Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Російська мова


Гусліста Людмила Олексіївна. Негативна етична оцінка в контекстах осуду (на матеріалі сучасної публіцистики). : Дис... канд. наук: 10.02.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Гусліста Л.О. Негативна етична оцінка у контекстах осуду (на матеріалі сучасної публіцистики). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.02 – російська мова. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна. – Харків, 2002.

Дисертація присвячена аналізу мовленнєвих актів, спрямованих на вираження негативної етичної оцінки, які формують контексти осуду. Відповідні контексти, які актуалізуються у сфері інтерпретації поведінки людини, досить виразно проявляються у сучасній публіцистиці. Це визначає актуальність дослідження проблеми мовленнєвої поведінки суб’єкта оцінки та особлівості його моральної свідомості. У роботі розглядаються контексти осуду, представлені в критичному дискурсі публіцистики, аналізуються прагматичні особливості інтенціональних настанов суб’єкта негативної етичної оцінки, які розкриваються в типових способах моральної аргументації, а також система ціннісних стереотипів, актуалізованих у відповідних контекстах.

У ході дослідження виявляються механізми мовленнєвого впливу негативної етичної оцінки на учасників конфліктних форм спілкування, визначаються як способи вираження мовленнєвого суб’єкта, так і специфіка суб’єктивного модусу аксіологічних висловлюваннь. На основі лінгвофілософського аналізу з’ясовуються прагматичні чинники, що впливають на способи подання об’єкта негативної етичної оцінки в контекстах осуду, характерні способи зображення негативно оцінюваного вчинку Іншого, а також моральні категорії й етичні поняття, що використовуються як критерії оцінки вчинку Іншого. У дисертації виявляється взаємозв’язок між актуалізацією етичних понять у контекстах осуду і стереотипами буденної свідомості; установлюються чинники, що визначають актуалізацію моральних норм у контекстах осуду; надається характеристика оцінної шкали, властивої етичній сфері, а також типові способи репрезентації моральної свідомості мовця. Інтерпретація інтенціональних настанов мовленнєвого суб’єкта дозволяє установити закономірності риторичної організації текстів певних жанрів та виявити тип дискурсу, пов’язаного з негативною етичною оцінкою, і його роль в реалізації впливової функції сучасного публіцистичного тексту.