Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


81. Глущук Олена Миколаївна. Облік і аналіз операцій з припинення діяльності підприємства та відновлення його платоспроможності: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Глущук О.М. Облік і аналіз операцій з припинення діяльності підприємства та відновлення його платоспроможності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню основних понять з припинення діяльності підприємства та відновлення його платоспроможності з урахуванням завдань бухгалтерського обліку. Досліджено понятійний апарат і класифікацію основних процедур припинення діяльності підприємства та відновлення його платоспроможності з метою правильного відображення їх в обліку.

Розглядаються теоретичні та практичні засади порядку відображення в бухгалтерському обліку операцій з припинення та відновлення діяльності підприємств промисловості.

Запропоновано ряд первинних документів, що у найбільшій мірі забезпечують виконання завдань бухгалтерського обліку на етапі припинення діяльності підприємства або відновлення його платоспроможності. У результаті дослідження запропоновано форми звітності (проміжний ліквідаційний баланс, передліквідаційний баланс, ліквідаційний баланс, розподільчий баланс) та методика їх складання для підприємств, які припиняють діяльність або її відновлюють.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення проблеми, що полягає у теоретичному обґрунтуванні та практичному вирішенні питань відображення в бухгалтерському обліку й проведенні аналізу операцій з припинення та відновлення діяльності підприємств.

На підставі проведеного дослідження теоретичних і практичних аспектів зазначеної проблеми з’ясовано наступне:

1. Визначення поняття “банкрутства”, надане чинним законодавством, недосконале. Автором запропоновано визначати цей термін з урахуванням моменту визнання підприємства банкрутом, а саме банкрутство як визнану господарським судом абсолютну неплатоспроможність і неспроможність боржника продовжувати свою діяльність після задоволення усіх вимог кредиторів під час провадження процедури його ліквідації.

Підкреслюючи значимість складання проміжного ліквідаційного балансу під час ліквідації підприємства, пропонуємо під проміжним ліквідаційним балансом розуміти баланс, який складається на підставі господарських операцій, що уточнюють реальний фінансовий стан підприємства та здійснюються у період, починаючи з відкриття ліквідаційної процедури до затвердження реєстру вимог кредиторів.

Автором доведено, що санаційний аудит застосовується лише до моменту складання та підписання плану санації. Проте, такий аудит не буде відрізнятися від звичайного аудиту при звичайній діяльності господарюючого суб’єкта, тому це підкреслює неможливість застосування поняття “санаційний аудит”.

2. Узагальнено всі види процедур банкрутства, реорганізації та санації підприємства з урахуванням завдань бухгалтерського обліку.

Процедури банкрутства пропонується класифікувати виходячи з правового, контрольного та бухгалтерського аспектів за: характером подання заяви до суду (добровільне та примусове); ступенем суттєвості помилок (просте та злісне); суб’єктами підприємницької діяльності (індивідуального підприємця, приватного підприємства та підприємства колективної форми власності). Процедури реорганізації слід класифікувати за наступними класифікаційними ознаками: наявністю змін майна та зобов’язань; збереженням підприємства-правопопередника; моментом закінчення процедури реорганізації. Процедури санації слід класифікувати за: специфікою діяльності боржника; терміновістю; порядком входження до судових процедур; формалізацією порядку здійснення; характером відновлення платоспроможності; формою.

3. Визначено, що саме абсолютна неплатоспроможність призводить підприємство-боржника до банкрутства, а відносна лише характеризує ступінь неплатоспроможності боржника.

4. При дослідженні питання дії принципів під час припинення діяльності підприємства виявлено, що з десяти принципів, передбачених законодавством, в ході припинення діяльності підприємства діє лише шість.

5. Удосконалено методику відображення в бухгалтерському обліку процедур припинення діяльності підприємства і відновлення його платоспроможності та методику проведення аналізу досліджуваних процедур; встановлено, що ці процедури є надзвичайними подіями, тому всі понесені доходи та витрати повинні відображатися на рахунках надзвичайних доходів та надзвичайних витрат в аналітичному розрізі.

6. За результатами дослідження запропоновано удосконалення документального оформлення операцій з ліквідації, реорганізації та санації підприємств. Зокрема, запропоновані форми: інвентаризаційного опису майна підприємства під час його ліквідації, аналітична відомість обліку вимог кредиторів, реєстр вимог кредиторів, результати діяльності ліквідаційної комісії, звіт ліквідатора, розподільчий баланс та передавальний акт.

7. Запропоновано нові форми звітності та методику їх складання для підприємств, які припиняють господарську діяльність (проміжний ліквідаційний баланс, передліквідаційний баланс, ліквідаційний баланс, розподільчий баланс).

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Глущук О.М. Правовий аспект ліквідації підприємства при банкрутстві // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 22. – С. 62-68 (0,79 друк. арк.).

  2. Глущук О.М. Відображення в обліку процедури ліквідації підприємств // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 4 (26). – С. 69-80 (0,95 друк. арк.).

  3. Глущук О.М. Банкрутство в різних літературних джерелах: уточнення сутності // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 1 (27). – С. 40-48 (0,87 друк. арк.).

  4. Глущук О.М. Відображення в обліку процедури реорганізації підприємства // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 2 (28). – С. 50-55 (0,62 друк. арк.).

  5. Глущук О.М. Бухгалтерське відображення операцій з мирової угоди // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 3 (29). – С. 45-48 (0,41 друк. арк.).

  6. Глущук О.М. Облік операцій з продажу майна банкрута // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 197: В 5 т. Том 3. – Дніпротеровськ: ДНУ. – 2004. – С. 647-653 (0,33 друк. арк.).

  1. O. Guszczuk Bilans likwidacijny – jeden czy wicej // Wspczesne problemy zarzdzania i marketingu. – Legnica. – 2004 r. – S. 113-118 (0,35 друк. арк.).

Тези доповідей

1. Глущук О.М. Бухгалтерський облік операцій з припинення діяльності підприємства: дія принципів // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ’2003”. Том 24. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 13-15 (0,16 друк. арк.).

2. Глущук О.М. Завдання бухгалтерського обліку при відображенні процесу банкрутства // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. “Наука і освіта’ 2003”.Том 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 13-15 (0,15 друк. арк.).

3. Глущук О.М. Класифікація процедур санації із урахуванням потреб бухгалтерського обліку // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н, проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П.Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 34-35 (0,14 друк. арк.).

4. Глущук О.М. Аудиторська діяльність в процесі санації // Аудит: міжнародний досвід та національні особливості. Збірник текстів та тез доповідей ІІІ-ої міжнародної наукової конференції. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 46-47 (0,18 друк. арк.).

5. Глущук О.М. Значення передавального акту та розподільчого балансу // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ’2004”. Том 42. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 26-27 (0,12 друк. арк.).

Підручники та навчальні посібники

1. Бухгалтерський фінансовий облік. Конспект лекцій: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”/ За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 2-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 300 с. (Тема 2), (особисто автора 0,10 друк. арк.). Автором розкрито особливості відображення в обліку операцій з ліквідації діяльності підприємств у схемах та рисунках.

2. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 5-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 726 с. (Тема 10, лекція 34), (особисто автора 1,72 друк. арк.). Автором висвітлено порядок ліквідаційної процедури згідно з нормативними документами, а також процедури реорганізації та відображення їх в обліку. У підручнику автором детально описано всі дії бухгалтера при зазначених процедурах.

3. Економічний аналіз: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 680 с. (Розділ 2, тема 14), (особисто автора 0,57 друк. арк.). Автором визначено місце та завдання економічного аналізу при припиненні діяльності підприємства, а також наведено коефіцієнти, за якими можна розрахувати ймовірність банкрутства підприємства та можливість відновлення його платоспроможності.

4. Основи бізнесу: Навчальний посібник. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця, К.В. Романчук. – 2-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 364 с. (п. 12.6 лекції 12), (особисто автора 0,10 друк. арк.). Автором розкрито порядок ліквідації підприємства в економіко-правовому аспекті.

5. Світовий бізнес: Навчальний посібник. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 498 с. (п. 2.3 теми 2), (особисто автора 0,10 друк. арк.). Автором розкрито класифікацію процедури реорганізації підприємств та особливості її проведення у різних країнах світу.