Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Берднікова Тетяна Миколаївна. Облік і аналіз фінансових результатів сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Берднікова Т.М. Облік і аналіз фінансових результатів сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методичні основи обліку та аналізу фінансових результатів діяльності підприємства.

Оцінено сучасний стан, тенденції та перспективи підвищення прибутковості сільськогосподарського виробництва.

Запропоновано концептуальні підходи до побудови обліково-аналітичної системи управління фінансовою результативністю сільськогосподарських підприємств, обґрунтовано методики й алгоритми обліково-аналітичного забезпечення управління витратами, доходами та фінансовими результатами сільськогосподарської діяльності і вибір альтернативної комп’ютерної програми його реалізації.

Удосконалено порядок відображення в обліку фінансових результатів з урахуванням вимог П(С)БО 30 «Біологічні активи».

Доповнено методики аналізу фінансової результативності, використання яких дає можливість об’єктивніше оцінити і спрогнозувати її рівень, вибирати альтернативи розвитку підприємства, ефективно управляти як витратами і доходами, так і формуванням фінансових результатів діяльності сільськогосподарських підприємств.

Результати дисертаційного дослідження дозволили сформулювати такі висновки:

1. Узагальнення теоретичних і практичних підходів до розуміння основних економічних понять дозволяє трактувати «результат» як кількісний показник, який відображає отриманий у процесі економічної діяльності господарський підсумок, а «результативність» – як відносний якісний показник, що характеризує рівень результату від використання відповідних ресурсів і економічної діяльності в цілому. «Фінансовий результат» це вираження в грошовій формі результату господарської діяльності підприємства у цілому або окремої бізнес-одиниці, розрахований порівнянням суми витрат з отриманими доходами. Перевищення суми доходів над сумою витрат, свідчить про прибуткову діяльності підприємства, а навпаки – про збиткову.

2. Вивчивши точки зору різних авторів і положення нормативних актів, пропонуємо трактувати поняття «дохід» як надходження на підприємство реальних грошових коштів або матеріальних цінностей за реалізовану продукцію, товари, послуги або від інших видів діяльності підприємства за конкретний проміжок часу; «витрати» – як грошова оцінка ресурсів (спожиті матеріальні цінності, амортиза-ційні відрахування, заробітна плата тощо), які повністю використані підприємством у процесі виробництва та реалізації продукції, товарів, робіт і послуг протягом звітного періоду; «затрати» – вартість придбаних матеріалів або послуг, яка в процесі виробництва буде списана у витрати, але це може статися як у поточному, так і в наступних звітних періодах.

3. Дослідження показало, що визначальними в еволюції обліку і аналізу були питання пов’язанні з відображенням в них та оцінкою витрат, доходів і фінансових результатів. Тому основними напрямами удосконалення бухгалтерського обліку та економічного аналізу і надалі залишатимуться такі підходи до їх форми, методів і процедур, які дадуть змогу як найточніше визначити фінансовий результат господарювання, оцінити причини його зміни та намітити конкретні заходи щодо поліпшення.

4. Методичні підходи, запропоновані в роботі, щодо оцінки формування фінансових результатів діяльності сільськогосподарських підприємств під впливом різних факторів синтезуючи чинники зовнішнього та внутрішнього середовища, допомагають аналітику зробити вибір методів і методик, конкретизують визначення і аналіз кількісно-якісних параметрів зміни фінансового результату з врахуванням особливостей сільськогосподарської діяльності, адекватніше відображають фінансово-господарські процеси в обліку і звітності, що підвищує результативність методик аналізу, організації контролю та вибору комп’ютерних програм, поліпшує інформаційні запити різних користувачів і є передумовою своєчасного прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

5. Діагностика розвитку аграрного виробництва та результативності діяльності сільськогосподарських підприємств Нікопольського району Дніпропетровської області свідчить, що за роки реформ (1990-2006) утворилися підприємства різної форми власності, відбувся перерозподіл земельних угідь у бік зменшення їх розміру на одне господарство, спостерігається переорієнтація всіх видів господарюючих суб’єктів на виробництво ефективніших видів продукції рослинництва з точки зору отримання прибутку та підвищення швидкості обороту фінансових ресурсів, зменшилися обсяги виробництва зернових і зернобобових культур, овочів та баштанних культур, за одночасного збільшення виробництва насіння соняшнику, плодів та ягід. У тваринництві різко зменшилися обсяги виробництва молока, продукції вирощування худоби та свиней, за одночасного збільшення виробництва продукції птахівництва. Значно варіювали по роках валові збори зерна та урожайність, що зумовлено, в основному погодними умовами. Останнє підтверджує тісну залежність виробництва продукції рослинництва від рівня інтенсивності, і чим він нижчий, тим більшою мірою результативність землеробства залежить від погодно-кліматичних умов.

6. Досліджено переваги і недоліки використання різних методів визначення фінансових результатів. На нашу думку, метод нарахування є найточнішим підходом до визначення фінансового результату за певний період, тому його бажано застосовувати у фінансовому й управлінському обліках та податкових розрахунках. Це підвищить об’єктивність визначення величини фінансових результатів діяльності підприємства, дозволить правильно вираховувати податки, а дані про фінансові результати відображатимуть реальний фінансовий стан підприємств та будуть порівняльними при проведенні часово-просторового аналізу, а його результати будуть прийнятнішими для цілей управління.

7. Встановлено, що на якість управління діяльністю підприємства великою мірою впливає об’єктивність економічної інформації та повнота її використання в аналізі виробництва сільськогосподарської продукції. Об’єктивність інформації формують різноманітні чинники, дію яких слід враховувати при оцінці вхідних даних, виконанні аналітичних процедур та прийнятті управлінських рішень.

8. Уточнено визначення системи обліково-аналітичного забезпечення управ-ління підприємством, під якою розуміють синтез організаційних форм різних видів обліку, аналізу та контролю і яка сформована на засадах системного підходу та інтегрування відокремлених цілісностей і передбачає належне забезпечення управлінців підприємства необхідною, достовірною і своєчасною інформацією для прийняття обґрунтованих, тактичних та стратегічних управлінських рішень і організації дійового контролю за їх реалізацією.

9. Доведено необхідність удосконалення методики обліку доходів від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції та зміни справедливої вартості біологічних активів на дату балансу, що дасть змогу збалансувати величину операційного доходу і виручки від реалізації сільськогоспо-дарської продукції власного виробництва та виокремити з доходу суми, які не підкріплені реальними грошовими коштами.

10. Розвиток економіки в ринкових умовах вимагає впровадження ефективних методів аналітичної роботи в кожному господарстві, оскільки від рівня науково обґрунтованих висновків аналізу визначальною мірою залежить ефективність управління конкурентоспроможністю підприємства. На підставі дослідження та з урахуванням особливостей сільськогосподарського виробництва доведено неможливість проведення достовірного й об’єктивного аналізу фінансових результатів за допомогою тільки традиційних методик. У дисертаційній роботі запропоновано методики з використанням кластерного і спектрального аналізу та нейронних мереж. Такі підходи до аналізу фінансових результатів дозволяють сільськогосподарським формуванням ефективно управляти як витратами і доходами, так і фінансовими результатами діяльності в напрямі своєчасного й об’єктивного врахування можливостей збільшення доходів та оптимізації витрат, що є передумовою підвищення прибутковості сільськогосподарського виробництва.

11. У роботі запропоновано систему обліково-аналітичного програмного забезпечення, завдяки якій поліпшується вирішення задач фінансового обліку та економічного аналізу. Доведена доцільність застосування української програми "Стандарт", особливу увагу в якій приділено не тільки якісному веденню обліку, але і засобам аналітичної обробки даних, що підвищує об’єктивність інформації для прийняття обґрунтованих та ефективних управлінських рішень з поліпшення економічної діяльності сільськогосподарських підприємств.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Берднікова Т.М. Діалектика визначення фінансового результату діяльності підприємства // Зб. наук. пр. Черкаського держ. технол. ун-ту. Сер.: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – Вип. 11. – С. 292-296.

2. Берднікова Т.М. Історично–теоретичне визначення прибутку, як економічної категорії // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр.. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 224: В 5т. Том І. – С. 127-139.

3. Берднікова Т.М. Методика визначення фінансових результатів сільськогосподарського виробництва // Зб. наук. пр. Черкаського держ. технол. ун-ту. Сер.: Економічні науки: У 3 ч.– Черкаси: ЧДТУ, 2007. – Вип. 18. – Ч. ІІІ. – С.203-208.

4. Берднікова Т.М. Облікова політика як інструмент впливу на величину фінансового результату // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2007. – Вип. 111. – С. 353-357.

5. Берднікова Т.М. Формування управлінської інформації з використанням комп’ютерних технологій // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Зб. наук.-приклад. пр.. – Львів: Національний університет «Львівська політехніка», 2007.– № 576 – С. 373–378.

Матеріали конференцій

6. Васильченко О., Берднікова Т. Практичне засвоєння базових технологій управління формуванням фінансових результатів діяльності // Розвиток корпора-тивного управління в глобальному середовищі: Тез. доп. наук.-практ. конф. – Тернопіль: ТОВ «Поліграфіст», 2004.- С. 229-231.

7. Берднікова Т.М. Історично – теоретичне визначення прибутку, як економічної категорії // Матеріали між нар. наук.-практ. конф. «Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Т. 6. – С. 507-510.

8. Берднікова Т.М. Методика визначення фінансових результатів сільськогосподарського виробництва // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали IV між нар. наук.-практ. конф. Черкаси, 11-13 квітня 2007 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 12-14.

9. Берднікова Т.М. Формування управлінської інформації з використанням комп’ютерних технологій // Тез. доп. наук.-практ. конф. «Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства». – Львів: Видав. Нац-го ун-ту «Львівська політехніка», 2007. – С. 14-16.

10. Берднікова Т.М. Удосконалення методики аналізу фінансових результатів сільськогосподарських підприємств // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VІІІ між нар. наук.-практ. конф. Черкаси, 26-28 вересня 2007 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 416 - 418.

Статті в інших виданнях

11. Берднікова Т.М. Впровадження наукових досліджень при викладанні курсу «Фінансовий облік» // Гуманітарний вісник ДВНЗ «Переяслав – Хмельницький держ. пед. ун-т ім. Григорія Сковороди»: Наук.–теорет. зб. – Переяслав – Хмельницький, 2007. – С. 47-51.