Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія шкіри та хутра


27. Андреєва Ольга Адіславівна. Наукові основи ресурсозберігаючих технологій дублення та оздоблювання шкір з використанням поліфункціональних сполук: дис... д-ра техн. наук: 05.19.05 / Київський національний ун-т технологій та дизайну. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Андреєва О.А. Наукові основи ресурсозберігаючих технологій дублення та оздоблювання шкір з використанням поліфункціональних сполук. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.19.05 – технологія шкіри та хутра, Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2005.

Теоретично та експериментально підтверджена гіпотеза організації внутрішньої просторової структури колагену шляхом повнішого залучення його активних, насамперед, пептидних, груп до взаємодії з хімічними матеріалами з утворенням зв’язків певного типу для надання необхідних властивостей шкірі. Розроблено теоретичні уявлення про вплив одержаних поліфункціональних сполук на формування структури і показники дерми на різних рівнях морфологічної будови колагену: на мікрорівні – шляхом утворення термостійких, рухомих зв’язків за рахунок окиснених вуглеводнів, на макрорівні – завдяки наповнювальній дії модифікованих похідних колагену або пластифікації сірковмісними сполуками. Це уможливлює усвідомлено формувати структуру та властивості шкіри як у сучасних технологіях дублення та оздоблювання, так і у технологіях, спрямованих на створення продукції нового асортименту. З урахуванням виведених теоретичних положень розроблено п’ять ресурсозберігаючих технологій шкір хромового та безхромового методу дублення для верху взуття, які, порівняно з діючими технологіями, забезпечують підвищення якості готової продукції при більш раціональному використанні сировини і хімічних матеріалів, поліпшенні екології довкілля.

  1. На підставі розгляду сучасних уявлень про унікальну – поліфункціональну структуру колагену, особливості будови пептидного зв’язку та розташування функціональних груп в упорядкованих та невпорядкованих зонах цього протеїну, а також особливості взаємодії поліфункціональних сполук з колагеном, теоретично обґрунтована та вирішена проблема створення наукових основ ресурсозберігаючих технологій дублення та оздоблювання шкір з використанням різних груп матеріалів багатоцільового призначення.

  2. Розроблено й одержано нові хімічні матеріали, що здатні взаємодіяти з активними групами основного протеїну дерми з утворенням міцних та водночас рухомих зв'язків у різних зонах структури колагену.

  3. Сучасними незалежними методами дослідження встановлено, що одержані поліфункціональні сполуки:

– окиснені вуглеводні (ОКВ) містять складові (з подвійними зв'язками, карбонільні групи альдегідів і кетонів, залишки карбонових кислот, спирти, ефіри, не виключено, й системи з чотирьох, п'яти циклів), здатні до взаємодії в тонкій структурі колагену з його функціональними групами і поліпептидними ланцюгами у сполученні з мінеральними дубителями;

– модифіковані похідні колагену (МПК), які є продуктами взаємодії високо- і низькомолекулярних гідролізатів колагену і триетаноламіну, крім характерних для колагену функціональних груп, містять додаткову кількість азотовмісних та гідроксильних груп й здатні до наповнювання дерми;

– вплив на властивості колагену сірковмісних сполук (СВ) зумовлений їх лінійною структурою і наявністю сірковмісних груп.

  1. Теоретично та експериментально доведено, що окисненням соняшникової олії за наявності веретенного масла та біхромату калію можна одержати поліфункціональні сполуки з різними будовою та властивостями. Встановлено, що застосування продуктів ОВ, ОХ2 та ОВХ для обробки (дублення) шкір забезпечує необхідний технологічний ефект: скорочення тривалості процесу, поліпшення використання дубителя і показників напівфабрикату.

  2. Встановлено взаємозв’язок зміни спектральних характеристик желатину внаслідок обробки окисненими вуглеводнями зі спектральними характеристиками останніх. Це уможливило теоретично обґрунтувати механізм взаємодії ОКВ з колагеном у невпорядкованих зонах його структури як основу утворення термостійких, рухомих зв’язків при подальшому мінеральному дубленні.

  3. Визначено вплив умов дублення мінеральними дубителями (сполуками цирконію, титану, хрому) за наявності окиснених вуглеводнів на найважливіші показники шкіри. Встановлено, що при будь-якому методі дублення формування об’єму, термостійкість та вихід по площі зумовлені, насамперед, витратами ОКВ з урахуванням вмісту їх складових. Вплив дубильних сполук на вихід об’єму та площі виявляється у вигляді співвідношення витрат дубителя та витрат ОКВ. Температура зварювання залежить від виду дубителя й визначається: при хромовому методі дублення – витратами дубителя, при дубленні сполуками цирконію або титану – вмістом у дермі жиру, який введено під час емульсійної підготовки.

  4. Теоретичні закономірності та положення, виведені автором, становлять основу методології створення як окремих процесів, так і трьох ресурсозберігаючих технологій виробництва шкір різного призначення з використанням: а) під час дублення – сполук цирконію та продукту ОВ, або сполук титану чи хрому та продукту ОВХ; б) під час жирування – таких же окиснених вуглеводнів, що й під час дублення, а також лінійних сірковмісних сполук, одержаних сульфітуванням.

  5. Узагальнення та розробка теоретичних уявлень щодо утворення необхідних властивостей готової шкіри хромового методу дублення (м’якості, наповненості по всій площині) і покриття на ній при проведенні переддубильно-дубильних процесів та оздоблювання зумовили доцільність використання у нових технологіях модифікованих похідних колагену з недублених відходів шкіряного виробництва.

  6. Доведена ефективність використання для рідинного оздоблювання – жирування шкір поліфункціональних сірковмісних сполук, одержаних сульфатуванням нетрадиційного жирувального матеріалу – ріпакової олії.

  7. Показано, що порівняно з діючими розроблені ресурсозберігаючі технології при більш раціональному використанні сировини, хімічних матеріалів забезпечують підвищення якості готової продукції, яке виявляється у високих показниках самої шкіри і покриття на ній. При впровадженні лише технології виробництва шкір хромового дублення для верху взуття з використанням окиснених вуглеводнів розрахунковий економічний ефект становитиме 27,0 тис. грн. за рахунок економії хімічних матеріалів (хромового дубителя – на 28,7, жирувальних матеріалів – 20,0 %), підвищення відпускної ціни готової продукції завдяки підвищенню її сортності на 0,5 %, виходу площі на 0,9; величина відверненого екологічного збитку в зв’язку зі зменшенням забруднення водних ресурсів внаслідок зменшення витрат хімічних матеріалів у процесах дублення та жирування, скорочення об’єму стічних вод – 4,16 тис. грн. на 1 млн дм2 шкір.

Публікації автора:

  1. Андреєва О.А. Фізика та хімія протеїнів: Підручник. – К.: КНУТД, 2003. – 224 с. (С. 187–192, 196–203).

  2. Андреєва О.А. Визначення необхідності розробки ресурсозберігаючих технологій рідинного оздоблювання шкір // Легка пром-сть. – 2005. – №1(201). – С. 49– 50.

  3. Дослідження кінетики реакцій взаємодії поліфункціональних сполук з желатином / О.А. Андреєва, А.В. Перець, А.А. Горбачов, Р.В. Луцик // Вісник Технол. ун-ту Поділля. – 2005. – №1. – С. 165–168.

  4. Андреєва О.А. Розробка ресурсозберігаючих технологій шкір з використанням поліфункціональних сполук. Повід. 1 // Вісник КНУТД. – 2005. – №1. – С. 66–71.

  5. Андреєва О.А. Розробка ресурсозберігаючих технологій шкір з використанням поліфункціональних сполук. Повід. 2 // Вісник КНУТД. – 2005. – №2. – С. 74–80.

  6. Андреєва О.А. Поліфункціональна природа колагену як основа одержання та застосування сполук багатоцільового призначення для обробки шкір // Вісник КНУТД. – 2005. – №3. – С. 90–97.

  7. Андреєва О.А., Перець А.В., Горбачов А.А. Дослідження процесу хромового дублення шкір з використанням поліфункціональних сполук. Повід. 1 // Вісник КНУТД. – 2004. – №1. – С. 49–54.

  8. Андреєва О.А., Перець А.В., Горбачов А.А. Дослідження процесу хромового дублення шкір з використанням поліфункціональних сполук. Повід. 2 // Вісник КНУТД. – 2004. – №2. – С. 19–25.

  9. Андреєва О.А., Перець А.В., Горбачов А.А. Дослідження процесу хромового дублення шкір з використанням поліфункціональних сполук. Повід. 3 // Вісник КНУТД. – 2004. – №4.– С. 66–72.

  10. Андреєва О.А. Реологічні дослідження нових поліфункціональних сполук // Проблемы легк. и текст. пром-сти Украины. – 2004. – № 1(8). – С. 143–146.

  11. Андреєва О.А., Романь О.С., Горбачов А.А. Вплив альтернатив-них замінників казеїну на властивості покриття на шкірі // Вісник Технол. ун-ту Поділля. – 2004. – Ч.1, №1. – С. 126–127.

  12. Андреєва О.А., Перець А.В., Орлова О.Д. Дослідження двостадійного жирування шкір // Вісник ДАЛПУ. – 2002. – №1. – С. 175–179.

  13. Андреєва О.А. Дослідження сульфатування оксиетильованих вуглеводнів // Вісник Технол. ун-ту Поділля. – 2001. – Ч.1, №1. – С. 139–145.

  14. Орлова О.Д., Андреєва О.А. Вплив заряду поверхні шкір на їх властивості // Вісник ДАЛПУ. – 2001. – №1. – С. 156–160.

  15. Андреєва О.А. Застосування нових хімічних матеріалів для жирування шкір // Вісник ДАЛПУ. – 2001. – №3. – С. 144–148.

  16. Сатіанарайан Паніграхі, Романь О.С., Андреєва О.А. Застосування колагенвмісних продуктів у переддубильно-дубильних процесах виробництва хромових шкір // Вісник ДАЛПУ. – 2000. – №3. – С. 23–27.

  17. Андреєва О.А. Дослідження жирування новими сульфатованими матеріалами. Повід. 1, 2 // Проблемы легк. и текст. пром-сти Украины. – 2000. – № 4. – С. 89–91, 92–93.

  18. Термографічні дослідження колагенвмісних продуктів / Паніграхі Сатйанарайан, В.А. Журавський, О.С. Романь, О.А. Андреєва // Легка пром-сть. –1998. – №1. – С. 52.

  19. Дослідження колагенвмісних продуктів / Сатйанарайан Паніграхі, В.А. Журавський, О.С. Романь, О.А. Андреєва // Легка пром-сть. – 1997. – №4. – С. 53.

  20. Улучшение качественного состава отработанных дубильных растворов, получаемых в производстве кож для низа обуви / А.Г. Михновский, Г.М. Зубрицкая, Л.Н. Романкевич, О.А. Андреева, С.И. Козырский // Изв. вузов. Технол. легк. пром-сти. – 1990. – №3. – С. 40-42.

  21. Использование отработанных дубильных растворов для производства кож для низа обуви. Сообщ. 1 / А.Г. Михновский, Г.М. Зубрицкая, Л.Н. Романкевич, О.А. Андреева // Изв. вузов. Технол. легк. пром-сти. – 1990. – №4. – С. 29-31.

  22. Использование отработанных дубильных растворов для производства кож для низа обуви. Сообщ. 2 / А.Г. Михновский, Г.М. Зубрицкая, Л.Н. Романкевич, О.А. Андреева // Изв. вузов. Технол. легк. пром-сти. – 1990. – №5. – С. 71-74.

  23. Андреева О.А., Данилкович А.Г., Заика И.М. Использование этиленгликолевых эфиров для выработки кож хромового дубления // Изв. вузов. Технол. легк. пром-сти. – 1987. – №5. – С.68–72.

  24. Долгих В.А., Андреева О.А., Шкаранда И.Т. Исследование распределения частиц жиро-полимерной эмульсии в структуре коллагена методом электронной микроскопии // Изв. вузов. Технол. легк. пром-сти. – 1986. – №1. – С. 69-71.

  25. Деклараційний пат. 71163 А Україна, МПК С 14 С 3/00, 3/04, 3/06. Спосіб одержання шкір мінерального дублення / О.А. Андреєва, А.А. Горбачов, О.С. Романь, С.М. Кернер (Україна). – № 20031110155; Заявл. 11.11.03; Опубл. 15.11.04, Бюл. № 11.

  26. Деклараційний пат. 68843 А Україна, МКИ С14С 3/00, 3/04, 3/06. Спосіб одержання шкір хромового дублення / О.А. Андреєва, А.А. Горбачов, А.В. Перець, Р.В. Луцик, С.М. Кернер (Україна). – № 20031110097; Заявл. 10.11.03; Опубл. 16.08.04, Бюл. № 8.

  1. Деклараційний пат. 68768 А Україна, МКИ С07С 27/00, С11С 3/08, С14С 9/00. Спосіб одержання поліфункціональних кисневмісних сполук / О.А. Андреєва, А.А. Горбачов, А.В. Перець, Р.В. Луцик, С.М. Кернер (Україна). – № 2003109540; Заявл. 23.10.03; Опубл. 16.08.04, Бюл. № 8.

  2. Деклараційний пат. 60511 А Україна, МПК 14С 9/00. Спосіб обробки шкір / О.А. Андреєва, А.А. Горбачов, О.С. Романь, Р.В. Луцик (Україна). – № 2002118937; Заявл. 10.11.02; Опубл. 15.10.03, Бюл. № 10.

  3. Деклараційний пат. 29918 А Україна, МПК С14С 9/00. Спосіб одержання жируючих засобів для шкіри / А.А. Горбачов, С.М. Кернер, Н.П. Мальована, О.А. Андреєва, Г.Ф. Шмодіна, І.В. Копитіна, О.Д. Орлова (Україна). – № 97105131; Заявл. 21.10.97; Опубл.29.12.99, Бюл. № 8.

  4. Пат. 25577 А Україна, МПК С14С 3/06. Спосіб обробки голини / Сатйанарайан Паниграхй, В.А. Журавський, О.С. Романь, О.А. Андреєва, А.А. Горбачов (Україна). – № 97105175; Заявл. 23.10.97; Опубл. 30.10.98, Бюл. № 2.

  5. Применение коллагенсодержащих продуктов в кожевенном производстве / Сатйанарайан Паниграхи, В.А. Журавский, А.С. Романь, О.А. Андреева // Праці 3-ї міжнар. науково-практич. конф. “Сучасні інформац. та енергозберіг. технології життєзабезпечення людини” (СИЭТ-98) / Кам’янець-Подільський: 1998. – С. 44–46.

  6. Применение недубленых отходов при крашении кож / Сатйанарайан Паниграхи, В.А. Журавский, А.С. Романь, О.А. Андреева // Зб. наук. праць за результатами 6-ї міжнар. науково-практич. конф. “Сучасні інформац. та енергозберіг. технології життєзабезпечення людини” (СИЭТ-99) / Харків: 1999. – К.: Фада, ЛТД, 1999. – № 6. – С. 585–587.

  7. Андреева О.А., Орлова Е.Д. Применение модифицированных продуктов коллагена в производстве кож // Тезисы докладов Междунар. конф. “Высокоэффект. технологии переработки отходов кожев. произв-ва”. – М.: ФГУП ЦНИИКП, 2001. – С. 19–21.

  8. Андреева О.А. Разработка и исследование модифицированных материалов для жирования кож // Materialy Miedzynarodowej Konferencji Naukowej. – 22-24 listopada 2001 roku. – Radom (Poland), Politechnika Ra-domska im. Kazimierza Pulaskiego, 2001. – №20. – S. 255–258.

  9. Андреєва О.А., Перець А.В. Застосування жирувальних матеріалів під час дублення // Зб. наук. праць за підсумками 10-ї міжнар. науково-практич. конф. “Сучасні інформац. та енергозберіг. технології життєзабезпечення людини”. – К.: МП Леся, 2001. – Вип. № 10, кн. 1. – С. 72–74.

  10. Перець А.В., Андреєва О.А., Горбачов А.А. Дослідження розчинів желатину в присутності кисневмісних вуглеводнів // Зб. наук. праць “Сучасні інформац. та енергозберіг. технології життєзабезпечення людини” / Хмельницький: 2004. – К.: Укр. технол. академія, КНУТД, 2004. – Вип. № 1. – С. 115–117.

  11. Андреєва О.А. Розробка ресурсозберігаючих технологій дублення та оздоблювання шкір з використанням поліфункціональних сполук // Тези доповідей II-ї Міжнар. науково-практич. конф. “Сучасні екологічно безпечні технології виробництва шкіри та хутра”. – Київ: 2005. – К.: КНУТД, 2005. – С. 26–27.

Особистий внесок автора у праці, опубліковані у співавторстві: [3, 7, 8, 11, 12, 16, 23] – постановка завдання, виконання теоретичних досліджень; [1, с.187-192; 14, 18-22, 24, 31, 32] – постановка експерименту, обробка та аналіз результатів; [33, 35, 36] – постановка завдання, виведення аналітичних залежностей; [25-29] – розробка ідеї, істотних ознак винаходів, обґрунтування запропонованого способу; [30] – розробка істотних ознак винаходів, обґрунтування запропонованого способу; [9] – постановка завдання, розробка математичного опису, аналіз результатів.