Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Література зарубіжних країн


Виродова Тетяна Петрівна. Науково-фантастичний дискурс А.Азімова: структурна організація та ідейно- смисловий зміст: дисертація канд. філол. наук: 10.01.04 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2003.



Анотація до роботи:

Виродова Т.П. Науково-фантастичний дискурс А. Азімова: структурна організація та ідейно-смисловий зміст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за фахом 10.01.04 – "література зарубіжних країн". – Дніпропетровський національний університет. Дніпропетровськ, 2003.

У дисертації вперше в українському літературознавстві досліджується основний масив художньої спадщини А.Азімова як специфічного явища науково-фантастичного дискурсу. У дослідницьку практику автором вводиться поняття науково-фантастичного дискурсу, що дозволяє розглянути оповідання, повісті і романи письменника як з погляду стійких принципів організації їхніх формально-композиційних структур, так і з погляду їх художньо-концептуального змісту.

Специфіка науково-фантастичного дискурсу, значною мірою сформованого вже в оповіданнях, визначається наявністю характерної для науково-фантастичної літератури тематики, широким використанням специфічної лексики наукового і псевдонаукового характеру, нових термінів і понять, що дозволяють створювати атмосферу далекого майбутнього, інших світів та інше.

На ідейно-смисловому рівні азімовському дискурсу притаманні гуманізм та оптимістична віра в можливості людського розуму. У дисертації відображено, як у великих оповідальних формах відбувається подальше збагачення дискурсу за рахунок ускладнення і масштабності ідейно-смислового концепту створюваного письменником макросюжету.

Дисертаційне дослідження завершується висновком про те, що сукупність відзначених рис є свого роду дискурсивною парадигмою А.Азімова, відзначеною тим рівнем художньої оригінальності і майстерності, що дає підставу для віднесення його творчості до великої літератури чи літератури основного потоку.