Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Паламар Лариса Георгіївна. Нейровегетативні та психоемоційні порушення у дітей, хворих на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки та обґрунтування диференційованої тактики лікування : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Паламар Л.Г. Нейровегетативні та психоемоційні порушення у дітей, хворих на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки та обґрунтування диференційованої тактики лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю – 14.01.10. – педіатрія.- Державний вищий навчальний заклад "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського" МОЗ України, Тернопіль, 2009.

Дисертація присвячена вивченню нейровегетативного та психоемоційного статусу дітей, хворих на виразкову хворобу та корекції виявлених порушень. Проаналізовано динаміку поширеності та захворюваності на виразкову хворобу серед дітей Чернівецької області та встановлено поступове їх зростання. Визначено інформаційну цінність статистично значущих комбінацій ендогенних і екзогенних факторів ризику формування виразкової хвороби в дітей (за найбільш значимими факторами рекомендується використовувати таблицю багатофакторного аналізу як математичної моделі виразкової хвороби).

Виявлено клінічно-параклінічні особливості перебігу виразкової хвороби та з’ясовано, що в патогенезі захворювання одну із провідних ролей відіграють розлади психоемоційної сфери та вегетативної нервової системи.

Запропоновано схему раціонального обстеження вегетативного гомеостазу (скринінг-тестування за допомогою опитувальника О.Вейна в модифікації; оцінювання за шкалою «24 стигми»; холтерівське моніторування серцевого ритму) та оцінки якості життя дітей, хворих на виразкову хворобу.

Обґрунтована доцільність диференційованого підходу до лікування виразкової хвороби в дітей із застосуванням нейротропної терапії (фітопрепарат Геларіум Гіперікум), що дало змогу знизити рівень особистісної тривожності, покращити когнітивну сферу, нормалізувати вегетативні розлади.

У дисертаційному дослідженні на основі комплексного вивчення психо-емоційних та нейровегетативних особливостей у дітей, хворих на виразкову хворобу шляхом анкетування, психометричного та поглибленого неврологічного дослідження, аналізу варіабельності серцевого ритму вирішене актуальне наукове завдання, яке полягало у визначенні ролі психоемоційних і нейровегетативних розладів в клінічному перебігу виразкової хвороби у дітей та можливостей медикаментозної корекції виявлених порушень.

1. Поширеність виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки в дітей Чернівецької області складає 0,6 . Захворюваність на виразкову хворобу має тенденцією до зростання. В структурі патології травної системи у дітей виразкова хвороба займає четверте місце. Найвища частота захворювань органів травлення в дітей віком 10-14 років (82,2%).

2. У дітей, хворих на виразкову хворобу виявлено статево-вікові психо-емоційні особливості особистості: у хлопчиків 10-14 років середній рівень реактивної тривожності, фізичної та вербальної агресії, нейротизму, стан субдепресії та легкої депресії, середні значення шкали «Тиск скарг», високий рівень емоційної лабільності та інтровертованості. З віком підвищується рівень особистісної тривожності, фізичної і опосередкованої агресії, шкали «Тиск скарг» та депресії; у дівчаток 10-14 років виявляється високий рівень особистісної тривожності, емоційної лабільності, нейротизму, середній рівень вербальної і опосередкованої агресії, почуття власної провини, стан легкої депресії та субдепресії. З віком у дівчаток підвищується рівень інтровертованості, розширюється шкала «Тиск скарг».

3. Встановлено, що діти основної групи характеризуються нижчими показниками основних пізнавальних функцій (“заборгованість” у сфері сприйняття на 29%, пам’яті на 26 %, темпі оперативної діяльності на 23 %, моторики на 18%), середніми показниками короткочасної пам’яті (52,7 %), високою концентрацією уваги (79,6 %), зниженням показників продуктивності (W=28,7) та точності роботи (E=0,61), що загалом зменшує їх розумову працездатність. Найбільш виражені відхилення виявлені в дітей, які проживають у сільській місцевості.

4. При виразковій хворобі виявляються ознаки вегетативної дисфункції (53,7 % сегментарні вегетативні порушення, 46,3 % парасимпатикотонія, 14,8 % симпатикотонія). 44,4 % дітей мають нормальне вегетативне забезпечення, 55, 6 % - різні варіанти патологічних типів. У цих дітей переважно реєструється гіперсимпатикотонічний тип вегетативної реактивності.

5. Методом статистичного аналізу добової варіабельності серцевого ритму підтверджено, що при виразковій хворобі у дітей наявні порушення обох відділів ВНС: у хлопчиків достовірно переважають потужності дуже низьких частот (VLF, 54 %) при зниженні високочастотних (HF, 25 %) та низькочастотних (LH, 21 %) компонент, що свідчить про підвищену активність симпатоадреналової системи, у дівчаток – переважання HF, 51 %, при зниженій частоті LH, 29 % і збереженій VLF, 20 %, що вказує на переважання парасимпатичного впливу. Визначається висока варіабельність серцевого ритму, десинхронізація добового ритму (достовірне зниження циркадних індексів SDANN-i, LF/HF у 48,1 % дітей), у 5,5 % дітей - інверсія серцевого ритму.

6. Встановлено залежність якості життя хворих на виразкову хворобу дітей від тривалості хвороби (зі збільшенням тривалості хвороби індекс якості життя знижується), локалізації виразки (-6,9 при локалізації виразки в шлунку і -7,2 при локалізації в ДПК), стану вегетативної нервової системи (-2,7 при амфотонії, -6,7 при парсимпатикотонії, - 9,8 при симпатикотонії).

7. У дітей виразкова хвороба розвивається внаслідок тісної взаємодії біопсихосоціальних факторів - F1 (59,2 %): спадкова схильність, хронічний психоемоційний стрес, перинатальні та соматичні чинники, гелікобактер, симпатикотонія; F2 (40,8 %): аліментарний та урбаністичний чинники, парасимпатикотонія.

8. Залучення до комплексної терапії виразкової хвороби рослинного препарату Геларіум Гіперікум знижує рівень особистісної тривожності, покращує когнітивну сферу, нормалізує вегетативні розлади. При включенні препарату в схему лікування ефективність комплексної терапії складає 96,4 %, тривалість ліжко-днів скорочується на 5,1 доби, відносний ризик ймовірності розвитку рецидиву захворювання (RR, (95 % СІ)) складає 0,46 (2 = 3,96, р<0,05), а кількість хворих для отримання одного позитивного результату (NNT, (95 % СІ)) - 2,2.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

У практику роботи педіатричних відділень, поліклінік, дитячих гастроентерологічних стаціонарів, для підвищення ефективності лікування виразкової хвороби у дітей та підлітків необхідно включати дослідження психоемоційної сфери, етапну оцінку функціонального стану вегетативної нервової системи: скринінг-тестування за допомогою опитувальника О. Вейна в модифікації (відхилення більше 6 ознак свідчить про вегето-судинну дисфункцію); оцінювання за шкалою «24 стигми»; методом холтерівського моніторування серцевого ритму.

2. Дітей із вираженими ознаками вегетативної дисфункції, порушеннями психоемоційної сфери за наявністю спадкової обтяженості по виразковій хворобі варто включати в групу ризику за розвитком даної патології і проводити відповідну первинну профілактику.

3. Дитячим гастроентерологам з метою точного визначення груп ризику в кожному конкретному випадку за найбільш значимими факторами формування хвороби рекомендується використовувати таблицю багатофакторного аналізу як математичної моделі виразкової хвороби.

4. Для корекції психоемоційних та нейровегетативних розладів до базового лікування виразкової хвороби рекомендовано включати рослинний препарат Геларіум Гіперікум по 1 драже (255-285 мг екстракту звіробою, 0,9 мг гіперецину) на добу впродовж 4 тижнів.

5. З метою аналізу віддалених результатів лікування рекомендується визначати індекс якості життя у хворих на виразкову хворобу дітей.

Публікації автора:

  1. Сорокман Т. В. Особливості вегетативного гомеостазу в дітей, хворих на виразкову хворобу / Т. В Сорокман, Л. Г. Паламар, У. Б. Пісік // Галицький лікарський вісник. – 2007. – № 2. – С. 73–74. (Здобувачем виконані дослідження, статистичне опрацювання, підготовлено статтю до друку).

  2. Сорокман Т. В. Медико-психологічні аспекти розвитку виразкової хвороби в дітей / Т. В Сорокман, Л. Г. Паламар // Буковинський медичний вісник. – 2007. – Т. 11, № 1. – С. 131–134. (Здобувачем проведений аналітичний огляд, підготовлено статтю до друку).

  3. Визначення варіабельності серцевого ритму в дітей, хворих на виразкову хворобу методом холтерівського моніторування / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, У. Б. Пісік, Н. М. Арійчук // Клінічна та експериментальна патологія. – 2007. – Т. 6, № 2. – С. 68–71. (Здобувачем проведена оцінка результатів холтерівського моніторування, написана частина роботи).

  4. Сорокман Т. В. Корекція нейровегетативних порушень у дітей, хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, Н. Є. Куцобіна // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – № 6. – С. 24–27. (Здобувачем проведена оцінка клінічної ефективності Геларіума Гіперікума в комплексному лікуванні виразкової хвороби, написано частину роботи).

  5. Паламар Л. Г. Межові психологічні розлади в дітей, хворих на виразкову хворобу / Л. Г. Паламар, М. І. Поліщук, Л. В. Швигар // Клінічна та експериментальна патологія. – 2008. – Т. 7, № 1. – С. 66–69. (Здобувачем проведено вивчення психологічного стану дітей, статистична обробка результатів дослідження, написано частину результатів власних досліджень).

  6. Сорокман Т. В. Роль психоемоційних розладів у виникненні виразкової хвороби в дітей / Л. Г. Паламар // Здоровье ребенка. – 2007. – № 1 (4). – С. 30–33. (Здобувачем проведено психометричне обстеження дітей, статистична обробка отриманих результатів, оформлена стаття).

  7. Патент на корисну модель 22285, UA, МПК (2006) А 61 В 17/00. Спосіб лікування виразкової хвороби у дітей / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, С. В. Сокольник ; заявник та патентовласник Т. В. Сорокман. – № u 2006 10147 ; заявл. 22.09.2006 ; опубл. 25.04.2007, Бюл. № 5. (Здобувачем проведена оцінка клінічної ефективності запропонованого способу лікування, оформлення частини роботи).

  8. Сорокман Т. В. Вегетативна реактивність та забезпечення в дітей із виразковою хворобою ДПК / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, С. В. Сокольник // Європейська наука ХХІ століття: стратегія і перспективи розвитку – 2006 : І Міжнародна наук.-практ. конф., 21-31 травня 2006 р. : матеріали конф. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – Т. 4. Медицина. – С. 46–48. (Здобувачем проведений аналіз результатів визначення вегетативної реактивності, статистична обробка результатів дослідження).

  9. Паламар Л. Г. Якість життя дітей, хворих на виразкову хворобу / Л. Г. Паламар, Т. В. Сорокман, М. І. Поліщук // Наука: теорія та практика –'2006 : І Міжнародна наук.-практ. конф., 21-31 серпня 2006 : матеріали конф. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – Т. 9 "Медицина". – С. 17–18. (Здобувачем проведена оцінка якості життя хворих дітей та статистична обробка отриманих результатів, оформлена робота).

  10. Паламар Л. Г. Епідеміологія виразкової хвороби у дітей Чернівецької області / Л. Г. Паламар, М. І. Поліщук // Функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту в дітей – актуальна проблема дитячої гастроентерології : Всеукраїнська наук.-практ. конф., 5-6 жовтня 2006 р. : матеріали конф. – Чернівці, 2006. – С. 15–16. (Здобувачем проведено вивчення поширеності та захворюваності виразкової хвороби серед дітей Чернівецької області, статистична обробка даних, написання роботи).

  11. Психоемоційні особливості дітей, хворих на виразкову хворобу / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, С. В. Сокольник, Д. Р. Андрійчук // Функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту в дітей – актуальна проблема дитячої гастроентерології : Всеукраїнська наук.-практ. конф., 5-6 жовтня 2006 р. : матеріали конф. – Чернівці, 2006. – С. 18–19. (Здобувачем оцінено психоемоційний стан хворих, написано частину роботи).

  12. Особливості перебігу виразкової хвороби в дітей залежно від їх психоемоційного стану / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, С. В. Сокольник, Ю. Є. Денека // Функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту в дітей – актуальна проблема дитячої гастроентерології : Всеукраїнська наук.-практ. конф., 5-6 жовтня 2006 р. : матеріали конф. – Чернівці, 2006. – С. 20–21. (Дисертантом проведено психометричне дослідження дітей, оцінено психоемоційний стан хворих, написано частину роботи).

  13. Сорокман Т. В. Фітотерапія психосоматичних розладів у дітей, хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар // Сучасні проблеми клінічної педіатрії : ІІІ конгрес педіатрів України, 17-19 жовтня 2006 р. : матеріали конгр. – Київ, 2006. – С. 172–173. (Здобувачем проведена оцінка ефективності фітопрепарату Геларіума Гіперікума в комплексному лікуванні виразкової хвороби в дітей, оформлена робота).

  14. Сорокман Т. В. Диференційований підхід до комплексного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки дітей / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, С. В. Сокольник // Проблемні питання патології у дітей та підлітків : Всеукраїнська наук.-практ. конф. з міжнародною участю, 3-4 квітня 2008 р. : матеріали конф. – Тернопіль : ТДМУ "Укрмедкнига", 2008. – С. 118–119. (Здобувачем проаналізовано ефективність лікування, написано частину роботи).

  15. Статево-вікові особливості гелікобактерної інфекції в дітей / Т. В. Сорокман, Н. Є. Куцобіна, С. В. Сокольник, Л. Г. Паламар // Проблемні питання педіатрії та вищої медичної освіти : зб. наук. праць, присвячений пам’яті професора Ю. М. Вітебського. – Донецьк, 2008. – С. 144–146. (Здобувачем проведено анкетування та обстеження дітей, аналіз отриманих результатів, написано частину роботи).

  16. Sokolnyk S. V. Structure of gastroenterological pathology of children with goiter / S. V. Sokolnyk, T. V. Sorokman, L. G. Palamar // Evropsk vda XXI stolet – 2008 : IV Mezinarodn vdecko-praktick konference, 16-31 kvtna 2008 roku : materialy konf. – Praha : Publishing House "Education and Science" s.r.o., 2008. – P. 23–25. (Здобувачем проведений аналіз структури гастродуоденальної патології в Чернівецькій області, написано частину результатів дослідження).

  17. Sorokman T. V. Etment of psychosomatic disorders of children with duodenal ulcer / T. V. Sorokman, L.G. Palamar, S. V. Sokolnyk // Evropsk vda XXI stolet – 2008 : IV Mezinarodn vdecko-praktick konference, 16-31 kvtna 2008 roku : materialy konf. – Praha : Publishing House "Education and Science" s.r.o., 2008. – P. 25–27. (Здобувачем проведена оцінка психосоматичного стану дітей, статистична обробка результатів дослідження, написано частину роботи).

  18. Сорокман Т. В. Застосування гастромаксу як засобу для лікування гіперацидного синдрому в дітей / Т. В. Сорокман, Л. Г. Паламар, М. І. Поліщук // Реєстр галузевих нововведень. – 2007. – Вип. 26–27. – № 95. – С. 22. (Здобувачем проведено анкетування хворих дітей, оцінка динаміки клінічних ознак, оформлення частини роботи).