені теоретичне узагальнення та розробка практичних рекомендацій щодо удосконалення обліково-контрольного забезпечення надходження, цільового й ефективного використання сільськогосподарськими підприємствами бюджетних коштів. Одержані результати засвідчують вирішення поставлених завдань і досягнення мети дослідження та дають змогу зробити такі висновки:

1. Огляд наукової літератури та бюджетного законодавства дав можливість навести визначення поняття “бюджетне фінансування сільського господарства” з позиції сільськогосподарського підприємства та з позиції бюджету, як суб’єктів, які вступають у фінансові відносини. Приведено узагальнену класифікацію бюджетних видатків, в якій поєднано погляди вчених із законодавчо визначеною бюджетною класифікацією та враховано інтеграційні процеси вітчизняного сільського господарства.

2. При обґрунтуванні теоретичних основ відображення в обліку бюджетних коштів встановлено, що фінансування виступає одним із джерел формування господарських засобів, відповідає принципам бухгалтерського обліку, має своє місце у системі бухгалтерського обліку і зв’язки з об’єктами обліку. Доведено, що оскільки бюджетне фінансування є об’єктом обліку, то воно є і об’єктом контролюючих дій з боку всіх уповноважених суб’єктів фінансового контролю (виступає об’єктом фінансового контролю).

3. У процесі дослідження сучасного стану національної системи державної фінансової підтримки сільського господарства виявлено, що вона характеризується високим рівнем нормативно-правового забезпечення, значно нижчими обсягами фінансування (порівняно з ЄС і США), незначною участю регіонів, нераціональним розподілом, неефективним використанням обмежених бюджетних ресурсів. Система підтримки галузі потребує чіткого поділу на підтримку сільського господарства і підтримку сільської території; посилення контролю за надходженням і використанням бюджетних коштів на загальнодержавному, регіональному та на рівні підприємства; переорієнтації на здійснення прямих адресних виплат населенню і фінансування сільських територій за рахунок скорочення обсягів фінансування виробництва і розвитку перспективних джерел фінансування (ринок цінних паперів, корпоративні об’єднання тощо).

4. При оцінці сучасного стану обліку бюджетного фінансування виявлено необхідність висвітлення у фінансовій звітності підприємства прийнятої облікової політики. Рекомендовано в примітках до річної фінансової звітності сільсько-господарських підприємств формувати витяг з Наказу про облікову політику в частині, що стосується методики обліку та порядку оподаткування бюджетного фінансування (у вигляді таблиці). Це забезпечить користувачів інформацією про затверджену на підприємстві облікову політику щодо бюджетного фінансування і допоможе уникнути непорозумінь з державними контролюючими органами.

5. У процесі дослідження сучасного стану контролю бюджетного фінансування встановлено, що необхідною умовою надходження, цільового та ефективного використання бюджетних коштів фінансової підтримки є організація дієвого внутрішньогосподарського контролю, проте применшувати роль державних, спеціалізованих і відомчих контролюючих органів не слід. Тому до застосування всіма суб’єктами (зовнішніми і внутрішніми), що здійснюють контроль бюджетного фінансування, рекомендовано модель контролю надходження і використання бюджетних коштів фінансової підтримки сільськогосподарськими підприємствами. Модель є базовою основою для формування суб’єктами контролюючих дій організаційно-методичних засад здійснення контролю бюджетного фінансування сільського господарства.

6. З метою уніфікації бухгалтерського обліку і практики оподаткування капітальних трансфертів останні повинні включатись до складу валового доходу платника податку на прибуток, а основні фонди, фактично придбані (створені) за рахунок цих коштів повинні підлягати податковій амортизації. Крім того, сільськогосподарське підприємство-платник податку на додану вартість повинно отримати право на податковий кредит в сумах ПДВ, сплачених при придбанні товарів (послуг) чи основних фондів за рахунок капітальних трансфертів, оскільки вони використовуються в господарській діяльності цього підприємства.

7. Всі кошти державної фінансової підтримки вважаються цільовими і в обліку сільськогосподарських підприємств повинні бути відображені на рахунку 48 “Цільове фінансування і цільові надходження”. У разі виникнення дебіторської заборгованості по бюджетному фінансуванню дотримання положень бухгалтер-ського обліку і вимог податкового законодавства щодо сплати ФСП можливе при застосуванні в кореспонденції з рахунком 48 субрахунку 373 “Розрахунки за нарахованими доходами”, а у випадку надходження бюджетних коштів на банківський рахунок підприємства – через використання субрахунку 311 “Поточні рахунки в національній валюті”.

8. Порівняльний аналіз практики обліку державних грантів за міжнародними стандартами та практики обліку бюджетного фінансування сільського господарства за національними стандартами вказує на необхідність внесення змін до П(С)БО 15 щодо першочерговості визнання фінансування як такого, а не як доходу, щодо порядку обліку бюджетного фінансування довгострокових біологічних активів, оцінених за справедливою вартістю та щодо жорстокого державного контролю за впровадженням у вітчизняний сільськогосподарський облік виявлених альтернатив облікового забезпечення бюджетного фінансування.

9. Для забезпечення зближення інтересів власника (безперервна з року в рік державна фінансова підтримка) та держави (цільове і ефективне використання бюджетних коштів, високорентабельне господарювання підприємств) побудована система внутрішньогосподарського контролю бюджетного фінансування в сільсько-господарських підприємствах. Найбільш дієвим суб’єктом контролю за рухом бюджетних коштів у середніх і великих за розміром підприємствах вважається служба внутрішньогосподарського контролю, для працівників якої розроблено й рекомендовано до використання робочі документи (контрольні відомості).

10. В умовах застосування комп’ютерних технологій для обліку бюджетного фінансування в середніх за розміром сільськогосподарських підприємствах рекомендовано у програмі “Конфігурація для сільськогосподарських підприємств України” на базі “1 С: Підприємство 7.7. Бухгалтерський облік для України” відкривати аналітичні рахунки 5-го порядку, використовувати субконто 1 “Бюджетне фінансування” та шаблон типових операцій.

З метою підвищення дієвості внутрішньогосподарського контролю в сільськогосподарських підприємствах з комп’ютеризованим бухгалтерським обліком до застосування контролерам запропоновано програму контролюючих дій. Для унеможливлення маніпулювання даними електронної облікової системи і збереження достовірної контрольної інформації необхідним є створення архіву первинних документів, що стосуються операцій з коштами фінансової підтримки.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Метелиця В.М. Податковий та бухгалтерський облік бюджетних субсидій (дотацій) і капітальних трансфертів сільськогосподарським товаровиробникам / В.М. Метелиця // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 6. – С. 19–25.

2. Метелиця В.М. Бухгалтерський облік бюджетного фінансування виробництва продукції тваринництва / В.М. Метелиця // Агроінком. – 2005. – № 7. – С. 18–22.

3. Метелиця В.М. Забезпечення сільськогосподарських товаровиробників вітчизняною технікою на умовах фінансового лізингу / В.М. Метелиця // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 2. – С. 35–42.

4. Метелиця В.М. Бюджетне фінансування сільського господарства (до набрання чинності П(С)БО 30 “Біологічні активи”) / В.М. Метелиця // Вісник ЖДТУ. – 2006. – № 3 (37). – С. 225–231.

5. Метелиця В.М. Облікова політика бюджетного фінансування сільськогосподарських підприємств / В.М. Метелиця // Наук. вісник Нац. аграр. ун-ту : зб. наук. праць. – 2007. – Вип. 111. – С. 273–277.

6. Метелиця В.М. Контроль за надходженням і використанням бюджетних коштів фінансової підтримки сільського господарства / В.М. Метелиця // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 3–5. – С. 123–128.

7. Метелиця В.М. Облік бюджетного фінансування в умовах застосування комп’ютерних технологій на сільськогосподарських підприємствах / В.М. Метелиця // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 11–12. – С. 180–185.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

8. Метелиця В.М. Державні гранти як форма допомоги сільськогоспо-дарського виробництва / В.М. Метелиця: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [“Проблеми пореформеного розвитку агропромислового виробництва та основні напрямки їх розв’язання”], (Хоростків, 17–18 травня 2005 р.) / Терноп. ін-т агропромислового виробництва УААН, Подільська дослідна станція ТІ АПВ УААН [та ін.]. – Тернопіль – Хоростків: ТІ АПВ УААН, 2005. – С. 272–278.

9. Метелица В.М. Государственные гранты: согласование национальных и международных стандартов бухгалтерского учета / В.М. Метелица: материалы междунар. науч.-практ. конф. [“Конверсия бухгалтерского учета на основе МСФО”], (Душанбе, 7–8 ноября 2005 г.) / Общественный ин-т профессиональных бухгалтеров и аудиторов Республики Таджикистан. – Душанбе: ОИПБА РТ, 2005. – С. 46–49.

10. Метелиця В.М. Організація внутрішньогосподарського контролю бюджетного фінансування сільського господарства / В.М. Метелиця: тези доп. III міжнар. наук.-практ. конф. [“Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи”], (Київ, 29–30 листопада 2007 р.) / Мінфін України, Мінагрополітики України [та ін.]. – К.: “Юр-Агро-Веста”, 2007. – С. 191–193.