Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Гушко Сергій Володимирович. Облік і аудит виробничих витрат в умовах фукціонування інформаційних систем підприємства: дисертація канд. екон. наук.: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Гушко С.В. Облік і аудит виробничих витрат в умовах функціонування інформаційних систем підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. - Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Київський національний економічний університет. - Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням удосконалення обліку та аудиту виробничих витрат в умовах функціонування інформаційних систем на промислових підприємствах.

На основі проведеного дослідження доведено вплив зовнішніх та внутрішніх факторів на систему управління витратами виробництва на підприємствах Криворізького регіону.

Розглянуто методику обліку і аудиту виробничих витрат на досліджуваних підприємствах за умов використання інформаційних систем.

В роботі запропоновано концептуальний підхід стосовно методики визначення економічної ефективності промислового виробництва на основі комплексного аналізу кінцевих підсумків.

Розроблена інформаційно-аналітична система управління виробничими витратами IACSPC (Information Аnalytical Control System of Production Cost), на базі програмного забезпечення 1С: Підприємство 7.7, охоплює набір методичних прийомів ведення обліку та аудиту виробничих витрат. Відмінна особливість пропонованої методики аудиту виробничих витрат, як складової частини IACSPC, полягає в повній відвертості для користувачів з точки зору налаштування і програмування власних розробок.

В дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, по створенню методики обліку та аудиту виробничих витрат в умовах функціонування інформаційних систем на прикладі підприємства, яке займається ремонтом електрообладнання гірничодобувних підприємств та шахт Кривбасу, а саме АТЗТ “Електромашпромсервіс”. Це дозволяє найбільш достовірно відобразити зміну результатів виробництва внаслідок прийняття стабілізаційних управлінських рішень, одним з яких є автоматизація обліку виробничих витрат.

Результатом дисертаційного дослідження є методичні пропозиції, щодо вдосконалення процесу обліку та аудиту виробничих витрат в умовах функціонування інформаційних систем. У роботі наведено обґрунтування теоретичних і науково-методичних положень стосовно цього питання.

В період становлення системи нормативного регулювання бухгалтерського обліку, його стандартизації, що відбуваються в умовах розвитку ринкових відносин, особливо важливо і актуально усвідомити відсутність єдиного підходу, загальної точки зору відносно теорії виробничих витрат. Зважаючи на це, був проведений аналіз різних точок зору, та їх систематизація. Ключовим етапом робіт під час побудови методичних основ витратної політики на підприємстві є розробка документа під назвою “методика обліку виробничих витрат”. В свою чергу, одним з основних аспектів витратної політики, крім створення фінансово прозорої системи управління, є формулювання вимог до інформаційної системи по обліку виробничих витрат.

Комплексне вивчення економіки підприємств передбачає систематизацію показників господарської діяльності, без якої неможливо надати справжнього уявлення про ефективність виробничого процесу. Необхідно, щоб конкретні дані про різні види діяльності були органічно пов'язані між собою в єдиній комплексній системі, якою є програма 1С: Підприємство 7.7. На АТЗТ "Електромашпромсервіс" виразно виявляються тенденції в необхідності застосування ефективної системи управління підприємством. Такою системою могла б стати розроблена інформаційно-аналітична система управління виробничими витратами IACSPC.

Визначені в дисертаційному дослідженні позитивні результати від господарської діяльності, що були досягнуті внаслідок впровадження розробленої IACSPC, не знайшли відображення в поліпшенні фінансового становища акціонерного товариства, оскільки частково були спрямовані на поповнення оборотного капіталу та на збільшення платоспроможності підприємства.

З переходом до ринкових відносин в економіці нашої країни виникли нові проблеми і потреби, що обумовили появу нових спеціальностей і нових теоретичних і практичних дисциплін, в тому числі і аудиторського контролю. Вивчення специфіки промислового підприємства дозволяють визначити основні напрями аудиторської перевірки, тобто сформулювати програму аудиту. Переходячи безпосередньо до аудиту виробничих витрат на АТЗТ "Електромашпромсервіс", відразу потрібно звернути увагу на ряд моментів:

  1. Як базова програма автором була взята програма 1С: Підприємство 7.7.

  2. Під час розробки методики обліку виробничих витрат в умовах функціонування інформаційної системи закладалася можливість виділення контрольного аспекту, призначеного для внутрішнього і зовнішнього аудиту.

Таким чином, оцінка якості інформації, що надається управлінською інформаційною системою, є однією з найважливіших функцій аудитора. Впровадження на підприємстві інформаційних систем, сприяє розвитку абсолютно іншого аудиту, а саме управлінського аудиту. Проведення аудиту з використанням програмного забезпечення 1С: Підприємство 7.7 дає можливість дослідити і дати рекомендації в таких напрямках:

системне адміністрування;

управління портфелем замовлень;

контролінг;

планування виробництва.

Наведені вище пропозиції висвітлено також у публікаціях автора. Застосування рекомендацій, що містяться у дисертаційній роботі, дозволять підприємствам підвищити якість обліку та аудиту виробничих витрат в умовах функціонування інформаційних систем та ефективніше використовувати результати своєї діяльності.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Гушко С.В. Доцільність автоматизації управлінського обліку за умов реформування методології обліку з урахуванням міжнародного досвіду // Міжнародна економіка. Збірник наукових праць. - К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. - 2000. - №26. - С. 101-103.- 0,2 д.а.

  2. Савченко В.Я., Гушко С.В. Основні принципи бухгалтерського обліку в умовах функціонування інформаційних систем // Економіка. Вісник. - К.: КНУ ім. Тараса Шевченка. - 2001. -№51. - С. 26-32. – 0,6 д.а. (особисто автору належить 0,25 д.а., де відображено спільне використання вітчизняних і міжнародних стандартів фінансової звітності в рамках одного підприємства).

  3. Гушко С.В. Автоматизація економічної інформації - один з визначальних факторів вітчизняних промислових підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2001. -№102. - С. 93-100. - 0,3 д.а.

  4. Гушко С.В. Стратегічний облік виробничих витрат в керованих інформаційних системах // Стратегія економічного розвитку України. Наукових збірник. - К.: КНЕУ. - 2002.- №2(9). - С. 516-522. - 0,46 д.а.

  5. Гушко С.В. Аудит виробничих витрат за умов функціонування інформаційних систем на підприємстві // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002. -№140. - С. 108-119. - 0,5 д.а.

  6. Гушко С.В. Поєднання інформаційних технологій та облікової політики виробництва на гірничо-металургійних підприємствах Кривбасу // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002. -№144. - С. 17-23. - 0,27 д.а.

В інших наукових виданнях:

  1. Гушко С.В. Необхідність впровадження інформаційних технологій на шляху реформування бухгалтерського обліку // Розвиток науки про бухгалтерський облік. Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції. Частина ІІІ. - Житомир: ЖІТІ. - 2000. - С.217-220. - 0,15 д.а.

  2. Гушко С.В. Аудит виробничих витрат // Україна наукова 2001. Матеріали першої всеукраїнської науково-практичної конференції. Економічні науки. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2001. –Т.9. - С. 57-58. - 0,08 д.а.

  3. Гушко С.В. Організація і управління виробничим процесом в умовах функціонування інформаційних систем // Наука і освіта 2002. Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції.. Економіка. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002. –Т.10. - С. 47-48. - 0,08 д.а.