Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Насінництво


Гаврилюк Микола Микитович. Наукові й організаційні засади сучасного насінництва в Україні : Дис... д- ра с.-г. наук: 06.01.14 / Селекційно-генетичний ін-т - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН ; Чернігівський ін-т агропромислового виробництва УААН ; Вінницька держ. сільськогосподарська дослідна станція УААН. — О., 2003. — 322арк. — Бібліогр.: арк. 260-301.



Анотація до роботи:

Гаврилюк М.М. Наукові й організаційні засади сучасного насінництва в Україні. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук, 06.01.14 – насінництво. Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН, 2003 р.

Доведено, що помірні дози мінеральних добрив, зрошення посівів і понижені норми висіву в ланках первинного й елітного насінництва ячменю прискорюють виробництво еліти. Встановлено, що найкраще зберігається насіння за пониженої температури +4С у герметичній тарі. За таких умов його господарська довговічність триває понад 10 років. Батьківські форми гібридів кукурудзи та соняшнику швидше втрачають життєздатність, ніж власне гібриди. Доведено, що обробка насіння новими регуляторами росту рослин (агростимулін, емістим, протон та ін.) сприяє підвищенню урожайності зернових культур (на 5-10 ц/га), поліпшенню якості зернової та насінницької продукції. Мікрохвильова обробка підвищує якість насіння за пониженої життєздатності. Обґрунтовано нові підходи до стандартизації й сертифікації насіння в Україні, розроблено національні стандарти – ДСТУ 2240-93, ДСТУ 2949-94, ДСТУ 4138-2002. На їх основі успішно розвивається національна система сертифікації насіння.

  1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і науково обґрунтовано агротехнічні та організаційні засади сучасного насінництва, створено нормативно-правову базу розвитку національного насінництва.

  2. Вивчено та узагальнено досвід організації насінництва в розвинутих країнах світу, який вказує на необхідність проведення змін, спрямованих на посилення організаційного й наукового забезпечення галузі, розроблення й впровадження ресурсозберігаючих технологій прискореного розмноження, зберігання, допосівної обробки насіння, а також удосконалення нормативно-правових актів з насінництва.

  3. Внесення мінеральних добрив збільшує урожайність зернових культур. Так, при внесенні 60-90 кг/га д.р. азоту, 60-80 кг/га д.р. фосфору і калію на чорноземах Півдня України урожайність ярого ячменю збільшується на 3-10 ц/га на суходолі, на 3-32 ц/га на зрошені. Однак коефіцієнт розмноження насіння зростає повільно від 29-35 до 36-40 одиниць. Кращий урожай озимого ячменю можна отримати при внесенні 40-80 кг/га д.р. азоту, 40-60 кг/га д.р. фосфору і калію. Надбавка врожаю становить 6-10 ц/га на суходолі й 10-13 ц/га – на зрошуваних землях. При цьому коефіцієнт розмноження насіння збільшується від 7-22 до 10-30 одиниць.

  4. Різкому зростанню коефіцієнта розмноження насіння ячменю (вдвічі й більше) та максимальному виходу насіннєвої продукції (80-82% від урожаю) сприяють зрошення посівів й знижені норми висіву – до 2 млн. схожих насінин на гектар незалежно від способу посіву. За таких умов посівні якості й урожайні властивості насіння не погіршуються, залишаючись на достатньо високому рівні. Завдяки високому коефіцієнту розмноження насіння на оптимальних агротехнічних фонах, зрошуваних і зріджених посівах (у ланках первинного та елітного насінництва) валовий вихід еліти ячменю збільшується в 7-19 разів, прибуток від реалізації однієї тонни насіння підвищується до 920 грн., а рівень рентабельності – до 400% і більше.

  5. Зберігати насіння генофонду культурних рослин (селекційний вихідний матеріал, донори стійкості, цінні колекційні геноресурси) пропонується при пониженій температурі (+4С) у герметичній тарі. За таких умов зернові колосові культури дуже повільно знижують схожість – у середньому 0,2% щорічно. Однак, батьківські форми гібридів кукурудзи та соняшнику швидше втрачають життєздатність, ніж власне гібриди. Гірше зберігається насіння сої.

  6. На стан зберігання насіння геноресурсів суттєво впливає вихідна (початкова) його якість: малотравмоване (нижче 40%), з високою лабораторною схожістю (понад 90%) та зниженою вологістю (підсушене до 6-8%) повільніше втрачає життєздатність, ніж насіння з гіршими показниками. Насіння цінних генотипів зі зниженою (до 80%) схожістю можна зберігати в умовах контрольованого клімату (температура +4С) не більше 6 років.

  7. Обробка насіння й посівів регуляторами росту рослин (агростимулін, альфа, гарт, гумісол, ДГ-36, емістим, зоря, метаболіт, протон, триман та ін.) є одним із дієвих заходів у насінництві зернових культур. Приріст врожаю від їхнього використання сягає 5-10 ц/га для озимої пшениці, 4-7 ц/га і більше – ярого ячменю. Під дією більшості з цих препаратів поліпшується якість вирощеної продукції: підвищується маса 1000 зерен – на 1,4-2,6 г, натура зерна – на 11-41г/л, вміст білка в зерні пшениці – на 1,1-1,7%. Вони позитивно впливають на формування посівних якостей та врожайних властивостей насіння озимої пшениці: енергія проростання підвищується на 2-4%; лабораторна схожість – на 2-3%, польова – на 4-7%, урожай у післядії регуляторів – на 2-5 ц/га.

  8. Досить ефективне подвійне використання регуляторів росту рослин – обробка насіння й посівів (у фазі виходу рослин в трубку). Урожай ярого ячменю збільшується на 5-11 ц/га, маса 1000 зерен – на 3,3-6,5 г. В озимої пшениці приріст врожаю такий же, як і від одноразового, проте значно поліпшується якість зерна: на 2,0-4,1 г підвищується маса 1000 зерен, на 1,7-5,1% - вміст клейковини. Ефективність обробки насіння підвищується при поєднанні регуляторів росту (емістим) і протруйників (вітавакс, берет-50). Приріст врожаю зернових культур підвищується майже вдвічі порівняно з приростом від роздільного внесення цих речовин.

  9. Обробка насіння енергією мікрохвильового поля суттєво впливає на посівні якості та врожайні властивості, вона сприяє підвищенню енергії проростання й лабораторної схожості – на 2-12%, сили росту – на 3-10%, маси 100 повітряно-сухих паростків і корінців. З висівом обробленого насіння підвищуються його польова схожість ( на 2-12% в озимій пшениці і на 2-9% – ярого ячменю), кількість рослин і продуктивних стебел на одиниці площі (1 м2), кількість та маса зерен в колосі. В результаті збільшується й урожай: на 2-17 ц/га – в озимої пшениці, на 1-3 – озимого ячменю і на 4-10 ц/га – ярого ячменю. Але з підвищення загального рівня урожайності (у пшениці до 85 ц/га і більше) ефект від стимуляції насіння знижується.

  10. Економічний ефект від обробки насіння зернових культур рістрегуляторами сягає 148-465 грн./га, а витрати на їх придбання й застосування окупаються в 49-166 разів. Ефект від опромінення насіння енергією мікрохвильового поля – 100-520 грн./га, окупність – у 50-260 разів. Тому доцільне проведення стимуляції насіння рістрегулюючими речовинами та мікрохвильовим полем.

  11. Розроблені національні стандарти – ДСТУ 2240-93 "Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості", ДСТУ 2240-94 "Насіння сільськогосподарських культур. Терміни та визначення", ДСТУ 4138-2002 "Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості", впорядковують галузь насінництва, встановлюють нові принципи у проведенні державного та внутрішньогосподарського насіннєвого контролю, узагальнюють досягнення науки, техніки, вітчизняного й зарубіжного досвіду, певною мірою наближаються до зарубіжних аналогів. .

  12. В ДСТУ 2240-93 на від міну від ГОСТів колишнього СРСР відсутній поділ насіння на класи за посівними якостями. Категорії сортової чистоти трансформовані в категорії, які враховують не лише апробаційні ознаки, але й посівні якості насіння; за етапами насінництва насіння поділяється на оригінальне (ОН), елітне (ЕН) і на репродукції насіння (РН1-3, РНн) (для гібридів-гібридне).

  13. ДСТУ 4138-2002 враховує результати досліджень з порівняльної оцінки способів відбирання проб насіння для аналізу, методів визначення його чистоти, маси 1000 насінин, схожості, життєздатності й вологості. Встановлено, що репрезентативність (представництво) проб насіння, відібраних за міжнародними правилами, вища, аніж відібраних за ГОСТами. Встановлено, що між ГОСТами і міжнародними правилами існують серйозні розбіжності в методах визначення чистоти й маси 1000 насінин. Вони зумовлені неоднаковим трактуванням самої суті насіння. Однак, ці розбіжності зводяться до мінімуму за аналізу добре очищеного й відсортованого насіння.

  14. Не зважаючи на відмінності в технічних умовах і методах аналізу лабораторної схожості та життєздатності насіння за ГОСТами й правилами ISTA, отримані результати мало чим різняться між собою. Проте коефіцієнт кореляції між цими показниками, визначеними ГОСТами, нижчий (r = 0,00 - 0,83), ніж визначений міжнародними правилами (r = 0,34 - 0,99), що засвідчує перевагу останніх над ГОСТами. Істотно різняться між собою (на 0,2 – 0,3% і більше) результати визначення вологості насіння різними методами. Основною причиною цього є неоднаковий режим висушування розмеленого зерна.

  15. Способи відбирання проб та методи визначення чистоти, маси 1000 насінин, схожості, життєздатності й вологості насіння за ДСТУ 4138-2002 частково або повністю гармонізовано з міжнародними правилами аналізу насіння.

  16. В ДСТУ 2949-94 введено нові терміни та визначення, що відображають сучасний стан і перспективи розвитку насінництва, насіннєзнавства, контрольно-насіннєвої справи та вилучено терміни ГОСТів, які вже вичерпали себе і не вживаються в практиці насінництва та насіннєвого контролю.

  17. Розроблені та введені в дію національні стандарти суттєво поповнюють базу нормативно-технічних документів, що регламентують галузь насінництва в Україні. На їхній основі успішно розвивається національна система сертифікації насіння. Її доцільно проводити у тісній співпраці з Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСД) та іншими міжнародними організаціями.

Публікації автора:

Підручники, книги

1. Слюсар І.Т., Вергунов В.А., Гаврилюк М.М. Луківництво з основами насінництва (підручник). – К.: Аграрна наука, – 2001. – 195 с, (доля автора 30% – підготовка розділів).

2. Насінництво й насіннєзнавство олійних культур / За редакцією М.М. Гаврилюка, автори: Гаврилюк М.М., Соколов В.М., Рижеєва О.І., Кіндрук М.О., Рябота О.М., Фурсова Г.К., Аксьонов І.В., Вишневський В.В., Кіріяк О.Ю., Лупинос Т.М. – К.: Аграрна наука, – 2002. – 221 с, (доля автора 30% – загальна редакція, підготовка вступу і розділів).

3. Насінництво й насіннєзнавство зернових культур / За редакцією М. О. Кіндрука, автори: Гаврилюк М.М., Литвиненко М.А., Кіндрук М.О., Макрушин М.М., Їжик М.К., Рижеєва О.І., Вишневський В.В., Макрушина Є.М., Кіріяк О.Ю. – К.: Аграрна наука, – 2003. – 238 с, (доля автора 30% – підготовка розділів).

4. Насінництво й насіннєзнавство овочевих та баштанних культур / За редакцією Т.К. Горової, автори: Гаврилюк М.М., Горова Т.К., Кіндрук М.О., Жук О.Я., Хороба В.В. та ін, – К.: Аграрна наука, – 2003. – 247 с, (доля автора 30% – підготовка розділів).

Статті у наукових виданнях

5. Кіндрук М.О., Слюсаренко О.К., Гаврилюк М.М. Концепція національного стандарту на насіння сільськогосподарських культур // Науково-техн. бюл. СГІ УААН. – Одеса, – 1993. – №1. – С. 23-28, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

6. Гаврилюк М.М., Чайка В.Г. Сорт вашого поля // Земля і люди України. – К., –1994. – №2-3. – С. 4-5, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

7. Гаврилюк М.М., Шпичак О.М., Ніколаєва З.П. Елітне насіння зернових культур: Оптимальний ціновий механізм // Вісник аграрної науки. – К., – 1994. – №5. – С. 8-12, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

8. Гаврилюк М.М. Про деякі зміни в організації апробації зернових культур // Зб наук. праць Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла. – Миронівка, – 1995. – С.121-126. (отримання експериментальних даних та їх трактування).

9. Гаврилюк М.М., Шаповал А.В., Невінчаний В.М., Середа К.П. Вплив коефіцієнта кущіння озимого жита і ячменю на урожайні властивості насіння // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. – К., – 1996. – Вип. 2. – С. 176-182, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

10. Весна Б.О., Волощук О.П., Гаврилюк М.М. Шляхи прискореного розмноження насіння // Вісник аграрної науки. – К., – 1996. – № 2. – С. 47-50, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

11. Шаповал А.В., Гаврилюк М.М. Вплив норм висіву і способу посіву на коефіцієнт розмноження, посівні якості і урожайні властивості насіння ячменю // Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН. – К., – 1996. – Вип.2. – С. 176-182, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

12. Гаврилюк М.М., Геля В.М. Інокуляція насіння зернобобових культур та її вплив на підвищення насіннєвої продуктивності // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. – К., – 1997. – Вип. 2. – С. 128-129. (доля автора 60% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

13. Гаврилюк М.М., Шаповал А.В., Середа К.П. Посівні якості та урожайні властивості насіння озимого жита залежно від умов вирощування // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. – К., – 1998. – Вип. 2. – С. 148, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

14. Кіндрук М.О., Гаврилюк М.М. Стандартизація методів випробування насіння в системі державного насіннєвого контролю // Вісник аграрної науки. – К., – 1998. – № 10. – С. 27-30, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

15. Кіндрук М.О., Слюсаренко О.К., Гаврилюк М.М., Маласай В.М., Кіріяк О.Ю. Стандартизація насіння та її роль у державному насіннєвому контролі // Збірник наукових праць УААН. – К.: Аграрна наука, –1999. – С. 80-87, (доля автора 30% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

16. Кіндрук М.О., Гаврилюк М.М. 100-річний ювілей контрольно-насіннєвої справи в Україні // Зб. наук. праць УААН – К.: Аграрна наука, – 1999. – С. 106-112 (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

17. Кіндрук М.О, Гаврилюк М.М. Діагностика врожайних властивостей насіння озимої пшениці // Збірник наукових праць УААН. – К.: Аграрна наука, – 1999. – С. 87-91, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

18. Чайка В.Г., Гаврилюк М.М. Підвищення ролі сорту та рівня організації насінництва в агропромисловому комплексі // Збірник наукових праць УААН. – К.: Аграрна наука", – 1999. – С. 202-208, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

19. Гаврилюк М.М. Наукове забезпечення АПВ // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. – К., – 1999. – Вип. 4. – С. 130-133.(отримання експериментальних даних та їх трактування).

20. Селіванов А.М., Кіндрук М.О, Гаврилюк М.М., Ружицька О.М. Вплив екологічних і агротехнічних факторів при вирощуванні насіння та його стійкість при тривалому зберіганні // Хранение й переработка зерна. – Днепропетровск, – 2000. – № 7. – С. 29-30, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

21. Гаврилюк М.М., Дутов О.І. Особливості ведення насінництва на сільськогосподарських землях, забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС // Міжвідомчий тематичний науковий збірник Інституту землеробства і тваринництва західного регіону. – Львів, – 2001. – Вип. 43. – С. 60-67, (доля автора 60% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

22. Гаврилюк М.М., Вишневська А.М., Кіндрук М.О., Вишневський В.В. Оцінка ефективності МХ-біостимуляції насіння озимої пшениці за допомогою вилучених зародків in vitro // Хранение й переработка зерна. – Днепропетровск, – 2001. – № 11. – С. 24-26, (доля автора 30% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

23. Гаврилюк М.М., Горова Т.К., Барабаш О.Ю. Сучасні методи селекції овочевих і баштанних культур // Зб. наук. праць Інституту овочівництва і баштанництва УААН. – Харків, – 2001. – С. 68, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

24. Гаврилюк М.М., Вишневська А.М., Кіндрук М.О., Вишневський В.В., Слюсаренко О.К., Кіріяк О.Ю., Замбриборщ І.М. Ефективність мікрохвильової біостимуляції насіння озимої пшениці // Аграрний вісник Причорномор’я. – Одеса, – 2002. – Вип.18. – С.90-96, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

25. Калинин Л.Г., Левченко Е.А., Киндрук Н.А., Гаврилюк Н.Н. Результаты повышения урожайности полевых культур при обработке семян и переработке зерна // Хранение и переработка зерна. – Днепропетровск, – 2002. – № 1. – С. 28-31. (доля автора 30% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

26. Тучный В.П., Калинин Л.Г., Гаврилюк Н.Н., Левченко Е.А. Комплекс работ по исследованию влияния МВ-поля на процессы биостимуляции и обеззараживания семян полевых культур // Хранение и переработка зерна. – Днепропетровск, – 2002. – № 2-3. – С. 31-33, – С. 39-41, (доля автора 30% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

27. Гаврилюк М.М., Дутов О.І., Трепет В.А. Насінництво в системі землеробства територій, забруднених внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2002. – № 4. – С. 20-24, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

28. Гаврилюк М.М., Левченко Є.А. Мікрохвильове поле - важливий фактор підвищення якісних показників насіння // Збірник наукових праць Луганського НАУ. – 2002. – № 18 (3О). – С. 5-11, (доля автора 50% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

29. Гаврилюк М.М. Деякі питання щодо зберігання насіння // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2002. – №6. – С. 15-19. (отримання експериментальних даних та їх трактування).

30. Гаврилюк М.М., Діндорого В.Г., Посилаєва Г.А. Нове в технології передпосівної обробки насіння ярого ячменю // Міжвідомчий тематичний збірник "Селекція і насінництво" Інституту рослинництва ім В.Я. Юр'єва. – 2002. – № 86. – С. 227-235, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

31. Гаврилюк М.М., Діндорого В.Г., Посилаєва Г.А. Перспективи біологізації в насінництві // Збірник наукових праць Вінницького ДАУ. – 2002. – №14. – С. 7-17, (доля автора 40% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

32. Захаров Н.Д., Гаврилюк Н.Н., Соколов В.М. Результати работ по созданию микроволновой технологии предпосевной обработки семян сельскохозяйственных культур // Наукові праці Одеського ДАХТ. – 2002. – №24. – С. 37-40, (доля автора 30% – отримання експериментальних даних та їх трактування).

33. Гаврилюк М.М. Особливості технології прискореного розмноження насіння // Агроекологічний журнал. – 2003 – №1 – С. 20-24. (отримання експериментальних даних та їх трактування).

Нормативні акти

34. ДСТУ 2240-93 Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови / Кіндрук М.О., Маласай В.М., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 40 осіб. – К.: Держстандарт України, – 1994. – 73 с, (доля автора 20%).

35. ДСТУ 2949-94 Насіння сільськогосподарських культур. Терміни та визначення / Кіндрук М.О., Маласай В.М., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 19 осіб. – К.: Держстандарт України, – 1994. – 49 с, (доля автора 20%).

36. ДСТУ 4138-2002 Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначання якості / Кіндрук М.О., Маласай В.М., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 35 осіб. – К.: Держстандарт України, – 2002, (доля автора 20%).

37. Інструкція з апробації сортових посівів зернових, зернобобових, кукурудзи, олійних, прядивних культур, багаторічних і однорічних кормових трав / Кіндрук М.М., Чайка В.Г., Гаврилюк та ін. – всього 18 осіб. – К.: Аграрна наука, – 2002. – 117 с, (доля автора 20%).

38. Інструкція з апробації сортових посівів картоплі / Кононученко В.В., Верменко Ю.Я., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 4 особи. – К.: Аграрна наука, – 2002. – 29 с, (доля автора 30%).

39. Інструкція з апробації сортових посівів овочевих і баштанних культур / Яковенко К.І., Лісіцин В.М., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 12 осіб. – К.: Аграрна наука, – 2002. – 61 с, (доля автора 30%).

40. Інструкція з апробації сортових посівів цукрових буряків / Роїк М.В., Балан М.В., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 5 осіб. – К.: Аграрна наука, – 2002. – 35 с, (доля автора 30%).

Методики і рекомендації

41. Методика по виробництву насіння еліти зернових, зернобобових і круп'яних культур в Україні / Весна Б.О., Матюшенко Л.В., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 11 осіб. – К., – 1992. – 21 с, (доля автора 30%).

42. Положення про виробництво насіння первинних ланок і еліти зернових, зернобобових і круп'яних культур в Україні / Бондаренко Л.В., Гаврилюк М.М., Чайка В.Г. та ін. – всього 5 осіб. – К.: Аграрна наука, – 1998. – 22 с, (доля автора 30%).

43. Типове положення інформаційного та консультативно-технологічного забезпечення АПВ / Саблук П.Т., Ситник В.П., Гаврилюк М.М. – К., – 1998. – 12 с, (доля автора 30%).

44. Рекомендації по організації орендних насінницьких кооперативів на базі відділів наукових установ / Гаврилюк М.М., Трепет В.А., Малік М.Й. та ін. – всього 8 осіб. – К., – 1998 – 43 с, (доля автора 50%).

45. Виробництво насіння озимої пшениці в Лісостепу України (рекомендації) / Животков Л.О., Рижук С.М., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 16 осіб. – К.: Мінагрополітики України, УААН, – 2002. – 38 с, (доля автора 30%).

46. Порядок організації насіннєвого контролю суб'єктами насінництва в Україні (за редакцією М.М. Гаврилюка) / Сорока В.І., Гаврилюк М.М., Кіндрук М.О. та ін – всього 8 осіб. – К.: Аграрна наука, – 2001. – 50 с, (доля автора 30%).

47. Технологія мікрохвильової обробки насіння сільськогосподарських культур (методичні рекомендації) / Сорока В.І., Гаврилюк М.М. та ін. – всього 22 особи. – К.: Аграрна наука, – 2003. – 45 с, (доля автора 20%).