Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Дмитренко Алла Василівна. Облік і аналіз витрат у будівництві : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 280арк. — Бібліогр.: арк. 217-232.



Анотація до роботи:

Дмитренко А.В. Облік і аналіз витрат у будівництві. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів діючих систем обліку та аналізу витрат на виробництво будівельної продукції на прикладі будівельних організацій м. Полтава.

У роботі висвітлено вплив організаційно-технічних особливостей будівельних підприємств на побудову бухгалтерського обліку. Визначено класифікацію витрат з урахуванням галузевої специфіки як методологічну основу їх обліку та аналізу та перелік калькуляційних статей витрат у будівельній галузі для обчислення виробничої собівартості продукції будівництва з поділом калькуляційних статей на статті змінних та постійних витрат.

У дисертаційній роботі запропоновано власне визначення собівартості будівельно-монтажних робіт. Обґрунтовано методику калькулювання виробничої собівартості продукції будівництва з урахуванням вимог положень вітчизняних і міжнародних нормативних документів з обліку. Удосконалено форми первинних документів і облікових регістрів, які враховують необхідність ведення обліку та калькулювання виробничих витрат. Визначено об’єкт аналізу витрат витрати за видами діяльності з метою виявлення впливу непрямих (загальновиробничих) витрат на величину собівартості будівельно-монтажних робіт та розроблено методику щодо їх розподілу за функціями. Удосконалено методику здійснення фінансового обліку виробничих витрат і розподілу непрямих витрат між об’єктами будівництва та центрами відповідальності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення наукового завдання щодо обліку й аналізу витрат на виробництво будівельної продукції. Проблеми полягають у розробленні та впровадженні методики обліку й аналізу витрат на виробництво продукції будівництва, яка забезпечує отримання інформації для правильного первинного відображення таких витрат, обліку та калькулювання цих витрат і складання фінансової звітності.

Проведене дослідження дозволяє зробити такі висновки і пропозиції:

    1. Порівняння Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку (далі – МСБО) 11 “Будівельні контракти” й П(С)БО 18 “Будівельні контракти” свідчить, що вони не повністю відповідають один одному. Останній не достатньо відображає особливості обліку в будівництві та його проблеми і не пов’язаний з іншими національними стандартами бухгалтерського обліку. Відповідно даний стандарт потребує доопрацювання.

    2. З метою визначення найточнішої оцінки доходів і витрат за будівельним контрактом, в обліковій діяльності будівельних підприємств необхідно застосовувати, крім першого методу оцінки ступеня завершеності робіт вимірювання й оцінка виконаної роботи, і третій метод оцінки ступеня завершеності робіт „співвідношення фактичних витрат із початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом”.

    3. На сьогодні не враховані зміни щодо адміністративних витрат, пов’язаних із виконанням будівельного контракту у формі № КБ-2в ”Акт приймання виконаних підрядних робіт”, що доречно зробити за пропозицією автора. Відповідно до рекомендованих змін у типових формах із будівництва, адміністративні витрати, що пов’язані з виконанням будівельного контракту, необхідно уточнити і в ДБН 1.1.-1-2000 із посиланням на Ресурсні елементні кошторисні норми та Поточні одиничні розцінки до ресурсних елементних кошторисних норм.

    4. Розгляд особливостей методології обліку витрат у будівельних організаціях свідчить про необхідність більш широкого використання нормативного методу обліку в будівництві, який не заперечує використання пооб’єктного методу обліку витрат, але бере на себе функцію контролю за правильністю ведення первинних документів про витрати.

    5. З метою вдосконалення документального обліку роботи будівельних машин і механізмів у дисертаційній роботі будівельним підприємствам запропоновані зміни в складі первинних документів з їх обліку залежно від того, власні вони чи залучені. Зміни щодо витрат на утримання та експлуатацію будівельних машин і механізмів доречно внести і до ДБН 1.1.-1-2000, Ресурсних елементних кошторисних норм та Поточних одиничних розцінок до ресурсних елементних кошторисних норм.

    6. Для поліпшення обліку некапітальних робіт будівельним підприємствам як замовникам, так і підрядникам передбачено окреме ведення обліку витрат на зведення та розбирання таких об’єктів.

    7. З метою вдосконалення зведеного обліку витрат у будівництві запропоновано його ведення згідно нових облікових регістрів з коригуванням до особливостей облікового процесу будівельних підприємств.

    8. Рекомендовано застосування при калькулюванні собівартості будівельної продукції відповідних калькуляційних одиниць залежно від видів виконуваних робіт та визначення переваги складання планової калькуляції як обов’язкової для будівельних підприємств у випадках, коли роботи та будівництво об’єктів фінансуються як за державні, так і за недержавні кошти.

    1. З метою більш точного визначення показника собівартості будівельної продукції, особливо в тих випадках, коли будівельне підприємство виконує найрізноманітніші види робіт із суттєвою різницею їх обсягу в одному звітному періоді, при розподілі непрямих витрат доцільніше використовувати систему розподілу накладних витрат за функціями (АВС-метод). І відповідно внести до складу об’єктів аналізу такий об’єкт аналізу, як витрати за видами діяльності.

    2. Для поліпшення управління витратами на підприємствах будівельної галузі пропонується здійснювати аналіз взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку, який дає змогу підприємству визначити рівень його беззбиткової діяльності.

    3. Підкреслена необхідність проведення будівельними підприємствами кореляційного аналізу як сукупних витрат у складі собівартості будівельної продукції, так і витрат на 1 грн. собівартості БМР залежно від обсягу виробленої продукції підприємства, оскільки такий аналіз дозволяє не тільки прогнозувати ці витрати, а й визначити резерви щодо їх зниження.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Дмитренко А.В. Облік доходів і витрат у будівельних організаціях // Коммунальное хозяйство городов (Харківська державна академія міського господарства Міністерства освіти і науки України). - К.: Техніка, 2003. - випуск № 50.- С. 139-145. 0,3 д.а.

2. Дмитренко А.В. Класифікація витрат у будівництві (проблемні питання щодо невідповідності положень Методичних рекомендацій з формування собівартості будівельно-монтажних робіт Національним стандартам бухгалтерського обліку) // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. Економіка і регіон. - 2003.- № 1.- С. 120 – 122. 0,4 д.а.

3. Дмитренко А.В. Методи обліку витрат у будівництві // Коммунальное хозяйство городов (Харківська державна академія міського господарства Міністерства освіти і науки України). - К.: Техніка, 2003. - випуск № 52.- С. 118-123. 0,3 д.а.

4. Дмитренко А.В. Облік тимчасових споруд у будівництві // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 192: В 4 т. Том ІІ - Дніпропетровськ: ДНУ , 2004.- С. 395-402. 0,4 д.а.

5. Дмитренко А.В. Проблемні питання щодо обліку і розподілу виробничих накладних витрат у будівництві // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. Випуск № 11. - Черкаси: ЧДТУ, 2004. - С. 140-145. 0,5 д.а.

6. Дмитренко А В. Облік і розподіл витрат допоміжних виробництв, як елемент управління витратами у будівництві // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. Економіка і регіон. - 2005.- № 1 (4).- С. 166 – 168. 0,4 д.а.

7. Дмитренко А.В. Управління витратами у будівництві із застосуванням операційного леверіджу // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. Економіка і регіон. - 2005.- № 3.- С. 96 - 99. 0,3 д.а.

В інших виданнях:

8. Дмитренко А. Особливості застосування П(С)БО 18 “Будівельні контракти” // Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. - Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. - 20 лют. - С. 250. 0,1 д.а.

9. Дмитренко А.В. Класифікація витрат у будівництві // Перспективи розвитку сільського будівництва й архітектури на сучасному етапі (присвячується 100-річчю з дня народження Д.М. Топчія): Матеріали Міжнародної наукової конференції (Полтава, 5-7 листопада 2003 р.).- Полтава: ПолтНТУ, 2003.- С. 82 - 84. 0,1 д.а.

10. Дмитренко А.В. Облік загальновиробничих витрат у частині витрат на утримання будівельних машин і механізмів у будівництві: як прямих чи непрямих?// Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: Матеріали всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених (29-30 квітня 2005р.). В 2 ч. Ч. 2. - Донецьк: Дон УЕП, 2005. - С. 289-291. 0,1 д.а.

11. Дмитренко Алла. Облік некапітальних робіт // Збірник тез доповідей Другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації. - Частина 2. - Тернопіль: Економічна думка, 2005. - С. 357 – 359. 0,1 д.а.

12. Дмитренко А.В. Завдання і об’єкти обліку та аналізу витрат на виробництво будівельної продукції // Materialy II Miedzynarodowej Naukowe-Praktycznej Konferencji «Wykzta, cenie i nauka bes granic ’ 2005». 19-27 grudnia 2005 roki. Tom 11 Ekonomiczne nauki. Przemysl Praha Naura I studia Publishing house Education and Scince s.r.o. 2005. s. 30-32. 0,1 д.а.

13. Дмитренко А.В. Облік адміністративних витрат в складі виробничої собівартості продукції будівництва // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні наукові дослідження – 2006». 20-28 лютого 2006 року. Том 25. Економічні науки. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. с. 25-27. 0,1 д.а.