Дегтярьова Ірина Борисівна. Наукові основи підвищення ефективності еколого-економічних систем з урахуванням синергетичних ефектів : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.
Анотація до роботи:
Дегтярьова І.Б. Наукові основи підвищення ефективності еколого-економічних систем з урахуванням синергетичних ефектів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет, Суми, 2009.
У дисертаційній роботі науково обґрунтовано врахування синергетичних ефектів для підвищення ефективності функціонування еколого-економічних систем (ЕЕС). Проведено аналіз існуючих підходів до визначення синергетичних ефектів, що виникають у результаті діяльності суб’єктів господарювання. Запропоновано авторське визначення понять «еколого-економічна система» та «синергетичний ефект у еколого-економічній системі». Розроблено науково-методичний підхід до оцінки синергетичних ефектів у ЕЕС, який базується на врахуванні екстернальних ефектів. Обґрунтовано необхідність застосування коригувальних коефіцієнтів для визначення синергетичних результатів діяльності економічних суб’єктів. Удосконалено методичні підходи до класифікації синергетичних ефектів у ЕЕС, які дають можливість розробити інструменти організаційно-економічного характеру для формування еколого-орієнтованої економічної політики; показники оцінки ефективності функціонування ЕЕС, які дають змогу більш точно врахувати інтернальні та екстернальні ефекти. На прикладі інвестиційних проектів Сумської області апробовано розроблені показники оцінки ефективності функціонування ЕЕС та визначено напрями збільшення синергетичних результатів у зазначеному регіоні. Запропоновано механізм управління процесами функціонування ЕЕС.
У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та удосконалення науково-методичних підходів щодо вирішення проблем оцінки ефективності функціонування ЕЕС з урахуванням синергетичних ефектів, складовими яких є інтернальні та екстернальні ефекти діяльності економічних систем, у тому числі від їх впливу на природні системи.
Результати дослідження дозволяють зробити такі висновки.
Діяльність будь-якої економічної системи (підприємства, регіону, країни) тісно пов’язана з процесами відтворення природних факторів, з якими вона утворює єдину еколого-економічну систему. Це обумовлює об’єктивну необхідність урахування в управлінських процесах не тільки прямих (інтернальних) результатів діяльності суб’єктів господарювання, а і наслідків їх впливу (екстернальні ефекти) на природні системи; ці ефекти сприймаються суміжними суб’єктами господарювання. У дисертації досліджено теоретичні підходи до розв’язання зазначеної проблеми на основі урахування синергетичних ефектів, які виникають у ЕЕС.
Проведений в роботі аналіз дав можливість розвинути дефініційну основу зазначеного напряму дослідження, зокрема запропоновано авторське трактування понять «еколого-економічна система» та «синергетичний ефект у еколого-економічній системі». ЕЕС розуміється як сукупність взаємозв’язаних та взаємозалежних компонентів природного середовища, а також антропогенних факторів, що забезпечує функції відтворення природних факторів та умов життєдіяльності людини, а також виробництва продукції та утилізації відходів; «синергетичний ефект у еколого-економічній системі» трактується як результат взаємодії інтернальних та екстернальних ефектів.
У роботі характеризуються два основних види екстернальних ефектів, обумовлених діяльністю суб’єктів господарювання: позитивний і негативний. Перший відбувається завдяки прискоренню процесів відтворення природних систем у ході певних видів господарської діяльності (лісоведення, лісомеліорація, заповідання природних об’єктів, бджільництво, ресурсозбереження, тощо). Негативні ефекти проявляються у виникненні різного роду збитків від антропогенного навантаження на природне середовище у економічних суб’єктів суміжних з даним суб’єктом.
Проведені дослідження дали можливість розробити новий науковий підхід до визначення синергетичних ефектів від діяльності певних економічних суб’єктів на основі величини отриманих ними інтернальних результатів (зокрема, доданої вартості) скоригованих за допомогою запропонованого коефіцієнту, що враховує співвідношення екстернальних та інтернальних ефектів.
Аналіз наукових публікацій та результатів роботи дослідних установ, а також проведені експертні оцінки дозволили виконати оцінку кількісної величини зазначених коригувальних коефіцієнтів для видів діяльності, що створюють позитивні та негативні екстернальні ефекти. Значення цього коефіцієнту, який показує у скільки разів синергетичний ефект більше за інтернальний ефект, становить: за видами діяльності з позитивними екстернальними ефектами: лісоведення – 5,00–6,00; лісомеліорація – 3,50–4,50; заповідання природних об'єктів – 1,70–3,20; рекреація – 1,30–1,50; бджільництво – 15,00–20,00 ресурсозбереження – 3,00–4,00; за видами діяльності із негативними екстернальними ефектами: сільське господарство, мисливство – 0,95–1,00; видобування вугілля і торфу – 0,65–0,75; металургія та оброблення металу – 0,85–0,90; електроенергетика газо,- тепло-, водопостачання – 0,50–0,65 та інші.
В роботі доведено, що урахування синергетичних ефектів створює передумови підвищення еколого-економічної ефективності господарських рішень іще на стадії їх планування за рахунок встановлення реальної адресності виникнення, як позитивних так і негативних екстернальних ефектів за економічними суб’єктами, що їх спричиняють.
Проведений в роботі аналіз переконує, що підвищити ефективність функціонування еколого-економічних систем на локальному та національному рівні можна за рахунок створення інтегрованих еколого-економічних систем – екологічно орієнтованих кластерів, під ними розуміються господарські комплекси, в яких окремі економічні суб’єкти ув’язуються в єдині цикли таким чином, що процеси господарської діяльності взаємодоповнюються процесами відтворення екосистемних компонентів.
Проведений на основі отриманих у дисертації коригувальних коефіцієнтів аналіз 40 інвестиційних бізнес-проектів Сумської області дав можливість диференціювати зазначені проекти на проекти з позитивними та негативними екстернальними ефектами. Показано, що 12 проектів з позитивними екстерналіями разом забезпечують екстернальні ефекти, які становлять близько 65 % від величини інтернальних ефектів. Без урахування зазначених екстерналій майже всі ці проекти відзначаються низьким рівнем рентабельності, що обумовлює незначну зацікавленість інвесторів у таких видах проектів. Доводиться, що подібні проекти, які мають високе суспільне значення, повинні реалізовуватися за умови застосування системи мотиваційних економічних, нормативно-правових, організаційних та соціально-психологічних інструментів.
Запропоновані та обґрунтовані у роботі методичні підходи та практичні рекомендації впроваджені при розробці інвестиційних планів і стратегій регіонального стійкого розвитку Сумською обласною державною адміністрацією та СФ ВАТ “Український науковий центр технічної екології”.
Публікації автора:
Розділи монографій
Дегтярева И. Б. Понятие экоэффективности. Мотивация и стимулирование повышения экоэффективности в контексте задач устойчивого развития / И. Б. Дегтярева // Социально-экономический потенциал устойчивого развития : учебник ; под ред. Л. Г. Мельника (Украина) и Л. Хенса (Бельгия). — Сумы : ИТД “Университетская книга”, 2007. — С. 648—652.
Дегтярьова І. Б. Системний аналіз факторів інноваційного розвитку екологічного спрямування / Л. Г. Мельник, О. І. Мельник, І. Б. Дегтярьова // Проблеми управління інноваційним підприємництвом екологічного спрямування : [монографія] ; за ред. О. В. Прокопенко. — Суми : ВТД “Університетська книга”, 2007. — С. 40—58. Особистий внесок: проаналізовано значення синергетичного феномену в управлінні еколого-економічними системами та визначено напрями екологічно сприятливого управління еколого-економічними системами на основі врахування ефекту їх самоорганізації.
Дегтярьова І. Б. Синергетичні аспекти формування екологічних інновацій / Л. Г. Мельник, І. Б. Дегтярьова // Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу : [монографія] ; за ред. С. М. Ілляшенка. — Суми : ВТД “Університетська книга”, 2008. — С. 554—566. Особистий внесок: визначено передумови формування синергетичних ефектів в інтегрованих еколого-економічних системах, типи синергізму між складовими інтегрованих еколого-економічних систем,а також зміст синергетичних зв’язків.
Dehtyarova І. В. Enhancement of eco-efficiency as a main direction of sustainable development / Ye. V. Kovalenko, N. V. Pakhomova, I. B. Dehtyarova // Social and Economic Potential of Sustainable Development / Edited by L. Hens and L. Melnyk. — Sumy : ‘University Book’, 2008. — P. 219—222. Особистий внесок: визначено типи та показники екоефективності ЕЕС.
Статті у наукових фахових виданнях
Дегтярьова І. Б. Методичні підходи до вивчення явища синергізму економічних та еколого-економічних систем / І. Б. Дегтярьова // Механізм регулювання економіки. — 2007. — № 3. — С. 142—151.
Дегтярьова І. Б. Науково-методичні підходи до формування ЕКОПОЛІСу / Л. Г. Мельник, І. М. Бурлакова, І. Б. Дегтярьова // Механізм регулювання економіки. — 2008. — № 1. — С. 78—88. Особистий внесок:запропоновано форми реалізації територіальної організації еколого-економічних систем.
Дегтярьова І. Б. Енергетична, інформаційно-комунікаційна, екологічна та синергетична складова соціально-економічного розвитку міста / І. Б. Дегтярьова, М. І. Левенець // Вісник СумДУ. Серія Економіка. — 2008. — № 2. — С. 79—84. Особистий внесок: розкрито значення енергетичної, інформаційно-комунікаційної, екологічної та синергетичної складових соціально-економічного та екологічного розвитку міста.
Дегтярьова І. Б. Вплив синергетичних зв’язків на еколого-економічну діяльність підприємств / І. Б. Дегтярьова // Механізм регулювання економіки. 2008. № 3, Т. 2. С. 143148.
Матеріали наукових конференцій
Дегтярьова І. Б. Синергетичні ефекти інтеграційних процесів в контексті інноваційного розвитку територій / І. Б. Дегтярьова // Управління інноваційним розвитком підприємств України в умовах світових інтеграційних процесів : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених, 9-10 лист. 2007 р. — Дніпропетровськ, 2007. — С. 22—23.
Дегтярева И. Б. Синергетические и эколого-экономические эффекты развития предприятий / И. Б. Дегтярева // Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність : матеріали ХVI Міжн. наук.-практ. конф., 10-11 квіт. 2008 р. — Таллінн, 2008. — С. 57—58.
Дегтярьова І. Б. Науковий аналіз інноваційних форм організації територіальних поселень / І. Б. Дегтярьова, Л. Г. Мельник, І. М. Бурлакова // Екологічний менеджмент у загальній системі управління : тези Восьмої щорічн. всеукр. наук. конф., 22-23 квіт. 2008 р. — Суми, 2008. — С. 77—80. Особистий внесок:обґрунтовано можливі форми реалізації концепції екополісу, таких як екологічно орієнтовані кластери.
Dehtyarova I. Clusters as a New Form of Sustainable Territorial Development / I. Dehtyarova // Economics for Ecology : papers of ХIV International scientific conference, May 6-9, 2008. — Sumy, 2008. — P. 27—28.
Дегтярева И. Б. Синергизм эколого-экономических взаимосвязей при переходе к устойчивому развитию / И. Б. Дегтярева // Стратегія забезпечення сталого розвитку України : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 20 трав. 2008 р. — Київ, 2008. — Ч. 1. — С. 59—61.
Дегтярева И. Б. Учет синергизма хозяйственных систем и природной среды / И. Б. Дегтярева // Экономические механизмы решения глобальных экологических проблем в России : материалы 9-ой Межд. конф. Российского общ. экол. экон., 14-19 сент. 2008 г. — Барнаул, 2008. — С. 50—52.
Дегтярьова І. Б. Синергетичні ефекти маркетингових інновацій / Л. Г. Мельник, І. Б. Дегтярьова // Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу : зб. тез. доп. Другої міжнар. наук.-практ. конф., м. Суми, 19-20 вер. 2008 р. — С. 117—119. Особистий внесок: визначено напрями проявів та види синергетичних ефектів маркетингових інновацій..
Дегтярьова І. Б. Врахування екстернальних ефектів в управлінні розвитком продуктивних сил України / Л. Г. Мельник, І. Б. Дегтярьова // Розвиток продуктивних сил України: від В. І. Вернадського до сьогодення : матеріали ювіл. Міжн. наук. конф., м. Київ, 20 бер. 2009 р. : у 3-х частинах / РВПС України НАН України. — К. : РВПС України НАН України, 2009. — Ч. 1. — С. 95—97. Особистий внесок: проаналізовано позитивні та негативні екстернальні ефекти за окремими видами економічної діяльності та запропоновано інструменти управління та мотивації тих напрямів економічної діяльності, які створюють позитивні екстернальні ефекти.