Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Комар Юрій Миколайович. Наукові засади інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Комар Ю. М. Наукові засади інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України. – Донецьк, 2009.

У дисертації визначені наукові засади інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей у контексті модернізації управлінської освіти.

Обґрунтовано доцільність використання атрибутивної моделі-основи, в форматі якої створено комплекс атрибутивних моделей і систем різних рівнів і соціальної природи для управлінської освіти. Визначено основні напрями активізації і розвитку інноваційних механізмів, запропоновано їх нові види.

Запропонована концепція інноваційних механізмів державного управління системою безперервної освіти управлінського персоналу, розроблено рекомендації щодо запровадження інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей і методичні підходи визначення ефективності впровадження результатів дослідження, які дають можливість досягати високих кінцевих результатів.

У дисертації розв’язано актуальну наукову проблему, що полягає у розробленні наукових засад інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей в умовах модернізації управлінської освіти. Здобуті у процесі дослідження результати підтверджують загальну методологію, покладену в його основу і дають можливість зробити такі висновки:

1. Докорінні зміни в основних сферах розвитку українського суспільства зумовлюють необхідність підготовки нової генерації фахівців, зокрема управлінських спеціальностей, здатних ефективно працювати в різноманітних сферах управління і органах державної влади. В дисертації показано, що діюча система державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей має істотний недолік - відсутність сучасних механізмів державного впливу, а отже незадовільне управління процесом їх підготовки. Малодослідженими залишаються теоретико-методологічні питання, пов'язані з визначенням суті і особливостей інноваційних механізмів державного управління підготовкою цієї категорії студентів, їх структури, основних ознак, меж функціонування і системоутворюючих факторів. Відсутня концепція інноваційних механізмів державного управління підготовкою цієї категорії студентів і методичні підходи до визначення їх ефективності.

В цілому, у вітчизняній та зарубіжній літературі відсутній цілісний аналіз досліджуваної проблеми, що поєднував би в собі висвітлення її науково-практичних засад у контексті комплексного, системного і атрибутивного наукових підходів.

2. В дисертації обґрунтовано доцільність введення в систему наукового пізнання нового наукового підходу - атрибутивного, який сфокусований на дослідженні атрибутивних, тобто троїстих сутнісних утворень найвищого рівня системності і ідентифікується з троїстою природою буття. У цьому його головна перевага над іншими системними науковими підходами, об'єктами дослідження яких є системи з довільною кількістю підсистем.

Здійснено наукове обґрунтування доцільності виконання дослідження в контексті комплексного, системного і атрибутивного наукових підходів, які мають системну природу і належить до одного класу – класу систем. Доведено, що використання кожного із них визначається конкретними умовами і характером проведення дослідження. Важливо те, що разом вони утворюють цілісну, закінчену систему наукового пізнання атрибутивного типу, котра внаслідок своєї троїстої, сутнісної основи ідентифікується з троїстою природою Буття і належить до найвищого і найдосконалішого ієрархічного рівня наукових системних підходів.

Зазначені підходи наукового пізнання, а також загальнонаукові і спеціальні методи досліджень, що ґрунтуються на сучасних наукових засадах державного управління, управлінської і споріднених з ними наук дають можливість визначати якісні і кількісні характеристики інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей склали методологію дослідження.

3. На основі систематизації теоретико-методологічних засад формування інноваційних механізмів державного управління обґрунтовано необхідність їх активізації в контексті державного атрибутивного управління, як органічного поєднання процесу, науки і мистецтва державного управління управлінською освітою, які в комплексі забезпечують свідомий, цілеспрямований і організований вплив на інноваційний розвиток цієї освітньої системи, з метою її модернізації.

Доведено, що внаслідок своїх властивостей саме державне атрибутивне управління повинне займати найвищі щаблі в ієрархічній державно-управлінській драбині.

4. За результатами системного аналізу науково-теоретичних праць вітчизняних та зарубіжних авторів з проблеми державного управління управлінською освітою поглиблено теорію атрибутивності на основі визначення п’яти її аспектів прояву, а також запропоновано класифікацію системи атрибутів категорії «управління», ієрархічні рівні якої побудовані на суцільній троїстій єдності.

Показано, що використання як гіпотези системи атрибутів у найскладніших і універсальних системах державного управління створює реальні можливості для формування аналогічних концептуальних підходів у державно-управлінських структурах нижчих ієрархічних рівнів, зокрема і системі державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

5. Удосконалено класифікацію інноваційних механізмів, яка дає змогу відносити до класу інноваційних ті механізми державного управління управлінською освітою, що мають низку характерних ознак: найхарактерніші ознаки державного управління, розгалужену систему механізмів державного впливу, досконалу систему державного управління, в основному, за рахунок використання атрибутивних (троїстих) сутнісних підсистем, високий ступінь системності, високий інноваційний потенціал.

Оптимізація механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей на інноваційній основі можлива за умови створення єдиного, цілісного механізму, зокрема, атрибутивного типу з використанням ідентичних наукових підходів і методів дослідження. Це створює реальні можливості досягнення високих кінцевих результатів і отримання синергетичного ефекту.

6. Систематизовано професійні якості управлінського персоналу, характер і особливості його підготовки і професійної діяльності. Показано, що чинна система підготовки студентів управлінських спеціальностей є розгалуженою мережею вищих навчальних закладів і факультетів в Україні, комплексом відповідних державно-суспільних органів управління нею і є важливою складовою частиною національної системи вищої освіти. У цій системі суб'єктами державного управління виступають центральні і регіональні органи державної влади і громадські організації, об'єктами – вищі навчальні заклади управлінського профілю, які складають основу управлінської освіти і здійснюють підготовку понад 200 тис. студентів за двома напрямами, з 12 управлінських спеціальностей.

Узагальнено концептуальні засади формування і розвитку управлінського типу мислення шляхом створення для студентів управлінських спеціальностей професійної управлінської мови у виді системи символів і знаків, запропоновано впровадити у програми підготовки цієї категорії студентів удосконалені стандарти вищої освіти, цикл дисциплін з основ навчання студента і нові дисципліни державно-управлінського профілю. Це дасть змогу значно підняти професійний рівень фахівців галузі державного управління

7. Проведено комплексний аналіз сучасних механізмів державного впливу на підготовку студентів управлінських спеціальностей у виді систем: стандартів управлінської освіти, акредитації. Важливо, що ці системи не лише відповідають основним ознакам інноваційності, а й належать до механізмів державного управління підготовкою студентів атрибутивного типу. Подана характеристика загальносистемних і спеціальних принципів системи акредитації і запропонована методика обґрунтування зміни статусу вищих навчальних закладів у процесі проведення його акредитації. Запропоновано рекомендації з розвитку інноваційних механізмів державного управління на основі удосконалення системи стандартів вищої освіти і системи акредитації.

З метою формування механізмів інтегрування національної системи контролю знань студентів в Болонський процес проведено порівняльний аналіз в контексті атрибутивного підходу традиційної і кредитно-модульної системи контролю знань студентів управлінських спеціальностей. Виявлено, що зазначені системи контролю мають принципові недоліки методологічного характеру, пов'язані із їхньою процесуальною незавершеністю. Це зумовлює необхідність створення під керівництвом державних органів управління вищою освітою досконалішої системи контролю знань студентів.

8. Обґрунтовано науково-теоретичні засади формування інноваційних механізмів державного управління в контексті системного моделювання, яке передбачає застосування сучасних моделей, що характеризуються значним розмаїттям категорій, класів, видів, параметрів і широко використовуються у різних сферах державотворення. Це зумовило необхідність розроблення розгорнутої класифікації моделей системи державного управління, що включає десять класифікаційних ознак.

Для реалізації основних напрямів формування інноваційних механізмів державного управління створено концептуальну атрибутивну модель-основу, в форматі якої розроблено систему макро- і мікрорівневих атрибутивних моделей: атрибутивну макрорівневу модель ступеневої підготовки управлінського персоналу і систему атрибутивних навчальних моделей, які разом охоплюють навчальне поле управлінської освіти. Важливо, що атрибутивні моделі і системи завжди утворюють методологічну основу побудови державотворчого процесу, оскільки спираються на загальні закономірності його функціонування і визначають першопричину. Доведено, що атрибутивність у моделях державного управління може проявлятися в трьох аспектах: структурному, процесуальному і структурно-процесуальному. Подана їх характеристика і умови формування.

З теоретико-методологічних позицій управління важливо те, що усі створені атрибутивні моделі є елементами діяльнісного рівня концептуальної атрибутивної моделі-основи, яка цілісно відтворює атрибутивну природу буття, діяльності і духовності.

9. Запропоновано інноваційні механізми управлінського впливу на підготовку студентів управлінських спеціальностей: цикл дисциплін з основ навчання студента і концепція розроблення атрибутивної навчальної книги. Враховуючи їх визначальну роль у системі інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів пропонується розпочати створення кафедр з основ навчання і науки у провідних вищих навчальних закладах ІІІ – ІV рівнів акредитації, які готують фахівців для основних галузей управління.

10. Розроблено концепцію інноваційних механізмів державного управління системою безперервної освіти управлінського персоналу, яка належать до класу атрибутивних систем зі структурно-процесуальною атрибутивністю. Процесуальна атрибутивність концепції дозволяє повністю охопити усе поле професійної діяльності фахівців галузі управління, починаючи від допрофесійної підготовки майбутніх управлінців, проходячи вищу освіту і закінчуючи післядипломною управлінською освітою. Структурна атрибутивність концепції виражається в тому що кожна її підсистема має єдину трьохелементну структуру: мета, основні напрями її реалізації і державно-громадські органи, які виконують відповідні функції управління цією освітньою системою. В концепції задіяно широкий комплекс різних за функціональним призначенням інноваційних механізмів.

11. Обґрунтовано теоретико-методичні підходи визначення ефективності впровадження результатів дослідження, які дають можливість на основі правильного вибору критерію інноваційності визначити механізми, що належать до класу інноваційних. На основі цього за допомогою розробленої синергетичної решітки проведено дослідження векторів руху інформаційно-енергетичних потоків від взаємодії атрибутивних систем і моделей та показано, як за рахунок цього можна досягати високої ефективності.

В цілому, систематизація знань про комплексний, системний і атрибутивний наукові підходи дає змогу використовувати їх для підвищення ефективності управлінських систем різної природи, зокрема й інноваційних механізмів системи державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

Публікації автора:

Монографії:

1. Комар Ю.М. Наукові засади інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей: Монографія. /Юрій Миколайович Комар. – Донецьк: СПД Купріянов, 2008. – 358 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Комар Ю. Формування вищих навчальних закладів нового типу на регіональному рівні /Ю.Комар // Вісник УАДУ при Президентові України. – 2001. – № 2. (Ч.1). – С. 239 – 246.

2. Комар Ю. М. Формування основ навчання студента – важлива передумова успішного розвитку системи вищої освіти /Ю. М. Комар //Державне регулювання економічного розвитку: зб. наук. пр. Донецької державної академії управління. – Донецьк; 2003. т. ІV. вип. 29, серія «Державне управління». – С. 101 – 108.

3. Комар Ю. М. Роль сучасних наукових методів в дослідженні системи управління підготовкою фахівців управлінського спрямування /Ю. М. Комар //Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. т.VІ. – Донецьк; 2005. т.VІ. вип. 51, серія «Державне управління» – С. 276-285.

4. Комар Ю. М. Дослідження найголовніших категорій управління /Ю.М. Комар // Проблеми державного управління розвитком промислового регіону: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2005.– т. VІ. вип. 52, серія «Державне управління». – С. 127–137.

5. Комар Ю. М. Систематизація основних категорій управління підготовкою фахівців управлінських спеціальностей /Ю.М. Комар //Державна політика в сфері управління: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2005.– т. VІ, вип. 55, серія «Державне управління». – С. 142 – 151.

6. Комар Ю. М. Формування професійних ознак державних управлінців в процесі їх підготовки /Ю. М. Комар // Проблеми державного управління економікою: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2005. т. VІ, вип. 59, серія «Державне управління». – С. 122–128.

7. Комар Ю. М. Теоретико-методологічні аспекти категорії „управління” в контексті системного підходу /Ю. М. Комар // Менеджер. – 2006. – № 1. – С. 190 –197.

8. Поважний С. Ф. Теорія і практика створення атрибутивних навчальних моделей для підготовки управлінців / С. Ф. Поважний, Ю. М. Комар // Менеджер. – 2006. – № 2. – С. 4 – 15.

Особистий внесок – визначення теоретичних основ створення атрибутивних навчальних моделей для підготовки управлінців.

9. Комар Ю. М. Теоретичні основи формування дисципліни «Самоуправління навчанням” і її роль в системі підготовки управлінців /Ю.М. Комар // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2006. т. VІІ, вип. 62, серія «Державне управління». – С. 278–294.

10. Комар Ю. М. Управління системою підготовки студентів управлінських спеціальностей в контексті атрибутивності /Ю.М. Комар //Економіка та держава. – 2006. – № 11. – С. 69–72.

11. Комар Ю. М. Формування управлінського типу мислення студентів шляхом реалізації системно-діяльнісного підходу у навчанні /Ю.М. Комар // Університетські наукові записки: Часопис Хмельницьк. ун-ту управління та права. – 2006. – № 2. – С. 423–426.

12. Комар Ю. М. Класифікація елементів процесу мислення студентів - управлінців /Ю.М. Комар //Управління соціально-економічним розвитком територій та підприємств: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2006. т. VІІ, вип. 64, серія «Державне управління». – С. 107–114.

13. Комар Ю. М. Розвиток інноваційних механізмів державного управління в контексті системного підходу /Ю.М. Комар //Фінансовий механізм державного управління економікою України: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2006. т. VІІ, вип. 65, серія «Державне управління». – С. 19–26.

14. Поважний С. Ф. Проектування атрибутивної моделі контролю знань студентів управлінського профілю / С. Ф. Поважний, Ю. М. Комар // Менеджер. – 2006. – № 3. – С. 4–12.

Особистий внесок – обґрунтування необхідності проектування атрибутивної моделі контролю знань і показ її переваг.

15. Поважный С. Ф. Государственное управление системой подготовки студентов-управленцев на основе создания атрибутивных учебных моделей / С. Ф. Поважный, Ю. Н. Комар // Менеджер. – 2006. – № 4. – С. 4 –16.

Особистий внесок – визначення теоретико-методологічних засад атрибутивного моделювання в системі державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

16. Комар Ю. М. Дослідження теоретичних засад мікрорівневої системи підготовки студентів-управлінців в контексті атрибутивності //Освіта і управління. – 2006. – № 3– 4. – С. 168 – 172.

17. Поважний С. Ф. Формування інноваційного механізму державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей в контексті атрибутивності / С. Ф. Поважний, Ю. М. Комар //Менеджер. – 2007. – № 1. – С. 4–13.

Особистий внесок – визначення основних ознак інноваційності стосовно механізмів атрибутивного типу для системи державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

18. Комар Ю. М. Інноваційні механізми державного впливу на інтегрування національної системи контролю знань студентів управлінських спеціальностей в Болонський процес /Ю. М. Комар //Університетські наукові записки: часопис Хмельницьк. ун-ту управління та права. – 2007. – № 1 – С. 245–251.

19. Комар Ю. М. Державне управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей в контексті атрибутивного моделювання /Ю. М. Комар // Теорія та практика державного управління: зб. наук. пр. – Вип. 3. Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2007. – №2. – Ч. 2. – С.199 – 203.

20. Поважний С. Ф. Методологічні підходи до визначення ефективності від запровадження інноваційних механізмів системи державного управління підготовкою студентів державно-управлінських спеціальностей /С. Ф. Поважний, Ю. М. Комар //Менеджер. – 2007. – №2. – С. 4–13.

Особистий внесок – обґрунтування основних напрямів і складових ефективності від запровадження інноваційних механізмів системи державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

21. Комар Ю. М. Акредитація – важлива атрибутивна складова інноваційного механізму державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей /Ю.М. Комар //Менеджер. – 2007. – №3. – С. 104–112.

22. Комар Ю. Теоретико-методологічні підходи до формування інноваційних механізмів системи державного управління підготовкою студентів-управлінців / Ю. М. Комар //Освіта і управління. – 2007. – Т 10. – № 2. – С. 73–78.

23. Комар Ю. М. Теоретико-методологічні засади суб'єктів, об'єктів і механізмів системи державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей в контексті атрибутивності /Ю. М. Комар //Проблеми державного управління розвитком промислового потенціалу регіону: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. т. VІІІ, вип. 87, серія «Державне управління». – С. 140 – 150.

24. Комар Ю. М. Стандартизація вищої освіти як складова інноваційних механізмів державного впливу на підготовку студентів управлінських спеціальностей /Ю. М. Комар //Університетські наукові записки, часопис Хмельницьк. ун-ту управління та права. – 2007.– №4. – С. 582 – 586.

25. Комар Ю. М. Формування інноваційних механізмів державного управління ступеневою системою підготовки державно-управлінського персоналу на основі створення атрибутивної моделі /Ю.М. Комар //Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. т. VІІІ, вип. 90, серія «Державне управління». С. 347 – 356.

26. Комар Ю. М. Класифікація системи державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей /Ю. М. Комар //Проблеми формування та реалізації державної політики у сферах державного, регіонального і галузевого управління: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2007. т. VІІІ, вип. 93, серія «Державне управління». – С. 77 – 86.

27. Поважный С. Ф. Совершенствование механизмов государственного управления подготовкой кадров управленческих специальностей на основе атрибутивности / С. Ф. Поважный, Ю. Н. Комар //Образование и общество. – 2008. – №2. – С. 13–18.

Особистий внесок – розроблення теоретико-методологічних основ і особливостей атрибутивності, показ її ролі в удосконаленні механізмів державного управління підготовкою кадрів управлінських спеціальностей.

28. Комар Ю. М. Класифікація інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей /Ю. М. Комар //Менеджер. 2008. – № 2. – С. 25 – 31.

29. Комар Ю. М. Вдосконалення менеджмент-освіти на основі формування наукових засад інноваційних механізмів державного управління /Ю. М. Комар //Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2008. т. ІХ, вип. 95, серія «Державне управління». – С. 255 – 268.

30 Комар Ю. М. Аналіз науково-теоретичної бази механізмів державного управління вищою державно-управлінською освітою в контексті системного підходу / Ю.М. Комар //Проблеми підвищення ефективності управління інноваційними проектами та об'єктами інтелектуальної власності: зб. наук. пр. Донецького державного університету управління. - Донецьк, 2008. т. ІХ, вип. 98, серія «Державне управління». – С. 93 – 103.

31. Поважний О.С. Концепція інноваційних механізмів державного управління системою безперервної освіти управлінського персоналу / О.С.Поважний, Ю.М. Комар //Менеджер. – 2008. – №3. – С. 4– 13.

Особистий внесок – розроблення загальної структури і складу концепції інноваційних механізмів державного управління системою безперервної освіти управлінського персоналу


Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях

1. Комар Ю. М. Методичні рекомендації до зміни статусу вищих навчальних закладів /Ю. М. Комар //Вісник державної інспекції закладів освіти. Серія вища освіта. – К., 1993. – № 5–6. – С. 45–61.

2. Комар Ю. М. Впровадження акредитації вищих навчальних закладів, які засновані на недержавній формі власності /Ю. М. Комар, В. В. Супрун. // Донбасс: прошлое, настоящее, будущее: тезисы докладов и сообщений региональной научн.-практ. конф. Донецк, 1995. – С. 260 – 262.

Особистий внесок – визначення основних показників щодо акредитації вищих навчальних закладів, які засновані на недержавній формі власності.

3. Комар Ю. М. Організація, порядок і особливості акредитації вищих навчальних закладів, які засновані на недержавній формі власності. Практичний посібник /Ю. М. Комар, В. В. Супрун. – К.: МОУ, 1995. – 30 с.

Особистий внесок розроблення організаційних аспектів акредитацій вищих навчальних закладів, які засновані на недержавній формі власності.

4. Комар Ю. М. Особливості акредитації вищих навчальних закладів, які засновані на недержавній формі власності /Ю. М. Комар, В.В. Супрун // Удосконалення концепції приватної освіти в Україні та проблеми організації науково-дослідної роботи в приватних ВУЗах: тези Всеукр наук.-практ конф Х.: 1995. – С. 35 – 37.

Особистий внесок – визначення особливостей акредитації вищих навчальних закладів, які засновані на недержавній формі власності

5. Комар Ю. М. Невирішені питання в системі підготовки фахівців вищої кваліфікації /Ю. М. Комар //Концептуальні проблеми модернізації вищої освіти: Матеріали міжнар. наук. конф. Донецького державного університету. – Донецьк, 1998. – С. 117–119.

6. Комар Ю. М. Формування моделі побудови лекцій і семінарів управлінських курсів на інноваційній основі /Ю. М. Комар //Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали наук.-практ. конф. Вісник ТАНГ. – Тернопіль.– Вип. 7/3. – 2002. – С. 64–67.

7. Комар Ю. М. Методи розвитку системного мислення при підготовці фахівців для державної служби / Ю.М. Комар, С. Корнійчук тези доп. ІІІ Всеукраїнська конф. „Стан розвитку й шляхи удосконалення виробництва, науки і освіти” (26-29 квітня 2004 р., м. Слов'янськ. //Менеджер. – 2004. – № 3 – С. 205 – 206.

Особистий внесок – розроблення класифікації типологій мислення людини і показ можливостей її використання у підготовці фахівців для державної служби.

8. Поважный С. Ф. Раздел 2. Менеджмент в сфере образовательных услуг.

/ С. Ф. Поважный, В. М. Лобас, Ю. Н. Комар. В кн. Менеджмент в сфере услуг: учебно-научное издание /Под ред. д.е.н. проф. Поважного С.Ф., д.е.н., проф. Дорофиенко В.В. – Донецк: ВИК, 2004. – С. 53–96.

Особистий внесок – обґрунтування необхідності використання теорії управління в системі вищої освіти, розроблення системи атрибутивних навчальних моделей.

9. Комар Ю. Роль циклу дисциплін „Основи навчання студента” в системі підготовки державних службовців /Ю. М. Комар //Інноваційний менеджмент у системі модернізації управління освітою: /Матеріали наук.-практ. конф. ДонДУУ. – Донецьк, 2005. – С. 259–264.

10. Комар Ю. М. Визначення найголовніших категорій системи управління. /Ю. М. Комар //Эффективные методы управления промышленным предприятием: Материалы междунар. наук.-практ. конф. – Донецк: Норд компъютер, 2005. – С. 27–30.

11. Комар Ю. М. Системне управління підготовкою менеджерів в умовах глобалізації вищої освіти / Ю. М. Комар // Регуляторна політика держави в умовах глобалізації економіки: зб. матер. шостої наук-теорет. конф. УАБП Ч.1. Доповіді викл. та наук. прац. – Одеса: Абрикос, 2005. – С. 108–114.

12. Комар Ю. М. Аналіз традиційної системи оцінки знань студентів управлінських спеціальностей в контексті Болонського процесу /Ю.М. Комар //Підготовка фахівців вищої кваліфікації для XXІ століття: Матер. Всеукр. наук-метод. конф. – Донецьк: ДонДДУЕТ, 2005. – С. 50 – 52.

13. Комар Ю. М. Вдосконалення процесу мислення студентів управлінського профілю на основі його систематизації /Ю. М. Комар //Стратегічний розвиток України: реалії та перспективи: зб. матер. шостої наук-теорет. конф. УАБП Ч.1. Допов. викл. та наук. прац. – К., УАБП, 2006. – С. 76–78.

14. Комар Ю. М. Систематизація елементів процесу мислення студентів управлінського профілю /Ю. М. Комар //Роль менеджмент–освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів. Матеріали ІV Всеукр. наук.-практ. конф. Святогірськ – Донецьк, ДонДУУ. – 2006. – С. 101–104.

15. Комар Ю. М. Формування професійних якостей студентів управлінських спеціальностей /Ю. М. Комар //Соціально-гуманітарні проблеми менеджменту: Матер. ІІІ Міжнар наук. конф; зб. наук. пр. ДонДУУ. т. VІІ. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 305–308. (Філософія, психологія, педагогіка; вип. 65).

16. Комар Ю. М. Самоуправління навчанням - новий навчально-методичний посібник. //Управління якістю підготовки менеджерів: Матер. Всеукр. наук-метод. семін. – Х.: ХНАУ, 2006. – С. 37 – 38.

17. Комар Ю. М. Створення концептуальної атрибутивної моделі-основи державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей /Ю. М Комар, Н. Л. Стеценко // Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку України в сучасних умовах. Зб. матеріалів ІХ наук.-теорет. конф УАБП. – К.: РВПК ЕКСЛІБРІС, 2007. – С. 70–71.

Особистий внесок – обґрунтування необхідності створення концептуальної моделі-основи, визначення її основних характеристик і ролі в системі державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

18. Комар Ю. М. Методологічні аспекти підготовки студентів державно-управлінських спеціальностей / Ю. М. Комар // Формування ринкової економіки: Зб. наук праць Спец. вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії і практики. - Т. 2. Ч.1. К.: КНЕУ, 2007. С. 365370.

19. Комар Ю. М. Перспективні напрями удосконалення інноваційних механізмів державного управління підготовкою студентів-управлінців. / Ю. М. Комар, Н.І. Жук //Вісник УАБП Вип. 1: зб. наук. праць Української академії бізнесу та підприємництва. – К.: УАБП, 2007. – С. 77–86.

Особистий внесок – розроблення перспективних напрямів удосконалення інноваційних механізмів атрибутивного типу і визначення їх ролі в системі державного управління підготовкою студентів управлінських спеціальностей.

20. Комар Ю. М. Основні напрями формування інноваційних механізмів викладання і вивчення управлінських дисциплін /Ю. М. Комар, Н. М. Гончарук //Сучасні проблеми економічного та соціального розвитку України. Зб. наук. матеріалів Х Міжнародної наук.-практ. конф. УАБП. – К., 2008.– С. 154–156.

Особистий внесок – розроблення загальної стратегії формування інноваційних механізмів у процесі викладання і вивчення управлінських дисциплін.

21. Комар Ю. М. Наукові засади формування інноваційних механізмів державного управління – важливий напрям розвитку менеджмент-освіти /Ю.М. Комар // Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного управління соціально-економічним розвитком регіону: Матеріали V Всеукр. наук.-практ. конф. (22-24 квітня 2008 р., м. Слов'янськ) /Під заг. ред. В.В. Дорофієнка – Донецьк: ДонДУУ, 2008. – 238 с.

22. Комар Ю. М. Концепція інноваційних механізмів державного управління системою безперервної освіти управлінського персоналу /Ю.М. Комар //Університетські наукові записки: Часопис Хмельницьк. ун-ту управління та права. – 2008. - № 3. (ІІ) Спецвипуск. – С. 178–179.

23. Комар Ю.М., Москаленко Н.М. Аналіз науково-теоретичних праць з питань державного управління менеджмент-освітою з позицій системного підходу /Ю.М. Комар, Н.М. Москаленко Вісник УАБП. – Вип. 2. Зб. наук. пр. Української академії бізнесу та підприємництва. – К.: УАБП, 2008. – С. 47 – 52.

Особистий внесок – розроблення загальної схеми проведення аналізу науково-теоретичних праць з питань державного управління менеджмент-освітою з позицій системного підходу.

Навчальні посібники:

1. Андрушко В. К. Управління персоналом. Навчально-методичний посібник /В. К. Андрушко, Ю. М. Комар, С. Ю. Комар. – Хмельницький: ХІРУП, 2000. – 256 с.

Особистий внесок – розроблення методичних рекомендацій щодо використання посібника в цілому і кожної теми, виконання розділів 1–3.

2. Комар Ю. М. Управління персоналом: Навч. посіб /Ю. М. Комар /За заг. ред. В. В. Дорофієнка; наук ред. Ю. Ф. Дробноход. - Донецьк: ДонДУУ, 2004. – 163 с.

3. Комар Ю. М. Самоменеджмент навчання: навчальний посібник /Ю. М. Комар – Донецьк: Норд-Прес; ДІРСП, 2005. – 132 с.

4. Комар Ю. М. Основи навчання студента В 4-х кн. – Кн. 1 Самоуправління навчанням. Навч.-метод. посібник / Ю. М. Комар, О. С. Поважний, С. Ю. Комар У 2 ч. Ч. 1. Анотований конспект лекцій /За заг. ред. В. В. Дорофієнка – 2-ге вид., доп. - Донецьк: ДонДУУ, 2006. – 313 с.

Особистий внесок – розроблення науково-методичного забезпечення викладання і вивчення дисципліни на основі використання атрибутивних моделей і кредитно-модульної системи, підготовка програми дисципліни за кредитно-модульною системою, виконання тем 1, 2, 5, 7, розроблення графічних моделей.

5. Комар Ю. М. Основи навчання студента В 4-х кн. – Кн. 1 Самоуправління навчанням. Навч.-метод. посібник / Ю. М. Комар, О. С. Поважний, С. Ю. Комар / У 2 ч. Ч. 2. Зміст практичних занять і методичні рекомендації до їх виконання /За заг. ред. В.В. Дорофієнка – 2-ге вид., доп. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – 181 с.

Особистий внесок – розроблення науково-методичного забезпечення оцінювання знань студентів з використанням атрибутивних моделей і кредитно- модульної системи, виконання тем 1, 2, 5, 7, підготовка додатків 1, 2, 6, 9, 10.

6. Комар Ю. М. Управління персоналом: навч. кишеньковий посіб. /Ю. М. Комар /за заг. ред. В.В. Дорофієнка; наук. ред. Ю.Ф. Дробноход. – 2-ге вид., доп. – Донецьк: ДонДУУ; СПД Купріянов В.С., 2007. – 152 с.

7. Управління персоналом: Графічне моделювання: навчально-методичний кишеньковий посібник /В.В. Дорофієнко, Ю.М. Комар, С.Ю. Комар, В.І. Токарєва; за заг. ред С. Ф. Поважного. – Донецьк: ДонДУУ, 2008. – 266 с.

Особистий внесок – розроблення графічних моделей, підготовка розділів 1–3.