Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Гібнер Світлана Михайлівна. Невротичні, особистісні і сексуальні розлади у розлучених одиноких чоловіків та їх психотерапевтична корекція : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Гібнер С.М. Невротичні, особистісні і сексуальні розлади у розлучених одиноких чоловіків та їх психотерапевтична корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2006.

У роботі проведено міждисциплінарне дослідження особистості, міжособистісного спілкування і сексуального здоров’я розлучених чоловіків без партнерки. Виявлено особливості їх статевого розвитку і закономірності формування в них особистісних рис, що перешкоджають успішній загальній та сексуальній комунікації. Визначено причини розлучень, роль соціогенних, психогенних, негативних соціально-психологічних та соматогенних чинників у генезі порушення сексуальної функції й самотності чоловіків.

Виявлено клінічні форми порушення сексуального здоров’я розлучених самотніх чоловіків і розроблено ефективну систему їх психокорекції, показано шляхи й методи психопрофілактики.

  1. У дисертації наведено теоретичне обгрунтування й нове розв’язання проблеми порушення загальної та сексуальної комунікації розлучених чоловіків. Проблему розв’язано з позицій системного підходу до вивчення особистісних, невротичних та сексуальних розладів, причин, механізмів розвитку та клінічних форм порушення сексуального здоров’я розлучених чоловіків з метою розробки ефективної системи психотерапевтичної корекції.

  2. У всіх розлучених самотніх чоловіків є наявними виражені акцентуації характеру, які не сприяють комунікації, найчастіше (76±5%) педантичного, тривожного та застряваючого, а також збудливого та дистимічного типів. Формування акцентуйованих рис посилювалося здобутим пацієнтом неправильним вихованням, особливо вихованням в умовах підвищеної моральної відповідальності (53±5%). У всіх чоловіків діагностуються невротичні розлади, що відповідають за формою рисам особистості: переважно нав’язливі думки або розміркування та коїтофобія (73±5%), рідше неврастенія, соматизований та іпохондричний розлади (28±4%).

  3. Причинами розлучення в обстежених чоловіків були у 77±4% подружніх пар сексуальна дезадаптація й у 23±4% – порушення міжособистісних стосунків подружжя. В усіх випадках розлучення сталося з ініціативи дружини.

Самотність чоловіків після розлучення була зумовлена їхньою комунікативною неспроможністю, пов’язаною з такими особистісними відмінностями, як песимізм, замкнутість, знижена самооцінка й невпевненість у собі; нетовариськість, залежність та уникання "боротьби", уникання як основна стратегія психологічного захисту у спілкуванні; низький рівень потреби у відчуттях та їх пошуку і, як наслідок, дуже високий (43,4 бала) рівень суб’єктивного відчуття самотності; фемінінна статеворольова поведінка на соціогенному рівні. Ці відмінності особистості за наявності негативного сексуального досвіду в першому шлюбі перешкоджали пошуку сексуальної партнерки.

4. У розлучених самотніх чоловіків порушено практично всі інтегральні критерії сексуального здоров’я: мають місце ретардація психосексуального розвитку (82±4%) й сукупні асинхронії статевого дозрівання (86±4%); трансформація статеворольової поведінки; недостатня й неправильна поінформованість у питаннях сексу; дисгармонійні типи сексуальної мотивації та сексуальної культури; слабка або послаблена середня статева конституція. У всіх чоловіків спостерігається еректильна дисфункція, що в 12±4% випадків сполучається з передчасною еякуляцією.

У разі сукупного порушення всіх компонентів та складових сексуального здоров’я безпосередньою причиною сексуальної й міжособистісної дезадаптації розлучених самотніх чоловіків є стрижневе ураження психологічного компонента внаслідок внутрішньоособистісного конфлікту та психічної складової біологічного компонента в результаті наявності невротичного розладу.

5. У розлучених чоловіків без партнерки спостерігаються два типи порушення сексуального здоров’я. Перший тип (23±4%) – порушення спілкування з жінками, який включає комунікативну форму дезадаптації, і другий тип (77±4%) – сексуальний розлад, що об’єднує чотири його форми: сексуальний фобічний невроз у вигляді коїтофобії (19±4%), невроз очікування сексуальної невдачі (23±5%), паторефлекторну (17±4%) та конституціональну (40±6%) форми сексуальної дисфункції.

6. Психотерапевтична корекція невротичних сексуальних розладів і самотності розлучених чоловіків має являти собою систему, що складається з чотирьох компонентів – інформаційного, емоційного, поведінкового та особистісного, і грунтуватися на принципах комплексності, етапності, послідовності, диференційованості та індивідуалізації. На різних етапах психокорекції використовували адекватні в кожному випадку методи: когнітивну, раціональну, групову психотерапію, ауто- й гетеросугестію, рольовий психосексуальний, комунікаційний, сексуально-еротичний тренінги, а також персоналістичну психотерапію з тренінгом особистісного зростання.

У результаті проведення розробленої системи невротичні розлади було ліквідовано в усіх чоловіків, нормалізація сексуальної функції досягнута у 89±5%, і всі пацієнти позбавилися від самотності, знову одружившись (79±4%) або вступивши в сексуальний зв’язок.

7. Психопрофілактика розлучень і самотності чоловіків повинна мати системний характер і грунтуватися на тих самих принципах, що й психотерапевтична корекція. До того ж у підготовці молодих людей до створення сім’ї основна роль має належати сексологам і психологам, завданням яких є вироблення у молоді розуміння відповідальності у шлюбі і вміння правильно розв’язувати конфліктні ситуації, що виникають у сім’ї.

Публікації автора:

  1. Гибнер С.М. Система психокоррекции сексуальной дисфункции у разведенных мужчин без партнерши // Мед. психология. – 2006. – Т.1, №1. – С.70-73.

  2. Гибнер С.М. Нарушение общей и сексуальной коммуникации разведенных мужчин без партнерши и его психотерапевтическая коррекция // Междунар. мед. журн. – 2005. – Т.11, №3. – С.42-46.

  3. Гибнер С.М. Особенности личности разведенных мужчин без сексуальной партнерши // Укр. вісн. психоневрол. – 2006. – Т.14, вип.1 (46). – С.66-69.

  4. Гибнер С.М. Психопрофилактика нарушения сексуального здоровья и одиночества разведенных мужчин // Междунар. мед. журн. – 2006. – Т.12, №1. – С.31-36.

  5. Гибнер С.М. Психологические проблемы и сексуальные расстройства у разведенных одиноких мужчин // Арх. психіатрії. – 2005. – Т.11, №3 (42). – С.87-91.