Марченко Олександра Миколаївна. Некробактеріоз великої рогатої худоби (особливості перебігу, біологічні властивості F.necrophorum та ефективність вакцинопрофілактики) : Дис... канд. вет. наук: 16.00.08 / УААН; Інститут ветеринарної медицини. — К., 2003. — 177арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 129-153.
Анотація до роботи:
Марченко О.М. Некробактеріоз великої рогатої худоби (особливості перебігу, біологічні властивості F.necrophorum та ефективність вакцино профілактики). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.08 – епізоотологія та інфекційні хвороби. Національний аграрний університет, Київ, 2003.
Дисертація присвячена вивченню особливостей клінічного перебігу некробактеріозу великої рогатої худоби на території України в сучасних умовах ведення тваринництва, виділенню та вивченню основних біологічних властивостей польових ізолятів Fusobacterium necrophorum з метою одержання вакцинних штамів для використання їх у складі асоційованої інактивованої вакцини “Некросан”. Також визначено ефективність на лабораторних тваринах та на сприйнятливому поголів’ї під час виробничих випробувань.
Встановлено, що некробактеріоз великої рогатої худоби поширений на усій території України, а найбільшу кількість випадків захворювання виявлено в східних та центрально-східних регіонах країни. Виникненню та поширенню хвороби в господарствах України сприяють порушення умов утримання та годівлі тварин, а також невідповідність умов утримання та годівлі імпортованих із Голландії та Німеччини нетелей та високопродуктивних корів.
Виявлено, що польові ізоляти F.necrophorum, виділені від великої рогатої худоби з клінічними ознаками різних стадій некробактеріозу з різних господарств, мали подібні морфологічні, культуральні, біохімічні властивості, але різнилися ступенем патогенності та серологічною спорідненістю. Відібрано 4 польові ізоляти F.necrophorum, які мали добре виражені та стабільні біологічні властивості і задепоновані як вакцинні. Апробовано з позитивними ефектом 3 вакцинні штами F.necrophorum у складіасоційованої інактивованої вакцини “Некросан”, на лабораторних тваринах та на сприйнятливому поголів’ї під час виробничих випробувань.
Вперше в Україні в сучасних умовах ведення тваринництва вивчено поширення та особливості клінічного перебігу некробактеріозу великої рогатої худоби. Узагальнено результати поглибленого вивчення основних властивостей польових ізолятів F.necrophorum, з яких відібрано 3 вакцинні штами для включення до складу концентрованої асоційованої інактивованої вакцини “Некросан”, вивчено їх специфічну та економічну ефективність на лабораторних тваринах та в умовах господарств.
Визначено інтенсивні епізоотичні показники при некробактеріозі великої рогатої худоби в Україні, на основі яких створено епізоотичну карту з поділом областей на три епізоотичні зони: зона з високими епізоотичними показниками (східний та центрально-східний регіони), середніми (центральний, південно-центральний регіони) та низькими (західний регіон) .
Захворювання великої рогатої худоби на некробактеріоз завдає значних економічних збитків, які, в основному, складаються із прямих економічних збитків (89,99%) та витрат на проведення ветеринарних заходів щодо ліквідації захворювання (10,01%). Значних економічних збитків зазнають господарства, які імпортують нетелей.
Основними факторами, які сприяють виникненню некробактеріозу серед великої рогатої худоби в господарствах України, є зниження загальної резистентності організму, яка пов'язана із порушенням умов утримання та годівлі, а також невідповідність умов утримання імпортованих нетелей та високопродуктивних корів з їхніми фізіологічними особливостями та можливістю адаптації в нових умовах.
Прояв некробактеріозу великої рогатої худоби характеризується сезонністю – збільшенням випадків захворювання в зимово-весняний період. Виявлені вікові особливості перебігу некробактеріозу великої рогатої худоби з найчастішим захворюванням нетелей, захворювання серед яких виникає у перші дні після отелу і супроводжується ураженням статевих органів та кінцівок.
Найчастіше поряд із F.necrophorum з патологічного матеріалу, відібраного від тварин з клінічними ознаками некробактеріозу, виділяли Cl.perfringens (35,5%), стафілококи (21,6%) та бактероїди (11,5%), протей (10,4%), E.coli (6,1%). Інші види мікроорганізмів були виділені в поодиноких випадках.
Виділені польові ізоляти F.necrophorum були подібні між собою за біологічними властивостями і різнилися за ступенем патогенності та серологічною спорідненістю. Завдяки поглибленому вивченню польових ізолятів F.necrophorum відібрано та задепоновано 3 виробничі штами збудника некробактеріозу, які використовуються для виготовлення вакцини “Некросан”.
Відібрані вакцинні штами F.necrophorum у складі асоційованої інактивованої вакцини “Некросан” при дворазовому введенні кролям сприяють синтезу специфічних антитіл у максимальних титрах 1:512 – 1:1024 на 14 добу після другого введення.
Застосування вакцини “Некросан”, до складу якої включені відібрані вакцинні штами F.necrophorum, в неблагополучних щодо некробактеріозу великої рогатої худоби господарствах дає змогу повністю оздоровити їх або зменшити захворюваність тварин до поодиноких випадків.
Публікації автора:
Марченко О.М. Специфічна профілактика патології відтворення у свиней, викликаної Fusobacterium necrophorum і Salmonella cholerae suis // Науковий вісник НАУ.– К.,2000. – Вип. 22. – С.78 – 81.
Марченко О.М. Особливості перебігу некробактеріозу у свиней // Науковий вісник НАУ. – К., 2000. – Вип. 28. – С.220 – 222.
Марченко О.М. Результати виробничих випробувань вакцини “Некросальм”// Ветеринарна медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2001– №79, Т. ІІ. – С. 30 – 37.
Марченко О.М., Дементьєва С.А., Риженко В.П. Асоціації Fusobacterium necrophorum з іншими мікроорганізмами при некробактеріозі у сільськогосподарських тварин // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2002. –Вип.21. – С.139 – 144. (Дисертанту належить планування дослідів, виконання експерименту, а також статистична обробка результатів, їх аналіз і оформлення статті).
Марченко О.М., Галка І.В., Риженко В.П. Порівняльна характеристика морфологічних, культуральних та біохімічних властивостей різних епізоотичних штамів Fusobacterium necrophorum // Ветеринарна біотехнологія– К., 2002. – №2. – С.162 – 167. (Дисертант спланувала досліди, виконала експеримент, а також провела статистичну обробку результатів, їх аналіз і оформлення статті).
Марченко О.М. Вивчення епізоотичної ситуації щодо некробактеріозу в господарствах України // Наукові праці Полтавської ДАА “Ветеринарні науки”. Полтава, 2002. – Том 2 (21). – С.192 – 194.
Риженко В.П., Марченко О.М., Бондар Т.О., Галка І.В., Риженко І.В., Кравцова О.Л., Черніков О.О. Актуальні питання профілактики анаеробних інфекцій людини і тварини //Ветеринарна біотехнологія – К, 2002.– №2. – С.199 – 204. (Дисертант приймала участь в узагальненні та оформленні матеріалів).
Методи діагностики некробактеріозу сільськогосподарських тварин: Методичні вказівки затверджені Науково-методичною радою Держдепартаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України 22.12. 2002р (протокол №2) . (Дисертант проводила дослідження та приймала участь в узагальненні і оформленні матеріалів).