Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


578. Музиченко Степан Анатолійович. Науково-методичні засади податкового регулювання малого бізнесу: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Музиченко С.А. Науково-методичні засади податкового регулювання малого бізнесу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.02.03 — Організація управління, планування і регулювання економікою. — Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню науково-методичних засад оподаткування малого бізнесу, відповідно до яких визначена макроекономічна сутність впливу оподаткування на розвиток та результати діяльності малого бізнесу, а також обгрунтовані організаційно-економічні аспекти податкового регулювання малого бізнесу в Україні.

Визначено концептуальні принципи формування оптимальної системи оподаткування малого бізнесу в Україні, розроблено методичні рекомендації з прогнозування результатів та фінансового стану малих підприємств з урахуванням різних схем оподаткування, обґрунтовано доцільність впровадження оподаткування суб'єктів малого бізнесу податком на підприємницький дохід, обґрунтовано пропозиції щодо внесення поправок в діюче законодавство України в частині оподаткування суб'єктів малого бізнесу, які базуються на реалізації ідеї запровадження такої системи оподаткування цих суб'єктів, яка б втілювала в собі виконання податками стимулюючої, регулюючої та фіскальної функцій одночасно.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і науковий підхід щодо вирішення питань податкового регулювання малого бізнесу.

Кінцевим науковим результатом дисертаційного дослідження є комплексна розробка науково-методичних засад податкового регулювання малого бізнесу України в умовах її ринкової перебудови, обґрунтування методів і механізмів реалізації заходів податкової політики, розроблення пропозицій щодо вдосконалення дії окремих податків і податкової системи у цілому. На основі розкриття механізму і важелів податкового регулювання зроблені наступні висновки:

1. Узагальнення існуючих теоретичних та методичних розробок щодо оподаткування суб'єктів малого бізнесу призвело до висновку про необхідність розгляду проблеми не лише з точки зору зменшення податкового навантаження на фінансово-господарські результати діяльності підприємців, а й з точки зору розвитку економічної системи в цілому, тобто, з точки зору забезпечення формування обсягів фінансових ресурсів необхідних для виконання державою своїх функцій. Економічний ефект від оподаткування повинен мати місце як для більшості суб'єктів малого бізнесу, так і для економічної системи в цілому.

2. Як показав аналіз, введення в Україні спрощеної системи оподаткування для суб'єктів малого бізнесу виправдало себе лише для порівняно невеликої групи суб'єктів, зокрема для підприємств торгівлі та сфери надання послуг, у вартості продукції яких досить вагома частка доданої вартості. Для більшості інших підприємств малого бізнесу і особливо виробничих, існуюча система спрощеного оподаткування не є прийнятною з точки зору фінансових результатів діяльності та фінансового стану підприємств.

3. З точки зору фінансової політики найбільш сприятливим методом підтримки суб'єктів малого бізнесу може бути введення системи оподаткування, яка б втілювала в собі виконання податками регулюючої, стимулюючої й фіскальної функції одночасно за рахунок диференціації ставок оподаткування, прогресивності чи регресивності податків, їх кола, використання пільг і преференцій тощо.

4. Проблема стабільного забезпечення суб'єкта малого підприємництва необхідними фінансовими ресурсами та підвищення ефективності його фінансово-господарської діяльності в майбутньому періоді повинна вирішуватися шляхом розробки системи фінансових прогнозів, планів та планових (нормативних) показників. Визначення й прогнозування фінансових результатів діяльності підприємств малого бізнесу з урахуванням впливу системи оподаткування рекомендується здійснювати на основі методичних підходів, розроблених в дисертації у відповідності з Національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

5. В умовах ринкової економіки великого значення для розроблення прогнозу показників фінансових результатів набув метод "витрати-обсяг-прибутки", який дає змогу визначати обсяги виробництва та реалізації продукції з точки зору беззбитковості, приймати рішення про цільові розміри прибутку, підвищувати гнучкість фінансових планів шляхом урахування можливих змін у різних видах витрат, в тому числі й витрат зі сплати податкових сум.

6. Для прийняття рішення щодо переходу конкретного суб'єкта малого бізнесу на ту чи іншу систему оподаткування необхідно здійснювати науково обґрунтовану оцінку доцільності застосування тої чи іншої системи оподаткування за розробленою в дисертації методикою, яка грунтується на встановленні переваг та недовняльному аналізі фінансових результатів отриманих внаслідок переходу на той чи інший альтернативний спосіб оподаткування.

7. Здійснені під час дослідження розрахунки показали, що з точки зору міри навантаження на фінансові результати діяльності підприємств, найбільш економічно доцільним з діючих способів оподаткування малого бізнесу виявляється оподаткування єдиним податком за ставкою 10 відсотків. В такому випадку належна до сплати сума податку буде найменшою. За інших рівних умов будуть найменшими інші операційні витрати та найбільшими операційний і чистий прибуток, найвищими операційна й чиста рентабельність продукції та рентабельність капіталу (в порівнянні з оподаткуванням єдиним податком за ставкою 6% та традиційного способу оподаткування прибутку підприємств). В свою чергу зростання чистого прибутку підприємства викличе збільшення суми власного капіталу, покращання фінансового стану та підвищення ступеня фінансової стійкості.

8. Разом з тим, кожна з діючих схем оподаткування малого бізнесу може бути ефективною лише для обмеженого кола суб'єктів в залежності від виду економічної діяльності, обсягу реалізації продукції, частки доданої вартості в обсязі реалізації.

Досить ефективним засобом наповненості державного бюджету з одночасним зменшенням податкового навантаження на фінансові результати господарювання суб'єктів малого бізнесу й на норму та масу підприємницького прибутку в економіці в цілому вважаються податок на оптові продажі споживчих товарів в комплексі з податком на підприємницький дохід.

9. Заміна нині діючої системи оподаткування малого бізнесу введенням податку на оптові продажі споживчих товарів і податком на підприємницький дохід дозволить стимулювати зростання валових виробничих інвестицій, звільнити від оподаткування оптові продажі продукції виробничо-технічного призначення, зменшити виробничі витрати і в підсумку, зменшити податкове навантаження на фінансові результати господарювання суб'єктів малого підприємництва, на норму й масу прибутку в економіці в цілому. Податкові надходження в бюджет при цьому не зменшаться.

Список опублікованих праць за темою дисертаційної роботи

1. Музиченко С.А. Становлення системи оподаткування малого бізнесу // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Спец. вип. 17, ч.2 - К.: НДЕІ Мінекономіки. – 2002. - С. 84-90.

2. Музиченко С.А. Аналіз досвіду зарубіжних країн щодо оподаткування малого бізнесу // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. - К.: НДЕІ Мінекономіки. Вип. № 2 (21), 2003. - С. 34-38.

3. Музиченко С.А. Про необхідність фінансового планування діяльності малих підприємств // Менеджер, Донецк, изд. ДонДАУ. - 2003, - №3 (25). – С. 108-112.

4. Музиченко С.А. Визначення фінансового результату від операційної діяльності малих підприємств // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. № 7-8 (26-27) - К.: НДЕІ Мінекономіки. – 2003. - С. 194-198.

5. Музиченко С.А. Концептуальні напрями вдосконалення системи оподаткування підприємств малого бізнесу // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. № 12 (31), - К.: НДЕІ Мінекономіки. – 2003. - С. 69-74.