Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біофізика


Вітко Юлія Михайлівна. Об'ємрегульовані хлорні канали в клітинах карциноми простати: вплив кальційхелатуючих речовин, pH і протеаз: дисертація канд. біол. наук: 03.00.02 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Вітко Ю.М. Об'ємрегульовані хлорні канали в клітинах карциноми простати: вплив кальційхелатуючих речовин, рН і протеаз. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологичних наук за спеціальністю 03.00.02 - біофізика.- Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України.- Київ.- 2002.

Дисертація присвячена дослідженню основних характеристик об'ємактивованого хлорного струму ICl,swell у епітеліальних клітинах простати LNCaP та вивченню їх модуляції зовнішньоклітинним Са2+, хелаторами Са2+, протонами та трипсином. Проведені дослідження підтвердили участь ICl,swell у відновленні об'єму клітини за умов гіпотонічного стресу. Описана пряма блокуюча дія кальційхелатуючих речовин на об`ємрегульований аніонний канал (ОРАК), яка, імовірно, є загальною рисою всіх ОРАК. Виявлено вплив зовнішньоклітинного рН на амплітудні та кінетичні (інактивація) характеристики струму, а також на його чутливість до змін клітинного об'єму. Висунуто припущення, що ОРАК у клітинах LNCaР мають у своїй структурі як мінімум дві рН-чутливі молекулярні групи з рК~6, титрування яких модулює амплітуду струму, і дві протон-чутливі групи, що беруть участь у потенціалзалежнійованій інактивації С-типу каналу. Показано, що внутрішньоклітинно введений протеолітичний фермент трипсин спричинює значне збільшення чутливості каналів до змін клітинного об'єму, збільшення амплітуди ICl,swell і практично повне усунення інактивації N-типу. Висунуто припущення про наявність у ОРАК відповідальної за об'ємзалежність та інактивацію внутрішньклітинної детермінанти, що підлягає протеолітичному відщепленню та може функціонувати згідно з "ball-and-chain" механізмом.

  1. На клітинній лінії карциноми простати людини за допомогою методу "петч-клемп" у конфігурації "ціла клітина" досліджені основні характеристики (показники розвитку, зменшення та потенціалзалежної інактивації) трансмембранного хлорного струму ICl,swell, що активується у відповідь на осмотично зумовлене збільшення об'єму клітини, а також їхня модуляція зовнішньоклітинним кальцієм, кальційхелатуючими речовинами, протонами та внутрішньоклітинно прикладеним трипсином. Показано, що активація ICl,swell є одним із основних механізмів, за допомогою якого клітина відновлює свій об'єм за умов гіпотонічного стресу.

  2. Встановлено, що зовнішньоклітинний кальцій сам по собі не впливає на характеристики ICl,swell, однак кальційхелатуючі речовини - BAPTA, EDTA і HEDTA - призводять до швидкого, зворотнього, потенціалзалежного блокування струму завдяки прямій взаємодії з об'ємрегульованими аніонними каналами, що переносять ICl,swell.

  3. Показано, що величина негативного заряду вільної форми кальцієвого хелатору є визначальною для блокування ОРАК. Максимальне блокування досягалося за допомогою ВАРТА (67%, IC50=70 мкмоль/л при +100 мВ). Чутливість до кальційхелатуючих речовин, імовірно, є загальною властивістю всіх ОРАК незалежно від типу клітин, у яких вони експресовані. Зроблено акцент на ретельному доборі типу та концентрації кальцієвих хелаторів для задоволення експериментальних потреб. Отримані результати дозволили встановити верхню межу діаметра пори ОРАК ~0,8 нм, що відповідають розрахунковому діаметру молекули EDTA.

  1. Показано комплексність дії зовнішньоклітинного рН на ICl,swell у клітинах карциноми простати. Встановленно, що рН впливає на амплітудні та кінетичні (інактивація) характеристики струму, а також на його чутливість до змін клітинного об'єму. Висунуто припущення, що ОРАК у клітинах LNCaР мають у своїй структурі як мінімум дві рН-чутливі молекулярні групи з близькими рК~6, титрування яких модулює амплітуду струму, і дві додаткові протончутливі групи, що беруть участь у потенціалзалежній інактивації каналу.

  2. Показано, що введення всередину клітини LNCaР протеолітичного ферменту трипсину істотно модифікує роботу ОРАК, спричинюючи значне збільшення чутливості каналів до змін клітинного об'єму, збільшення амплітуди ICl,swell і практично повне усунення потенціалзалежної інактивації. Висунуто припущення про наявність з цитоплазматичного боку ОРАК структурної детермінанти, яка зазнає протеолітичного відщеплення, що визначає його об'ємзалежність та інактивацію. Зроблено припущення, що ця детермінанта функціонує згідно з "ball-and-chain" механізмом, характерним для натрієвих і калієвих каналів.

  3. Встановлено, що модифікація потенціалзалежної інактивації ICl,swell зовнішньоклітинними протонами та внутрішньоклітинно прикладеним трипсином відбувається незалежно, в результаті їхнього впливу на різні структурні детермінанти ОРАК. Висунуто припущення про наявність двох типів інактивації в ОРАК, і що трипсин впливає на інактивацію N-типу, а протони - на інактивацію С-типу.

  4. Отримані результати дозволяють зробити обґрунтовані висновки про наявність структурних детермінант, що визначають рН-залежність, проникність, об'ємчутливість і інактивацію ОРАК. Ці дані є корисними для розуміння структурної організації ОРАК і можуть бути використані для розробки фармакологічних агентів, здатних впливати на його функцію.

Перелік опублікованих праць здобувача за темою дисертації.

Статті:

  1. Vitko Y.M., Pogorelaya N.H., Prevarskaya N., Skryma R., Shuba Y.M. Proteolytic modification of swelling-activated Cl- current in LNCaP prostate cancer epithelial cells // J. Bioerg. and Biomembr.- 2002. - Vol.34, №4, P. 307-315.

  2. Lemonnier L., Vitko Y., Shuba Y.M., Vanden Abeele F., Prevarskaya N., Skryma R. Direct modulation of volume-regulated anion channels by Ca2+ chelating agents // FEBS Lett.- 2002.- №521.- P. 152-156.

  3. Вітко Ю.М., Лазаренко Р.М., Погорєла Н.Х. Вплив внутрішньоклітинного введення трипсину на характеристики потенціалзалежної інактивації хлорного струму в клітинах раку простати // Фізіол. журн. - 2002.- Т. 48, №3.- C. 41-49.

  4. Вітко Ю.М., Погорєла Н.Х., Преварська Н., Скрима Р., Шуба Я.М. Вплив зовнішньоклітинного рН на об'ємактивований хлорний струм в епітеліальних клітинах карциноми простати // Фізіол. журн.- 2002.- Т. 48, №4.- C. 19-27.

Тези доповідей:

  1. Вітко Ю.М., Лазаренко Р.М., Погорєла Н.Х., Преварська Н., Скрима Р., Шуба Я.М. Залежність об'ємактивованого аніонного струму в епітеліальних клітинах карциноми простати від зовнішньоклітинного рН // Тези доповідей ХVI з`їзду Українського фізіологічного товариства.- Фізіол. журн.- 2002.- Т.48, №2.- C. 4.

  2. Vitko Y.M., Pogorela N.H., Shuba Y.M. Trypsin-mediated modulation of ICl,swell in the LNCaP human prostate cancer cell line // Programme and abstracts of “International Symposium Intracellular Signalling in Plant and Animal Systems”.- Kyiv.- 2001.- P. 109.

  3. Shuba Y., Lemonnier L., Vitko Y., Prevarskaya N., Skryma R. Volume-regulated anion conductance in the prostate cancer epithelial cells // Program and Abstracts UMFG SAV of "The first Multilateral Conference of the Physiologists from Central Europe.- Bratislava.- -2002.- P. 67.

  4. Вітко Ю.М., Лазаренко Р.М., Погорєла Н.Х. Вплив внутрішньоклітинного трипсину на характеристики потенціалзалежної інактивації хлорного струму в клітинах простати // Тези доповідей III з`їзду Українського біофізичного товариства. -Київ.- 2002.- С. 69.

  5. Vitko Y.M., Pogorelaya N. C., Shuba Y. M. Trypsin-mediated modification of volume-regulated anion channels in LNCaP prostate cancer cells // 46th Annual Meeting Abstracts.- Biophys. J.- 2001.- P. 244-245.

Анотації: