Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Аналітична хімія


Вітюкова Катерина Олегівна. Нові аналітичні форми на основі різнолігандних комплексів європію (ІІІ) з деякими антибіотиками : дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / НАН України; Фізико-хімічний ін-т ім. О.В.Богатського. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Вітюкова К.О. Нові аналітичні форми на основі різнолігандних комплексів іонів європію (ІІІ) з деякими антибіотиками. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.02. – аналітична хімія. – Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України, Одеса, 2005.

Дисертація присвячена розробці нових аналітичних форм на основі різнолігандних комплексів іонів європію (ІІІ) з антибіотиками та використанню їх для люмінесцентного визначення компонентів лігандного оточеннях цих комплексів. Люмінесцентним методом вивчено утворення подвійних та різнолігандних комплексів європію (ІІІ) з антибіотиками цефалоспоринового та тетрациклінового рядів. Вперше вивчено можливість комплексоутворення іонів європію (ІІІ) з цефалоспоринами. Встановлено, що комплексоутворення спостерігається з єдиним представником цефалоспоринів – цефтриаксоном та йде по о-гідроксикарбонільній групі. Співвідношення компонентів у комплексі Eu – Цеф становить 1 : 3, та змінюється на 1 : 2 при введенні в систему у якості другого компоненту цетилпіридиній хлориду. Вивчено комплексоутворення іонів європію з тетрациклінами та рядом аніонів неорганічних та органічних кислот, пероксидом водню, донорно-активними та поверхнево-активними речовинами. Доведено утворення різнолігандних комплексів Eu – тетрацикліни – Н2О2 та Eu – тетрацикліни – цитрат-іони з застосуванням спектрофотометричного та люмінесцентного методів. Знайдено, що у спектрах люмінесценції різнолігандних комплексів Eu – тетрацикліни – Н2О2 інтенсивність ліній заборонених 5D0 7F0 – переходів незвичайно висока, у порівнянні з інтенсивністю надчутливого 5D0 7F2 – переходу, що пов’язано із зростанням викривлення координаційного поліедру при входженні Н2О2 у внутрішню координаційну сферу комплексу у вигляді однозарядного аніону НОО та низькою симетрією центрів люмінесценції.

Показано, що завдяки великій інтенсивності люмінесценції усі вивчені різнолігандні комплекси можуть бути застосовані у якості аналітичних форм для високочутливого люмінесцентного визначення як антибіотиків, так і других лігандів (пероксиду водню, лаурилсульфату та цитрат-іонів).

Встановлена можливість використання подвійних та різнолігандних комплексів європію з антибіотиками цефалоспоринового та тетрациклінового рядів у якості аналітичних форм для люмінесцентного визначення усіх компонентов лігандного оточення центрального іону.

Встановлено, що до комплексоутворення з іонами європію (ІІІ) здатен лише єдиний представник антибіотиків цефалоспоринового ряду – цефтриаксон, який має комплексоутворюючу о-гідроксикарбонільну групу.

Встановлені оптимальні умови комплексоутворення іонів європію (ІІІ) з антибіотиками тетрациклінового ряду та визначені люмінесцентні властивості цих комплексів, які застосовані у якості аналітичних форм для чутливого люмінесцентного визначення антибіотиків у біологічних рідинах людини.

Показано, що введення у систему Eu – Т пероксиду водню, нейтральних органічних молекул та деяких органічних та неорганічних аніонів у якості других лігандів, призводить до збільшення Iлюм, а РЛК, які утворюються, можна використовувати як аналітичні форми для чутливого люмінесцентного визначення лігандного оточення іонів європію (III).

На основі вивчених різнолігандних комплексів розроблені високочутливі методики люмінесцентного визначення антибіотиків тетрациклінового ряду – метацикліну, окситетрацикліну, хлортетрацикліну та демеклоцикліну в біологічних рідинах людини, а також окситетрацикліну у харчових продуктах тваринного походження (молоко); слідових кількостей пероксиду водню у воді; глюкози (посередньо) у плазмі крові; лаурилсульфату натрію у миючих засобах (шампунях та гелях); лимонної кислоти у фармацевтичних препаратах. Усі розроблені методики дорівнюють або перевищують за чутливістю методики, які використовуються в аналітичній практиці, але перевершують їх за простотою та експресністю виконання.