Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Золотарьова Наталія Сергіївна. Облік і аналіз формування біологічних активів в інкубаторно-птахівничих підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Золотарьова Н.С. Облік і аналіз формування біологічних активів в інкубаторно-птахівничих підприємствах. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертація присвячена обліку витрат на формування біологічних активів в інкубаторно-птахівничих підприємствах та аналізу собівартості продукції інкубації.

Запропоновано класифікацію інкубаторних підприємств та обґрунтовано її вплив на організацію обліково-аналітичної роботи на підприємстві.

Удосконалено облік виробництва в частині реєстрації фактів здійснення послуг з інкубації яєць на давальницьких засадах, побудови аналітичного обліку витрат за калькуляційними статтями, номенклатуру яких запропоновано дисертантом.

З огляду на особливу роль собівартості у системі управління виробництвом на підприємстві уточнено коефіцієнти перерахунку яєць різних видів птиці на умовні, досліджено питання періодичності калькулювання собівартості на ІПП та доведено переваги здійснення оперативних калькуляційних робіт над тими, що проводяться у кінці року.

Розроблено спеціалізовану методику аналізу собівартості продукції інкубації. В роботі виокремлено чинники впливу на собівартість продукції інкубації та визначено резерви зниження цього показника.

У дисертації теоретично узагальнені, сформульовані науково й практично обґрунтовані рекомендації з удосконалення методичних підходів до обліку та аналізу формування біологічних активів у ІПП. Одержані результати свідчать про досягнення мети дослідження і зводяться до таких висновків.

1. Швидкі темпи окупності вкладених коштів та визнання продукції галузі населенням забезпечують птахівництву чільне місце серед галузей економіки не тільки в Україні, а й у всьому світі. Причинами позитивних змін у вітчизняному птахівництві, які спостерігаються останнім часом, є підвищення продуктивності птиці та економічної ефективності галузі. Вирішальну роль у забезпеченні зростання поголів’я птиці птахопідприємств якісним молодняком відіграє інкубація, яка є основою успішного розвитку птахівництва.

2. Аналіз та узагальнення методичних підходів до тлумачення термінів «затрати» і «витрати» показали, що для позначення витрачених ресурсів у натуральній формі слід використовувати термін «затрати», а в контексті їх вартості – термін «витрати». З огляду на це запропоновано привести законодавство України у відповідність до особливостей вживання цих термінів.

3. За результатами проведеного дослідження виявлено різну галузеву структуру ІПП, яка визначає побудову в них обліку витрат на біологічні перетворення та результати виробничої діяльності, і запропоновано класифікувати їх відповідно до організаційної структури, виділивши такі типи: суто інкубаторні підприємства (тип А); ІПП, що займаються інкубацією яєць та утриманням батьківського стада птиці (тип Б); ІПП, що поєднують у своїй діяльності інкубацію яєць, утримання ферми батьківського стада птиці та рослинництво (тип В); ІПП, що здійснюють інкубацію яєць птиці та мають рослинницькі підрозділи (тип Г).

4. Враховуючи організаційно-технологічні особливості інкубаційних процесів та характер надання послуг з інкубації яєць на давальницьких засадах, обґрунтовано доцільність ведення обліку витрат на біологічні перетворення в інкубаційних цехах за такими об’єктами обліку: «Вартість закладених інкубаційних яєць» (які є власністю підприємства, «Витрати процесу інкубації» (за виключенням вартості закладених яєць). З метою здійснення контролю за рухом інкубаційних яєць інформацію про їх вартість потрібно деталізувати за видами птиці, напрямами її вирощування, породами та кросами.

5. На основі узагальнення й систематизації концептуальних основ встановлення номенклатури та складу статей витрат, спираючись на практику організації аналітичного обліку витрат на інкубацію в ІПП різних типів, обґрунтовано доцільність ведення обліку інкубаційних витрат за такими статтями: інкубаційні яйця; інші матеріальні витрати; витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; амортизація; витрати на утримання необоротних активів; роботи та послуги (в тому числі електроенергія); інші витрати; загальновиробничі витрати.

6. Аналіз організаційно-технологічних умов формування біологічних активів у ІПП свідчить про унікальність інкубаційних процесів, а також принципову відмінність складових виробництва та його технології від інших видів сільськогосподарської діяльності. Це потребує розробки спеціалізованих форм первинних документів для ІПП. З метою формування інформації й здійснення контролю за витратами на інкубацію яєць на давальницьких засадах запропоновано використовувати в обліку вдосконалену форму накладної внутрішньогосподарського призначення та Відомості руху інкубаційних яєць, а також розроблений Акт приймання-передачі яєць для інкубації на давальницьких засадах.

7. Виходячи з вимог нормативно-правових актів України і враховуючи організаційно-технологічні особливості інкубаційних процесів, встановлено, що у внутрішньогосподарському (управлінському) обліку ІПП доцільно визначати собівартість добового молодняку птиці, а в бухгалтерському – собівартість послуг з інкубації яєць.

8. З метою обґрунтованого розподілу витрат процесу інкубації між проінкубованими яйцями різних видів птиці і для ціноутворення на послуги з інкубації яєць на давальницьких засадах у дисертаційному дослідженні доведено необхідність уточнення коефіцієнтів перерахунку яєць на умовні й запропоновано розроблені коефіцієнти, які враховують організаційно-технологічні особливості інкубації яєць на ІПП. До них відносять тривалість сезону інкубації та чергових дезинфекцій, розмір яєць та строк їх інкубації, різницю у витратах електроенергії при перебуванні яєць в інкубаторі та у вивідній шафі, а також ступінь використання інкубаторного парку. До специфічних особливостей, що визначаються організацією виробництва і притаманні окремим підприємствам, належать тривалість сезону інкубації та чергових дезінфекцій після зачистки інкубатора.

9. Обґрунтовано значення оперативного калькулювання собівартості послуг з інкубації яєць для оптимального ціноутворення відповідно до економічних законів розвитку виробництва, швидкого реагування на потреби ринку та доведено необхідність перегляду періодичності калькуляційних робіт в ІПП. Дослідженнями встановлено, що оперативне визначення собівартості продукції інкубації можливе за умови своєчасного відображення в обліку виникнення й погашення заборгованості за спожиті послуги, відсутності рослинництва в ІПП та ліквідації сезонності інкубації яєць.

10. Доведено, що результати діяльності ІПП значною мірою залежать від їх організаційної структури. З огляду на це обґрунтовано необхідність здійснення аналізу діяльності інкубаторних цехів залежно від типів ІПП. Розроблена й подана в дисертаційній роботі спеціалізована методика аналізу собівартості продукції інкубації враховує організаційно-технологічні особливості інкубаційних процесів і включає факторну систему собівартості продукції інкубації, сукупність прийомів і способів визначення впливу чинників на рівень собівартості продукції інкубації.

11. Аналіз собівартості продукції інкубації показав, що основними чинниками зниження рівня собівартості є скорочення витрат на інкубацію яєць та підвищення середнього відсотка виводу молодняку птиці. В результаті проведених досліджень встановлено, що основними напрямами зниження собівартості продукції інкубації в ІПП різних типів є економія ресурсів підприємства (резерв зниження витрат процесу інкубації), ліквідація сезонності виробництва (резерв зниження витрат процесу інкубації в розрахунку на одне проінкубоване умовне яйце), наявність ферми батьківського стада птиці для отримання високоякісних та недорогих інкубаційних яєць (резерв зниження собівартості однієї голови добового молодняку птиці).

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Золотарьова Н.С. Особливості здійснення розподілу непрямих виробничих витрат на інкубаторних підприємствах // Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. Спецвипуск. -К.: КНЕУ, 2006. – С. 168-175.

  2. Золотарьова Н.С. Методичні аспекти визначення фактичної собівартості продукції інкубаторно-птахівничих підприємств // Економіка АПК. - 2006. - № 2. - С. 79-85.

  3. Лінник В.Г., Золотарьова Н.С. Основні напрями класифікації витрат підприємства // Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. - К.: КНЕУ, 2004. - Вип. 3. - С. 222-231. (Особисто автору належить узагальнення методичних підходів до класифікації витрат підприємства).

  4. Золотарьова Н.С. Аналіз собівартості добового молодняку птиці: методика та послідовність проведення // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія «Фінанси і кредит». – 2006. - № 1 (20). - С. 220-223.

  5. Золотарьова Н.С. Основні резерви зниження рівня собівартості продукції інкубації // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць: У 3-х т. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007.- Вип. 223. - Т.ІІ. - С. 401-406.

Матеріали конференцій:

  1. Золотарьова Н.С. Шляхи вдосконалення форм первинного і зведеного обліку процесу інкубації // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності: Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2004 р. – К.: КНЕУ, 2004. - С. 439-442.

  1. Золотарьова Н.С. Особливості об’єкту калькуляції на інкубаторно-птахівничих підприємствах // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи. Збірник доповідей учасників ІІІ наукової конференції, присвяченої пам’яті д.е.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки Олексія Сергійовича Бородкіна (15.03.1930 - 14.03.2002). - К.: ДАСОА, 2005. – С. 136-140.

  2. Золотарьова Н.С. Виділення прямих і непрямих витрат на інкубаторних підприємствах // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн»: У 2-х т. - Х.: ХНТУСГ, 2005. –Т. 2. - С. 157-159.

  3. Золотарьова Н.С. Номенклатура статей на інкубаторних підприємствах // Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих учених 27-28 квітня 2005 р. - К.: КНЕУ, 2005. – С. 133-135.

  4. Золотарьова Н.С. Про недоліки викладання управлінського обліку у вищих навчальних закладах // Економіка агробізнесу: суть та процес викладання у вищих навчальних закладах: Тези доповідей на науково-методичній конференції 23-24 листопада 2005 р. - К.: КНЕУ, 2005. - С. 180-182.

  5. Золотарьова Н.С. Вплив джерел отримання сировини на фінансовий результат від реалізації продукції інкубаторних підприємств // Інноваційні технології у наукових дослідженнях і навчальному процесі вищого закладу освіти: Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції 20-21 квітня 2006 р. - Полтава: ПІЕП, – 2006. - С. 115-116.

Статті в інших виданнях:

  1. Золотарьова Н.С. Окремі аспекти ведення управлінського обліку на інкубаторних підприємствах // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Спецвипуск.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. - К.: КНЕУ, 2003. - С. 396-399.

  2. Золотарьова Н.С. Необхідність і важливість калькулювання собівартості в умовах трансформаційної економіки // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. - Х.: ХНТУСГ, 2004. - Вип. 31. - С. 259-261.

  3. Золотарьова Н.С. Проблеми класифікації витрат підприємства // Науковий вісник Державної академіки статистики, обліку та аудиту. - 2004. -Вип.4. - С. 40-45.