Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Мірошник Андрій Миколайович. Науково-організаційні основи розвитку корпоративного сектору економіки : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки України. — К., 2006. — 186арк. — Бібліогр.: арк. 159-186.



Анотація до роботи:

Мірошник А.М. Науково-організаційні основи розвитку корпоративного сектора економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – організація управління, планування і регулювання економікою. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України – Київ, 2006.

Дисертація присвячена розробці науково обґрунтованих методичних рекомендацій щодо організаційних основ розвитку корпоративного сектора економіки.

Обґрунтування вдосконалення організаційного механізму управління корпоративними правами зумовлено його значенням для успішного функціонування держави в умовах ринкових трансформацій.

Розкрито економічну сутність корпоративних відносин, приватизаційні основи та принципи утворення різних типів корпоративних товариств. Проаналізовано динаміку корпоративних утворень в Україні, структуру та ефективність діяльності корпорацій.

В дисертації запропоновано модель підтримання балансу інтересів у системі держава-корпорація-акціонер, розроблено Концепцію управління державними корпоративними правами в Україні та вдосконалено Концепцію корпоративно-дивідендної політики держави.

Дисертація спрямована на розв’язання важливої економічної проблеми – вдосконалення управління корпоративним сектором національної економіки. Вона узагальнює та розвиває теоретичні та методологічні положення, містить методичні та практичні рекомендації щодо вдосконалення організаціно-економічних методів корпоративного управління.

Одержані результати дають змогу зробити наступні висновки.

1. Розглянувши загальні тлумачення поняття “корпорація”, сформовано визначення даної дефініції. Коли мова йде про економічний зміст цього поняття, тоді треба розглядати “корпорацію” як економічне явище, яке є носієм певних економічних відносин. В першу чергу відносин з приводу власності, які є базовою категорією економічних відносин, що визначають зміст економічної системи.

2. Особливістю формування корпоративного сектору національної економіки є його органічний зв’язок із етапами реформування відносин власності. Це не дозволило в повній мірі забезпечити конкурентоспроможність корпоративних структур і відповідно до ринкових умов сприяти залученню інвестиційних ресурсів. Корпоративні структури в процесі приватизації склалися як недосконалі моделі відносин власників, відсутності належного впливу акціонерів на внутрішні бізнес-процеси.

3. Порівняння розвитку корпоративних форм в Україні та принципи їх діяльності в різних країнах приводять до висновку, що трансформація відносин власності та утворення корпоративних підприємств з різною часткою державної чи приватної власності в Україні відбувалась в умовах попереднього панування, так званої, народної загальнодержавної власності, недостатності необхідних наукових напрацювань, а також орієнтації на закордонний досвід.

4. Оцінка ефективності діяльності корпорацій в контексті відомих моделей корпоративного управління (зокрема, англо-американської, західноєвропейської та японської) свідчить, що в економіці України ще чітко не склалася модель корпораційного управління. З метою вдосконалення механізмів управління розвитком корпоративного сектору запропоновано систему, яка складається з механізму управління в сфері інвестування, організаційного механізму управління, механізму дивідендної політики. Пропонується прийняти і реалізувати Концепцію управління державними корпоративними правами в Україні, що враховує як узгодження цілей управління ними з загальнодержавними інтересами здійснення економічної політики, моніторинг поточного стану корпоративних структур, так і аналіз законодавчо-нормативного забезпечення сфери регулювання суспільних відносин, пов’язаних з державними корпоративними правами, а також проведення інформаційного, статистичного і наукового дослідження тенденцій розвитку корпоративного сектору та, на відміну від сучасного стану, сприятиме підвищенню ефективності його функціонування.

5. Важливою складовою системи корпоративного управління є запровадження запропонованої автором моделі підтримання балансу інтересів у системі держава-корпорація-акціонер, що ґрунтується на ідентифікації специфічних інтересів суб’єктів зазначених відносин, формуванні стійких зворотніх зв’язків для забезпечення їх узгодження, що дозволить створити сприятливі умови для динамічного розвитку як корпоративних структур, так і національної економіки в цілому.

6. Підвищенню ефективності корпоративного управління повинна сприяти запропонована система механізмів щодо забезпечення захисту інтересів держави у корпоративному секторі, що ґрунтується на їх врегулюванні та законодавчому закріпленні як у сфері дивідендної політики, контролем за прийняттям стратегічних рішень, дотриманні активної інноваційно-інвестиційної складової розвитку; дієвого управління державними корпоративними правами. При цьому обґрунтовано доцільність запровадження інструменту „золотої акції” стосовно підприємств, що мають стратегічно важливе значення для економіки та безпеки країни, котра виступає гарантом захисту національних та соціально-економічних інтересів держави, дозволяє уникати поглинання зазначених підприємств іноземними інвесторами під час приватизації; забезпечує масштабне залучення інвестицій з одночасним збереженням дієвого контролю держави стосовно стратегічних питань розвитку та протидіє розмиванню державної частки корпоративних прав.

7. Динамічному розвитку корпоративного сектору на основі активізації інноваційної діяльності, залучення інвестиційних ресурсів та їх ефективному використанню повинно сприяти запровадження механізму державного управління в сфері інвестування, що включає такі напрями та інструменти, як розширення практики спільного державно-комерційного фінансування інвестиційних проектів, обґрунтування концептуальних основ та стратегії використання іноземних інвестицій (з урахуванням цілей та завдань структурної трансформації національної економіки); посилення державного контролю за цільовим використанням бюджетних коштів тощо.

8. З метою вдосконалення корпоративно-дивідендної політики держави пропонується її оновлена Концепція, яка спрямована на планування фінансових результатів діяльності акціонерних товариств, встановлення чіткої та прозорої системи визначення частини прибутку, що направляється на виплату дивідендів.

9. Підвищенню ефективності функціонування корпоративного сектору буде сприяти реалізація розроблено комплекс заходів щодо вдосконалення управління державними корпоративними правами, що включає визначення критеріїв ефективності управління ними, законодавчого впровадження на їх основі моніторингу результатів управління; оптимізацію кількості господарських товариств з часткою держави у статутному фонді; введення реєстру корпоративних прав держави; підвищення професійного рівня та відповідальності посадових осіб та інших суб’єктів управління за результати діяльності тощо.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях та монографіях:

  1. Мірошник А.М. Економічна природа розвитку корпоративних відносин в Європі в історичному аспекті // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск №7. – К.: НДЕІ Мінекономіки України. – 2004. – С.8 - 12.

  2. Мірошник А.М. Розвиток корпоративних відносин в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск №10. – К.: НДЕІ Мінекономіки України. – 2004. – С. 81 - 84.

  3. Мірошник А.М. Економічна природа корпорації: сутність та особливості // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск №1. – К.: НДЕІ Мінекономіки України. – 2005. – С. 64 -72.

  4. Мірошник А.М. Розвиток корпоративних утворень в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск №7. – К.: НДЕІ Мінекономіки України. – 2005. – С. 48 - 55.

  5. Мірошник А.М. Актуальні аспекти управління корпоративним розвитком // Колективна монографія “Стратегія соціально-економічного розвитку: держава, суспільство, особистість”. – К.: “Видавничий дім ”Корпорація”. – 2005. – С. 88 -94.

  6. Мірошник А.М. Приватизаційні основи корпоративних утворень // Колективна монографія “Новий формат стратегії і тактики соціально-економічного розвитку України: людина, громада, держава”. – К.: “Видавничий дім ”Корпорація”. – 2005. – С.151-160.

  7. Мірошник А.М. Розвиток корпоративних утворень в Україні // Колективна монографія “Шлях до лідерства – Європейський вибір України” – К.: “Видавничий дім ”Корпорація”. – 2005. – С. 96 -110.

  8. Мірошник А.М. Економічна діяльність корпорацій // Колективна монографія “Акціонерна модель економіки України ” – К.: “Видавничий дім ”Корпорація”. – 2005. – С. 98 -116.

  9. Мірошник А.М Вдосконалення механізмів управління в сфері інвестування продуктивності корпорацій // Колективна монографія “Матриця продуктивної економіки” – К.: “Видавничий дім ”Корпорація”. – 2006. – С. 173 -186.

в інших виданнях:

10. Мірошник А.М. Мотиваційні механізми розвитку малого підприємництва // Перша міжнародна науково-практична конференція “Підприємництво як соціально-економічна передумова становлення середнього класу”. – К.: НДЕІ Мінекономіки України. – 2004. – С. 144 –148.

11. Мірошник А.М. Економічна природа розвитку корпоративних відносин в Європі в історичному аспекті // Міжнародний економічний форум “Теорія і практика розвитку корпоративного сектора економіки України в контексті цілей тисячоліття та світової глобалізації”. – К.: “Видавничий дім “Корпорація”. – 2004. – С. 349 - 356.

12. Мірошник А.М. Розвиток корпоративних відносин в Європі // Матеріали ІІІ Міжнародної Науково-практичної конференції “Від лідера-особистості до держави-лідера”. - К.: “Видавничий дім ”Корпорація”. – 2004. – С. 132 -139.