303. Чуян Олена Миколаївна. Нейроімуноендокринні механізми адаптації до дії низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти: дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Чуян О.М. Нейроімуноендокринні механізми адаптації до дії низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук зі спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.
Дисертація присвячена встановленню основних нейроімуноендокринних механізмів адаптації организму щурів до дії низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти (ЕМВ НВЧ) ( = 7,1 мм, щільність потоку потужності 0,1 мВт/см2) при його ізольованій, превентивній та комбінованій зі стрес-фактором дії.
Аналіз отриманих експериментальних даних дозволив зробити заключення, що низькоінтенсивне ЕМВ НВЧ при ізольованому, превентивному і комбінованому зі стрес-факторами різної природи (гіпокінезія і/або введення антигена) впливі модулює активність всіх ланок нейроімуноендокринної системи. У механізмах фізіологічної дії ЕМВ НВЧ важливу роль відіграють змінення стану симпатоадреналової системи, інтегративної діяльності мозку, підвищення неспецифічної імунореактивності і резистентності, вмісту в крові мелатоніну і цитокінів, коефіцієнтів функціональної асиметрії, нормалізація прооксидантної / антиоксидантної рівноваги у корі головного мозку, модифікація тимчасової організації фізиологічних систем. Антистресорна дія ЕМВ НВЧ проявляеться як при попередній, так і комбінованій зі стрес-фактором дії. Ефективність антистресорної дії ЕМВ НВЧ залежить від профілю моторної асиметрії тварин і локалізації його впливу.
Низькоінтенсивне ЕМВ НВЧ ( = 7,1 мм; ЩПП = 0,1 мВт/см2) при ізольованому, превентивному і комбінованому зі стрес-факторами різної природи (гіпокінезія і/або введення мікоплазми) впливу модулює активність усіх ланок нейроімуноендокринної системи. У механізмах фізіологічної дії ЕМВ НВЧ важливу роль відіграють зміни стану симпатоадреналової системи, інтегративної діяльності мозку, підвищення імунореактивності і неспецифічної резистентності, вмісту мелатоніну в крові, активація ендогенних імуномодуляторів, нормалізація прооксидантної/антиоксидантної рівноваги організму, модифікація тимчасової організації фізіологічних систем і підвищення коефіцієнтів функціональної асиметрії.
ЕМВ НВЧ при дії на інтактних тварин викликає підвищення потенційної потужності симпатоадреналової системи, про що свідчить інтенсифікація синтезу у надниркових залозах катехоламінів, однак, посилення їх виходу в кров і накопичення в вушках міокарда, твердої мозкової оболонки і еритроцитах крові при цьому не відбувається. ЕМВ НВЧ викликає нормалізацію активності симпатоадреналової системи при дії на тварин, що піддавалися гіпокінетичному стресу і/або інфікуванню, яка виражається у зменшені синтезу катехоламінів у надниркових залозах, знижені їх ваги, зменшенні вмісту катехоламінів у твердій мозковій оболонці, вушках міокарда і еритроцитах периферичної крові щурів порівняно зі значеннями цих показників у гіпокінезованих і/або інфікованих тварин, додатково не підлягаючих дії ЕМВ НВЧ.
ЕМВ НВЧ викликає суттєве підвищення вмісту мелатоніну в крові тварин, які знаходилися в умовах як нормальної (на 36% відносно контролю), так і обмеженої рухової активності (на 145% і 324%) відносно значень цього показника у контрольних і гіпокінезованих щурів, додатково не підлягаючих НВЧ-дії, відповідно).
При адаптації до ізольованої, превентивної і комбінованої дії низькоінтенсивного ЕМВ НВЧ змінюється рухова активність і емоційна сфера тварин: відбувається посилення процесів гальмування, зниження збудження ЦНС і емоційної реакції тривожності, про що свідчать зменшення горизонтального і вертикального компонентів рухової активності і кількості реакцій дефекації у щурів у тесті «відкритого поля».
ЕМВ НВЧ підвищує функціональну активність лімфоцитів і нейтрофілів при зниженні її рівня у результаті дії стрес-фактора і виявляє ефект праймінга при нормальних початкових показниках, що приводить до підвищення функціонального потенціалу нейтрофілів і лімфоцитів і сприяє підвищенню резистентності організму до подальшої дії ушкоджених агентів. При привентивній і комбінованій зі стрес-фактором дії ЕМВ НВЧ спостерігається підвищення показників бактерицидних і гідролітичних систем нейтрофілів, активація енергетичних процесів у нейтрофілах і лімфоцитах, відновлення порушеної дією стрес-фактору координації і синхронізації у діяльності вивчених ферментів, як на внутрішньоклітинному (внутрішньому- і міжсистемному), так і міжклітинному рівнях.
Низькоінтенсивне ЕМВ НВЧ підвищує рівень неспецифічної резистентності і імунологічної реактивності у тварин при ізольованій і комбінованій зі стрес-фактором «імунної» (введення мікоплазми) і «не імунної» (гіпокінезія) природи, про що свідчать підвищення вмісту цитокінів (інтерферону-, фактору некроза пухлин-), функціональної активності лімфоцитів і нейтрофілів крові, альвеолярних макрофагів і ваги тимуса, зниження ступеню дегрануляції перитоніальних гладких клітин і лаброцитів твердої мозкової оболонки.
ЕМВ НВЧ перешкоджає деформації еритроцитів, яка викликана гіпокінетичним стресом, сприяє утриманню нормальної форми і об`єму клітин, про що свідчать значення коефіцієнтів зрізаності меж і деформації клітин, близькі до таких у тварин контрольної групи.
Підвищення прокоагуляційного потенціалу системи гемостазу в результаті розвитку інфекційного процесу у тварин, які попередньо піддавалися як ізольованій, так і комбінованій з гіпокінезією дії ЕМВ НВЧ, супроводжується компенсаторним підвищенням активності фібринолітичної і антикоагуляційної систем на відміну від тварин, що піддавалися послідовній дії гіпокінетичного стресу і антигена, у яких активація прокоагулянтної ланки системи гемостазу супроводжується зниженням антикоагуляційного і фібринолітичного потенціалу.
ЕМВ НВЧ модифікує і коригує тимчасову організацію фізіологічних систем. Модифікуюча або коригуюча дія ЕМВ НВЧ на інфрадіанну ритміку залежить від початкового фізіологічного стану організму. Зміни інфрадіанної ритміки показників поведінки щурів у тесті «відкритого поля», цитохімічних показників бактерицидних, гідролітичних і окислювально-відновних ферментів у нейтрофілах і лімфоцитах крові щурів при впливі ЕМВ НВЧ полягають у перебудовах амплітудно-фазових параметрів окремих показників в окремих періодах. Дія ЕМВ НВЧ на гіпокінезованих тварин сприяє синхронізації фізіологічних процесів, що може бути одним із механізмів його антистресорної дії.
ЕМВ НВЧ сприяє збереженню прооксидантної / антиоксидантної рівноваги, про що свідчать зниження вмісту продуктів перекисного окислення ліпідів і збільшення сумарних тіолових груп у корі головного мозку тварин, що підлягали ізольованій і комбінованій з гіпокінезією дії ЕМВ НВЧ.
Ізольована і комбінована зі стрес-фактором дія низькоінтенсивного ЕМВ НВЧ, на відміну від гіпокінетичного впливу, не змінює знак, але впливає на величину коефіцієнтів функціональних асиметрій вмісту продуктів перекисного окислення ліпідів і сумарних тіолових груп у корі головного мозку, вагових коефіцієнтів надниркових залоз і коефіцієнтів моторної асимеметрії у щурів відносно вихідних і контрольних значень. Збільшення величини коефіцієнтів функціональної асиметрії у тварин є показником ефективності застосування ЕМВ НВЧ, доказом чого є корекція поведінкових реакцій, збільшення функціонального статусу нейтрофілів і лімфоцитів крові, нормалізація прооксидатної / антиоксидантної рівноваги і активності симпатоадреналової системи.
Профіль моторної асиметрії може служити критерієм чутливості щурів до низькоінтенсивного ЕМВ НВЧ. Максимальна корекція гіпокінетичних розладів під впливом ЕМВ НВЧ відбувається у тварин – «правшів» і «амбідекстрів», що може бути обумовлено меньшою активацією у них симпатоадреналової системи, а також значним підвищенням вмісту мелатоніну у крові.
Ефективність антистресорної дії ЕМВ НВЧ залежить від його локалізації. Вибір ефективної локалізації може бути здійснений на основі попереднього визначення профілю моторної асиметрії тварин: ефективність застосування ЕМВ НВЧ збільшується при центральній і контралатеральній і зменшується при іпсилатеральній відносно домінантної півкулі локалізації ЕМВ НВЧ. Змінення локалізації впливу ЕМВ НВЧ не викликає якісно нових змін поведінкових реакцій і неспецифічної резистентності у щурів з різним профілем функціональної асиметрії, а лише підсилює або послаблює антистресорний эфект.
Антистресорна дія ЕМВ НВЧ (7,1 мм; 0,1 мВт/см2) проявляеться як при попередній, так і комбінованій зі стрес-фактором дії. Вплив ЕМВ НВЧ на інтактний організм здатен попередити виникнення негативних змін, виникаючих у тварин при подальшій дії стрес-фактору, як «імунної», так і «не імунної» природи. Комбінована дія ЕМВ НВЧ модифікує адаптаційні реакції у щурів з експериментально визваною стрес-реакцією на обмеження рухливості і розвиток запального процесу. Походження стрес-протективних якостей ЕМВ НВЧ пов`язано зі зниженням активності стрес-реалізуючих і підвищенням активності стрес-лімітуючих систем організму.
Публікації автора:
Монографії
Физиологические механизмы биологических эффектов низкоинтенсивного ЭМИ КВЧ / Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Московчук О.Б., Чирский Н.В., Верко Н.П., Туманянц Е.Н., Пономарева В.П. – Симферополь: ЧП «Эльиньо», 2003. – 448 с. (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, участь в проведенні експериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу, статистична обробка одержаних результатів, узагальнення результатів та висновки здійснені здобувачем).
Функциональные асимметрии у человека и животных: влияние низкоинтенсивного электромагнитного излучения миллиметрового диапазона / Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Пономарева В.П., Чирский Н.В.. – Симферополь: ЧП «Эльиньо», 2004. – 440 с. (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, участь в проведенні експериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу, статистична обробка одержаних результатів, узагальнення результатів та висновки здійснені здобувачем).
Статті
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Туманянц Е.Н., Тишкина О.О., Викторов Н.В. Зависимость антистрессорного действия ЭМИ миллиметрового диапазона от локализации воздействия у крыс с различными типологическими особенностями // Миллимитровые волны в биологии и медицине. –1993. - № 2. – С. 51-58 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та висновки здійсненні здобувачем).
Temuryants N.A., Chuayn E.N. The State of Unspecific Resistance of Rats at the Influence of Low- Intensity MM- waves // Biological Aspects of the millimeter waves of low intensity / Edited by Acad. N.D.Devyatkov and Prof. O.V.Betskii. – Moscow, 1994. – P. 86-103 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Хомякова О.В., Тишкина О.О. Зависимость антистресорного действия ЭМИ КВЧ от параметров воздействия // Миллимитровые волны в биологии и медицине. –1994. - № 3. – С. 11-15 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Шехоткин А.В. Инфрадианная римика функционального состояния нейтрофилов и лимфоцитов крови крыс с различными конституционными особенностями // Биофизика. – 1995. – Т. 40, № 5. – С. 1121-1125 (частковий збір та обробка фактичного матеріалу належать здобувачу).
Чуян Е.Н., Московчук О.Б., Насилевич В.А. Изменение инфрадианной ритмики поведения крыс в «открытом поле» при воздействии ЭМИ КВЧ // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. – 2001. – № 3. – С. 127-132 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Московчук О.Б., Верко Н.П., Туманянц Е.Н., Шишко Е.Ю. Использование ЭМИ КВЧ для повышения устойчивости организма к действию неблагоприятных факторов // Таврический медико-биол. вестник. – 2001. – Т. 4, № 4. – С. 104-107 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та висновки здійсненні здобувачем).
Темур`янц Н.А., Мартинюк В.С. Шехоткін А.В., Чуян О.М., Московчук О.Б., Верко Н.П., Нагаєва О.І., Туманянц О.М., Грабовська О.Ю. Фізіологічна ефективність слабких електромагнітних полів наднизької і надзвичайно високої частоти // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, № 2. – С. 168 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та висновки здійсненні здобувачем).
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Верко Н.П., Чирский Н.В. Модификация адаптогенеза к гипокинетическому стрессу посредством ЭМИ КВЧ // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2002. – Т. 15 (54), № 1. – С. 3 – 11 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В., Минко В.А. Изменение системы гемостаза под влиянием ЭМИ КВЧ // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного университета им. С.И. Георгиевского. – 2002. – Т. 138, часть I. – С. 212-216 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
.Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Чирский Н.В. Влияние электромагнитного излучения крайне высокой частоты на функциональную активность симпатоадреналовой системы // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и пракического здравоохранения: Труды Крымского государственного университета им. С.И. Георгиевского. – 2002. – Т. 138, часть II. – С. 82 – 88 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н. А., Чуян Е.Н., Мартынюк В.С., Насилевич В.А., Московчук О.Б. Нагаева Е.И., Шишко Е.Ю., Минко В.А. Синхронизирующее действие низкоинтенсивных ЭМИ КВЧ- и СНЧ-диапазонов на функциональную активность лейкоцитов крови при десинхронозах различного генеза // Биомедицинские технологии и радиоэлектроника. – 2002. - № 12. – С. 41 – 47 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та висновки здійсненні здобувачем).
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Московчук О.Б., Куртсеитова Э.Э., Верко Н.П., Шишко Е.Ю. Превентивное антистрессорное действие ЭМИ КВЧ // Миллиметровые волны в биологии и медицине.- 2002.- № 2 (26).– С. 44 – 51 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Московчук О.Б., Шишко Е.Ю., Минко В.А. Влияние низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты на инфрадианную ритмику дегидрогеназной активности лейкоцитов крови крыс // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2003. – Т. 16 (55), № 1. – С. 3 – 11 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та висновки здійсненні здобувачем).
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В., Вишневский В.Г., Махонина М.М. Изменение содержания катехоламинов в эритроцитах крови крыс под влиянием ЭМИ КВЧ // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. – 2003. – Т. 16 (55), № 1. – С. 12 – 19 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Темур`янц Н.А., Чуян О.М., Верко Н.П., Московчук О.Б., Туманянц О.М., Шишко О.Ю., Мынько В.А., Куртсеїтова Е.Е. Зміни реакціі організму щурів на гіпокінезію при дії електромагнітного випромінювання надто високих частот // Фізіологічний журнал. – 2003. – Т. 49, № 1. – С. 87 – 93 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та висновки здійсненні здобувачем).
Чуян О.М. Функціональна активність симпато-адреналової системи під впливом електромагнітного випрмінювання надто високої частоти // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Біологія. – 2003. - № 12. – С. 182 – 187.
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В., Вишневский В.Г., Махонина М.М. Корригирующее влияние ЭМИ КВЧ на содержание катехоламинов и стресс-индуцированные структурные изменения в эритроцитах // Фізика живого. – 2003. – Т. 11, № 1. – С. 41-50 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В. Изменение функциональной активности симпатоадреналовой системы и показателей поведения крыс под влиянием электромагнитного излучения миллиметрового диапазона // Нейрофизиология / Neurophysiology. – 2003. – Т. 35, № 2. – С. 118-128 (формування проблеми, цілі і задачі досліджень, проведення експериментальних досліджень, обробка матеріалів та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В. Праймирующая функция низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – Т. 6, № 1. – С. 173-177 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н. Изменение фосфатазной активности альвеолярных макрофагов под влиянием низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология». – 2003. – Т. 16 (55), № 4. – С. 109-113.
Чуян О.М., Темур`янц Н.А., Чирський М.В., Туманянц О.М. Модифікація неспецифічних адаптаційних реакцій за допомогою низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти // Фізика живого. – 2003. – Т. 11, № 2. – С. 72-80 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Чуян О.М., Пономарьова В.П. Зміна моторної асиметрії у щурів при адаптації до дії низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. – 2003. – Вип. 34. – С. 215-223 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н. Роль тучных клеток в механизмах антистрессорного действия низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного университета им. С.И. Георгиевского. – 2003. – Т. 139. – С. 172 – 177.
Чуян Е.Н., Московчук О.Б., Темурьянц Н.А. Влияние низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты на инфрадианную ритмику физиологических процессов // Миллиметровые волны в биологии и медицине. – 2003. – № 4 (32). – С. 3-11 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Пономарева В.П., Чуян Е.Н., Туманянц Е.Н. Изменение реакции организма крыс с различными типологическими особенностями на гипокинезию при действии ЭМИ КВЧ разной локализации // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология». – 2003. – Т. 16 (55), № 3. – С. 159-165 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Мартынюк В.С., Пономарева В.П. Особенности межполушарной асимметрии мозга крыс при адаптации к действию гипокинетического стресса // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т. 7, № 1. – С. 131-139 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н. Изменение содержания мелатонина в крови крыс под влиянием низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2004. – Т. 17 (56), № 1. – С. 99-107.
Пономарева В.П., Чуян Е.Н., Махонина М.М. Изменение коэффициентов функциональной асимметрии под влиянием низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2004. – Т. 17 (56), № 1. – С. 75-81 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Верко Н.П., Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н. Ингибирование протеазной активности нейтрофилов при действии низкоинтенсивного ЭМИ КВЧ // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Биология, химия». – 2004. – Т. 17 (56), № 1. – С. 15-19 (експериментальні роботи, узагальнення результатів та деякі висновки здійсненні здобувачем).
Чуян Е.Н. Межполушарная асимметрия прооксидантных / антиоксидантных систем в мозгу крыс при действии гипокинезии и электромагнитного КВЧ-излучения // Нейрофизиология / Neurophysiology.–2004.– Т. 36, № 1.–С. 27-39.
Чуян О.М., Темурьянц Н.А., Московчук О.Б. Використання ЕМВ НВЧ для корекції десинхронозів // Фізіологічний журнал. – 2004. – Т. 50, № 1. – С. 61-65 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Верко Н.П. Функциональная активность нейтрофилов крови крыс при развитии адаптационных реакций различного типа // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – Т. 10, № 2. – С. 37-40 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Темурьянц Н.А., Верко Н.П., Чуян Е.Н., Функциональная активность нейтрофилов крови крыс при адаптации к изолированному и комбинированному с гипокинезией действию ЭМИ КВЧ // Миллиметровые волны в биологии и медицине. – 2004.- №. 1 (33). – С. 25-33 (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Чуян Е.Н. Влияние низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты на изменение содержания мелатонина в крови крыс с разным профилем моторной асимметрии // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного университета им. С.И. Георгиевского. – 2004. – Т. 140, часть I. – С. 76-80.
Патенти
Деклараційний патент України № 51095 А, МПК 7 А 61 N2/00/ на винахід „Спосіб прогнозування індивідуальної чутливості до дії електромагнітного випромінювання надвисокої частоти”; Опубл. 15.11.2002. Бюл. № 11, Темур`янц Н.А., Чуян О.М., Куртсеітова Є.Є. (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Деклараційний патент України № 53128 А, МПК 7 А 61 N2/00/ на винахід „Спосіб профілактики і корекції стресу”; Опубл. 15.01.2003. Бюл. № 1, Темур`янц Н.А., Чуян О.М., Шишко О.Ю., Верко Н.П. (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Деклараційний патент України № 53129 А, МПК 7 А 61 N2/00/ на винахід “Спосіб корекції десинхронозів”; Опубл. 15.01.2003. Бюл. № 1, Темур`янц Н.А., Чуян О.М., Московчук О.Б., Мінко В.О. (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Деклараційний патент України № 66085 А, МПК 7 А 61 N2/00/ на винахід “Спосіб корекції інфрадіанної ритміки фізіологічних і метаболічних процесів”; Опубл. 15.04.2004. Бюл. № 4, Чуян О.М., Темур`янц Н.А., Малигіна В.І., Мартинюк В.С., Мінко В.О., Шишко Е.Ю. (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Деклараційний патент України № 65755 А, МПК 7 А 61 N2/00/ на винахід “Спосіб півищення імунологічної реактівності при стресі тварин”; Опубл. 15.04.2004. Бюл. № 4, Темур`янц Н.А., Чуян О.М., Туманянц О.М., Чирський М.В. (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Деклараційний патент України № 68559 А, МПК 7 А 61 N2/00/ на винахід “Спосіб обмеження протеолітичної активності нейтрофілів”, Опубл. 16.08.2004. Бюл. № 8, Чуян О.М., Темур`янц Н.А., Верко Н.П. (формування проблеми, цілі і задачі лосліджень, проведення экспериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та висновки належать здобувачу).
Матеріали наукових конференцій, тези
Temuryants N.A., Tishkina O.O., Tumanyants E.N., Chuayn E.N. The antistress effect of non-thermal intensity millimeter waves in case of different localization of the influence // 2-nd Congress of the Europen bioelectromagnetics association. – Slovenia. – 1993. – P. 49.
Темурьянц А.Н., Чуян Е.Н., Тишкина О.О. Зависимость эффективности адаптации к действию микроволн нетепловой интнсивности от параметров ЭМИ // Мат-лы VII Всероссийского симпозиума «Эколого-физиологические проблемы адаптации». – М.: УДН. – 1994. – С. 273-274.
Темур’янц Н.А., Чуян О.М., Хомякова О.В., Грабовська О.Ю. Функціональна морфологія лімфацитів і нейтрофілів крові щурів у діянні факторів несхожої природи // Матеріали Украінського с,їзду морфологів. – Київ. – 1994. – С. 95-97.
Темур’янц Н.А., Чуян О.М., Капустін В.А. Морфофункциональний статус нейтрофілів і лімфоцитів періферічної крові щурів с індивідуальними несхожими особливістями в умовах гіпокінетичного стресу // Матеріали 3-ої наукової конференції морфологів України. – Київ. – 1994. – С. 115-116.
Темур’янц Н.А., Шехоткін О.В., Чуян О.М. Інфрадіанна ритміка функціональної активності клітин крові щурів та ії зміни під впливом різноманітних факторів // Тези доповідей ХІУ з,їзда Україньського фізіологічного товаривства ім. І.П. Павлова. – Київ. – 1994. – С. 89-100.
Temuryants N.A., Chuayn E.N. The Dependence of anti stress effect of millimeter waves of non-thermal intensity on the localization of the influence in rets with various Individual features // 12-th International Wroclow Symposium and Exhibition in Electromagnetic computability. – Wroclow. – 1995. – Р. 56.
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Хомякова О.В., Капустин В.В. Эффективность биологического действия ЭМИ мм-диапазона в зависимости от параметров и локализации воздействия // Сборник докл. 10 Российского симпозиума с межд. участием „Миллиметровые волны в медицине и биологии”. – М.: ИРЭ РАН. – 1995. – С. 119-120.
Temuryants N.A., Martynyuk V.S., Тumanyants E.N., Chuayn E.N. Stress-limited effect of low intensity electromagnetic waves in the millimeter diapazone // Tventy-Thurd annual Meeting in Cooperation with the European Bioelectromagnetics association. – Minnesota. – 2001. – P. 45.
Московчук О.Б.,Темурьянц Н. А., Чуян Е.Н., Верко Н.П., Шишко Е.Ю., Минко В.А Лимитирование стресс-реакции с помощью ЭМИ КВЧ // Матеріали міжнародної конференції, присвяченої пам`яті професора Шостаковської І.В. – Львів. – 2002. – С. 138.
Темур`янц Н.А., Мартинюк В.С., Чуян О.М., Московчук О.Б., Верко Н.В., Туманянц О.М. Антистресорна дія електромагнітного випромінювання надвисокої частоти.// Тези доповідей III з`їзду українського біофізичного товариства. – Львів. – 2002. – С. 271.
Чуян О.М., Темур`янц Н.А., Чирський Н.В. Антистессорна і імуномодулююча дія низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надвисокої частоти // Труди Всеукраїнської науково-практичної конференції „Довкилля і здоров`я”. – Тернопіль. – 2003. – С. 155.
Темурьянц Н. А., Мартынюк В.С., Московчук О.Б., Чуян Е.Н. Изменение инфрадианной ритмики физиологических процессов у крыс под влиянием низкоинтенсивных электромагнитных излучений крайних частотных диапазонов // Материалы III Международного Конгресса „Слабые и сверхслабые поля и излучения в биологии и медицине”. – Санкт-Петербург. – 2003. – С. 89.
Чуян Е.Н., Темурьянц Н. А., Верко Н.П., Московчук О.Б. Механизмы антистрессорного действия низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Материалы III Международного Конгресса „Слабые и сверхслабые поля и излучения в биологии и медицине”. – Санкт-Петербург. – 2003. – С. 44.
Московчук О.Б., Чуян Е.Н., Темурьянц Е.Н. Влияние низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты на инфрадианную ритмику физиологических процессов // Труды Международной Крымской конференции „Космос и биосфера”. – Крым, Партенит. – 2003. – С. 175-176.
Чуян Е.Н., Темурьянц Е.Н. Предварительное антистрессорное действие электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Труды Международной Крымской конференции «Космос и биосфера». – Крым, Партенит. – 2003. – С. 190-192.
Чуян Е.Н., Темурьянц Е.Н., Чирский Н.В. Модификация неспецифических адаптационных реакций с помощью низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Труды Международной Крымской конференции „Космос и биосфера”. – Крым, Партенит. – 2003. – С. 192-194.
Чуян Е.Н., Темурьянц Е.Н. Эффект прайминга ЭМИ КВЧ // Труды Международной Крымской конференции «Космос и биосфера». – Крым, Партенит. – 2003. – С. 194-196.
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н. Модификация неспецифических адаптационных реакций с помощью низкоинтенсивного электромагнитного излучения крайне высокой частоты // Сборник докл. 13 Российского симпозиума с межд. участием „Миллиметровые волны в медицине и биологии”. – Москва. – 2003. – С. 87-88.
Темурьянц Н. А., Мартынюк В.С., Минко В.А., Чуян Е.Н., Шишко Е.Ю., Нагаева Е.И. Особенности инфрадианной ритмики физиологических показателей у крыс с различными индивидуальными особенностями // Материалы второго Межд. симп. „Проблемы ритмов в естествознании”. – Москва. – 2004. – С. 429-431.
Temuryants N.A., Martynyuk V.S., Moskovchuk O.B., Chuayn E.N., Minko V.A., Nagaeva E.I., Brusil I.A. Changes in infradian activity of physiological processes in rats exposed to low intensity, ultra-high or ultra-low frequency electromagnetic radiation // Tventy-Sixts Annual Meeting Bioelectromagnetics Society. – Washington. – 2004. – P. 275.
Темурьянц Н.А., Чуян Е.Н., Верко Н.П. Функциональная активность нейтрофилов крови крыс при развитии адаптационных реакций различного типа // Материалы IV Конгресса физиотерапевтов и курортологов АР Крым, 2004 / Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – Т. 10, № 2. – С. 120.
Chuayn E.N., Temuryants N.A. Modification of infradian rhythmicity of neutrophiles functional activity by low intensity ultra-high frequency electromagnetic field // 3-rd Alexander Gurwitsch Coference „Biophotons and coherent systems in biology, biophysics and biotechnology”. - Partenit, Crimea. – 2004. – P. 37-38.