Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Морозов Олександр Олександрович. Науково-методичні основи автоматизованого управління системами обслуговування вимірювальної техніки розподілених технічних комплексів : Дис... д- ра техн. наук: 05.13.06 / Академія внутрішніх військ. — Х., 2006. — 337арк. : рис.+ 171арк. дод. — Дві кн. одиниці. — Бібліогр.: арк. 312-337.



Анотація до роботи:

Морозов О.О. Науково-методичні основи автоматизованого управління системами обслуговування вимірювальної техніки розподілених технічних комплексів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології.- Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського"ХАІ", Харків, 2006.

Дисертація присвячена розробці та удосконаленню моделей і методів автоматизованого управління РСОБ ЗВТ технічних комплексів за умови їх розосередження та домінуючого впливу цілеположення та координації розподіленого технічного комплексу. Розроблено методичні основи автоматизованого управління РСОБ ЗВТ, які ґрунтуються на представленні системи як об’єкту управління, визначені типових процедур управління, методики та методів дослідження. У роботі запропоновані моделі і методи, які забезпечують підтримку прийняття рішень щодо управління РСОБ ЗВТ РТК, і дозволяють підвищити оперативність та достовірність рішень, які приймаються. Розроблені загальні вимоги до автоматизації управління РСОБ ЗВТ, методів автоматизованого рішення задач управління. Основні результати роботи використані для розробки пропозицій та удосконалення управління РСОБ ЗВТ РТК відомчого рівня.

У дисертації одержано нові науково обґрунтовані результати, що у сукупності вирішують важливу науково проблему, сутність якої полягає в узгоджені операційних можливостей систем обслуговування засобів вимірювальної техніки та планових і оперативних завдань сучасних розподілених технічних комплексів, що вимагає розробки науково-методичних основ автоматизованого управління цими системами.

Одержано нові наукові та практичні результати, що мають істотні переваги перед наявними вирішеннями і полягають у такому.

1. Проведено аналіз сучасного стану теорії та практики автоматизованого управління РСОБ ЗВТ для розподілених технічних комплексів, стану автоматизації процесів управління. На їх підставі сформульовано проблему дисертаційних досліджень, визначені задачі досліджень, сформовано системну концепцію та підходи до розв'язання поставлених задач, що дозволило формалізувати процеси управління, структурувати задачі синтезу та аналізу об’єктів управління.

2. Вперше розроблено сукупність формальних моделей РСОБ ЗВТ, яка включає структурні, функціональну і інформаційну моделі, які на відміну від існуючих ґрунтуються на системній структуризації і декомпозиції елементів, зв'язків, механізму управління, що забезпечує адекватне представлення системи для прийняття рішень по її управлінню з урахуванням ціле положення РТК.

3. Вперше розроблено модель функціонування РСОБ ЗВТ у вигляді опису зміни станів засобів вимірювальної техніки з урахуванням цілеположення РТК, яка на відміну від існуючих дозволяє отримувати оцінки середніх чисельностей станів ЗВТ, що забезпечує при її використанні підвищення оперативності визначення загальносистемних параметрів управління системою обслуговування;

4. Вперше розроблено модель функціонування повірочно-ремонтного органу, яка на відміну від існуючих встановлює залежність операційних можливостей і характеристик ПРО від параметрів обслуговування ЗВТ, що дозволяє вирішувати задачі його аналізу і синтезу як основного операційного елемента РСОБ;

5. Вперше розроблено модель оцінювання ефективності РСОБ ЗВТ, яка на відміну від існуючих ґрунтується на визначенні зв'язку узагальнених параметрів експлуатації ЗВТ і середнього часу відновлення РТК із урахуванням всіх складових процесу обслуговування, що дозволяє оцінювати вплив заходів щодо їх обслуговування на рівень готовності технічних комплексів;

6. Вперше розроблено метод визначення структури втрат ЗВТ, який на відміну від існуючих заснований на принципі консеквентності пошкоджень технічних комплексів і ЗВТ з їх складу та математичних моделей впливу несприятливих факторів на працездатність засобів вимірювальної техніки, що забезпечує одержання диференційованих та інтегральних оцінок цих втрат по групах ЗВТ і ступеням пошкоджень із урахуванням негативного фактора.

7. Удосконалено модель обслуговування ЗВТ у ПРО шляхом урахування впливу похибок повірки і ремонту на рівень вихідної дефектності партій однорідних ЗВТ, що дозволяє оцінювати частки засобів із пропущеним при повірці прихованим браком і таких, які помилково бракуються, пропущеним при ремонті прихованим браком, формулювати вимоги до точностних характеристик методів їх повірки;

8. Удосконалено метод симпліфікації комплекту ЗВТ технологічного комплексу шляхом матричного представлення процедури скорочення номенклатури і введення процедури оптимізації кількісного складу комплекту, що дозволяє зменшити складність обчислень і визначати раціональний за обраними показниками склад комплектів засобів вимірювальної техніки;

9. Удосконалено метод формування стратегій відновлення ЗВТ шляхом введення процедури визначення раціональних варіантів використання робочих місць по повірці і ремонту засобів вимірювальної техніки, що забезпечує оптимальну концентрацію зусиль системи при обслуговуванні ЗВТ РТК;

10. Удосконалено метод визначення норм і стратегій розподілу запасів повірочного обладнання шляхом використання гнучкої стратегії управління запасами, яка враховує коливання попиту на нього протягом певного часу, що гарантує безперервність і гнучкість постачання ПРО протягом заданого часу;

11. Удосконалено метод вибору складу повірочного обладнання робочих місць по повірці ЗВТ шляхом включення процедури кон'юнктивного об'єднання функціональних надлишкових схем їх повірки (ФНСП) в інтегральні ФНСП із наступною оптимізацією його складу, що дозволяє формувати склади ПО робочих місць для декількох типів ЗВТ, а також знеособленої повірки.

12. Значення отриманих результатів для практики полягає у можливості використання розроблених моделей, методів та алгоритмів для розробки спеціального математичного забезпечення АСУ РСОБ ЗВТ РТК.

На користь достовірності результатів досліджень свідчить коректна постановка задач, урахування найбільш суттєвих факторів та параметрів, що визначають умови та результати прийняття рішень щодо підтримки управління РСОБ ЗВТ РТК.

Виконана у дисертації кількісна оцінка ефективності розроблених математичних моделей, методів та методик показує їх приблизно 2-3 кратну перевагу за оперативністю та повнотою над існуючими засобами.

13. Отримані у роботі результати можуть бути рекомендовані до застосування при розвитку науково-методичних основ автоматизованого вирішення задач управління РСОБ у різних галузях, міністерствах (відомствах), військових формуваннях, для різних рівнів організаційної побудови.

Публікації автора:

1. Краснобаєв В. А., Морозов О.О. Метод оптимального розподілу техніки // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Колективна монографія у 2-х томах. Т1 / За ред. П. Т. Савлука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. - Київ: Інститут аграрної економіки УААН, 2001.- С. 187-192.

2. Коротков Б. В., Черепков С. Т., Морозов О.О., Камінський О. В. Напрямки розвитку та удосконалення системи метрологічного забезпечення військ (сил) // Український метрологічний журнал.- 1997.- № 3.- С. 47-50.

3. Коротков Б. В., Морозов О.О., Черепков С. Т. Шляхи підвищення ефективності управління метрологічним забезпеченням військ (сил) // Український метрологічний журнал.- 1998.- № 2.-С. 52-55.

4. Морозов О.О., Петунін Ю., Ф., Черепков С. Т. Пересувні лабораторії вимірювальної техніки як фактор підвищення ефективності метрологічного забезпечення військ (сил) // Наука і оборона.- 1998. - № 3.- С. 48-50.

5. Коротков Б. В., Морозов О.О., Черепков С. Т. Проблеми формування оптимальної структури системи забезпечення єдності вимірювань військ (сил) // Наука і оборона.- 1998. - № 3.- С. 51-53.

6. Морозов А.А., Чернов А. Б. Определение необходимого количества подвижных лабораторий измерительной техники для метрологического обслуживания войсковой измерительной техники регионов // Український метрологічний журнал.- 1999. - № 1.- С. 58-59.

7. Морозов О.О. Синтез складних організаційно-технічних систем // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті.- 2001.- №3(30).- С.67-69.

8. Морозов О.О. Аналітична модель зв'язку комплексних показників надійності технічної системи та засобів вимірювання // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті.- 2001.- № 6(33).- С. 68-71.

9. Морозов О.О. Формалізація задачі нарощування виробничих можливостей системи метрологічного забезпечення територіально розосереджених об’єктів // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті.- 2002.- №6(38).- С. 59-61.

10. Морозов О.О. Методика визначення обсягів обмінних фондів засобів вимірювання метрологічних органів // Радиоэлектроника и информатика.- 2003.- №2(23).- С. 140-142.

11. Морозов О.О., Харченко В.С. Автоматизація управління системами метрологічного забезпечення: структура, моделі та алгоритм прийняття рішень // Системи озброєння і військова техніка.- 2005.- Вип. 3/4.- С. 86-91.

12. Морозов О.О. Формалізована модель управління системами метрологічного забезпечення // Радіоелектронні і комп'ютерні системи.- 2005.- №4(12).- С. 49-52.

13. Морозов А.А., Чернов А. Б. Метод определения состава средств метрологического обеспечения для восстановления средств измерительной техники // Збірник наукових праць.- Харків: ХВУ, 2000.- Вип. 3(29).- С. 174-175.

14. Морозов О.О. Синтез оптимальних стратегій використання метрологічних лабораторій // Системи обробки інформації.- Харків: НАНУ, ПАНМ, ХВУ, 2000.- Вип. 1(7).- С. 14-17.

15. Морозов А.А., Чернов А. Б. Оптимизация планов использования подвижных метрологических лабораторий // Системи обробки інформації.- Харків: НАНУ, ПАНМ, ХВУ, 2000.- Вип. 2(8).- С. 30-33.

16. Морозов А.А. Формирования состава парка подвижных лабораторий измерительной техники региона // Системи обробки інформації.- Харків: НАНУ, ПАНМ, ХВУ, 2000.- Вип. 3(9).- С. 134-137.

17. Морозов А.А., Краснобаев В. А. Симплификация комплектов средств измерений сложных систем // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2000.- Вип. 3.- С. 23-27.

18. Краснобаєв В. А., Морозов О.О. Метод двохетапного синтезу структури системи метрологічного обслуговування територіальних об'єднань // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2001.- Вип. 8.- Т.2.- С. 100-104.

19. Морозов О.О. Оцінка ефективності систем метрологічного забезпечення // Системи обробки інформації.- Х.: ХФВ Транспорт України, 2001.- Вип. 1(11).- С. 115-119.

20. Морозов О.О. Метод визначення структури системи метрологічного обслуговування розосереджених об'єктів енергогенеруючих систем // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2001.- Вип. 6.- С. 212-214.

21. Морозов О.О. Оцінювання втрат засобів вимірювальної техніки // Системи обробки інформації.- Харків: ХВУ, 2001.- Вип. 5(35).- С. 132-136.

22. Морозов О.О. Формування планів метрологічного обслуговування парків засобів вимірювальної техніки військових формувань // Збірник наукових праць.- Харків: ХВУ, 2001.- Вип. 1(31).- С. 114-115.

23. Морозов О.О. Обґрунтування норм запасів метрологічної техніки // Збірник наукових праць.- Харків: ХВУ, 2001.- Вип. 2(32).- С. 67-68.

24. Морозов О.О. Оцінювання впливу метрологічного забезпечення на ефективність озброєння і військової техніки // Збірник наукових праць.- Харків: ХВУ, 2001.- Вип. 7(37).- С. 18-20.

25. Морозов О.О., Краснобаєв В. А. Оптимізація комплекту засобів вимірювання технічних систем // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии.- Харьков: Нац. аерокосм. ун-т ім. Н.Є. Жуковського "ХАІ", 2001.- Вып. 10.- С. 137-140.

26. Морозов О.О. Визначення складу повірочного обладнання робочих місць з повірки засобів вимірювання // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2001.- Вип. 6.- С. 401-404.

27. Морозов О.О. Математична модель впливу метрологічного забезпечення на рівень готовності парку засобів вимірювання // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии.- Харьков: Нац. аерокосм. ун-т ім. Н.Є. Жуковського "ХАІ", 2002.- Вып. 11.- С. 54-58.

28. Морозов О.О. Спосіб оптимального розподілу ресурсів у ієрархічній системі // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2002.- Вип. 10.- С. 409-412.

29. Морозов А.А., Чернов А. Б. Экспликация понятия метрологическая производительность парка подвижных лабораторий измерительной техники // Вестник НТУ "ХПИ".- Харьков: НТУ "ХПИ", 2002.- Вып. 7.- Том. 2.- С. 176-178.

30. Морозов А.А., Чернов А.Б. Способы учета некоторых особенностей метрологического обслуживания при обосновании количества подвижных поверочных средств // Сборник научных трудов.- Харьков: АН ПРЭ, ХНУРЭ, 2002.- Часть 2.- С. 464-467.

31. Морозов О.О. Стратегія розгортання метрологічних органів військ (сил) // Збірник наукових праць.- Харків: ХВУ, 2002.- Вип. 5(43).- С. 216-219.

32. Морозов О.О. Формалізована модель системи метрологічного забезпечення // Системи обробки інформації.- Харків: НАНУ, ПАНМ, ХВУ, 2002.- Вип. 6(22).- С. 100-105.

33. Морозов А.А., Чернов А.Б. Способ распределенной поверки средств измерений // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2003.- Вип. 19.- Том ІІ.- С. 111-115.

34. Морозов О.О. Обґрунтування підходу щодо оцінки ефективності функціонування підсистеми постачання // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии.- Харьков: Нац. аерокосм. ун-т ім. Н.Є. Жуковського "ХАІ", 2003.- Вып. 19.- С. 307-313.

35. Морозов О.О. Загальна модель формування вимог до підсистеми постачання // Системи обробки інформації.- Харків: ХВУ, 2003.- Вип. 3.- С. 59-68.

36. Морозов О.О. Багатокритеріальний синтез оптимальних систем за умов нечіткої інформації // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2004.- Вип. 27.- Т. 2.- С. 186-190.

37. Морозов О.О. Модель функціонування метрологічного органу у сталому режимі // Вісник Харків. держ. техн. ун-та сільськ. гос-ва.- Харків: ХДТУСГ, 2005.- Вип. 37.- Т. 2.- С. 183-190.

38. Морозов А.А., Чернов А.Б. Метод оптимального распределения рабочих мест по видам измерений выездной метрологической группы // Збірник наукових праць.- Х.: ХУПС ім. І. Кожедуба, 2006.- Вип. 1(7).- С. 96-98.

39. Морозов А.А. Проблемы формирования оптимальной структуры ведомственной системы метрологического обеспечения // Труды 1-го международного молодежного форума Электроника и молодежь в ХХІ веке.- Харьков: ХГТУРЭ, 1997.- С. 77.

40. Морозов А.А. Формирование оптимальных систем метрологического обслуживания парков средств измерений сложных организационно-технических систем // Праці ІІ міжнародної науково-технічної конференції Метрологія та вимірювальна техніка (Метрологія-99). - Харків: ПСНЦ НАН України – ХДНДІМ, 1999.- С. 4.

41. Макаров О.В., Морозов О.О. Проблемні питання автоматизації управління метрологічним забезпеченням // Праці ІІ науково-технічної конференції "Удосконалення системи і засобів метрологічного забезпечення ОВТ".- Харків: НМЦ(ВЕ), 1999.- С. 3.

42. Морозов О.О. Наукові проблеми і задачі метрологічного забезпечення військ (сил) // Праці ІІ науково-технічної конференції "Удосконалення системи і засобів метрологічного забезпечення ОВТ".- Харків: НМЦ(ВЕ), 1999.- С. 3.

43. Сагайдачний Д.О., Морозов О.О. Оцінювання (прогнозування) втрат засобів вимірювальної техніки ОВТ // Праці ІІ науково-технічної конференції "Удосконалення системи і засобів метрологічного забезпечення ОВТ".- Харків: НМЦ (ВЕ), 1999.- С. 3.

44. Краснобаєв В.А., Морозов О.О. Метод двохетапного синтезу структури системи метрологічного обслуговування територіальних об’єктів // Праці міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми технічного сервісу сільськогосподарської техніки".- Харків: ХДТУСГ, 2001.- С. 8.

45. Морозов О.О. Визначення складу повірочного обладнання робочих місць з повірки засобів вимірювань // Праці міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України". - Харків: ХДТУСГ, 2001.- С. 16.

46. Морозов А.А. Математическая модель обслуживания средств измерений с учетом ошибок 1-го и 2-го рода // Праці ІІІ міжнародної науково-технічної конференції "Метрологія та вимірювальна техніка" (Метрологія-2002).- Харків: ХДНДІМ, 2002.- С. 5.

47. Бильчук В.М., Морозов А.А. Метод двухэтапного экспертного оценивания показателей системы метрологического обслуживания ВВТ // Праці ІV науково-технічної конференції "Удосконалення системи і засобів метрологічного забезпечення ОВТ".- Харків: НМЦ(ВЕ), 2003.- С. 4.

48. Морозов О.О., Чернов А.Б. Спосіб розподіленої перевірки засобів вимірювань // Праці міжнародної науково-практичної ювілейної конференції "Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України".- Харків: ХДТУСГ, 2003.- С. 21.

49. Морозов О.О. Багатокритеріальний синтез оптимальних систем за умов нечіткої інформації // Праці міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України". - Харків: ХДТУСГ, 2004.- С. 23.

50. Морозов О.О. Модель функціонування метрологічного органу у сталому режимі // Праці міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України". - Харків: ХДТУСГ, 2005.- С. 12.

51. Морозов О.О. Обґрунтування норм запасів матеріально-технічних засобів // Збірник тез науково-практичної конференції "Проблеми забезпечення внутрішньої безпеки держави". - Харків: ВІ ВВ МВС, 2005.- С. 50.

52. Морозов О.О. Спосіб оптимального розподілу ресурсів у ієрархічній системі // Праці науково-практичної конференції "Проблеми забезпечення внутрішньої безпеки держави". - Харків: ВІ ВВ МВС, 2005.- С. 50.