Ковальчук Юрій Васильович. Некогерентне поляризоване світло та неспецифічна стимулювальна терапія при ранах у великої рогатої худоби в умовах Полісся : Дис... канд. вет. наук: 16.00.05 / Державний агроекологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 161, [12]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 133-160.
Анотація до роботи:
Ковальчук Ю.В. Некогерентне поляризоване світло та неспецифічна стимулювальна терапія при лікуванні ран у великої рогатої худоби в умовах Полісся– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.05 – ветеринарна хірургія. – Білоцерківський державний аграрний університет, Біла Церква, 2005.
У дисертації наведені результати досліджень проникності шкіри і перебігу ранового процесу у великої рогатої худоби в умовах Полісся за тривалого впливу на організм низьких доз радіації і в умовно чистій зоні, а також зміни, які відбуваються у морфологічному, біохімічному та імунологічному складі крові. Запропоновані ефективні методи застосування некогерентного поляризованого світла та ксилонесту при лікуванні асептичних та інфікованих ран у великої рогатої худоби в забруднених радіонуклідами і чистих відносно радіоактивного забруднення зонах.
Встановлено, що у корів і нетелей у забрудненій радіонуклідами зоні різниця між провокованою і фізіологічною проникністю шкіри нижча, ніж у чистій відносно радіоактивного забруднення зоні.
Проведено порівняння перебігу ранового процесу у тварин.
Встановлено, що загоювання поверхневих експериментальних ран у великої рогатої худоби з умовно чистої зони відбувається під струпом протягом 18–19-ти днів, перебіг природного ранового процесу експериментальних інфікованих ран в умовах радіаційного забруднення характеризується утворенням і наростанням інфільтраційного тканинного бар’єра з наступним формуванням струпа, щільність якого під впливом погодних умов міцніла і забезпечувала загоювання ран упродовж 24-х днів.
Опромінення ран некогерентним поляризованим світлом та інфільтраційна блокада їх 1%-ним розчином ксилонесту зумовлюють скупчення тучних клітин у стінках рани, що сприяло розсмоктуванню колагенових волокон і утворенню рубця на 12-й день перебігу ранового процесу.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення завдання, що полягає у вивченні проникності шкіри та впливу тканинного препарату, некогерентного поляризованого світла і 1 %-ного розчину ксилонесту на перебіг ранового процесу при загоюванні асептичних та інфікованих ран у великої рогатої худоби.
Інтенсивність проникнення екзогенного барвника через бар'єр шкіри у нетелей як з чистої відносно радіоактивного забруднення (0,3–0,8–1,0 см2), так і забрудненої радіонуклідами зон (0,1–0,3–0,8 см2 ) з часом (10–30–120 хв) поступово наростала. Різниця між провокованою і фізіологічною проникністю бар’єра шкіри у нетелей з різних зон невірогідна (0,8 і 1,0 см2 , р>0,05).
При утриманні великої рогатої худоби у відкритому літньому таборі зі щільністю забруднення його території радіонуклідами в межах 29–34 мкР/год поверхневі асептичні експериментальні рани загоювалися під струпом протягом 18–19-ти днів.
Перебіг ранового процесу у великої рогатої худоби при загоюванні експериментальних інфікованих ран в умовах радіаційного забруднення характеризувався утворенням протягом 4-х діб інфільтраційного тканинного бар'єра з наступним формуванням струпа, щільність якого під впливом погодних умов міцніла і забезпечувала загоювання ран упродовж 24-х днів.
Підшкірне введення тваринам тканинного препарату з матки і плаценти корови 2 рази по 15 см3 з інтервалом 8 днів не впливало на перебіг ранового процесу і тривалість загоювання асептичних експериментальних ран у нетелей при зимово-стійловому утриманні та бугайців у весняний період.
При опроміненні інфікованих ран світлом, випромінюваним лампою “Біоптрон”, БАСК (50,2±1,1%) і ЛАСК (12,1±0,1%) у перші дні перебігу ранового процесу мали тенденцію до зниження (49,4±0,5 і 11,7±0,2% відповідно), з 8-го дня стабілізувалися (48,1±1,1 і 10,8±0,5%) і утримувалися на одному рівні до загоювання рани (48,8±1,1 %; р<0,5 і 10,9±0,5 %; р<0,05), у неопромінюваних тварин БАСК мала тенденцію до зниження (48,2±0,5 – 43,9±2,7%; р<0,1), а зміни ЛАСК були вірогідними (13,4±0,2 – 11,6±0,5%; р<0,05). За опромінення неінфікованих ран БАСК і ЛАСК вірогідно зростали як у дослідних (37,0±1,3 – 48,0±2,5%; р<0,05 і 9,5±0,03 – 12,4±0,9%; р<0,05), так і в контрольних тварин (37,6±0,9 – 40,0±0,8%; р<0,05 і 9,3±0,2 – 10,3±0,3%; р<0,05 відповідно).
Опромінення експериментальних асептичних ран протягом двох тижнів два рази на день по 6 хв некогерентним поляризованим світлом, яке випромінює лампа “Біоптрон”, супроводжувалося загоюванням ран під струпом і утворенням сформованого рубця на 12-й день, інфікованих – на 15-й день перебігу ранового процесу.
Опромінення ран некогерентним поляризованим світлом та блокада їх 1 %-ним розчином ксилонесту проявлялося скупченням тучних клітин у стінках рани, що сприяло розсмоктуванню колагенових волокон і утворенню рубця на 12-й день перебігу ранового процесу.
Перебіг ранового процесу і загоювання експериментальних асептичних та інфікованих ран не залежить від проникності шкіри.
Загоювання асептичних кастраційних ран у бугайців при обробці кукси сім’яного канатика і стінки рани 5%-ним спиртовим розчином йоду або трициліном супроводжувалося виникненням у 25 % тварин гнійного вагіналіту та фунікуліту і загоювання ран протягом 15 – 16-ти днів, а блокада мошонки 1%-ним розчином ксилонесту три дні підряд сприяла загоюванню ран без ускладнень.
Опромінення некогерентним поляризованим світлом кастраційних асептичних ран один раз на добу три дні підряд забезпечувало перебіг ранового процесу без ускладнень у всіх тварин і загоювання ран протягом 7 днів, інфікованих – протягом 12-ти днів, а блокада мошонки 1%-ним розчином ксилонесту – протягом 7 і 15-ти днів відповідно.
Публікації автора:
Ковальчук Ю.В. Загоювання експериментальних інфікованих ран у великої рогатої худоби в умовах тривалого впливу на організм радіаційного випромінювання // Вісник НАУ. – № 28. – К., 2000. – С. 402–404.
Ковальчук Ю.В. Перебіг ранового процесу у великої рогатої худоби під впливом тканинного препарату в умовах радіаційного забруднення // Вісник НАУ. – № 42. – К., 2001. – С. 119–122.
Калиновський Г.М., Ковальчук Ю.В. Загоювання ран (в експе-рименті) у великої рогатої худоби в умовах тривалого впливу на організм малих доз радіаційного випромінювання // Вет. медицина України. – 1998. – №11–12. – С. 41–42. (Дисертантом вивчено природний перебіг ранового процесу у великої рогатої худоби у 2-й зоні забруднення радіонуклідами).
Вплив лінійного поляризованого світла (лампа “Біоптрон”) на загоювання випадкових та операційних ран у дрібних домашніх тварин. / Г.М. Калиновський, О.А. Нікітін, А.А. Андрієвська, Ю.В. Ковальчук // Вісник Держ. агроекол. акад. України. – Спецвипуск. – №2. – Житомир, 2000. – С. 175–176. (Дисертантом вивчено порівняльну ефективність лікування операційних та випадкових ран у дрібних тварин із застосуванням некогерентного поляризованого світла).
Ковальчук Ю.В., Калиновський Г.М., Карпюк В.В. Проникність шкіри великої рогатої худоби в умовах тривалого впливу на організм низьких доз радіаційного випромінювання // Вісник Держ. агроекол. ун-ту. – № 1. – Житомир, 2003. – С.297–301. (Дисертантом вивчено проникність шкіри у великої рогатої худоби на території, забрудненій радіонуклідами та в умовно чистій).
Ковальчук Ю.В., Калиновський Г.М. Вплив некогерентного поляризованого світла на загоювання ран // Вісник Сумського нац. аграр. ун-ту. –Вип. 9. – Суми, 2003. – С. 50–54. (Дисертантом вивчено вплив некогерентного поляризованого світла на загоювання ран у великої рогатої худоби).
Карпюк В.В., Ковальчук Ю.В., Курдюмов О.М. Вплив тканинного препарату на загоювання експериментальних інфікованих ран у великої рогатої худоби // Наука, молодь Полісся: Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених (м. Житомир, 27–28 травня 2003 р.). – Житомир, 2003. – С. 38–40. (Дисертантом вивчено ефективність лікування експериментальних інфікованих ран при застосуванні тканинного препарату).
Ковальчук Ю.В., Калиновський Г.М. Вплив некогерентного поляризованого світла (НПС) та 1 %-ного розчину ксилонесту на перебіг ранового процесу кастраційних ран у бугайчиків // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 27–29 жовтня 2004 р.). – Одеса, 2004. – С. 135–140. (Дисертантом вивчено порівняльну ефективність лікування кастраційних ран у бугайчиків при застосуванні некогерентного поляризованого світла та 1%-ного розчину ксилонесту).