Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Сухолитка Наталія Василівна. Облік і аудит припинення діяльності юридичної особи : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Сухолитка Н.В. Облік і аудит припинення діяльності юридичної особи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2008.

Досліджено концептуальні основи обліку операцій з припинення діяльності підприємств, розкрито економічну сутність таких понять, як: “припинення діяльності юридичної особи”, "реорганізація", “банкрутство” та генезис обліку процедур, пов’язаних з припиненням діяльності підприємства; проведено критичний аналіз існуючих дефініцій та запропоновано власне їх визначення з урахуванням завдань бухгалтерського обліку та визначено місце ліквідаційної процедури у життєвому циклі підприємства.

Обґрунтовано методологію та методику обліку під час припинення діяльності торговельних підприємств України: запропоновано аналітичні рахунки до субрахунків з обліку розрахунків з кредиторами; висвітлено методику обліку на реєстраційному етапі реорганізації. Визначено авторську концепцію аудиту процедури ліквідації і розроблено методику її перевірки. Основні результати дослідження знайшли своє відображення у практиці торговельних підприємств Чернівецької та Івано-Франківської області і навчальному процесі Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоноване вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні та розробці шляхів удосконалення обліку і аудиту припинення діяльності юридичної особи в сучасних умовах господарювання.

Результати проведеного дослідження дають можливість зробити такі висновки.

1. Уточнено визначення терміну “реорганізація”. Автором рекомендовано розуміти його в такій редакції: “Реорганізація – це сукупність організаційно-правових заходів, що спрямовані на повну або часткову передачу майнових прав і обов’язків підприємства – правопопередника підприємству-правонаступнику, які призводять до припинення діяльності юридичної особи-правопопередника, за винятком реорганізації у формі виділення”. З метою усунення неоднозначності в тлумаченні поняття “ліквідаційна вартість”, запропоновано розуміти його як „вартість об'єкта в умовах прискореної реалізації”, а суму коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов’язаних з продажем (ліквідацією), визначати як „чистий дохід від ліквідації необоротних активів”.

2. Обґрунтовано, що найбільш прийнятним для оцінки ліквідаційної маси є метод розрахунку ліквідаційної вартості об’єкта з урахуванням еластичності попиту за ціною, що дозволяє визначати ліквідаційну вартість об’єктів оцінки за умов скороченого періоду експозиції; враховувати фактор вартості грошей у часі; приймати до уваги фактор економічної вимушеності реалізації.

3. Запропоновано етапи проведення реорганізації підприємства та наведено характеристику кожного із них, що дозволить розмежувати окремі заходи, які проводяться на кожному конкретному етапі. Розроблено класифікацію господарських операцій, що відбуваються в період реорганізації, в залежності від їх впливу на обсяг майна і зобов’язань підприємства.

4. Обґрунтовано необхідність застосування аналітичних рахунків до синтетичних, які використовуються в ході ліквідаційної процедури. Розроблена система аналітичних рахунків з врахуванням пропозицій стосовно черговості задоволення вимог кредиторів. Запропонований порядок обліку операцій при здійсненні добровільної ліквідації підприємства дозволить вдосконалити систему обліку розрахунків із кредиторами, надасть можливість оперативного одержання інформації про стан розрахунків з кредиторами кожної конкретної черги.

5. Удосконалено методику ведення фінансового обліку на реєстраційному етапі реорганізації. Запропоновано введення додаткового рахунка „Реорганізація підприємств” для обліку змін в обсязі майна і зобов’язань новостворених підприємств, до якого відкриваються субрахунки залежно від кількості підприємств, що утворюються в результаті реорганізації. Це дозволить врахувати розподіл різниці в обсязі майна і зобов'язань, що виникає в період між датою затвердження розподільчого балансу і датою реєстрації новостворених у ході реорганізації підприємств.

7. Обґрунтовано, що в процесі здійснення ліквідаційної процедури підприємство, яке визнане господарським судом банкрутом, не підпадає під категорію платників податку на додану вартість і податку на прибуток.

8. Удосконалено форму реєстру вимог кредиторів, яка містить дані про кожного кредитора, розмір його вимог по грошових зобов'язаннях і (чи) обов'язкових платежах, про черговість задоволення кожної вимоги, суму задоволених вимог та відсоток задоволених вимог від загальної суми визнаних вимог певної черги.

9. Удосконалено та приведено у відповідність з інформаційними потребами користувачів склад та зміст статей проміжного ліквідаційного балансу і обґрунтовано необхідність його складання.

10. Розроблено комплексну методику перевірки ліквідаційної процедури, яка може бути використана у практиці вітчизняного аудиту. Методика ґрунтується на визначенні елементів (господарських фактів), які необхідно перевірити за кожним видом операцій; документів, які слід дослідити; оцінці суттєвості можливих відхилень і визначенні впливу цих відхилень на вибір аудиторського висновку. Використання зазначених рекомендацій сприятиме зниженню аудиторського ризику, підвищенню ефективності аудиту.

11. Запропоновано власний підхід до розрахунку рівня суттєвості в умовах припинення діяльності юридичної особи.

Наведені рекомендації та пропозиції, складені за результатами дисертаційного дослідження, мають наукову новизну та практичну спрямованість, пройшли апробацію на підприємствах торгівлі, в діяльності яких проводилися процедури ліквідації та реорганізації, і отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Сухолитка Н.В. Особливості процедури ліквідації підприємств // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ.– Чернівці: АНТ Лтд, 2004.– Вип. IV. – С. 162 – 174.

  2. Сухолитка Н.В. Припинення діяльності юридичної особи: теоретичні аспекти // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – Вип. IV. Економічні науки. Ч. 3. – С.221 – 232.

  3. Сухолитка Н.В. Припинення діяльності юридичної особи: сутність та способи // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VI між нар. Наук.-практ. конф: Черкаси, 28 – 30 вересня 2005р. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 359 – 362.

  4. Сухолитка Н.В. Особливості складання ліквідаційного балансу // Розвиток обліку і аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства: Матеріали міжнар. наук.-практ. Конф.: 17 – 18 грудня 2005 р. – Харків: НТУ "ХПІ", 2005. – С. 48.

  5. Сухолитка Н.В. Ліквідаційний баланс: сутність та особливості // Вісник НТУ “ХПІ”. Зб. наук. пр. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Харків: НТУ "ХПІ", 2005. - №58. Т. 3. – С. 74 – 76.

  6. Сухолитка Н.В. Концепція суттєвості: практична значимість у аудиті банкрутства // Вісник НТУ “ХПІ”: Зб. наук. пр. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків НТУ “ХПІ”, 2006. - № 13 (1). – С. 85-86.

  7. Скрипник (Сухолитка) Н.В. Системний підхід до організації планування аудиту ліквідаційної процедури // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці, 2006. – Вип. ІV. Економічні науки . – С. 448 – 457.

  8. Сухолитка Н.В. Значення суттєвості в аудиті банкрутства // Дослідження та оптимізація економічних процесів "Оптимум 2006" Тр. V-ї між нар. наук-практ. конф. 23 – 24 листопада 2006 р. – Харків НТУ “ХПІ”, 2006. – С. 226.