Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Експлуатація та ремонт засобів транспорту


Кравченко Олександр Петрович. Наукові основи управління ефективністю експлуатації автомобільних поїздів : Дис... д-ра наук: 05.22.20 - 2007.



Анотація до роботи:

Кравченко О.П. Наукові основи управління ефективністю експлуатації автомобільних поїздів. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.22.20 – експлуатація та ремонт засобів транспорту. - Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Харків, 2007.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та розвиток наукової проблеми – здійснення нових науково обґрунтованих розробок з управління працездатністю автомобільних поїздів, які забезпечують вирішення важливої прикладної проблеми підвищення ефективності експлуатації автомобільного транспорту.

При виробництві автопоїздів система управління технологічними процесами контролю передбачає чотири контури, в яких контролюються геометричні параметри та розміри деталей, здійснюються експрес-діагноз вузлів, зварних з’єднань, експлуатаційна настройка гальмівних якостей та ходової системи причепів на стендах.

Етап експлуатації автопоїздів передбачає тісний зв’язок системи сервісу з виробником рухомого складу. Використовуючи бортові системи контролю технічного стану, виконуються обов’язкові роботи. Зовнішня комп’ютерна система має забезпечувати процес знаходження несправностей автопоїзда. Повна інформація про технічний стан і робочі процеси автопоїзда збираються у банку даних на діагностичних комплексах автосервісу.

Наукове значення дослідження полягає в розробленні нових концептуальних принципів, методів та моделей, які описують управління ефективністю експлуатації автомобільних поїздів за рахунок забезпечення їх працездатності на усіх етапах життєвого циклу.

Практичне значення розробленої теорії управління ефективністю експлуатації автомобільних поїздів полягає у можливості прийняття методів забезпечення їх працездатності з урахуванням індивідуальних особливостей кожної одиниці рухомого складу.

1. Одним з перспективних шляхів підвищення продуктивності АТЗ в експлуатації є застосування автопоїздів, яким поряд з очевидними перевагами присутні і ряд недоліків, обумовлених збільшенням повної маси, габаритної довжини і числа ланок. Аналіз стану питання управління ефективністю експлуатації автомобільних поїздів показав на відсутність комплексного підходу до управління їх працездатністю на етапах життєвого циклу. Застосування вказаного підходу є концептуальною основою створення та використання нових моделей щодо підвищення технічної готовності і продуктивності автомобільних поїздів.

2. Проведений статистичний аналіз погіршення технічного стану вузлів і агрегатів автопоїздів виявив залежності, які характеризують причину появи несправностей та відмов. Встановлено, що у перший рік експлуатації із загального обсягу робіт гарантійного ремонту автопоїздів заміна комплектуючих становить 58,5%; обсяг робіт на регулювання механізмів і систем – 22,9%, кріпильних робіт–10,1%, діагностичних робіт–9,5%, середні витрати часу на усунення відмов і несправностей – 12,1 год. Несиметричні закони розподілу появи відмов і несправностей з поступовим їхнім зниженням, після ремонтних і регулювальних робіт на перших десятках тис. км пробігу, відображають причину порушень працездатності з вини виробника транспортного засобу. Так, для вітчизняного виробника рухомого складу причиною появи відмов і несправностей автопоїздів є недосконалість технологічного процесу виготовлення й складання причіпного складу, для європейського виробника - регулювальні та кріпильні роботи.

3. Розроблені теоретичні основи і методологічні принципи управління працездатністю автопоїздів з використанням діагностичної інформації дозволили підвищити якість виконання робіт, зокрема, на етапі проектування – за рахунок введення систем бортового контролю деталей вузлів та об’єктів в цілому; на стадії виробництва і на стадії експлуатації – за допомогою бортових і стаціонарних діагностичних комплексів; на етапі утилізації – за допомогою засобів, заснованих на оцінці залишкового ресурсу.

4. На основі інформаційних моделей розроблена незалежна чотирьохконтурна система управління технологічними процесами контролю виготовлення й складання причіпних ланок. За першим контуром передбачено контроль геометричних параметрів виготовлених деталей; за другим – діагностичний контроль зварених вузлів; за третім – діагностичний контроль складальних вузлів; за четвертим контуром виконується діагностичне настроювання ходових і гальмових якостей причепа. Це забезпечило не допуск до експлуатації причіпних ланок з браком.

5. Моделювання руху автопоїзда з порушенням технічного стану ходової частини й гальмівної системи причіпних ланок виявило можливі небезпечні наслідки. При зсуві точки зчіпки причепа з тягачем на 110, що має місце в практиці виробництва, коридор руху причепа збільшується до 1 м на сторону. Нерівномірність гальмових моментів по бортах причіпної ланки приводить до появи надлишкових зусиль в зчіпному пристрої причіпної ланки з тягачем, зміни траєкторії руху причіпної ланки, збільшення коридору безпеки. Зсув осі платформи причепа від загальної осі автопоїзда незначно впливає на амплітуду виляння причепа, але при швидкості руху більше 50 км/год підвищує частоту коливань, що викликає додаткові навантаження в зчіпному пристрої й ходовій частині причепа й тягача.

6. Проведені експериментальні дослідження впливу технічного стану причіпних ланок на характер руху автопоїздів підтвердили адекватність розроблених математичних моделей його динамічного поводження. Так, встановлено, що найбільші зміни траєкторії руху експериментального автопоїзда виникають внаслідок перекосу задньої осі, зсуву точки зчіпки, пригальмовування коліс причіпної ланки при русі на прямолінійній ділянці. Зниження тиску повітря в шинах одного борту на 30 % від нормованого змінює траєкторію причіпної ланки в середньому в 1,5 рази. Максимальні розбіжності результатів експериментальних і аналітичних досліджень не перевищували 10%.

7. Розроблена і впроваджена система заводської діагностики забезпечила належну якість керування всім технологічним процесом виробництва причепів з можливістю контролю й корегування технологічних операцій. Науково обґрунтовані діагностичні параметри, які необхідно перевіряти на заключному етапі складання причепів.

Запропонований системний підхід до управління працездатністю автопоїздів дозволив розробити систему ієрархічних схем оцінки технічного стану вузлів і агрегатів з використанням бортових, стаціонарних комп'ютерів і випробування автопоїздів на лінії активного діагностування.

8. Результати проведеного дослідження дозволили визначити взаємозв'язок показників якості обслуговування автопоїздів і типу технології сервісу послуг, що знайшло відбиття в прийнятій фірмовій системі профілактичних робіт. Використання банку даних статистичної інформації забезпечило можливість прогнозування зміни технічного стану автопоїздів і своєчасного прийняття рішень виконання необхідних операцій (профілактичних або ремонтних).

9. Основні результати досліджень, що виконані у дисертаційній роботі, дозволили підприємству з виробництва причепів ЗАТ «Луганськбудтранс» удосконалити технологічний процес контролю продукції, підприємствам перевізникам ПРП «АТАСС», ТОВ компанія «ТРАНСПЕЛЕ», ТОВ «ЛАА ТРАНС» – підвищити ефективність експлуатації автопоїздів за рахунок зниження простою транспортних засобів з причин технічного стану, витрат на паливо та шини; підприємствам автосервісу ДП «ХАССЕЛС ФРАХТВРМІТЛУНГ ГМБХ-УА», ТОВ «ТРАНС СЕРВИС», ТОВ «АВТОЦЕНТР» – удосконалити технологічні процеси забезпечення працездатності автопоїздів за рахунок використання новітніх технологій технічного обслуговування, ремонту та прогнозування зміни технічного стану вузлів та агрегатів. Матеріали дисертаційної роботи використані підприємствами-перевізниками при вирішенні питань продовження терміну гарантії автопоїздів (автомобілі-тягачі VOLVO, MERCEDES-BENZ, напівпричепи і причепи SHMITZ). Крім того, матеріали дисертації знайшли застосування в навчальному процесі (магістерські роботи, дипломне й курсове проектування, лекції й НДРС), що забезпечує підготовку фахівців для автотранспортної галузі на високому професійному рівні.

Публікації автора:

  1. Кравченко А.П., Малык В.Р., Томилов Г.В. Экспертная оценка отказов автомобильных прицепов // Республ. межвед. науч. - техн. сб. «Конструирование и производство транспортных машин». – Харьков: Вища шк., 1988. - Вып. 20. - С. 16 – 20 (здобувач виконав обробку даних експертного аналізу і дав інтерпретацію результатів).

  2. Кравченко А.П. Исследование и разработка классификационных характеристик работоспособности агрегатов автомобиля для диагностического робота // Автомобильный транспорт. Республиканский межведомственный научно-технический сборник, 1988. – Вып. 25. – С. 72 – 78.

  3. Кравченко А.П., Хасиб Башнак. Повышение работоспособности и ресурса двигателя в условиях жаркого климата // Респ. межвед. научн.–техн. сб. «Автомобильный транспорт». - Киев: Техника, 1991. - Вып. 28. - С. 83 – 85 (здобувач розробив методику і опрацював дані експерименту).

  4. Гогайзель А.В., Кравченко А.П. Концепция и модели оперативного управления ресурсосбережением двигателей // Труды Таврийской государственной аграрной академии, т. 9. - Мелитополь: ТГАТА, 1999. - Вып. 2. – С. 3 – 7 (здобувач розробив концепцію управління ресурсозбереженням автомобільної техніки).

  5. Кравченко А.П. Проблемные вопросы разработки интенсивной технологии обеспечения работоспособности прицепного состава автомобильного транспорта // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. – Луганськ: СНУ, 2001. - № 6 (40). - С. 78 - 84.

  6. Кравченко А.П. Перспективные направления и методы повышения качества функционирования и эффективности использования автопоездов // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля; Науковий журнал. – Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2002. - № 10 (56). - С. 142 - 148.

  7. Кравченко А.П., Глайборода А.А. Обеспечение безопасного функционирования автопоездов // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства «Підвищення надійності відновлюваних деталей машин». – Харків: ХДТУСГ, 2003. – Вип. 17. - С. 143-146 (здобувачу належить постановка цілей і завдань, розробка моделей, написання статті).

  8. Кравченко А.П., Гогайзель А.В., Глайборода А.А. Влияние нарушений регулировки тормозных механизмов на эксплутационную надежность автопоездов // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Технічні науки. Серія Транспорт. Частина 2. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2003. - № 9 (67). - С. 131 – 135 (здобувачем розроблено моделі, виконано аналіз і зроблено висновки).

  9. Гогайзель А.В., Кравченко А.П., Лесничевский А.А., Глайборода А.А., Чайкин А.И., Малык В.Р. Системный анализ и выбор методов и средств формирования, прогнозирования и управления работоспособностью автопоездов // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Науковий журнал. – Київ: НТУ, ТАУ, 2003. - Вип. 16. - С. 91 – 96 (здобувач виконав системний аналіз, вибір методів і засобів формування і прогнозування роботоздатності автопоїздів).

  1. Кравченко А.П., Глайборода А.А. Анализ надежности прицепного состава автопоездов // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. Частина 1. – Луганськ: СНУ ім. Даля, 2003. - № 10 (68). - С. 94 – 97 (здобувач розробив програму й методику обробки даних, відпрацював і дав їм інтерпретацію).

  2. Кравченко А.П., Булгаков Н.П., Глайборода А.А. Системный анализ причин снижения работоспособности автопоездов // Сборник научных трудов «Автомобильный транспорт». - Харьков: ХНАДУ, 2003. - Вып. 13. - С. 74 -77 (розроблено методику систематизації причин зниження працездатності автопоїздів, виконано аналіз причин зниження працездатності автопоїздів).

  3. Кравченко А.П. Методы решения задач повышения эффективности эксплуатации автопоездов // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства «Технічний сервіс АПК, техніка і технології у сільськогосподарському машинобудуванні». - Харків: ХДТУСГ, 2004. - Вып. 23. - С. 274 - 277.

  4. Кравченко А.П. Математическая модель для динамического расчета подвески полуприцепа автопоезда // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. Частина 2. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. - № 7 (77). - С. 186 – 190.

  5. Кравченко А.П., Поляков В.М. Экспериментальные исследования управляемости автопоезда // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля; Науковий журнал. Частина 2. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. - №8 (78). - С. 186 – 190 (здобувач розробив методику й програму експериментальних досліджень, провів експериментальне дослідження, дав інтерпретацію отриманим результатам).

  6. Кравченко О.П., Поляков В.М. Експериментальні дослідження впливу зміни геометричних параметрів ходової частини причіпної ланки на безпеку руху автопоїзда // Автошляховик України. Окремий випуск. Управління безпекою на автомобільному транспорті: Науково-виробничий журнал. – Київ: ДП «ДержавтотрасНДІпроект», 2004. – С. 50 – 53 (здобувач розробив методику й програму експериментальних досліджень, провів експериментальне дослідження, дав інтерпретацію одержаним результатам).

  7. Кравченко О.П., Поляков В.М., Кришан Л.Ф. Результати експериментальних досліджень впливу технічного стану ходової частини причіпної ланки на характер руху автопоїзда // Вісник Національного транспортного університету. - К.: НТУ, 2004. – С. 279 – 283 (здобувач розробив методику й програму експериментальних досліджень, провів експериментальне дослідження, дав інтерпретацію одержаним результатам).

  8. Кравченко А.П., Мухин Р.Г., Мерьемов С.В. Систематизация дефектов и неисправностей автомобилей-тягачей VOLVO FH 1242 и MERCEDES-BENZ 1844 АCTROS LS // Сборник научных трудов “Автомобильный транспорт”. - Харьков: ХНАДУ, 2005. - Вып.16. – С. 42 – 45 (здобувачем розроблена методика систематизації дефектів і несправностей, проведено обробку даних і зроблено висновки).

  9. Кравченко А.П., Мухин Р.Г., Мерьемов С.В. Систематизация отказов и неисправностей автомобилей-тягачей VOLVO // Збірник наукових праць Національного гірничого університету. - Дніпропетровськ: НГУ, 2005. - № 21. – С. 78 – 82 (здобувачем розроблена методика систематизації дефектів і несправностей, проведено обробку даних і зроблено висновки).

  10. Кравченко А.П., Шкварок О.И. О некоторых закономерностях затрат времени гарантийного восстановления автомобилей-тягачей MERCEDES – BENZ // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. Частина 2. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2005. - № 8 (90). - С. 173 – 176 (здобувачем розроблена методика, проведено обробку даних і зроблені висновки).

  11. Кравченко А.П. Генетика нарушений работоспособности, обусловливающая отказы и снижение надежности автопоездов // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2005. - № 6 (88). - С. 77 – 81.

  12. Кравченко А.П. Развитие теории обеспечения эксплуатационной надежности автопоездов // Вестник Красноярского государственного технического университета. Транспорт. – Красноярск: ИПЦ КГТУ, 2005. - Вып. 39. – С. 606 - 615.

  13. Кравченко О.П. Методологічна основа забезпечення системної ефективності експлуатації автопоїздів // Управління проектами, системний аналіз і логістика: Науковий журнал.– К.: НТУ, 2005. – Вип. 2. – С. 40 – 42.

  14. Кравченко А.П. Некоторые результаты мониторинга технического состояния автомобилей-тягачей // Научно-технический сборник «Разработка рудных месторождений». - Кривой Рог: КТУ, 2006. - Вып. 1 (90). - С. 259 - 262.

  15. Кравченко А.П. Статистические исследования нарушений работоспособности прицепного состава автопоездов европейского производства // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. - № 7 (101). - С. 87 – 91.

  16. Кравченко А.П. Концепция и модели ресурсообеспечения автопоездов // Збірник наукових праць Національного гірничого університету. – Дніпропетровськ: НГУ, 2006. - № 24. – С. 35 – 39.

  17. Дьяченко Г.В., Кравченко А.П. Формирование эффективной фирменной автосервисной системы в регионе // Вісник Донецького інституту автомобільного транспорту. Науковий журнал. – Донецьк: ДІАТ, 2006. № 2 - 3. – С. 8 – 11 (здобувачеві відноситься постановка завдання, аналіз літературних джерел).

  18. Дьяченко Г.В., Верительник Е.А., Дуда Д.В, Кравченко А.П. Исследование возможностей создания автосервисных предприятий на транспортном коридоре / Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Науковий журнал. Частина 2. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. - № 8 (102). - С. 150 – 152 (здобувачеві відноситься постановка мети й завдання дослідження, вибір автосервісних підприємств).

  19. Спосіб одержання рідкого вуглеводневого палива з відходів гумо-мастильних матеріалів транспортних засобів // Деклараційний патент на винахід України № 45116 А 7 С10G1/10. 15.03.2002. Бюл. № 3, 2002 р. Голубенко О.Л., Горбунов М.І., Могила В.І., Аптекар М.Д., Кравченко О.П., Малахова Г.І., Кіпрач О.О., Карпухін А.Ю. (здобувач розробив формулу винаходу).

  20. Кравченко А.П. Статистические исследования надежности автомобилей-тягачей // Политранспортные системы: материалы ІV Всеросс. НТК, Красноярск , 22 - 24 ноября 2006 г.: В 2 ч. Ч.1. – Красноярск: ИПЦ КГТУ, 2006. – С. 183 – 187.

  21. V. Goncharov, A. Kravchenko, M. Luchko. THE PRESENT STATE OF DIAGNOSTICS AND MAINTENANCE TRANSPORT IN UKRAINE // ORSZ AGOS KARBANTARTASI ES MUNKABIZTONSAGI KONFERENCIA, 14 – 15 majus, 2003, PECS, 2003 (здобувачем проведено аналіз стану використання діагностики на транспорті).

  22. Кравченко А.П., Чайкин А.В. Системотехнические принципы и модели формирования и управления работоспособностью прицепного состава // Материалы республ. науч.-практич. конф. «Системотехника автомобильного транспорта», 18 – 19 нояб. 1998. – Харьков: ХГАДТУ, 1998. - С. 112 – 114 (здобувач розробив принципи й моделі керування працездатністю причіпного складу автопоїздів).