Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Гордєєва Анжела Йосипівна. Навчання старшокласників загальноосвітньої школи обговорення проблем англійською мовою у процесі міжкультурного спілкування : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Гордєєва А.Й. Навчання старшокласників загальноосвітньої школи обговорення проблем англійською мовою у процесі міжкультурного спілкування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2004.

У роботі розглянуто питання навчання старшокласників обговорення актуальних юнацьких проблем англійською мовою. Здійснено поділ проблем на складні та нескладні. Теоретично обґрунтовано і практично розроблено методику навчання обговорення проблем у процесі міжкультурного спілкування, яке моделюється на уроках англійської мови за допомогою рольових ігор.

Створено класифікацію проблемно-комунікативних ситуацій, які є основою навчання обговорення проблем. Визначено три етапи навчання обговорення проблем: пропедевтичний, підготовчий і основний.

Розроблено підсистему вправ для навчання обговорення проблем на уроках англійської мови в старшій школі. За допомогою експериментального навчання доведено ефективність розробленої методики, виявлено шляхи навчання обговорення складних і нескладних проблем.

Дисертацію, що реферується, присвячено теоретичному обґрунтуванню та практичній розробці методики навчання старшокласників загальноосвітньої школи обговорення проблем англійською мовою у процесі міжкультурного спілкування.

1. Охарактеризовано вікові особливості старшокласників та з’ясовано їхній вплив на навчання обговорення проблем; обґрунтовано необхідність та доцільність організації на уроках англійської мови в старшій школі обговорення проблем, яке розглядається як вид дискусійного спілкування.

2. Визначено предметний зміст навчання обговорення проблем. За допомогою анкетування досліджено ставлення старшокласників до актуальних юнацьких проблем, що дало змогу виділити їхню орієнтовну

номенклатуру та поділити ці проблеми на складні, для обговорення яких необхідна додаткова інформація, та нескладні, для обговорення яких додаткова інформація не потрібна.

3. У межах лінгвосоціокультурних особливостей навчання обговорення проблем окреслено орієнтовний обсяг фонових знань та моделі вербальної і невербальної поведінки носіїв ІМ, що вивчається. Досліджено основні відмінності комунікативної поведінки учасників обговорення проблем – англомовних та українських, які необхідно враховувати при організації обговорення проблем у процесі міжкультурного спілкування. При розгляді психологічних особливостей навчання обговорення проблем конкретизовано мовленнєві вміння говоріння, читання і аудіювання. Зокрема для говоріння виділено вміння спілкуватися у діалогічній і монологічній формах. Ці вміння та вміння аудіювання визначено базовими, а вміння читання та аудіювання текстів, які містять інформацію з проблеми – допоміжними, оскільки вони необхідні учням тільки для одержання інформаційної підтримки. З уміннями діалогічної форми говоріння співвіднесено МФ, необхідні для обговорення проблем. Окремо виділено МФ для спілкування з ровесниками та для спілкування з дорослими комунікантами.

4. Обґрунтовано необхідність навчання обговорення проблем на основі НПКС. Розроблено класифікацію НПКС з використанням таких критеріїв: участь учителя у процесі обговорення; поділ на групи та розподіл ролей; повнота відомостей з проблеми; наявність соціокультурної інформації з проблеми. За вказаними критеріями виділено НПКС трьох рівнів: низького, середнього та високого. Проаналізовано різні способи створення НПКС на уроках англійської мови та описано умови, які допомагають визначати оптимальний для конкретних обставин спосіб створення.

5. Обґрунтовано поетапну організацію процесу навчання обговорення проблем, що дозволило виділити три етапи: пропедевтичний, підготовчий і основний. Пропедевтичний етап визначено факультативним, тому він проводиться лише за умови низького рівня володіння старшокласниками МФ. Для перевірки цього рівня розроблено блок усних та письмових тестів. На підготовчому етапі обґрунтовано необхідність існування двох варіантів методики навчання обговорення проблем, що обумовлено поділом проблем на складні та нескладні для обговорення: варіанта А – з інформаційною підтримкою з проблеми, яка надається при допомозі читання або аудіювання текстів, та варіанта Б – без інформаційної підтримки, але з актуалізацією наявних в учнів знань з проблеми, що передбачає виконання певних вправ. Основний етап розроблено з урахуванням необхідності організації РГ, у процесі якої проблема обговорюється українськими та англомовними комунікативними партнерами, чиї ролі виконують українські школярі. Даний етап передбачає підготовку до РГ – поділ на групи, розподіл ролей та створення НПКС; розгортання РГ – обговорення проблеми в малих групах з метою отримання певних висновків; завершення РГ – обговорення проблеми всім класом (великою групою) з метою надання кожному учаснику обговорення можливості погодитися / не погодитися з думкою інших.

6. Практичним результатом дослідження стало створення підсистеми вправ для навчання обговорення проблем. Підсистему вправ розроблено у відповідності до визначених нами етапів навчання, на кожному з яких виконується певна група вправ. Створена підсистема реалізована у двох комплексах вправ за варіантом А і за варіантом Б для навчання обговорення складних проблем та у двох комплексах вправ заваріантом А і за варіантом Б для навчання обговорення нескладних проблем.

7. Перевірку ефективності розробленої в ході дослідження методики здійснено шляхом вертикально-горизонтального експерименту. У процесі вертикального експерименту перевірено загальну ефективність розробленої методики навчання обговорення проблем. У процесі горизонтального експерименту визначено оптимальний варіант методики для складних проблем – вибір на користь варіанта А, та для нескладних проблем – можливість використання будь-якого варіанта розробленої методики.

8. Результати проведеного дослідження дали змогу сформулювати методичні рекомендації щодо організації та здійснення обговорення проблем в умовах моделювання міжкультурного спілкування на уроках англійської мови в старшій школі.

Таким чином, у дослідженні представлено методику навчання старшокласників обговорення проблем англійською мовою у процесі міжкультурного спілкування з урахуванням їхніх вікових особливостей, індивідуальних потреб та рівня комунікативної підготовки, обумовлене необхідністю включення українських учнів у міжкультурне спілкування.

Основні положення дослідження висвітлено в таких публікаціях:

  1. Гордєєва А.Й. Навчальна проблемно-комунікативна ситуація – основа навчання старшокласників обговорення проблем англійською мовою // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. – К.: Вид. центр КНЛУ. – 2002. – Вип. 5. – С. 45-53.

  2. Гордєєва А.Й. Навчання старшокласників обговорення проблем на уроках англійської мови // Іноземні мови. – 2003. – № 3. – С.11-16.

  3. Гордєєва А.Й. Організація навчання старшокласників обговорення проблем англійською мовою у процесі міжкультурного спілкування // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. – К.: Вид. центр КНЛУ. – 2004 . – Вип. 6. – С. 65-73.

  4. Гордєєва А.Й. Організація міжкультурного спілкування на уроках англійської мови у старшій загальноосвітній школі // Соціокультурні аспекти навчання іноземних мов // Тези міжнародної науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТДПУ, 2004. – С. 120-122.

  5. Гордєєва А.Й., Скляренко Н.К. Навчання старшокласників обговорення проблем англійською мовою // Бібліотечка журналу „Іноземні мови”. – Вип. 3. – К.: Ленвіт, 2003. – 47 с.