Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва


Турбін Віктор Олексійович. Наукове обґрунтування технології зберігання та забезпечення якості основної плодоовочевої продукції : Дис... д-ра наук: 05.18.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Турбіну В.О., Бабіній Р.Д. належать основні ідеї досліджень, узагальнення результатів роботи. Горб Н.Н., Унтіловій А.Є. належить постановка дослідів, спостереження й облік.

36. Турбин В.А. Оптимизация направлений использования плодоовощного сырья Крымской области // Тезисы докладов областной научно-практической конференции «Научно-обоснованная система ведения сельского хозяйства в Крыму». Ч. 2. - Симферополь. - 1990. - С. 57-58.

37. Турбин В.А., Турбина А.Н., Овчаренко О. Рациональное использование урожая винограда (на примере совхоза-завода «Морской», ПАО «Массандра») // Информационный листок № 60-96. – Симферополь: ЦНТЭИ.-1996. - 4 с.

Автору належить збір і обробка економічних показників, узагальнення результатів роботи.

38. Турбин В.А. Современное состояние плодоперерабатывающей промышленности Крыма // Тезисы Междунар. конф. «Функциональные продукты питания». - Краснодар: Куб. ГАУ, 2001. – С. 162-164.

39. Турбин В.А. Сокращение потерь при хранении и переработке винограда, плодов, овощей и картофеля // Инновационный потенциал Крымского государственного аграрного университета / Приложение к научно-практическому дискуссионно-аналитическому сборнику «Вопросы развития Крыма». – Симферополь: «Таврия-Плюс», - 2001. - С. 47-48.

40. Пат. 69658 А Україна B65D6/00. Ящик для зберігання та транспортування винограду: Іванченко В.Й., Турбін В.О. Інститут винограду і вина “Магарач”; Заявл. 11.11.03; Номер заявки 20031110148; Опубл. 15.09. 04. Бюл. № 9. – 3 с.

Автору належать основні ідеї винаходу.

Анотацiя

Турбiн В. О. Наукове обґрунтування технології зберігання та забезпечення якості основної плодоовочевої продукції. Дисертацiя на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спецiальнiстю 05.18.03 „Первинна обробка та зберiгання продуктiв рослинництва”. Херсонський державний технічний університет, м. Херсон, 2004 р.

Дисертацiя присвячена розробцi системи, що дозволяє збільшити рiвень споживання населенням України столового винограду, фруктiв, картоплi та овочiв за рахунок скорочення втрат у перiод заготiвлі i довгострокового зберiгання, а також росту обсягiв виробництва. Встановленi оптимальнi концентрацiї вуглекислого газу i кисню, визначенi температури при зберiганнi столових сортiв винограду і яблук у регульованому газовому середовищi. Розробленi математичнi моделi з метою встановлення оптимальних строкiв зберiгання картоплi й овочiв. Запропонований новий пiдхiд нарахування природних збиткiв маси в залежностi вiд вихідної якостi продукцiї і строкiв закладення на зберiгання. Запропоноване нове спiввiдношення сортiв винограду та яблук раннiх, середнiх i пiзнiх строкiв стиглостi.

У дисертації приведені удосконалені технології зберігання столового винограду, яблук, картоплі і овочів, що забезпечують краще збереження якості продукції і скорочення втрат. Удосконалення існуючих технологій включає: розробку оптимальних газових середовищ і температур для тривалого збереження столового винограду і яблук; уточнення елементів технології зберігання яблук у звичайному і модифікованому газових середовищах; виявлення й усунення причин низької якості овочів й привізної картоплі при надходженні на зберігання і прогнозування зміни якості картоплі й овочів у процесі тривалого зберігання; удосконалення методики розрахування природних втрат маси плодів і овочів. Для безперебійного забезпечення населення АР Крим столовим виноградом, фруктами й овочами розроблено комплекс заходів організаційного і технологічного характеру. Ці заходи передбачають нарощування обсягів виробництва столового винограду, фруктів і овочів, раціональне використання врожаю. Широке впровадження наукових розробок у господарствах різних форм власності в АР Крим а також у великому агропромисловому комплексі “Краса Херсонщини” Каховського району Херсонської області підтверджується одержуваним високим економічним ефектом. Багаторічні виробничі перевірки і позитивні результати наукових розробок дозволили зробити наступні висновки:

1. У кліматичних зонах Криму, де до початку збирання винограду сума активних температур досягає 3200 0С сорти Мускат гамбурзький, Італія і Галан у холодильниках з звичайним газовим середовищем можна зберегти протягом 4 – 4,5 місяців при виході бездефектної продукції 70 – 77 %. Рівень концентрації цукрів у ягодах столового винограду є сортовою ознакою і не надає прямого впливу на розмір втрат при тривалому зберіганні.

2. У роки зі сприятливими умовами вегетації при зберіганні столового винограду в РГС використовувати газові режими наступних концентрацій: для сорту Мускат гамбурзький: СО2 - 3-8 %, О2 – 3-5 %; для сорту Італія: СО2 - 3-8 %, О2 – 3-8 %. У роки з несприятливими умовами формування врожаю: для сорту Мускат гамбурзький СО2 – 8 %, О2 – 3-5 %; для сорту Італія СО2 – 5 %, О2 – 3 %. Грона винограду сорту Галан незалежно від погодних умов у період росту і формування врожаю зберігати в газовому режимі: СО2 – 8 %, О2 – 8 %.

3. Між температурою у сховищі і розміром втрат винограду при тривалому зберіганні є тісна кореляційна залежність. Мінімальні втрати ягід від загнивання досягаються у темнозабарвлених сортів винограду при температурі зберігання мінус 1 0С на фоні газового середовища, оптимального для сорту складу. Виноград сортів зі світлими ягодами зберігається з мінімальними втратами при температурах від 1 до 1,5 0С у регульованому газовому середовищі.

4. Для підвищення збереження столового винограду в умовах оптимальних для сорту концентрацій регульованої газової середовища і рівня температури потрібна обробка грон сірчистим ангідридом дозою 1,0 г/м3 з інтервалом 10 діб.

5. На збереженість винограду суттєво впливає вид тари. З метою запобігання поширення інфекції при транспортуванні і зберіганні винограду, грони в ящиках доцільно частково ізолювати одну від одної.

6. Для нетривалого збереження столового винограду тривалістю до 20 – 35 діб грона доцільно упаковувати у пакети з поліетиленової плівки товщиною 50 мкм по 1 1,5 кг і укладати в ящики № 73 по ГОСТ 10131 – 93 і зберігати при температурі, що рекомендована для сорту.

7. При оптимальній відносній вологості повітря у сховищі, частка впливу температурного фактора на розмір природних втрат маси винограду при тривалому зберіганні складає 57,5 %. Частка впливу сортової ознаки на втрату маси - 24,2 %, складу атмосфери - 4,5 %.

8. На збереженість яблук сортові ознаки лежкости надають 47,5 % впливу. Яблука сортів: Голден Делішес, Ред Делішес, Джонатан, Старк доцільно зберігати в МГС. Яблука сортів: Аврора кримська, Банан зимовий, Ренет Симиренка, Ренет шампанський, Сари синап, Таврія більш лежкоздатні, і створення МГС незначно поліпшує їхню збереженість. У регульованому газовому середовищі, що містить СО2–5 %, О2–3 %, тривалість збереження яблук сортів Голден Делішес і Ренет Симиренка збільшується. Для яблук сортів: Таврія, Аврора кримська і Голден Делішес, вирощених на карликових і середньорослих підщепах, зниження температури у сховищі від 2 0С до мінус 1 0С не впливає на візуальні показники якості і вихід стандартної продукції.

9. Природні втрати маси яблук залежать від типу охолодження холодильних камер, температури зберігання, сорту і виду підщепи, складу газової атмосфери у сховищі. Природні втрати маси яблук, вирощуваних і що зберігаються в природно-кліматичних умовах Криму, варто розраховувати не за місяцями, а виходячи з тривалості зберігання.

10. Утворення гнилих бульб у масі картоплі при транспортуванні залежить від дальності перевезення і наявності земляної домішки. Кожні сто кілометрів шляху при транспортуванні залізничним транспортом сприяють збільшенню долі гнилих бульб на 0,21 %, а збільшення земляної домішки в масі картоплі при відвантаженні на 1 % призводять до збільшення абсолютної гнилі в період транспортування на 1,17 %. Вплив кількості домішок землі на вміст відходів у масі моркви при надходженні коренеплодів на зберігання підкоряється лінійній функції і виражається рівнянням У=0,3176Х+5,3691.

11. Якість цибулі залежить від термінів заготівлі. У цибулі, що заготовлюється в період від 15 до 30 серпня, нестандартна частина продукції представлена в основному цибулинами з недостатньо достиглою і підсохлою шийкою, цибулинами менше встановленого розміру й оголеними. При заготівлі цибулі в жовтні збільшується кількість цибулин, ушкоджених механічно або сільськогосподарськими шкідниками. Оптимальні терміни заготівлі цибулі приходяться на другу-третю декади вересня.

12. Зменшення кількості стандартних бульб, коренеплодів, цибулі і капусти після семи місяців зберігання залежить від вихідного вмісту стандартних екземплярів у партіях, що зберігаються і описується лінійною функцією виду: y = ax + b.

13. Норми природної втрати маси, встановлені на стандартні картоплю й овочі. У той же час динаміка природних втрат маси картоплі й овочів підкоряється закономірності – чим менше в масі стандартної продукції, тим вище природні втрати. Тому природні втрати маси картоплі й овочів варто розраховувати з урахуванням вихідної якості партій продукції, що зберігаються.

14. Для тривалого зберігання якості плодоовочевої продукції оптимальний термін заготівлі є протягом : для цибулі - друга-третя декади вересня, для коренеплодів – перша-друга декади жовтня, для капусти – початок другої декади листопада.

15. Додатковий прибуток від впровадження розробленої технології зберігання та забезпечення якості основної плодоовочевої продукції у підприємствах АР Крим складає 13-15 млн. грн. щорічно, у тому числі: у господарствах “Укрсадвинпром” АР Крим 4 – 5,5 млн. грн.; у господарствах Бахчисарайського району 2,8 – 4,2 млн. грн.; у господарствах Советського району 2,3 – 2,9 млн. грн.; у господарствах Красногвардійського району 1,8 – 2,7 млн. грн.; у господарствах Білогірського району 0,8 – 1,2 млн. грн.; на Сімферопольському роздрібно-оптовому комбінаті 450-500 тис. грн.; у ЗАТ ЗМВК “Коктебель” 150-250 тис. грн. У САТОВ “Краса Херсонщини” Херсонської області прибуток складає 10-20 грн. на кожну тону продукції, що зберігається.

Публікації автора:

1. Дженеев С.Ю., Иванченко В.И., Турбин В.А. Рекомендации по хранению столового винограда в колхозах и совхозах / ВНИИВиВ «Магарач»: Ялта, 1984.- 23 с.

Автору належить теоретичне обгрунтування рекомендацій.

2. Захарьян Л.К., Турбин В.А. Агропромышленный комплекс колхоза. - Симферополь: Таврия, 1985. - 56 с. (Б-ка передового опыта. Технология производства).

Автору належить узагальнення матеріалу і написання книги.

3. Турбин В.А. Современные способы хранения винограда / Кишиневский ордена Трудового Красного Знамени с.-х. институт им. М.В. Фрунзе. – Кишинев, 1989. - 30 с.

4. Садоводам-любителям: Справ. изд. / Сост. Шевченко В.В. - Симферополь: Таврия, 1990. – 208 с.

Автору належить написання розділу: “Переработка фруктов и ягод в домашних условиях».

5. Методические рекомендации по хранению плодов, овощей и винограда. Организация проведения исследований / С.Ю. Дженеев, В.И. Иванченко, В.М. Найченко, А.Є. Модонкаева, В.А. Турбин, Е.Л. Дженеева, А.Н. Турбина / Под ред. С.Ю. Дженеева, В.И. Иванченко. – К.: 1998. - 152 с.

Автору належить узагальнення розділів 1 і 2.

6. Дженеев С.Ю., Турбин В.А., Волошин И.А., Стрельников А.Н., Иванченко В.И., Хитрон Я.И., Львова А.В. Технология длительного хранения столового винограда в регулируемой газовой среде и ее внедрение в производство // Вестник сельскохозяйственной науки. Научно-теоретический журнал ВАСХНИЛ. - М.: «Колос». - 1983, № 11.-С. 80-84.

Турбіну В.О., Іванченко В.Й., Волошину І.А., Львовій А.В. належить постановка дослідів, спостереження й облік, обробка експериментальних даних. Дженєєву С.Ю., Стрєльникову А.М. належить узагальнення результатів.

7. Дженеев С.Ю., Хитрон Я.И., Чаусов Л.М., Турбин В.А., Волошин И.А., Стрельников А И., Иванченко В.И., Львова А.В. Хранение винограда в РГС: Сб. тр. ВАСХНИЛ «Хранение плодоовощной продукции и картофеля». - М.: «Колос». - 1983. - С. 244-255.

Турбіну В.О., Іванченко В.Й., Волошину І.А., Львовій А.В., Хитрону Я.Й. належить постановка дослідів, спостереження й облік. Чаусову Л.М. належить математична обробка експериментальних даних. Дженєєву С.Ю., Стрєльникову А.М. належить узагальнення результатів.

8. Дженеев С.Ю., Турбин В.А. Органолептическая (дегустационная) оценка столовых сортов винограда после длительного хранения: Сб. науч. тр. УСХА «Пути повышения устойчивых урожаев винограда». – К.: 1983. - С. 18-21.

Автору належить проведення досліджень, обґрунтування експериментальних даних і написання статті.

9. Турбин В.А., Волошин И. А. Хранение столовых сортов винограда в регулируемой газовой среде // Виноделие и виноградарство СССР. - 1984. - №8. - С. 31-32.

Автору належить планування і постановка експерименту, спостереження і обробка експериментальних даних, написання статті.

10. Иванченко В.И., Турбин В.А. Интенсивность дыхания и накопления промежуточных метаболитов при хранении винограда: Сб. науч. тр. ВНИИВиПП «Магарач» «Пути интенсификации столового виноградарства».- Ялта, 1989. - С. 127-134.

Автору належить постановка дослідів, спостереження й облік, обробка експериментальних даних, написання статті.

11. Турбин В.А. Состояние и перспективы развития хранения и переработки плодоовощного сырья в Крыму: Сб. науч. тр. Крымского СХИ «Основные направления развития сельскохозяйственного производства Крыма в период перехода к рынку». - Киев, 1991. - С. 100-104.

12. Николаев Е.В., Иванченко В. И., Турбин В.А. Состояние отрасли хранения и переработки сочного растительного сырья в Крыму и пути выхода ее из кризиса // Виноградарство и виноделие. Научно-производственный журнал УААН. - Ялта, 1994. - №2. - С. 68-74.

Автору належить проведення досліджень і написання статті.

13. Иванченко В. И., Турбин В.А., Турбина А.Н. Уровень потребления продовольственных товаров населением Крыма: Сб. науч. тр. ИВиВ «Магарач» «Виноделие и виноградарство». - Ялта, 1997. - С. 19-21.

Автору належить планування досліджень, розрахунки середньодобового споживання, написання статті.

14. Турбин В.А., Турбина А.Н. Пути решения некоторых проблем плодоовощного комплекса: Научно-практический дискуссионно-аналитический сборник «Вопросы развития Крыма». - Симферополь: Таврия, 1997. - Вып. 8. - С. 32-35.

Автору належить узагальнення результатів роботи.

15. Иванченко В.И., Турбин В.А., Павленко В.И., Турбина А.Н., Шуст Н.И., Ващук Г.А. Хранение и переработка сельскохозяйственной продукции: Тр. Крымского ГАУ «Программа развития агропромышленного комплекса Автономной Республики Крым до 2010 года». - Симферополь, 1998. - Вып. 57. - С. 112-120.

Іванченку В.Й., Турбіну В.О., Турбіній Г.М., Ващуку Т.А. належить написання розділів: «Хранение овощей, плодов и картофеля», «Переработка плодов, овощей и картофеля», «Переработка продукции растениеводства». Павленку В.І., Шусту М.І. належить написання розділу: «Переработка продукции животноводства».

16. Турбин В.А., Турбина А.Н. Эффективность производства плодово-ягодных вин в Крыму: Науч. тр. Крымского ГАУ. - Симферополь, 1999.- Вып. 58. - Ч. 1. – С. 164-170.

Автору належить узагальнення результатів роботи.

17. Турбин В.А., Турбина А.Н. Состояние производства и хранения винограда в Крыму: Науч. тр. Крымского ГАУ «Проблемы современного виноградарства». - Симферополь, 1999. - Вып. № 60. - С. 164-170.

Автору належить узагальнення результатів роботи.

18. Иванченко В.И., Турбин В.А., Турбина А.Н. Влияние исходного качества на величину потерь при длительном хранении корнеплодов // Хранение и переработка сельхозсырья. - М.: Пищевая промышленность, 2000. - № 2.- С. 10-11.

Автору належить планування експерименту, аналіз якості коренеплодів, проведення досліджень і написання статті.

19. Иванченко В.И., Турбин В.А., Турбина А.Н. Влияние дальности перевозок на качество клубней картофеля // Хранение и переработка сельхозсырья. - М.: Пищевая промышленность, 2000. - №3. - С. 27-28.

Автору належить планування експерименту, аналіз якості коренеплодів, проведення досліджень і написання статті.

20. Иванченко В.И., Турбин В.А., Турбина А.Н. Методика учета потерь картофеля, овощей и плодов на стадиях производства, транспортирования, переработки и хранения: Сб. науч. тр. ИВиВ «Магарач» «Виноделие и виноградарство». - Ялта, 2000. – Т. 31. - С. 76-78.

Автору належить написання методики обліку втрат картоплі, овочів і плодів на стадіях транспортування, переробки і зберігання.

21. Турбин В.А. Определение факторов, влияющих на величину естественной убыли массы картофеля и овощей в период хранения: Науч. тр. Крымского ГАУ. - Симферополь, 2000. - Вып. 66. - С. 289-294.

22. Турбин В.А Влияние состава газовой среды на сохраняемость винограда: Тр. науч. центра виноградарства и виноделия ИВиВ «Магарач». – Ялта, 2000. - Т. 2. - Кн. 3. - С. 56-58.

23. Турбин В.А. Эффективность производства и хранения винограда, плодов, овощей и картофеля в Крыму // Экономика и управление. - Симферополь, 2001. - № 4 (29). - С. 10-11.

24. Турбин В.А Определение факторов, оказывающих влияние на изменение товарного качества яблок при длительном хранении // «Магарач» Виноградарство и виноделие. - 2001. - №1. - С. 26-29.

25. Турбин В.А. Совершенствование методики начисления естественной убыли массы плодов яблок // «Магарач» Виноградарство и виноделие. – Ялта, 2001. - № 4. - С. 37-39.

26. Турбин В.А Определение лимитирующих факторов при хранении столового винограда в регулируемой газовой среде: Тр. науч. центра виноградарства и виноделия ИВиВ «Магарач». – Ялта, 2001. - Т. 3. - С. 75-78.

27. Иванченко В.И., Баранова Н.А., Турбин В.А. Современное состояние отрасли столового виноградарства в Автономной Республике Крым: Тр. науч. центра виноградарства и виноделия ИВиВ «Магарач». – Ялта, 2001. – Т. 3. - С. 11-15.

Автору належить планування досліджень, систематизація і математична обробка статистичного матеріалу, написання статті.

28. Турбин В.А., Панина Р.В., Дещеня Т.А. Новое направление в пищевой промышленности с использованием растительного белка: Науч. тр. Крымского ГАУ. - Симферополь, 2002. - Вып. 73. - С. 141-144.

Автору належить аналіз експериментального матеріалу і написання статті.

29. Турбин В.А. Факторы, влияющие на качество и сохраняемость лука репчатого: Науч. тр. Крымского ГАУ. - Симферополь, 2002. - Вып. 78. - С. 153-156.

30. Турбин В.А., Глушко Г.И. Прогнозирование химического состава замороженных сортов абрикоса в период их длительного хранения // Пищевая технология. – Краснодар, 2002. - №1. - С. 36-38.

Автору належить теоретичне обгрунтування й аналіз результатів.

31. Турбин В.А., Дещеня Т.А. Технология производства фруктово-соевых напитков: Материалы междунар. конф. «Функциональные продукты питания: гигиенические аспекты и безопасность». – Краснодар: Куб. ГАУ, 2003. - С. 153-155.

Автору належать основні ідеї і планування досліджень, систематизація і математична обробка матеріалу, написання статті.

32. Турбин В.А. Изменения содержания сахаров и кислот в ягодах винограда при длительном хранении // «Магарач» Виноградарство и виноделие. – Ялта, 2003. - № 2. - С. 36-39.

33. Турбин В.А., Турбина А.Н., Бабина Р.Д., Полюхович Е.А. Формирование плодовых ресурсов Крыма: Науч. тр. Крымского ГАТУ. – Симферополь, 2003. - Вып. 80. - С. 128–138.

Турбіну В.О., Бабіній Р.Д. належать основні ідеї і планування досліджень, написання статті. Турбіній Г.М., Полюхович Є.А. належить збір статистичного матеріалу.

34. Иванченко В.И., Турбин В.А. Влияние вида тары на сохраняемость винограда // «Магарач» Виноградарство и виноделие. – Ялта, 2004. - № 1. –

С. 29-30.

Автору належать основні ідеї досліджень і написання статті.

35. Турбин В.А., Бабина Р.Д., Горб Н.Н., Унтилова А.Е. Сохраняемость яблок в различных газовых средах: Науч. тр. Крымского ГАТУ. – Симферополь, 2004. - Вып. 83. - С. 116 - 122.