Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Чирва Ольга Григорівна. Науково-методичні основи інвестування фермерських господарств в умовах ринкових перетворень економіки України : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Уманський держ. педагогічний ун-т ім. Павла Тичини. — К., 2006. — 220арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 193-208.



Анотація до роботи:

Чирва О.Г. Науково-методичні основи інвестування фермерських господарств в умовах ринкових перетворень економіки України. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою.-Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, –Київ, 2006.

В дисертаційній роботі розглядаються науково - методичні основи та практичні питання організації інвестування фермерських господарств.

У роботі досліджено економічну сутність інвестицій; визначено роль інвестицій у розвитку фермерських господарств; розглянуто практику становлення та розвитку фермерських господарств; виявлено особливості інвестування в умовах ринкових перетворень економіки України.

Дано оцінку фінансового забезпечення фермерських господарств України власними ресурсами, а також досліджено форми й методи залучення коштів на цілі розвитку. На основі вивчення зарубіжного досвіду та узагальнення вітчизняної практики інвестування фермерських господарств, з метою активізації їх інвестиційної діяльності розроблені пропозиції щодо вдосконалення методів державного регулювання інвестиційної діяльності, запропоновано напрями удосконалення діючого законодавства, використання фінансового лізингу як одного з перспективних шляхів забезпечення господарств сільськогосподарською технікою; створення власної кредитної моделі.

Дисертація спрямована на розв’язання важливої економічної проблеми – формування механізму інвестування фермерських господарств. У дослідженні узагальнено теоретичні і методичні питання та знайшли подальший розвиток наукові питання щодо активізації залучення інвестицій у фермерські господарства.

Дослідження цих питань дозволило сформулювати наступні висновки.

1. Діяльність фермерських господарств та й агропромислового комплексу в цілому залежить від наявності необхідного обсягу інвестиційних ресурсів та раціонального і ефективного їх використання. Сучасне сільське господарство відчуває гостру нестачу інвестицій. Вирішити дану проблему можливо лише спрямувавши їх на найбільш ефективні організаційно-правові форми господарювання. Як свідчить зарубіжний і вітчизняний досвід, серед них слід виділити фермерські господарства. Аналіз розвитку сільського господарства переконливо свідчить, що фермерські господарства характеризуються як достатньо позитивні формування, саме тому вони є однією з найбільш ефективних форм господарювання у багатьох розвинених країнах світу і завдяки цьому мають кращі умови для залучення інвестицій.

2. Аналіз показав, що головними напрямами збільшення інвестицій у фермерські господарства в сучасних умовах є: використання амортизаційних коштів відповідно до їх функціонального призначення; залучення іноземних інвестицій; застосування фінансового лізингу; активізація діяльності приватних інвесторів (зокрема, комерційних банків, інвестиційних фондів); створення кредитних кооперативів та спілок; задіяння іпотечного кредитування тощо. Державі потрібно сприяти розвитку спеціалізованих фінансових установ та використанню фінансового лізингу.

3. Встановлено, що у сучасних умовах господарювання інвестиційне забезпечення фермерських господарств відбувається в основному за рахунок внутрішніх джерел і в меншій мірі – за рахунок зовнішніх. Головним внутрішнім джерелом інвестування є прибуток, а серед зовнішніх – кредити комерційних банків, незначна частка бюджетних асигнувань, коштів позабюджетних фондів та фінансового лізингу.

4. Перебудова кредитних відносин на господарському рівні вимагає нормування оборотних засобів, складання поточних фінансових планів, розширення діяльності банків в агрокредитуванні; формування системи іпотечного кредитування; розвиток фінансового лізингу; зменшення відсоткових ставок по кредитах за рахунок коштів з бюджету; створення кредитних спілок та фермерських кооперативних банків, а також розширення фінансової бази фонду підтримки фермерів.

5. Оцінка потреби фермерських господарств в інвестиційних ресурсах повинно включати прогнозування потреб у технічних засобах для своєчасного оновлення та формування ресурсного забезпечення, визначення оптимальних та раціональних наборів сільськогосподарської техніки для кожної групи господарств на основі проведення комплексного аналізу продуктивності наявного обладнання та ефективності його використання в конкретних умовах.

6. Покриття потреби фермерських господарств в інвестиційних ресурсах зумовлює необхідність комбінування джерел фінансування, зокрема активізації законодавчої та інституціональної державної підтримки, а також часткового фінансування інвестиційних проектів фермерських господарств з державного бюджету через створення Державного фонду кредитної підтримки фермерських господарств. Доведено, що введення даного механізму кредитної підтримки фермерів матиме позитивний результат.

7. Необхідність залучення короткострокового кредиту як надійного джерела формування обігових коштів фермерських господарств вимагає: визначення напрямів поліпшення їх кредитозабезпеченості; удосконалення існуючого механізму кредитування під оборотні засоби; розширення бази кредитування за рахунок надання кредитів під заставу сільгосппродукції; розроблення для комерційних банків системи заохочення кредитування фермерських господарств; вдосконалення існуючої кредитної інфраструктури на селі.

8. Правові та економічні основи інвестиційного забезпечення фермерських господарств потребують негайного удосконалення, особливо в питаннях земельних відносин, кооперації, зміни підходів до земельної реформи з врахуванням при цьому регіональних особливостей.

9. Потрібні заходи державної підтримки щодо організації системи обслуговуючих підприємств (кредитування, постачання, збуту, технічного обслуговування тощо). Без створення державою відповідних сприятливих умов для розвитку АПК зупиниться його розвиток, що може призвести до втрати продовольчої безпеки країни.

10. Вибір найбільш прийнятного і вигідного для фермерських господарств напряму підвищення ефективності інвестування є складним і відповідальним завданням, що потребує комплексного багатофакторного аналізу та детальних економічних розрахунків. Аналіз різних шляхів підвищення ефективності інвестування показав, що пріоритетними напрямами є удосконалення механізмів гарантування кредитів та стимулювання приватного кредитування.

11. Поширення і підвищення ефективності використання інвестиційних ресурсів у фермерських господарствах може бути забезпечено через удосконалення механізмів гарантування кредитів та стимулювання приватного кредитування, а також створення кредитних кооперативів, удосконалення фінансового лізингу, тарифної політики, інфраструктури збуту виробленої продукції та відповідних нормативно-правового вимог. В комплексі ці заходи сприятимуть залученню інвестиційних ресурсів і підвищенню їхньої віддачі.

Публікації автора:

Розділи в монографіях

  1. Чирва О.Г. Кооперативний фермерський банк – надійне джерело кредитних ресурсів // Тенденції і пропозиції розвитку економіки України. Колективна монографія / За ред. В.Ф.Беседіна. – К.: НДЕІ, 2005.– С.452–457.

  2. Чирва О.Г. Методичні підходи до визначення ефективності капітальних вкладень та інвестицій у фермерських господарствах // Ринкова трансформація економіки України: проблеми регулювання. Колективна монографія / За ред. В.Ф.Беседіна, А.С.Музиченка. –К.: НДЕІ, 2005.– С.424–429.

  3. Чирва О.Г. Інвестування фермерських господарств в умовах ринкових перетворень // Економіка України: інвестиційно-інноваційні проблеми розвитку. Колективна монографія / За ред. В.Ф. Беседіна, А.С. Музиченка. – К.: НДЕІ, 2006. – С. 450–460.

Статті у фахових виданнях

  1. Чирва О.Г. Необхідність удосконалення кредитно-банківської діяльності в умовах перехідної економіки // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 166. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.– С.120-126.

  2. Чирва О.Г. Інвестиційний клімат та проблеми залучення іноземних інвестицій в економіку України // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Спеціальний випуск. Ч.2. – К., 2002.– С.93–101.

  3. Чирва О.Г. Реформування відносин власності і розвитку нових форм господарювання в аграрній сфері // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Спецвипуск №7-8 „Інвестування ХХІ століття: соціальні орієнтири”.– К., 2003.– С.128–133.

  4. Чирва О.Г. Лізинг як один із шляхів вирішення проблеми забезпечення сільськогосподарських підприємств засобами виробництва // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск 1 (32).– К.,2004.– С.91–93.

  5. Чирва О.Г. Інвестиції як основа розвитку нових агроформувань // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск №8.– К., 2004. – С.147–150.

Статті в інших виданнях

  1. Чирва О.Г. Проблеми кредитування фермерських господарств спеціалізованими фінансовими установами для забезпечення обіговими коштами. Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період // Наукові праці ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції 12.05.2005 р. (у 2-х частинах) Ч.1.– Чернівці: Букрек., 2005.– С.388–393.

  2. Чирва О.Г. Проблеми та перспективи розвитку селянських (фермерських) господарств Черкаської області // Зб.студ.наук.пр. УДДА – з 2-х частин. –Умань: 2002.–С.182-185.

  3. Чирва О.Г. Лізинг: проблеми та перспективи розвитку // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2003”. Том 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.– С.71–72.

  4. Чирва О.Г. Проблемы развития фермерских хозяйств в Украине // Материалы научно-практической конференции „Перспективные разработки науки и техники”. Том 5. Экономические науки.– Белгород.: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004.– С.51–54.

  5. Чирва О.Г. Фермерство як одна з ефективних форм господарювання на селі / Наука і життя: українські тенденції, інтеграція у світову наукову думку. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції, 20–25.04.05р. Ч.1 – К., 2005.– С.72–75.