Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Баранецький Ігор Олегович. Науково-методичні засади укладення та ефективної реалізації угод про розподіл продукції : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т. — К., 2006. — 232арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 206-217.



Анотація до роботи:

БАРАНЕЦЬКИЙ І.О. Науково-методичні засади укладення та ефективної реалізації угод про розподіл продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена розробці науково-методичних засад укладення та ефективної реалізації угод про розподіл продукції (далі – УРП), аналізу міжнародного досвіду залучення приватних інвестицій у видобуток корисних копалин на основі УРП, опрацюванню перспектив успішної реалізації УРП в Україні та можливості застосування УРП в альтернативних (нетрадиційних) напрямах. Автором дисертаційного дослідження проведено ґрунтовне дослідження і комплексний аналіз укладення та ефективної реалізації УРП як однієї з гнучких форм надрокористування та ефективного механізму залучення інвестицій у видобуток корисних копалин в Україні та за кордоном. Розроблено методичні рекомендації щодо моніторингу УРП.

Міжнародна практика використання УРП продемонструвала доцільність та вигідність такого механізму залучення іноземних та вітчизняних інвестицій у проекти з видобутку корисних копалин. Реалізація УРП може бути не лише суто економічно привабливою для нашої держави, але й забезпечити розв’язання багатьох соціально-економічних та екологічних проблем. З початком реалізації УРП в Україні необхідно буде усвідомлювати, що перша ж УРП на території України з участю іноземних інвесторів буде критерієм, відповідно до якого потенційні іноземні інвестори визначать готовність та спроможність України професійно відстоювати свої інтереси на власній території, та належним чином забезпечувати виконання умов укладених Угод.

Дисертаційна робота спрямована на розв’язання важливої економічної задачі – розробку науково-методичних засад укладення та ефективної реалізації УРП, в першу чергу на території України. Дисертаційна робота узагальнює, систематизує і комплексно досліджує усі основні питання залучення інвестицій у сферу надрокористування на основі УРП та містить конкретні пропозиції щодо вдосконалення складних взаємовідносин держави та приватних інвесторів у сфері розвідки, видобутку та реалізації корисних копалин на засадах УРП.

Виконане дослідження дозволяє зробити наступні висновки.

1) Подолання перманентного кризового стану в економіці України на основі її структурної перебудови та вирішення проблеми критичної енергозалежності можливо здійснити у стислі строки спираючись як на власні ресурси держави, так і на прагматичне використання іноземних інвестицій. Наявні в надрах України значні обсяги корисних копалин при професійному підході, ефективному та раціональному їх використанні можуть принести реальну користь нашій державі, залишаючись при цьому виключно у власності народу України. Найближчим часом необхідно забезпечити не лише залучення значних обсягів інвестицій у розвиток мінерально-сировинного комплексу України, але й сформувати чітку стратегію держави з дієвим механізмом її реалізації в цьому, без перебільшення, геополітичному питанні.

2) Дослідження концепції УРП як особливої форми угоди між державою та інвестором у сфері видобутку корисних копалин довело високу ефективність такого механізму надрокористування та підтвердило значні переваги УРП у порівнянні з іншими формами спільної діяльності у цій сфері. При цьому аналіз міжнародної практики використання УРП засвідчив, що в законодавстві зарубіжних країн не існує міжнародного стандарту УРП, закріпленого яким-небудь міжнародно-правовим актом, а УРП фігурує як різновид різноманітних за формою нафтових контрактів, хоча не можна заперечувати і наявності спільних рис УРП для різних країн світу.

3) Узагальнення відомих в економічній теорії та у міжнародній практиці принципів укладення і реалізації УРП та визначення їх особливостей у різних країнах світу довело, що в умовах постійного зростання попиту на природні ресурси, проблеми раціонального надрокористування та загострення конфлікту інтересів у сфері надрокористування між державою та приватними інвесторами, УРП є унікальною моделлю пошуку компромісу між державою та інвестором за якої можливо було б забезпечити дотримання інтересів обох сторін.

4) Вдосконалення законодавчої бази у сфері надрокористування дозволить прискорити процес реального впровадження УРП на території України, мінімізувати ризик можливих помилок при укладенні УРП та максимізувати ефективність реалізації угод, що може стати вагомим чинником у прискоренні зростання економіки, послужить відродженню промисловості, науки та підйому життєвого рівня і добробуту населення України.

5) Іноземні інвестори розглядають УРП як одну з найбільш ефективних форм залучення іноземних інвестицій в розробку родовищ мінеральних ресурсів України, оскільки вона відповідає одночасно інтересам інвесторів та держави, дозволяє пристосувати умови кожної окремої угоди під унікальний інвестиційний проект, а також володіє достатньою гнучкістю для успішної реалізації довгострокових угод з різним рівнем ризику та складності. Міжнародний досвід свідчить, що на формування інвестиційного іміджу перш за все впливає передбачуваність та стабільність законодавства, послідовність влади та гарантії права приватної власності. УРП забезпечує інвесторам реальні гарантії незмінності законодавства, дотримання права приватної власності та стабільних умов ведення бізнесу.

6) Сукупний ефект від УРП може бути набагато вищим, ніж прямі прибутки держави від бонусів, роялті і продажів своєї частини прибуткової продукції (видобутих корисних копалин). Особливо це проявляється на перших етапах освоєння родовищ, коли надходять основні капіталовкладення, а видобутку або ще немає, або він мінімальний. Реалізація УРП в Україні спроможна забезпечити суттєві непрямі ефекти як у вигляді платоспроможного попиту на продукцію галузей-постачальників товарів та послуг для даних проектів, так і у вигляді платоспроможного споживчого попиту з боку задіяних в проектах УРП і в суміжних виробництвах.

7) Визначення можливих соціально-економічних наслідків реалізації УРП підтвердило, що використання УРП в Україні дозволить прискорити розв'язання багатьох нагальних соціально-економічних проблем: створення нових робочих місць; підтримка рівня видобутку окремих корисних копалин для забезпечення потреб внутрішнього ринку; забезпечення замовленнями конверсійних та багатьох інших суміжних виробництв; отримання надходжень до бюджетів всіх рівнів на довгостроковий період; забезпечення високого рівня захисту інвесторів від зміни законодавства та негативних політичних факторів; дотримання економічної безпеки України в процесі розвідки, освоєння, видобутку та реалізації корисних копалин на основі УРП.

8) Використання УРП в альтернативних (нетрадиційних) напрямах, а саме на малих родовищах та з метою розвідки, пошуку і видобутку не вуглеводневих, рідкоземельних та дорогоцінних корисних копалин, є достатньо ефективним та дозволяє оптимально враховувати інтереси держави та приватних інвесторів.

9) Розроблено пропозиції щодо вдосконалення механізму УРП в Україні. Для ефективної реалізації УРП в Україні необхідно: обов’язково закладати економічні нормативи витрат в УРП чи передбачити межу можливого перевищення таких витрат над середніми по Україні; закладати в УРП середню собівартість видобутої сировини (при цьому можливе застосування плаваючої шкали із врахуванням зміни світових цін); на окремі ділянки, які можуть розроблятись на умовах УРП, варто встановити обмеження щодо участі лише вітчизняних інвесторів; у всіх УРП на території України має обов’язково брати участь національна державна компанія (наприклад, НАК „Нафтогаз України”); необхідно підготувати інформаційну базу потенційних вітчизняних підрядників, яких можна було б залучати до реалізації УРП; потрібно розробити чіткий механізм підтримки вітчизняних виробників та визначити рівень відповідальності окремих державних органів влади щодо УРП.

10) З початком реалізації УРП в Україні необхідно буде усвідомлювати, що перша ж УРП на території України з участю іноземних інвесторів буде критерієм, відповідно до якого потенційні іноземні інвестори визначать готовність та спроможність України професійно відстоювати свої інтереси на власній території, та належним чином дотримуватись виконання умов укладених Угод, а також забезпечити максимальну економічну ефективність освоєння природних ресурсів.

Публікації автора:

Розділи в монографіях та наукових фахових виданнях

  1. Баранецький І.О. Перспективи розвідки, видобутку та реалізації рідкоземельних металів в Україні на основі ефективного використання угод про розподіл продукції // Тенденції і пропорції розвитку економіки України / За ред. В.Ф.Беседіна. – К.: НДЕІ – 2005. – С. 272-286.

  2. Баранецький І.О. Особливості та перспективи розвитку венчурного підприємництва в Україні // Формування ринкових відносин в Україні, Зб. наукових праць НДЕІ Мінекономіки України. – К., 2004. – №4(35). – С. 46-52.

  3. Баранецький І.О. Особливості реалізації та напрямки ефективного використання угод про розподіл продукції (міжнародний досвід та перспективи реалізації в Україні) // Формування ринкових відносин в Україні, Зб. наукових праць НДЕІ Мінекономіки України. – К., 2004. – №7-8(38-39). – С. 93-102.

  4. Баранецький І.О. Особливості реалізації угод про розподіл продукції та перспективи їх ефективного використання в Україні // Формування ринкових відносин в Україні, Зб. наукових праць НДЕІ Мінекономіки України. – К., 2004. – №9(40). – С. 140-144.

  5. Баранецький І.О. Можливості взаємовигідної співпраці іноземного інвестора та держави у сфері видобування корисних копалин (щодо проблем укладення угод про розподіл продукції в Україні) // Формування ринкових відносин в Україні, Зб. наукових праць НДЕІ Мінекономіки України. – К., 2006. – №7. – С. 72-81.

Статті в інших виданнях

  1. Баранецький І.О. Україна – Індія: від ситуативних до стратегічних відносин // Політика і час, Спец. видання МЗС України. – К., 2006. – №1. – С. 44-50.

  2. Дацишин М., Баранецький І., Вдович П., та ін. Інвестиційний рейтинг регіонів України // Недержавний аналітичний центр „Інститут Реформ”. – К., 2003. – 52 с. (особисто автором проведено аналіз положення України у міжнародних кредитних та інвестиційних рейтингах)

  3. Дацишин М., Баранецький І., Вдович П., Григоренко Ю. Інвестиційна політика в Україні на регіональному рівні // „Економічні есе”, Недержавний аналітичний центр „Інститут Реформ”. – К., 2003. – №16. – 88 с. (особисто автором проаналізовано динаміку зміни положення України в міжнародних рейтингах та розглянуто питання залучення іноземних інвестицій місцевими органами влади України)

  4. Baranetskyy Igor. Capital Investment Evaluation Methods Used in Practice // Збірн. мат. Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К., 2003. – С. 9-13.

  5. Baranetskyy Igor. Ukraine in the international ratings’ tables // “Investment Rating of the Ukrainian Regions”, Ukrainian Economic Think Tank “Institute for Reforms”, Kyiv, 2003, p.7-10.