Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Коваленко Аліна Григорівна. Облік і аналіз фінансових інвестицій (на прикладі промислових підприємств України) : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Коваленко А.Г. Облік і аналіз фінансових інвестицій (на прикладі промислових підприємств України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.- Київ, 2007.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних положень та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення методики й організації обліку та аналізу фінансових інвестицій.

У дисертації висвітлено економіко-правову сутність фінансових інвестицій та обліку і аналізу інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання. Розроблено класифікацію фінансових інвестицій за різними ознаками, визначено її вплив на побудову обліку і проведення аналізу. Критично проаналізовано історичний аспект здійснення фінансових інвестицій і сучасний стан фондового ринку в Україні. Досліджено методику оцінки та обліку фінансових інвестицій за національними і міжнародними стандартами бухгалтерського обліку та фінансової звітності, зроблено порівняльний аналіз і надано пропозиції щодо їх удосконалення. Розглянуто узгодження доходів і витрат від утримування фінансових інвестицій в бухгалтерському і податковому обліку. Розроблено рекомендації щодо порядку проведення інвентаризації фінансових інвестицій і відображення її результатів на рахунках бухгалтерського обліку. Досліджено і узагальнено проблеми оцінки та відображення в обліку фінансових інвестицій і надано рекомендації щодо їх вирішення.

Побудовано економіко-математичну модель для визначення пріоритетності фінансових інвестицій, використовуючи методи системного аналізу. Розроблено методику її застосування і розрахунку з використанням інформаційних технологій.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо методики й організації обліку і аналізу фінансових інвестицій. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і завдань дослідження та дають змогу зробити наступні узагальнюючі висновки:

1. Для прогнозування подальшого розвитку інвестиційної діяльності проведено ретроспективний аналіз здійснення інвестицій починаючи з ХVІІ-го століття по теперішній час, виявлено тенденції спаду та підйому інвестиційної діяльності під впливом різних економічних умов і чинників.

2. У зв’язку з тим, що чинні нормативні документи не дають чіткого уявлення про можливі види фінансових інвестицій, проведено їх систематизацію за різними ознаками, яку було використано при науково-методичному обґрунтуванні методів оцінки і обліку та при побудові економіко-математичної моделі.

3. В сучасній економічній ситуації, коли Україна знаходиться на шляху інтеграції в міжнародну економіку, необхідно гармонізувати законодавство з бухгалтерського обліку та оподаткування в такій послідовності: проведення комплексного порівняльного аналізу регулювання норм в Україні та ЄС і розробка проектів нормативно-правових актів, рекомендацій щодо приведення національного законодавства у відповідність, а також здійснення економічного аналізу наслідків реалізації таких рекомендацій.

4. З метою підвищення достовірності фінансової звітності досліджено різні методи оцінки і обліку фінансових інвестицій, обґрунтовано вибір певного методу залежно від періоду інвестування, статусу інвестора на фондовому ринку, форм майнових прав, що засвідчує цінний папір, підпорядкованості і залежності суб’єктів інвестиційної діяльності, мети інвестування і суттєвості впливу. Зменшення корисності для фінансових інвестицій визначено як втрати економічної вигоди в сумі перевищення балансової вартості інвестиції над сумою, яку підприємство очікує отримати за час утримування інвестиції.

5. Для дослідження методів оцінки фінансових інвестицій в похідні цінні папери доведено, що ця категорія цінних паперів більш наближена до короткострокових боргових цінних паперів. Тому оцінка похідних фінансових інструментів (на прикладі опціону) повинна здійснюватись за ринковою вартістю, яка формується під впливом таких чинників: тривалості періоду до моменту виконання угоди, підвищення або зниження поточної вартості об’єкта угоди.

6. Для відображення довгострокових фінансових інвестицій щодо яких відбулося зменшення вартості рекомендовано використовувати регулюючі контрарні субрахунки до рахунків 14 і 42 з обліку резервів зменшення вартості цих інвестицій та нереалізованих втрат капіталу в результаті знецінення інвестицій.

7. З метою відображення реальних змін в обліку інвестора і фінансового стану об’єкта інвестування за певний період розроблено форму Акту інвентаризації фінансових інвестицій, який містить інформацію про види фінансових інвестицій, форму випуску цінних паперів, ступінь впливу на об’єкт інвестування, метод оцінки й обліку, а також дані про емітентів.

8. З метою організації процесу контролю фінансових інвестицій проведено наукове дослідження основних чинників, що мають безпосередній вплив на реальність і достовірність результатів інвентаризації та відображення їх в обліку і звітності. До таких чинників віднесено: стан об’єкта інвестування; види і форма випуску цінного паперу; обраний метод оцінки і обліку фінансових інвестицій. Розроблено методику відображення в обліку можливих результатів інвентаризації фінансових інвестицій, досліджено і узагальнено основні проблеми їх оцінки та обліку і надано рекомендації щодо їх розв’язання.

9. Проведено системний аналіз вигідності майбутніх фінансових інвестицій та системний аналіз затратності фінансових інвестицій. Проблеми аналізу вигідності та затратності фінансових інвестицій вперше представлено у вигляді ієрархічних систем, що містять декілька рівнів: фактори, класи фінансових інвестицій, види інвестицій в класі. Таке представлення проблем дозволило вперше до їх аналізу застосувати відомий метод системного аналізу – метод аналізу ієрархій. Розраховано пріоритети всіх видів інвестицій в кожному класі. Останній рівень ієрархії – це аналіз альтернатив та вибір підприємства для здійснення інвестицій. На основі системного аналізу досліджено три підприємства: ВАТ „Ізумруд”, ВАТ „КВБЗ”, ВАТ „КрКЗ”.

10. Одержання пріоритетів підприємств як з точки зору вигідності, так і з точки зору затратності інвестицій, дозволило проранжувати ці підприємства з одночасним врахуванням обох заданих аспектів аналізу. Результати аналізу дають змогу визначити пріоритети підприємств водночас як з точки зору вигідності, так і з точки зору затратності фінансових інвестицій. З іншого боку, отриманий результат (відсотки) можна інтерпретувати як частки вкладення капіталу в підприємства, які розглядалися. Розрахунки показників здійснювались з використанням інформаційних технологій на базі комп’ютерної програми Microsoft EXCEL.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Аналіз інвестиційного потенціалу підприємства // Вісник Житомирського інженерно-технічного інституту. Економічні науки. – 1998. - №8 – С.159-161. (0,47 друк.арк.).

2. .Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Обліково-аналітичні принципи класифікації фінансових інвестицій в цінні папери // Торгівля і ринок України. – 1999. - №9. – С.152-159 (0,59 друк.арк.).

3. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Інвестиції в цінні папери: історія і сучасність // Регіональні перспективи. – 1999. - №4(7). – С.45-47(0,43 друк.арк.).

4. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Використання різних методів аналізу для прийняття інвестиційних рішень // Вісник Львівської комерційної академії. – 2000. - №7. – С. 105-110. (0,57 друк.арк.).

5. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.), Токар О.В. Інвестиційна якість як головний чинник визначення реальної цінності акції// Регіональні перспективи. – 2000. - №4(11). – С.64-66. (особисто автору 0,2 друк.арк., досліджено методи оцінки вартості акцій і проаналізовано структуру ринку цінних паперів Полтавської області).

6. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.), Токар О.В Вплив оптимізації структури капіталу на інтереси власників підприємства // Регіональні перспективи. – 2001. - №4(17). – С.72-74 (особисто автору 0,21 друк.арк., систематизовано види капіталу підприємства як об’єкта інвестування).

7. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.), Токар О.В, Гудзь Т.П. Елементи формування механізму антикризового управління підприємства // Регіональні перспективи. – 2003. - №2-3(27-28). – С.173-174 (особисто автору 0,1 друк.арк., визначено необхідність і напрями здійснення інвестицій для запобігання банкрутству підприємства).

8. Коваленко А.Г. Сучасні аспекти аналізу інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання// Вісник Хмельницького національного університету. – Економічні науки, ч.2, т.2 – 2005 – С.125-129. (0,58 друк.арк.).

9. Коваленко А.Г., Лисенко Н.М. Проблеми розкриття інформації щодо фінансових інвестицій за міжнародними і національними стандартами// Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. Економіка і регіон - №3(6) – грудень, 2005 – С.140-143. (особисто автору 0,3 друк.арк., проведено порівняльний аналіз національної і міжнародної систем розкриття інформації щодо здійснення фінансових інвестицій).

В інших виданнях

1. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Деякі питання організації діяльності і обліку в інвестиційних фондах // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції „Проблеми реформування бухгалтерського обліку в сучасних умовах господарювання” 15-16 травня 1997р. – Львівська комерційна академія. – Львів,1997. – С.165-166 (0,12 друк.арк.).

2. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Інвестиційні фонди: деякі проблеми організації обліку // Тези доповідей на Міжнародній науково-методичній коференції „Облік, аналіз, та контроль в системі управління економікою підприємства” – Київський державний торговельно-економічний університет 25-26 листопада 1997р. – С.24-25 (0,11 друк.арк.).

3. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Аналіз факторів, що впливають на фінансові інвестиції в цінні папери // Матеріали наукової конференції за результатами досліджень професорсько-викладацького складу, аспірантів і студентів Полтавського кооперативного інституту за 1996-1998рр. – Полтава: ПКІ, 1999. –С. 204-208. (0,23 друк.арк.).

4. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.), Губачова О.М. Інвестиційна політика в Україні та її особливості в перехідний період до ринкових відносин // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Проблеми і перспективи розвитку фінансів, обліку та контролю в Україні”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. – С.64-70 (особисто автору 0,31 друк.арк., проаналізовано галузеву і географічну структуру інвестування в Україні).

5. Гордєєва А.Г. (Коваленко А.Г.) Методи оцінки фінансових вкладень в цінні папери // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку в умовах ринкової економіки”. – Полтава: ПКІ, 1999. – С. 70-74. (0,2 друк.арк.).

6. Коваленко А.Г. Систематизація фінансових інвестицій для їх обліку і аналізу // Збірник тез та текстів виступів на Міжнародній науково-практичній конференції „Удосконалення інформаційного середовища прийняття рішень в обліку, аналізі та аудиті”. – Мукачево: - 15-16 вересня 2005р. – С.36-38 (0,15 друк.арк.).

7. Коваленко А.Г. Деякі аспекти оцінки фінансових інвестицій // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених „Регіональні аспекти економічного розвитку у перехідний період”. – Кременчук: КІДУЕП, 2005 – С.5-6. (0,11 друк.арк.).