Онищенко Ольга Іванівна. Несправжня борошниста роса дині і обгрунтування заходів з обмеження її шкодочинності в умовах Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / Інститут овочівництва і баштанництва УААН. — Х., 2002. — 113арк. — Бібліогр.: арк. 97-108.
Анотація до роботи:
Онищенко О.І. Несправжня борошниста роса дині і обгрунтування заходів з обмеження її шкодочинності в умовах Лісостепу України.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.11 – фітопатологія. –Національний аграрний університет, Київ, 2002.
Вперше в Україні досліджено біологічні особливості збудника несправжньої борошнистої роси на дині, динаміку розвитку хвороби під впливом умов зовнішнього середовища в Північно-Східному Лісостепу України.
Оцінено стійкість проти хвороби рекомендованих для вирощування в Україні сортів дині, розроблено модель короткострокового прогнозу розвитку несправжньої борошнистої роси на рослинах родини Гарбузових. Вперше в умовах Лісостепу України встановлено вплив агротехнічних чинників, зокрема схем посіву, касетної технології вирощування та фунгіцидів на обмеження шкодочинності хвороби на дині. Обґрунтовано строки застосування фунгіцидів на насіннєвих посівах дині проти несправжньої борошнистої роси.
За результатами досліджень і виробничої перевірки дослідних даних можна зробити наступні висновки:
В умовах Північно-Східного Лісостепу України несправжня борошниста роса є поширеною і шкодочинною хворобою, що уражує дині в усіх фазах розвитку рослин. Хвороба проявляється щорічно, найбільш інтенсивний її розвиток спостерігається у фазу цвітіння і плодоношення рослин.
Збудник хвороби – гриб Pseudoperonospora cubensis (Berk. et Curt.) Rostov. Розвиток гриба проходить за повним циклом, характерним для грибів роду Пероноспорових.
Джерелами первинної інфекції в умовах Північно-Східного Лісостепу України є зимуюча стадія гриба – ооспори, якими він зберігається в уражених рослинних рештках, а також аерогенна інфекція з уражених рослин огірка.
Первинне ураження, поширеність і інтенсивність розвитку хвороби залежать від метеорологічних чинників, визначаючими з них є помірна температура (18-22 0С), висока вологість повітря і наявність краплинної вологи на листках протягом 6-8 годин.
Встановлено кореляційну залежність появи несправжньої борошнистої роси на гарбузових з середньодобовою температурою і сумою опадів за травень, тривалістю росяного періоду за І декаду червня і сумою опадів за період з температурами, вищими за 15 0С. Коефіцієнти кореляції цих предикторів з предиктантом були в межах 0,51-0,63.
За допомогою варіаційно-статистичного аналізу на ЕОМ нами розроблено модель рівняння короткострокового прогнозу розвитку несправжньої борошнистої роси з високим (90%) ступенем достовірності.
Серед сортів дині, рекомендованих для вирощування в умовах Харківської області, стійких проти несправжньої борошнистої роси не виявлено. Практично стійкими є середньостиглий сорт Колгоспниця 593 та середньопізній - Інея.
При доборі вихідного матеріалу для селекції дині на стійкість проти несправжньої борошнистої роси додатковими діагностичними показниками є активність ферменту каталази та вміст аскорбінової кислоти в листках рослин.
Замочування насіння в парабензойній кислоті (0,005%) або барбатування його стимулюють ростові та захисні процеси в рослинах і забезпечують збереженість урожаю відповідно на 11,4-22,9 %, і обмежують ураженість рослин дині несправжньою борошнистою росою в першу половину онтогенезу.
Одним із основних заходів, який зменшує шкодочинність несправжньої борошнистої роси є касетна технологія вирощування рослин, що забезпечує надходження продукції раніше на 20 днів порівняно із звичайними способом, додатковий урожай становить 23,5-25,7%, прибуток – 7694 грн/га.
11. Застосування фунгіцидів альєтт (2 кг/га), даконіл (1,5 кг/га), курзат (2 кг/га) знижує інтенсивність розвитку несправжньої борошнистої роси на дині в 1,4-2,6 раза, забезпечує підвищення урожайності на 22-27%. Першу обробку слід проводити при появі симптомів ураження на огірках, другу – через 7-10 днів.
Публікації автора:
1. Онищенко О.I. Несправжня борошниста роса на динi: Зб. наук. пр. НДI фiтосанiтарного монiторiнгу. - Харкiв: вид. ХДУ iм. Докучаєва, 1999. - Вип.1. - С. 49-51.
2. Онищенко О.I. Вплив агротехнiчних факторiв на обмеження розвитку псевдопероноспорозу на посівах динi // Овочiвництво i баштанництво.- Харкiв, 1999. - Вип. 43. - С. 172-176.
3. Онищенко О.I. Стiйкiсть сортiв динi проти псевдопероноспорозу в Лiсостеповiй зонi України. Оптимiзацiя селекцiйного процесу на основi генетичних методiв // Матерiали мiжнар. наук. конф. / Харкiв, 18-20 серпня 1999р. – 1999.- С. 119.
4. Онищенко О.I. Вивчення хімічних заходів захисту рослин дині від псевдопероноспорозу // Овочiвництво i баштанництво. - Харкiв, 1999. - Вип. 44. - С. 241-243.
5. Онищенко О.I., Бєлкiн О.О. Розробка короткострокового прогнозу розвитку пероноспорозу на рослинах динi // Овочiвництво i баштанництво.- Харкiв, 2001. - Вип. 45. - С. 286-289 (Особистий внесок здобувача 85%. Проведено аналіз, зроблено висновки).