Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Кучеркова Світлана Олександрівна. Облік фінансових результатів у сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Кучеркова С.О. Облік фінансових результатів у сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 - бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні та методологічні основи формування і визначення сутності фінансових результатів.

Оцінено сучасний стан системи обліку фінансових результатів у великих і малих сільськогосподарських підприємствах.

Розроблено концептуальні підходи до використання П(С)БО 30 “Біологічні активи”. Удосконалено класифікацію доходів підприємства і формування аналітичної інформації з обліку надзвичайних витрат.

Обґрунтовано пропозиції з розширення складу фінансової звітності і автоматизації процесу формування даних для складання форми 2 “Звіт про фінансові результати”, за допомогою ПК “Рахунки”, для чого розроблено алгоритм розрахунків.

Вдосконалено форми регістрів обліку доходів, витрат і фінансових результатів.

Загальні висновки, які отримані в результаті дослідження, наступні:

1. В результаті систематизації різних точок зору дослідників щодо сутності прибутку визнано, що прибуток – це загальноекономічна категорія. Він являє собою частину доходу конкретного діючого підприємства, отриманого під впливом внутрішнього і зовнішнього середовища та рівня розвитку підприємництва, є різницею між доходами, які були отримані від усіх видів діяльності, і витратами підприємства, що були понесені в процесі отримання цих доходів, і використовується для здійснення процесу розширеного відтворення та задоволення інтересів власників підприємства, працівників, інвесторів і держави.

2. На підставі результатів вивчення точок зору різних авторів і положень останніх нормативних актів щодо сутності доходу, нами уточнено його зміст у сільському господарстві. Дохід від сільськогосподарської діяльності – це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів, одержаних у результаті відокремлення від біологічного активу, призначених для продажу і (або) зменшення зобов’язань, які призводять до збільшення власного капіталу (крім збільшення капіталу за рахунок внесків власників) за звітний період, а також створюють економічну основу для покриття всіх видів витрат. Суттєвий вплив на ці вигоди мають природно-кліматичні умови.

З метою розширення аналітичних можливостей облікових даних у роботі пропонується розширити класифікаційні ознаки доходів підприємства, виділивши додаткові групи, а саме: по відношенню до капіталу, до підприємництва, до галузей сільського господарства.

3. Систематизовано більшість методик визначення фінансових результатів у світі в цілому і в нашій країні. У бухгалтерському обліку підприємств України результати діяльності можуть визначатися за методиками фінансового та податкового обліку, а також управлінського обліку, що дозволяє визначати результати діяльності підрозділів та інших центрів відповідальності.

4. Доведено, що у невеликих за розміром фермерських господарствах доцільно складати щомісяця нагромаджувальні відомості з надходження і витрачання коштів операційної діяльності. Ці відомості дозволять отримати дані про вхідні та вихідні грошові потоки підприємства і проаналізувати їхній стан. Основним позитивним моментом у запропонованому є те, що це допомагає при складанні в кінці року фінансової і статистичної звітності.

5. Із уведенням в дію П(С)БО 30 “Біологічні активи” в сільськогосподарських підприємствах змінився облік фінансових результатів внаслідок застосування справедливої вартості при первісному визнанні. Дослідження показали, що при цьому викривляються фактично отримані результати діяльності підприємства. Вважаємо, що впровадження П(С)БО 30 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів у частині оцінки продукції при первісному визнанні в бухгалтерському обліку доцільно переглянути і дію цього стандарту слід розповсюдити лише на малі підприємства, здійснюючи оцінку залишків продукції та незавершеного виробництва за вартістю продажу на момент оприбуткування продукції, а у великих підприємствах здійснювати облік, який був до затвердження цього стандарту.

6. Для виконання вимог щодо своєчасного і повного висвітлення інформації у фінансовому звіті з метою задоволення запитів зовнішніх і внутрішніх користувачів щодо фінансових результатів, у роботі доводиться необхідність розширення фінансової звітності шляхом включення до її складу форми 50-сг, деталізувавши показник виручки від продажу продукції за каналами реалізації, а витрати – за основними статтями тощо.

7. Запропоновано вдосконалити регістри бухгалтерського обліку “Книгу реалізації продукції” і “Відомість обліку витрат”. По-перше, це розширить аналітичність інформації, спростить заповнення форми 50-сг та інші форми звітності. По-друге, за допомогою цих регістрів можна буде проаналізувати склад і структуру витрат на виробництво та виручку від реалізації за каналами реалізації продукції, виявити відхилення від нормативних витрат і в подальшому на підставі цієї інформації розробляти шляхи скорочення витрат.

8. Зіставність П(С)БО, Плану рахунків і видів діяльності щодо обліку фінансових результатів дала можливість удосконалити форму 2, що в свою чергу приведе до єдиного вживання і розуміння термінології.

9. У роботі доводиться, що належна побудова обліку із звітності надзвичайних витрат вимагає деталізації витрат за причинами їх виникнення, виділяючи політико-економічні причини, стихійні лиха, екстремальні виробничі події тощо, що дозволить найбільш обґрунтовано відображати в системі бухгалтерських рахунків доходи і витрати, виходячи з їх економічної сутності та можливих джерел покриття. Ця деталізація має зберігатися у зведеній звітності.

10. Дослідження показали, що існуючі програмні забезпечення мало враховують специфіку сільськогосподарських підприємств, особливо це стосується обліку виробництва. Вважаємо за доцільне пропонувати використовувати програмний комплекс – ПК “Рахунки”, розроблений науковцями Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”, який враховує особливості галузі сільського господарства. При цьому запропоновано автоматизувати процес формування даних для складання фінансової звітності, а саме форми 2 “Звіт про фінансові результати” і розроблено алгоритм її заповнення у ПК “Рахунки”. Ці пропозиції дозволять отримувати інформацію про фінансові результати набагато оперативніше і частіше, що в свою чергу вплине на якість і ефективність прийняття управлінських рішень щодо формування доходів за каналами реалізації, а собівартість товарної продукції – за видами витрат.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Кучеркова С. О. Фактори формування прибутку в сільськогосподарських підприємствах/ С. О. Кучеркова // Економіка АПК. – 2004. - №7. – С. 70-74.

2. Кучеркова С. О. Методика визначення фінансових результатів у фермерських господарствах / С. О. Кучеркова // Вісник ХНТУСГ. Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Вип. 31. - Х. : ХНТУСГ, 2004. – С. 315–317.

3. Кучеркова С. О. Сутність прибутку та методика визначення фінансового результату діяльності підприємств / С. О. Кучеркова // Економіка АПК. – 2005. - №5. – С. 78-84.

4. Кучеркова С. О. Інформаційне забезпечення результатів діяльності сільськогосподарських підприємств / С. О. Кучеркова // Вісник ХНАУ. Сер. “Економіка АПК і природокористування”. - ХНАУ, 2006. - №2. - С. 152-155.

5. Кучеркова С. О. Види доходів на сільськогосподарському підприємстві та особливість справляння податку на додану вартість / С. О. Кучеркова // Зб. наук. праць ЛНАУ/ за ред. В. Г. Ткаченко. - Луганськ, 2006. - №62(85). - С. 345-348.

6. Кучеркова С. О. Зарубіжний досвід визначення часу і основні принципи визнання доходів / С. О. Кучеркова // Вісник ХНАУ. Сер. “Економіка АПК і природокористування”.- ХНАУ, 2006. - № 9. - С. 127-131.

7. Кучеркова С. О. Облік сільськогосподарської діяльності відповідно до вимог П(С)БО 30 “Біологічні активи” / С. О. Кучеркова // Агроінком. - 2007. - № 1-2. – С. 97-99.

8. Кучеркова С. О. Напрямки покращання фінансової облікової інформації в управлінні діяльністю сільськогосподарських підприємств / С. О. Кучеркова // Облік і фінанси АПК. – 2007. - № 3-5. – С. 170-173.

9. Моссаковський В. Б. Облік біологічних активів / В. Б. Моссаковський, Т. В. Кононенко, С. О. Кучеркова // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - № 6. - С. 17-24 (автором особисто проведено аналіз впливу вимог П(С)БО 30 “Біологічні активи” на фінансові результати конкретного підприємства).

Матеріали конференцій:

10. Кучеркова С. О. Облік у фермерських господарствах / С. О. Кучеркова // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України : стан та перспективи : зб. текстів та виступів на міжнар. наук.-практ. конф., листопад 2003р. – К. : ІАЕ, 2003. - С. 137-138.

11. Кучеркова С. О. Облік формування доходів і результатів діяльності сільськогосподарських підприємств / С. О. Кучеркова // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності : зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф., 19-20 травня 2004р. – К. : КНЕУ, 2004. - С. 478-482.

12. Кучеркова С. О. Ретроспективне та сучасне поняття економічної сутності прибутку / С. О. Кучеркова // Соціально-економічні проблеми сталого розвитку українського суспільства : зб. тез доповідей за матеріалами міжнар. наук.- практ. конф., 13 травня 2004р. – Мелітополь : НКП ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – С. 114-115 .

13. Кучеркова С. О. Бухгалтерський облік на фермерських господарствах / С. О. Кучеркова // Облік і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: зб. наук. праць за матеріалами міжрег. наук.-практ. конф. - Мелітополь : Таврійська державна агротехнічна академія, 2005. - С. 31-36.

14. Кучеркова С. О. Узгодження бухгалтерського і податкового обліку прибутку / С. О. Кучеркова // Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК : зб. текстів виступів на ІІ міжнар. наук.- практ. конф., 13-15 черв. 2005р. - Мелітополь : Таврійська державна агротехнічна академія, 2005. - С. 124-125.

15. Кучеркова С. О. Облікове забезпечення державної фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників / С. О. Кучеркова // Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи: зб. текстів виступів на першій міжнар. наук.-практ конф., 4-6 вересня 2006 р. - Мелітополь: Таврійська державна агротехнічна академія, 2006. - С. 86-87.

16. Кучеркова С. О. Визначення фінансових результатів на с.-г. підприємствах згідно П(С)БО 30 “Біологічні активи” / С. О. Кучеркова // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи: зб. тез та виступів на ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 19-20 жовтня 2006 р. – К.: ННЦ “ІАЕ”, 2006. - С. 92-93.

17. Кучеркова С. О. Удосконалення звітності сільськогосподарських підприємств/ С. О. Кучеркова // Облік і контроль на підприємствах АПК: стан та перспективи розвитку: зб. текстів доповідей на міжнар. наук.-практ. конф., 4-5 жовт. 2007 р. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 95-97.

Статті в інших виданнях:

18. Кучеркова С. О. Фінансові результати роботи підприємств / С. О. Кучеркова // Фінансовий стан і аналіз господарської діяльності підприємств АПК: зб. текстів доповідей на наук.- практ. конф., 29 січня 2004р. / ТДАТА. - Мелітополь, 2004. - С. 26-28.

19. Кучеркова С. О. Вплив методики відображення в обліку витрат на фінансовий результат / С. О. Кучеркова // Фінансовий стан і аналіз господарської діяльності підприємств АПК: зб. текстів доповідей на наук.- практ. конф., 31 січня 2006 р. / ТДАТА. - Мелітополь, 2006 - С. 21-29.