Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Експлуатація та ремонт засобів транспорту


Вичужанін Володимир Вікторович. Науково-технічні основи експлуатації суднових центральних систем комфортного кондиціювання повітря : Дис... д-ра наук: 05.22.20 - 2009.



Анотація до роботи:

Вичужанiн В.В. Науково-технічні основи експлуатації суднових центральних систем комфортного кондиціювання повітря. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.22.20 Експлуатація та ремонт засобів транспорту. – Одеський національний морський університет, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена розвитку науково-технічних основ методів термо-економічного аналізу для оцінки якості функціонування й підвищення ефективності експлуатації суднових центральних систем комфортного конди-ціонування повітря (СККП).

Проведено дослідження ефективності функціонування й створення енер-гетичних моделей устаткування центральних СККП в експлуатаційних режимах роботи з наступною розробкою нових технічних рішень.

Одержані в роботі наукові результати забезпечують розв’язання поставлених конкретних завдань наукового дослідження і в цілому науково-прикладної проблеми розробки науково-технічних основ ефективної експлуатації суднових центральних систем комфортного кондиціювання повітря з підтриманням в населених приміщеннях необхідної якості мікроклімату при максимальній енергоефективності його керування з урахуванням особливостей умов суднової експлуатації. На основі аналізу та узагальнення отриманих наукових і прикладних результатів сформульовано наступні висновки по роботі в цілому:

1. У дисертації наведене теоретичне обґрунтування і нове вирішення науково-прикладної проблеми, яке полягає у створенні методології визначення та підтримки енергоефективних керованих режимів роботи комплексів ЦСККП+СХ+НП з урахуванням періодичного характеру теплового навантаження, взаємозалежності їх ланок у процесі роботи як багатопараметричних, із багатьма зв’язками, елементів зі змінними параметрами та забезпеченням результуючої температури в населених приміщеннях, а також розробці технічних засобів контролю та керування енергоефективними режимами роботи.

2. Визначення керованих режимів роботи комплексів ЦСККП+СХ+НП при мінімумі приведених витрат, взаємозалежності їх ланок у процесі роботи як багатопараметричних, із багатьма зв’язками, елементів зі змінними параметрами забезпечує зниження енерговитрат на підтримку комфортного мікроклімату в населених приміщеннях на 20-40 %.

3. Врахування періодичного характеру теплового навантаження, взаємозалежності ланок суднових комплексів ЦСККВ+СХ+НП у процесі роботи як багатопараметричних, із багатьма зв’язками, елементів зі змінними параметрами дозволяє підтримувати енергоефетивні керовані режими роботи комплексів і нормативний комфортний мікроклімат у населених приміщеннях з максимальною величиною відносної погрішності 1-2 %.

4. Оптимізація експлуатаційних режимів роботи суднових комплексів ЦСККП+СХ+НП при періодичних теплових навантаженнях із застосуванням термоекономічної моделі при мінімумі змінної частини приведених витрат і наявності системи обмежень комплексу дозволяє встановити ступінь енергоефективності роботи кожного агрегату, забезпечити вибір оптимізованих експлуатаційних і керуючих параметрів, що мають найбільший вплив на ефективність СККП, підвищити енергетичні показники (у порівнянні з традиційними методами організації термовологісної повітрообробки забезпе-чується зниження енерговитрат на 20-40 %).

5. Розроблені ексергетичні моделі агрегатів системи, що встановлюють кількісні та якісні залежності між ексергетичними потоками на виходах агрегатів в енергоефективних режимах роботи системи і керуючими впливами, а також встановлені ексергетичні характеристики зв'язків між окремими агрегатами з урахуванням взаємодії агрегатів із навколишнім середовищем рекомендується використовувати при термоекономічній оптимізації експлуатованої та модернізованої суднової центральної СККВ, при визначенні оптимальних величин керуючих параметрів.

6. Встановлено, що періодичний характер зовнішніх і внутрішніх навантажень приводить до мінливості та відхилення фізичних властивостей конструкцій огородження приміщень судна від розрахункових значень. Залежно від швидкості повітря на витіканні з повітророзподільника та способу його розподілення збільшуються значення коефіцієнту тепловіддачі: від повітря до зовнішньої обшивки приміщення – в 3–4 рази; від внутрішньої обшивки до повітря приміщення – в 2,2 рази.

7. Використання при експлуатації центральної СККП методу врахування закономірностей періодичних впливів температури зовнішнього повітря, температури поверхонь, що огороджують приміщення, інтенсивності сонячної радіації, рухливості повітря та його розподілу на температурні параметри приміщення судна дозволяє обґрунтовано використовувати в розрахунках середні величини температурних параметрів, що забезпечує скорочення витрат електроенергії на 17 %, холоду на 40 % і приведених витрат на експлуатацію системи на 10 % у порівнянні із традиційними способами експлуатації центральних СККП.

8. Встановлений періодичний характер зміни радіаційної температури всередині приміщення з урахуванням періодичного характеру зміни визначальних температур поверхонь, що огороджують приміщення, рухливості повітря, а також способів його подачі в приміщення дозволяє підвищити точність обчислення радіаційної температури в порівнянні з існуючими методами на 20 %.

9. У розробленій математичній моделі приміщення як багатопараметрич-ного, з багатьма зв’язками, об'єкту керування за результуючою температурою враховуються закономірності зміни зовнішніх і внутрішніх періодичних теплових впливів, рухливість повітря за бортом і всередині приміщення, спосіб його повітророзподілення, параметри приміщення в перехідних процесах. Отримані результати використовуються для визначення оптимальних значень параметрів настроювання системи керування за результуючою температурою.

10. Обгрунтовано, що моделі нестаціонарних режимів роботи суднового комплексу ЦСККП+СХ і його агрегатів при періодичних зовнішніх і внутрішніх навантаженнях повинні досліджуватися в класі багатовимірних, із багатьма зв’язками, систем, що дозволяє врахувати взаємну залежність параметрів повітря, а значить забезпечити підтримку заданих параметрів режимів комплексів.

11. Використання розробленої методології проектування технічних засобів контролю та керування режимами роботи суднових комплексів ЦСККП+СХ+НП, спрямованої на створення центрального пристрою програмно-логічного керування, локальної системи керування, пристроїв задатчика технологічних параметрів, визначення результуючої температури й контролю параметрів повітряного середовища дозволяє забезпечити задану якість регулювання в широкому діапазоні зміни навантаження, змінювати значення регульованих параметрів інтегрального показника комфортності в населених приміщеннях з урахуванням нерегульованих параметрів, забезпечувати функціонування СККП в оптимальних енергетичних режимах повітрообробки.

12. Розроблені методи та технічні рішення з підвищення ефектив- ності функціонування суднових центральних СККП впроваджено на суднах ДП «Укрферри Шипменеджмент», а також у проектах Морського Інженерного Бюро при оснащенні суден центральними СККП. Вони є універсальними і можуть використовуватися при експлуатації та модернізації як суднових, так і стаціонарних центральних СККП.

Публікації автора:

Монографія

1.Вычужанин В.В. Повышение эффективности эксплуатации судовой системы комфортного кондиционирования воздуха при переменных нагрузках / В.В. Вычужанин. – Одесса: ОНМУ, 2009. – 206 с.

Статті в наукових фахових виданнях

2. Вычужанин В.В.Микроконтроллерное управление комплексом СКВ-ХУ в энергосберегающих режимах функционирования / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2003. – Вип. 12. – С. 101-108.

3. Вычужанин В.В. Поддержание комфортных параметров кондиционируемого воздуха в судовых помещениях / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2004 . – Вип. 13. – С. 208-213.

4. Вычужанин В.В. Синтез автоматической системы регулирования для судовых кондиционеров воздуха / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ – 2005. – Вип. 16. – С.217-222.

5. Вычужанин В.В. Термодинамический анализ судовой системы кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2005. – Вип. 18. – С.142-154.

6. Вычужанин В.В. Динамические свойства ограждающих поверхностей кондиционируемого помещения / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2006. – № 3 (101). – С. 10-13.

7. Вычужанин В.В. Ексергетическая технико-экономическая модель системы холодоснабжения для систем кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2006. – № 5(103) . – С. 57-60.

8. Вычужанин В.В. Работа судовой системы комфортного кондицио-нирования воздуха в «летнем» режиме воздухообработки / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2006. – № 6(104). – С. 26-28.

9. Вычужанин В.В. Математическая модель кондиционируемого помещения как объекта САУ по РТ/ В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2006. – Вип. 19. – С. 102-115.

10. Вычужанин В.В. Многосвязная динамическая модель кондиционируемого помещения судна / В.В. Вычужанин, В.Х. Кириллов // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2006. – Вип. 20. – С.180-185. Особистий внесок: виконання розрахунків, проведення досліджень, аналіз отриманих результатів.

11. Вычужанин В.В. Модель динамики системы кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2007. – № 2(106) . – С. 31-33.

12. Вычужанин В.В. Энергоэффективные режимы работы судовой СККП / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2007. – Вип. 21. – С.77-88.

13. Вычужанин В.В. Логическое устройство, управляющее центральной системой кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2007. – № 5(109) . – С. 69-71.

14. Вычужанин В.В. Динамические свойства агрегатов центральной системы кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2007. – Вип. 22. – С.200-218.

15. Вычужанин В.В. Математические модели нестационарных режимов воздухообработки в центральной СКВ / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2007. – Вип. 23. – С.172-185.

16. Вычужанин В.В. Синтез оптимального управляющего устройства для систем кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2007. – № 6(110) . – С. 15-16.

17. Вычужанин В.В. Технико-экономическая оптимизация судовой цент-ральной системы комфортного кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Зб. наук. праць. – Миколаїв: НУК. – 2008. – № 6(423). – С. 86-89.

18. Вычужанин В.В. Методика учета периодических тепловых воздействий на помещение судна / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2008. – № 1(111) . – С. 46-48.

19. Вычужанин В.В. Математическая модель воздухоохладителя при нестационарной нагрузке / В.В. Вычужанин // Холодильна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – Одеса: ОДАХ. – 2008. – № 2(112) . – С.61-61.

20. Вычужанин В.В. Аналитическое конструирование управляющего устройства для центральной судовой системы кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Вісник Одеського національного морського університету: Зб. наук. праць. – Одеса: ОНМУ. – 2008. – Вип. 24. – С.76-92.

Патент

21. Пат. № 78085 Україна, МПК G05D 22/00. Пристрій для визначення ентальпії і волого вмісту в повітрі для кондиціонерів повітря / Вичужанін В.В. заявитель та патетообладатель Одеський національний морський університет.- заявл. 28.02.2005; опубл. 15.02.2007. Бюл. № 2.

Статті в закордонних наукових фахових виданнях та патент

22. Вычужанин В.В.Управление комплексом СККП- холодильная установка на основе многопроцессорной системы / В.В. Вычужанин // Холодильная техника. – Москва, Россия. – 2004. –№ 12.– С. 28-31.

23. Вычужанин В.В. Задающее устройство на ПЛИС для цифровых систем регулирования / В.В. Вычужанин // Приборы и системы. Управление, контроль, диагностика. – Москва, Россия. – 2004. – № 10. – С.42-45.

24. Вычужанин В.В. Цифровой программируемый регулятор для СКВ / В.В. Вычужанин // Вестник международной академии холода. – Москва, Россия. – 2005. – № 1. – С. 10-14.

25. Вычужанин В.В. Устройство определения теплосодержания –влаго-содержания воздуха на основе ПЛИС / В.В. Вычужанин // Приборы и системы. Управление, контроль, диагностика. – Москва, Россия. – 2005. – № 2. – С.36-41.

26. Вычужанин В.В. Локальная система цифрового управления на микросхеме программируемой логики / В.В. Вычужанин // Приборы и системы. Управление, контроль, диагностика. – Москва, Россия. – 2005. – №7. – С.14-18.

27. Вычужанин В.В. Дискретная модель кондиционируемого помещения как объекта САУ по интегральному показателю комфортности / В.В. Вычужанин // Вестник международной академии холода. – Москва, Россия. – 2006. – №4. – С.8 -14.

28. Вычужанин В.В. Управление системами комфортного кондиционирования воздуха по расчетным ексергетическим характеристикам / В.В. Вычужанин // Холодильная техника. – Москва, Россия. – 2006. – №1. – С.48-52.

29. Вычужанин В.В. Управление дискретным исполнительным устройством / В.В. Вычужанин // Приборы и системы. Управление, контроль, диагностика. – Москва, Россия. – 2006. – №4. – С.5-10.

30. Вычужанин В.В. Динамические характеристики центральной системы кондиционирования воздуха в летнем режиме работы / В.В. Вычужанин // Вестник международной академии холода. – Москва, Россия. – 2007. – №4. – С.21 -24.

31. Вычужанин В.В. Теплофизические свойства обитаемого помещения судна при нестационарных нагрузках / В.В. Вычужанин // Вестник международной академии холода. – Москва, Россия. – 2008. – №4. – С.15 –19.

32. Вычужанин В.В. Синтез комбинационного устройства на ПЛИС для систем кондиционирования воздуха / В.В. Вычужанин // Приборы и системы. Управление, контроль, диагностика. – Москва, Россия. – 2008. – №7. – С.1-5.

33. Пат. 2005963 Российская Федерация, МПК F24F 11/06. Система кондиционирования воздуха/ Вычужанин В.В.; заявитель и патентообладатель Одесский институт инженеров морского флота. – заявл. 25.01.1991; опубл. 15.01.1994, Бюл.№1.

Тези докладів на наукових конференцiях

34. Viyuzanin V.V. Microelectronic automatic microclimate control system in car-go space / V.V. Vichuzanin // I. Conferencia internacional de refrigetation, climatizacion y energia na convencional Reclien, 25-30 de junio 1990. – Gavana, 1990. – S.2-10.

35. Вычужанин В.В. Программа для расчета ексергетических характеристик и оптимизации режимов работы комплекса СКВ – ХУ / В.В. Вычужанин // Динамика наукових досліджень 2005: VIII Міжнар. наук.-практ. конф. Технічні науки: тези допов. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 52. – С. 34-36.

36. Вычужанин В.В. Обеспечение комфортного микроклимата в кондицио-нируемых помещениях судна с минимальными энергозатратами / В.В. Вычужа- нин // Современные проблемы и пути их решения в науке, транспорте, производстве и образовании‘2008: Междунар. науч.-практ. конф.: Сб.науч.труд. – Одесса, 2008. – Том 1. – С.47-48.

37. Вычужанин В.В. Организация энергоэффективных режимов возду-хообработки в судовых центральных СККП / V.V. Vichuzanin // Perspektywiczne opracowania nauki i techniki: IV Miedzynar. naukow-praktycz. сonf. Techniczne nauki: тезисы докл . – Przemysl, 2008 roku. – Volume 13. – S.66- 68.

38. Вычужанин В.В. Математическая модель помещения судна при периодических загрузках / V.V. Vichuzanin // Veda: Teorie a praxe: IV Мezinarodni vedecko-prakticka conf. 16-31 srpna 2008 roku. Technicke vedy.: Тезисы докл. – Praha, 2008. – Dil 12. – S.61-64.

39. Вычужанин В.В. Динамические свойства теплообменного аппарата / В.В. Вычужанин // Перспективные инновации в науке, образовании, производстве и транспорте 2008: Междунар. науч.-практ. конф. технич. науки: Сб.науч.труд.– Одесса, 2008. – Том 2. – С.5-6.

40. Вычужанин В.В. Математическая модель переходных процессов в центральной системе кондиционирования воздуха в «летнем» режиме работы/ V.V. Vichuzanin // Veda a Vznik – 2008/2009: Мezinar. vedecko-prakt. сonf. 27 prosincu 2008 roku. Technicke vedy: Тезисы докл. – Praha, 2008. – Dil 16. – S. 55-57.

41. Вычужанин В.В. Технико-экономическая оптимизация судовой цент-ральной СККП / V.V. Vichuzanin // Kluczowe aspekty naukowej dzialalnosci. – 2009: V Miedzynar. nauk.-prakt. сonf. 07-15 stycznia 2009 roku. Techniczne nauki: Тезисы докл. – Przemysl, 2009. – Volume 9. – S.44-46.

Статті, які додатково відображають наукові результати

42. Вычужанин В.В. Двухпозиционный электронный регулятор температуры/ В.В. Вычужанин // Судостроительная промышленность: Сер. Промышленная энер-гетика. Охрана окружающей среды. Энергоснабжение судов. – ЦНИИ «Румб», 1991.– Вып.16.– С.21-25.

43. Вичужанін В.В. Значення собівартості СКП / В.В. Вичужанін // Монтаж+Технологія. – 2005. – № 5. – С.44-45.

44. Вичужанін В.В. Керування вентиляторним агрегатом установки конди-ціонування повітря / В.В. Вичужанін // Монтаж+Технологія. – № 3. – 2005. – С.38-40.

45. Вычужанин В.В. Ексергетический метод анализа эффективности комплекса система комфортного кондиционирования воздуха – холодильная установка /В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2005. – № 3. – С.50-54.

46. Вычужанин В.В. Холодильная установка для систем кондиционирования воздуха с регулируемой производительностью / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2005. – № 4. – С. 22-26.

47. Вычужанин В.В. Снижение эксплуатационных затрат СКВ в летнем режиме работы/ В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2005. – № 6. – С. 50–52.

48. Вычужанин В.В. СККП с управляемым расходом воздуха / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – Москва, Россия. – 2005. – № 8. – С. 86-91.

49. Вычужанин В.В. Управление смешением воздуха в СККП / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2005. – № 10. – С.48-52.

50. Вычужанин В.В. Управление автоматизированной холодильной установкой СКВ / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – Москва, Россия. – 2005. – № 11. – С.60-63.

51. Вычужанин В.В. Цифровое устройство определения термодинамических параметров воздуха на ПЛИС/ В.В. Вычужанин // Схемотехника. – Москва, Россия. – 2005. – № 4. – С.30-33.

52. Вычужанин В.В. Применения ПЛИС в определителе результирующей температуры/ В.В. Вычужанин // Электронные компоненты.– Москва, Россия.– 2005.– № 3.– С.86-89.

53. Вычужанин В.В. Управление центральным кондиционером по интегральному показателю комфортности/ В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – Москва, Россия. – 2005. – № 11. – С. 84-90.

54. Вычужанин В.В. Электропривод расширительного клапана на основе программируемого устройства / В.В. Вычужанин // Электронные компоненты и системы. – Москва, Россия. – 2005. – № 11. – С.31-34.

55. Вычужанин В.В. Применение ПЛИС в комбинированном определителе термодинамических параметров влажного воздуха/ В.В. Вычужанин // ChipNews.– 2005. – № 2. – С.40-43.

56. Вичужанін В.В. Теплопередача огороджувальніх конструкцій кондиціонованих приміщень / В.В. Вичужанін // Холод. – 2006. – № 3. – С.42-44.

57. Вичужанін В.В. Оцінка кліматичного комфорту в приміщеннях / В.В. Вичужанін // Холод. – 2006. – № 4. – С. 36-40.

58. Вичужанін В.В. Оцінка кліматичного комфорту в приміщеннях судна / В.В. Вичужанін // Холод. – 2006.– № 5. – С. 40-42.

59. Вичужанін В.В. Оцінка енергоефективності агрегатів комплексу СКП-СХ / В.В. Вичужанін // Холод. – 2006. – № 6. – С. 34-36.

60. Вичужанін В.В. Керування кондиціонером за результуючою темпе-ратурою / В.В. Вичужанін // Монтаж+Технологія. – 2006. – № 1. – С.36-38.

61. Вычужанин В.В. Радиационная температура воздуха при нестационарной теплопроводности ограждений кондиционируемого помещения/ В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006.– № 4.– С.62-65.

62. Вычужанин В.В. Модель кондиционируемого помещения при неста-ционарных тепловажностных нагрузках / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006. – № 5. – С.62-64.

63. Вычужанин В.В. Определение расчетных метеорологических параметров наружного воздуха для СККП/ В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006.– № 6. – С. 60-62.

64. Вычужанин В.В. Оценка энергоэффективности систем холодоснабжения для СКВ/ В.В. Вычужанин// Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006. – № 9. – С.58-62.

65. Вычужанин В.В. Технико-экономические показатели эффективности функционирования комплекса центральной СККП – ХУ/ В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006. – № 10. – С.66-70.

66. Вычужанин В.В. Графоаналитический анализ технологических процессов воздухообработки в СККП / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006.– № 11. – С. 54-56.

67. Вычужанин В.В. Анализ методов оценки способов воздухообработки в СККП / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2006. –№ 12. – С. 58-60.

68. Вичужанін В.В. Регулювальнi вентилi для СХ i СКП / В.В. Вичужанін // Холод. –2007. – № 4. – С. 54-57.

69. Вичужанін В.В. Оцінка ефективності регулювання компресорів / В.В. Вичужанін // Холод. – 2007. – № 6. – С. 48-49.

70. Вычужанин В.В. Модель увлажнителя воздуха центрального конди-ционера/ В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2007. – № 1.– С. 54-55

71. Вычужанин В.В. Модель воздухонагревателя центрального кондицио-нера / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. – 2007. – № 3. – С. 66-68.

72. Вичужанін В.В. Нестацiарне навантаження примiщення / В.В. Вичужа- нін // Монтаж+Технологія. – 2008. – № 4. – С. 18-21.

73. Вичужанін В.В. Аналіз теплового навантаження приміщення судна / В.В. Вичужанін // Холод. – 2008. – № 5. – С.36-39.

74. Вичужанін В.В. Термодинамічний аналіз CКП / В.В. Вичужанін // Холод. – 2008. – № 8. – С.34-37.

75. Вычужанин В.В. Модель воздухопровода СКВ при нестационарной нагрузке / В.В. Вычужанин // Сантехника. Отопление. Кондиционирование. –2008.– № 4. – С.70-72.