431. Леженко Геннадій Олександрович. Нейроендокринний і імунний статус новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку: дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2004.
Анотація до роботи:
Леженко Геннадій Олександрович. Нейроендокринний і імунний статус новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку. Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. –Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків,2004.
В дисертації дана інтегральна клініко-параклінічна характеристика різних клінічних варіантів затримки внутрішньоутробного розвитку. В загальній популяції новонароджених зі ЗВУР виділено четвертий клінічний варіант – варіант сомато-вісцеральної невідповідності. Дано комплексну оцінку імунного статусу новонароджених зі ЗВУР з урахуванням клінічного варіанту патології Встановлено, що вміст одного з ключових гормонів загруднинної залози 1-тімозину в плазмі крові дітей з затримкою внутрішньоутробного розвитку перевищує рівні контрольної групи, та коливається в залежності від клінічного варіанту ЗВУР. Показано, що становлення імунної системи у дітей зі ЗВУР в постнатальному періоду знаходяться під гальмовим впливом фетальних протеїнів, синтез яких зберігається і після народження. На підставі проведених досліджень патогенетично обгрунтовано напрямки реабілітаційної терапії.
У дисертаційні роботі наведено теоретичне узагальнення та вирішення наукової проблеми щодо визначення клініко-діагностичних критеріїв варіантів затримки внутрішньоутробного розвитку у доношених новонароджених та шляхів патогенетичної корекції виявлених зрушень у стані нейроендокринної та імунної систем.
1. Затримка внутрішньоутробного розвитку у доношених новонароджених являє собою розповсюджений, гетерогенний патологічний стан. Серед доношених новонароджених, що знаходилися під нашим спостереженням, ЗВУР зустрічалася в 18,1% спостережень. Розповсюдженість клінічних варіантів в загальній популяції новонароджених зі ЗВУР складала: гіпотрофічний варіант -31,2%, гіпопластичний - 27,2%, диспластичний - 18,5%, варіант сомато-вісцеральної невідповідності - 23,1%. В останні роки спостерігалося збільшення її частоти в середньому на 7,3 % щорічно.
2. Серед етіологічних чинників у доношених новонароджених зі ЗВУР провідна роль належала хронічній внутрішньоутробній гіпоксії плоду, яка спостерігалася у 78,5% випадків, і внутрішньоутробним інфекціям – у 21,5% випадків.
3. Клінічний перебіг затримки внутрішньоутробного розвитку, в неонатальному періоді, крім ознак морфофункціональної незрілості що спостерігалися в 100% випадків, супроводжувалася тимомегалією - 71,5%, транзиторним імунодефіцитним станом - 95,4%, ферментативною недостатністю - 50,6%.
4. Кожному з варіантів затримки внутрішньоутробного розвитку притаманні особливості імунного статусу. У найбільш несприятливому стані знаходилися діти з диспластичним варіантом та варіантом сомато-вісцеральної невідповідності, у яких, в 53,2 % і 69,7% випадків відповідно, кількісна та якісна недостатність Т-ланки сполучалася з порушеннями фагоцитозу та зниженням активності С3 фракції комплементу
5. ЗВУР у новонароджених характеризувалася внутрішньосекреторною дисфункцією загруднинної залози, що виявлялося у 71,5% дітей і полягало у затримці диференціювання Т-хелперів. Збільшення загруднинної залози у дітей з гіпопластичним і диспластичними варіантами ЗВУР призводило до активації синтезу - 1-тимозину і забезпечувало зменшення проявів імунної недостатності. У новонароджених з гіпотрофічним і варіантом сомато-вісцеральної невідповідності тимомегалія виступала несприятливим прогностичним симптомом, оскільки свідчила про ослаблення компенсаторних можливостей загруднинної залози, в наслідок зниження синтезу 1-тимозину.
6. Для новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку в неонатальному періоді характерна наявність діспітуітаризму, ознаки якого спостерігалися у 68,4% дітей із ЗВУР. Встановлено, що кожному клінічному варіанту ЗВУР відповідає особлива форма діспітуітаризму, тобто при гіпопластичному варіанті відмічено зменшення СТГ та пролактину при підвищеному вмісті ТТГ, гіпопластичному було притаманне зворотне співвідношення. Диспластичний варіант ЗВУР характеризувався зниженням пролактину і гіперкортизолемією, а варіант сомато-вісцеральної невідповідності - найбільшим рівнем СТГ, підвищенням ТТГ і кортизолу.
7. Затримка внутрішньоутробного розвитку у 72,4% дітей характеризувалася активацією процесів ліпопероксидації, зумовлену неефективним антиперекисним захистом. Одним з проявів структурно-функціональної дезорганізації клітинних мембран виступали порушення імуногенезу і, в першу чергу, Т-ланки імунної системи, що проявлялося зниженням як кількості Т-лімфоцитів та їх морфофункціональних характеристик.
8. Встановлені особливості клінічної картини, імунного і ендокринного статусу у 23,1% новонароджених не відповідали вимогам ні одного з раніш прийнятих варіантів ЗВУР, що дозволило виділити їх в окрему групу – варіант сомато-вісцеральної невідповідності затримки внутрішньоутробного розвитку, який повністю підпадає під рубрику Р.05.2 МКХ 10 перегляду – недостатність живлення плоду без згадування про малу вагу або розміри для гестаційного віку.
9.На підставі даних проведеного клініко-параклінічного обстеження новонароджених зі ЗВУР, вираховування діагностичного коефіціенту встановлено, що найбільш інформативними критеріями діагностики затримки внутрішньоутробного розвитку були відставання морфофункціональної зрілості від строку гестації (ДК=+6,7), дефіцит маси тіла, або маси і довжини тіла при народженні (ДК=+1,8), тривала гіпербілірубінемія (ДК=+1,3), тимомегалія (ДК=+3,9), затримка строку настання лімфоцитарно-нейтрофільного перехресту(ДК=+0,6), нейросонографічні ознаки: підвищення ехощільності мозкової тканини в поєднанні з розширенням третього та (або) бокових шлуночків мозку (ДК=+0,3), підвищений рівень 1 -фетопротеіну в неонатальному періоді (ДК=+8,6).
10.При виходжуванні новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку позбавлених материнського молока, можливе штучне вигодовування із застосуванням високоадаптованої суміші “НАН-новий”, що сприяє позитивній динаміці клінічних синдромів, метаболічній адаптації, нормалізації процесів перекисного окислення ліпідів і прискоренню постнатального становлення імунної системи у 39,9% дітей.
11.Застосування в комплексі терапевтичних заходів новонародженим з затримкою внутрішньоутробного розвитку препарату загруднинної залози – тималіну – обумовлювало ліквідацію супресорної спрямованості імунної системи та ліквідацію кількісної та якісної недостатності Т- ланки імунної системи у 68,4% дітей із ЗВУР.
12.Включення до комплексу терапії новонароджених зі ЗВУР актовегіну забезпечувало відновлення гармонійності функціонування системи перекисного окислення ліпідів – антиперекисний захист і ефективну нейропротекцію у 82,4% хворих.
Публікації автора:
Становлення імунної системи у новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку на тлі штучного вигодовування //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№1.-С.26-28.
Використання тімаліну в імунореабілітації новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку. //ПАГ.-2003.-№3.-С.37-38.
Стан гіпофізарно-тиреоїдної системи у новонароджених затримкою внутришньоутробного розвитку //Буковинський медичний вісник.-2004.-№1.-С.76-78.
Стан глюкокортикоїдної функції наднирників у новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку. //Український медичний альманах.-2004.-Том 7.-№1.-С.8586.
Кислотна резистентність еритроцитів у новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку. //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№3.-С.25-28.
Особливості осмотичної резистентності лімфоцитів у новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку. //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№4.-С.34-38.
Обгрунтування вибору суміші NAN-новий при штучному вигодовуванні новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку //ПАГ.- 2002.- №6.-С.32-35.
Вплив штучного вигодовування на фагоцитарну активність нейтрофілів у новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку. //Вісник Української медичної стоматологічної академії.-2003.-Том 3.- Вип. 2 (6).-С.80-82.
Задержка внутриутробного развития - иммунопатологическое состояние //Врачебная практика.-2002.-№5.-С.81-83.
Діагностичні критерії затримки внутрішньоутробного розвитку в неонатальному періоді //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№2.-С.7-8. (співавт. Волосовець О.П.).Здобувачем здійснювався підбір літератури клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз результатів, наукові висновки).
Серотонін і мелатонін як показник уражень ЦНС у новонароджених дітей //ПАГ.-1993.-№ 3-С.7-8. (співавт. Сміян О.І., Резніченко Ю.Г.). Здобувачем сформульовані мета та завдання дослідження, проведено відбір хворих, проведено узагальнення отриманих даних, сформульовано висновки.
Активність креатинкінази, лактатдегідрогенази та моноамінооксидази сироватки крові дітей з перинатальними ураженнями ЦНС // ПАГ.- 1993.-№ 5-6.-С.24-26.Cпівавт. Сміян О.І., Резніченко Ю.Г. Здобувачем проведено відбір та обстеження хворих, обробка даних, проведено узагальнення результатів.
Значення нейросонографічного обстеження в виборі реабілітаційної тактики у новонароджених з перинатальними пошкодженнями центральної нервової системи //Український вісник психоневрології.-1995.-Том №3.-Вип. 3 (7).-С.156-157. (співавт.Ткаченко Ю.П., Резніченко Ю.Г., Трипольська М.А. та інш.).Здобувачем здійснювався підбір літератури клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз результатів, наукові висновки).
Особливості діагностики та лікування природженого токсоплазмозу та цитомегалії //Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1999.-№4.-С.61-62. (співавт. Ткаченко Ю.П., Каменщик А.В., Резниченко Ю.Г. та інш.).Здобувачем сформульовані мета та завдання дослідження, проведено підбір хворих, проведено узагальнення отриманих даних.
Состояние иммунной системы у новорожденных с задержкой внутриутробного развития //Імунологія та алергологія.- 2000.- №2-3.-С.53-56. (співавт. Ткаченко Ю.П.).Здобувачем проведено відбір та обстеження хворих, обробка даних, проведено узагальнення результатів.
К вопросу об этиологии клинических особенностях гепатитов у детей первого года жизни // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.-Київ, 2000.-Вип. 9.-Книга 4.-С.183-185. (співавт. Ткаченко Ю.П., Каменщик А.В., Гиря Е.М., Якименко Л.Л. и др.). Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.
Стан імунної системи новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку в залежності від внутрішньосекреторної функції загрудинної залози //Український журнал екстремальної медицини ім.. Г.О.Можаєва.-2000.-№2.-С.121-123. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем сформульовані мета та завдання дослідження, проведено відбір хворих, проведено узагальнення отриманих даних, сформульовано висновки.
Вміст a-фетопротеіну в плазмі крові новонароджених – додатковій критерій затрімки внутішньоутробного розвитку //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ, 2001.-Вип. 10.-Книга 2.-С.118-121. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем проведено відбір та обстеження хворих, обробка даних, проведено узагальнення результатів.
Вміст продуктів перекисного окиснення ліпідів та активність антиоксидантної системи в плазмі крові та лікворі новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку //Буковинський медичний вісник. - 2001.-№2-3.-С.185-187. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.
Особливості ендокринної функції загрудинної залози у новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку залежно від клінічного варіанту патології //ПАГ.-2001.-№4 .-С.31-33. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем проведено відбір хворих, проведено оброку отриманих даних, сформульовано висновки.
Особенности иммунного статуса новорожденных с задержкой внутриутробного развития, обусловленного внутриутробными инфекциями группы TORCH //Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики.- Київ-Луганськ, 2001.-Вип.5.-С.235-240. (співавт. Ткаченко Ю.П., Каменщик А.В., Гиря Е.М. и др.). Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.
Застосування суміші новий NAN в комплексній реабілітації новонароджених з затримкою ввонароджениробного розвитку //ПАГ.-2002.- №2.-С.46-47. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем сформульовані мета та завдання дослідження, проведено відбір хворих, проведено узагальнення отриманих даних, сформульовано висновки.
Обгрунтування терапії актовегіном новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку //ПАГ.-2002.-№5.-С.30-32. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем зібрано матеріал, проведено обробку отриманих даних, сформульовано виводи.
Клинико–параклиническая характеристика вариантов задержки внутриутробного развития у новорожденных //Актуальные вопросы морфологии и клинической медицины.-Научные работы межрегиональной научно-практической конференции.-1999.-С.33-36. (співавт. Ткаченко Ю.П.) Здобувачем зібрано матеріал, проведено обробку отриманих даних, сформульовано виводи.
Вміст С3 і С4 фракцій комплементу в плазмі крові новонароджених дітей з затримкою внутрішньоутробного розвитку //Перинатологія та педіатрія.- 2001.- №3.-С.94. (співавт. Ткаченко Ю.П.) Здобувачем зібрано матеріал, проведено обробку отриманих даних, сформульовано виводи.
Состояние и прогноз морфогенетической функции иммунной системы у новорожденных с задержкой внутриутробного развития //Імунологія та алергологія.-2002.-№2.-С. 49-50. (співавт. Фролов А.К., Ткаченко Ю.П., Копейка В.В., Федотов Е.Р.) Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.
Оцінка морфогенетичної функції імунної системи новонароджених із затримкою внутрішньочеревного розвитку //Перинатологія та педіатрія.- 2003.- №4.-С.115. (співавт. Фролов О.К., Ткаченко Ю.П., Копійка, В.В., Федотов Є.Р.). Здобувачем зібрано матеріал, проведено обробку отриманих даних, сформульовано виводи.
Патогенетичне обгрунтування імунореабілітаційної терапії дітей з затримкою внутрішньоутробного розвитку //ПАГ.- 2000.- №3.-С.52.
Особливості діагностики та лікування вродженного токсоплазмозу і цитомегалії // ПАГ.- 1999.-№ 4.-С.61-62. (співавт. Ткаченко Ю.П., Каменщик А.В., Гиря О.М. та інш.). Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.
Про співвідношення природжених вад серця та затримки внутрішньоутробного розвитку //ПАГ.-2002.-№6.-С.32.
Состояние эндокринной функции вилочковой железы у новорожденных с задержкой внутриутробного развития //Імунологія та алергологія.-1999.-№3.-С.79. (співавт. Ткаченко Ю.П., Каменщик А.В., Гиря О.М. и др.). Здобувачем проведено відбір та обстеження хворих, обробка даних, проведено узагальнення результатів.
Роль спадковості в формуванні синдрому затримки внутрішньоутробного розвитку //Сучасний стан медичної генетики в Україні.-Матер. научно-практ. Конференции.-Київ,1999.-С.141. (співавт. Ткаченко Ю.П., Леженко Н.В. Резніченко Ю.Г.). Здобувачем проведено відбір та обстеження хворих, обробка даних, проведено узагальнення результатів.
Рівень креатинкінази в плазмі крові і лікворі новонароджених з затримкою внутрішньоутробного розвитку //Соціальна педіатрія.-Київ, 2001.-Вип. 1.-С.188-191. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.
Влияние внутриутробных инфекций группы TORCH на становление функции иммунной системы новорожденных с задержкой внутриутробного развития //Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей.-Одеса, 2001.-С.63. (співавт. Щербина Н.С., Павлова И.Н., Токарева Ю.Б.). Здобувачем проведено відбір та обстеження хворих, обробка даних, проведено узагальнення результатів.
Вплив штучного вигодовування на постнатальне становлення імунної системи у новонароджених дітей з затримкою внутрішньоутробного розвитку //Здобутки клінічної та експериментальної медицини. - Збірник наукових праць ХLV (міжрегіональної) науково-практичної конференції.-Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- с.77-78. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем проведено літературний пошук, взята участь у збиранні матеріалу, проведено обробку даних та узагальнення результатів.
Влияние различных молочных смесей на процессы реабилитации новорожденных с задержкой внутриутробного развития // Пологові травми та актуальні питання інтенсивної терапії новонароджених.-Матеріали ІІ Конгресу неонатологів України.-Харків, 2002 .-с.105-106. (співавт. Ткаченко Ю.П.). Здобувачем проведено літературний пошук, взята участь у збиранні матеріалу, проведено обробку даних та узагальнення результатів.
Роль антенатальних інфекцій у формуванні синдрому затримкм внутрішньоутробного розвитку //Перинатальні інфекції - сучасний погляд на проблему. - Матеріали конференції. - Київ, 1999.-С.15-16. Здобувачем сформульована мета дослідження, відбір хворих, статистична обробка отриманих даних, узагальнення, сформульовано висновки.