Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Зіменковський Андрій Борисович. Наукове обґрунтування концептуальної моделі управління якістю в охороні здоров'я України шляхом системного розвитку медичної стандартизації : Дис... д-ра наук: 14.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Зіменковський А.Б. Наукове обґрунтування концептуальної моделі управління якістю в охороні здоров’я України шляхом системного розвитку медичної стандартизації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню та розробці концептуальної моделі державної системи управління якістю в охороні здоров’я на основі впровадження медичної стандартизації. Опрацьована з використанням системного підходу модель передбачає включення до неї раніше розпорошених елементів контролю якості та введення нових, взаємодія яких надає їй якісно нових властивостей, комплексність вирішення, визначає межу, принципи діяльності, пріоритети розвитку, складові та структурні елементи медичних служб, особливості управління та організації кадрового та інформаційного забезпечення, гарантовані рівні, якість та управління нею, в сучасних умовах розвитку галузі. В роботі обґрунтовано методологію стратегічного та програмно-цільового розвитку якості в охороні здоров’я України із застосуванням стандартизації медичних технологій, експертизи якості медичної допомоги, доказової медицини, спеціальної фармацевтичної опіки, раціонального фармацевтичного менеджменту, впровадження національної формулярної системи, використанням встановлених незалежних інтегральних гармонізованих з міжнародним досвідом індикаторів оцінки діяльності охорони здоров’я з можливістю їх оцінки, порівняння і постійного вдосконалення – гарантій, стандартів та задоволеності населення, та активного залучення пацієнтів до оцінки якості медичних послуг. Доведено доцільність залучення до груп фахівців-клініцистів спеціалістів із питань раціональної фармакотерапії (клінічних провізорів), головним завданням яких є контроль за якістю призначень та застосуванням лікарських засобів, доцільністю їх комбінацій.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми наукового обґрунтування системи організації та підвищення якості в охороні здоров’я, її аудиту та безперервного моніторингу. Запропоновані методичні підходи та технологія аудиту якості можуть бути використані в роботі конкретної медичної установи, дозволяють планувати обсяги якості медико-соціальної допомоги, їх медичну та соціально-економічну ефективність.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлена недосконалість нормативно-правової системи медичної стандартизації в Україні, як механізму досягнення належного рівня якості медичної допомоги, відсутність спеціально підготовлених фахівців з контролю якості, наслідком чого є незадоволеність населення нею, що потребувало наукового обґрунтування і опрацювання, з врахуванням вимог ВООЗ та міжнародного досвіду, концептуальної моделі управління якістю в охороні здоров’я України, впровадження елементів якої довело її медичну, соціальну та економічну ефективність і дає підстави вважати її складовою частиною майбутньої державної системи управління якістю в галузі.

  1. Аналіз нормативно-правової бази розвитку системи медичної стандартизації засвідчив, що переважну частку в її структурі складають галузеві документи (48,8%) при значно меншій питомій вазі законів (лише 17%) і відсутності таких основоположних з них, спрямованих на покращення якості, як «Про права пацієнтів», «Про права медичних та фармацевтичних працівників», «Про загальнообов’язкове соціальне державне медичне страхування», «Про державні гарантії надання громадянам України безоплатної медичної допомоги», «Про стандартизацію в охороні здоров’я України», що свідчить про незавершеність формування на рівні держави нормативно-правової системи, яка б задовольнила потреби розвитку і впровадження медичної стандартизації та якості.

  2. Встановлено, що фахові технології медичних працівників досліджуваного закладу, пов’язані з лікарськими засобами, оцінили на «відмінно» менше третини респондентів (28,5%), менше половини – діяльність медиків різного профілю (44,6%), їх відношення до своєї справи і професіоналізм (42,4%), поясненнями та рекомендаціями медичних працівників залишились задоволеними тільки 38,2%, персоналу допоміжних (діагностичних) служб (24,2%) та лікарів-консультантів (31,7%), а майже 15% опитаних не рекомендували б лікарню своїм близьким, що свідчить про незадоволеність пацієнтів якістю надання медичної допомоги.

  3. Показано, що формування системи медичної стандартизації та її впливу на підвищення якості медичної допомоги в Україні стримується відсутністю уніфікації трактувань медичних й фармацевтичних термінів та термінологічних словосполучень і понять, єдиного підходу до їх затвердження на державному рівні, що стверджується результатами проведеної систематизації релевантної сукупності понад 7000 дефініцій.

  4. Встановлено, що недостатнє впровадження на державному рівні національної формулярної системи, як інструменту раціоналізації застосування лікарських засобів та упорядкування витрат на лікування, свідчить про необхідність опрацювання фармацевтичних формулярів на всіх рівнях надання медичної допомоги, що підтверджується отриманими даними про можливість використання доказово обґрунтованої кількості лікарських засобів для курації окремого класу хвороб та прогнозоване щорічне зменшення витрат на лікування на прикладі пептичної виразки, ускладненої шлунково-кишковою кровотечею, більше як на 400 грн.

  5. Аналіз інструкцій для медичного застосування більше 2700 лікарських засобів дозволив встановити взаємодію майже 10% з них у різних комбінаціях з алкоголем, нікотином чи кофеїном, що формує групу ризику з пацієнтів, які зловживають ними, особливо в процесі лікування, однак у 56,3% випадків лікарі, як показали результати соціологічного дослідження, не фіксують дану інформацію в медичній документації, а 64% студентів-медиків не вважали це обов’язком лікаря, що свідчить про недостатність фармацевтичної опіки в лікувально-профілактичних закладах.

  6. Встановлені недостатність фармацевтичної опіки та раціональності фармакотерапії в медичних закладах, відсутність їх аудиту та фахівців з якості медикаментозного лікування і медичної стандартизації через недосконалість підготовки медиків у цьому напрямку викликало необхідність розробки методики проведення аудиту якості та позиціювання клінічного провізора як фахівця якісно нового типу з пріоритетом його діяльності у лікувально-профілактичних закладах, а також організації у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького першої в Україні кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації, що дозволило інтегрувати його підготовку у напрямку оцінки якості та раціональності медикаментозної профілактики та лікування, впровадження стандартизації в практичну охорону здоров’я та навчальний процес.

  7. Отримані результати засвідчили необхідність наукового обґрунтування та опрацювання відсутньої в Україні концептуальної моделі управління якістю в охороні здоров’я, в основу якої покладались вимоги ВООЗ та міжнародний досвід, системний та комплексний підхід, медична стандартизація, раціональність фармакотерапії та аудит її якості, фахова діяльність клінічного провізора в медичних закладах, використання незалежних індикаторів оцінки системи охорони здоров’я.

  8. Особливістю побудови концептуальної моделі стало її формування за трьома базовими складовими: з використанням існуючих її елементів (програми національного стратегічного планування розвитку системи медичних стандартів в Україні, центру контролю за якістю і розвитку національних медичних стандартів Українського інституту громадського здоров’я, департаменту інспектування та контролю якості медичних послуг МОЗ України), додатковим введенням і впровадженням нових елементів (проектів галузевих програм розвитку якості та клінічної фармації в охороні здоров’я України, кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації, клінічного провізора та нових дисциплін у його підготовці, методики експертизи якості лікування за лікарськими призначеннями та оцінки дотримання стандарту, неупереджених інтегральних критеріїв оцінки якості діяльності системи охорони здоров’я), а також тих, що потребують подальшої реалізації (новітньої нормативно-правової бази системи розвитку і забезпечення якості та медичної стандартизації, формулярної системи, активного поширення навчальних програм з якості, раціонального фармацевтичного менеджменту, Концепції якості в охороні здоров’я), взаємодія яких надає запропонованій моделі якісно нових властивостей, що сприятиме реалізації третьої складової.

  9. Істотною відмінністю запропонованої моделі є її гнучкість, що дозволяє вводити до неї нові елементи, можливість використання і порівняння встановлених незалежних інтегральних індикаторів оцінки діяльності національних систем надання медичної допомоги (гарантії, стандарти та задоволеність населення), визначених із використанням вперше застосованого при цьому SWOT-аналізу.

  10. Економічна ефективність запропонованої моделі підтверджується на прикладі медикаментозного лікування досліджуваних 44 пацієнтів з інфарктом мозку прогнозованою економією від 1800 грн і вище за рахунок усунення нераціональності та некоректності призначень лікарських засобів, що встановлено шляхом їх аудиту за розробленою методикою, при якому висунуто 182 експертних зауваження, обґрунтованих сучасною світовою доказовою базою.

  11. Елементи запропонованої концептуальної моделі управління якістю в охороні здоров’я можуть бути рекомендовані для впровадження у будь-якому лікувально-профілактичному закладі та регіоні України, а також для підготовки організаторів охорони здоров’я, клінічних провізорів та інших фахівців, причетних до проблем якості та стандартизації в галузі.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Базовий термінологічний глосарій за програмою з клінічної фармації. Науково-довідкове видання /А.Б. Зіменковський, В.М. Пономаренко, О.Р. Піняжко, Т.Г. Калинюк / За наук. ред. В.М. Пономаренка. – Львів; Київ : Ліга-Прес, 2004. – 446 с. (Особистий внесок автора: ідея, збір і обробка матеріалу, написання 1-8, 12-18 розділів монографії).

  2. В.М. Пономаренко, А.Б. Зіменковський, Г.М. Москалець, Н.В. Якутович, Т.М. Смірнова. Розробка та коригування якісних та кількісних показників виконання заходів Програми /В кн..: Досвід виконання Міжгалузевої комплексної програми «Здоров’я нації» на 2002-2011 роки. – К., 2006. – 240 с. (С. 67-74). (Особистий внесок автора: аналіз отриманих результатів, взяв участь у формулюванні висновків).

  3. Зіменковський А.Б., Пономаренко В.М., Матвійчук Б.О. Організація стандартизації медичних технологій в Україні. – Л: Ліга-Прес, 2003. – 192 с. (Особистий внесок автора: ідея, збір і обробка матеріалу, написання 3-х розділів монографії).

  4. Зіменковський А.Б., Пономаренко С.Д. Тлумачний словник поширених медичних термінів // Оцінка виконання Міжгалузевої комплексної програми «Здоров’я нації» на 2002-2011 роки. – К., 2006. – С. 111-199. (Особистий внесок автора: ідея опрацювання розділу, збір і обробка матеріалів).

  5. Москаленко В.М., Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Базовий термінологічний глосарій системи вищої медичної освіти України. – Л.: Ліга-Прес, 2005. – 176 с. (Особистий внесок автора: ідея, збір і обробка матеріалу, написання 1-4 розділів монографії).

  6. Основні та додаткові методи обстеження хворих у клініці внутрішніх хвороб / В.П. Крупін, А.Б. Зіменковський, М.С. Регеда, І.Г. Гайдучок, М.М. Ванівський, Ф.Й. Щепанський. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2005. – 256 с. (Особистий внесок автора: загальна редакція, написання 5-7 розділів монографії).

  7. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б., Ярош Н.П. Стандартизація надання медичної допомоги // Щорічна доповідь про стан здоров’я населення України та санітарно-епідеміологічну ситуацію, 2005 рік. – К., 2006. – С. 172-177. (Особистий внесок автора: аналіз отриманих результатів, формулювання висновків).

  8. Пономаренко В.М., Ярош Н.П., Зіменковський А.Б. Становлення, перспективи та проблеми розвитку системи стандартизації в охороні здоров’я // Стан здоров’я населення України та результати діяльності галузі охорони здоров’я 2002 р. – К., 2003. – С. 399-402. (Особистий внесок автора: аналіз отриманих результатів, брав участь у формулюванні висновків).

  9. Термінологічний глосарій з питань соціальної медицини і організації охорони здоров’я: Навчально-довідкове видання /В.М. Пономаренко, А.Б. Зіменковський, С.Д. Пономаренко, Т.С. Грузєва, Г.В. Курчатов / Під заг. ред. В.М. Пономаренка. – Київ; Львів: Ліга-Прес, 2003. – 100 с. (Особистий внесок автора: підготовка та опрацювання матеріалу, написання 9-12, 14 розділів).

  10. Тлумачний словник поширених медичних термінів: Навчальний посібник / В.П. Крупін, А.Б. Зіменковський, М.С. Регеда, І.Г. Гайдучок, М.М. Ванівський, С.Є. Холін, Г.Б. Крупіна, Ю.Г. Брейдак / За ред. В.П. Крупіна, А.Б. Зіменковського, М.С. Регеди – Львів: Ліга-Прес, 2004. – 414 с. (Особистий внесок автора: ідея написання, збір, аналіз і обробка матеріалу, загальна редакція монографії).

  11. Філіппов Ю.О., Зіменковський А.Б. Гастроентерологічна допомога // Панорама охорони здоров’я населення України / За заг. ред. О.Ф. Возіанова, А.В. Підаєва, В.Ф. Москаленка. – К.: Здоров’я, 2003. – С. 218-219. (Особистий внесок автора: аналіз отриманих результатів, формулювання висновків).

  12. Чолка В.А., Зіменковський А.Б. Вадемекум акушера-гінеколога. – Львів: Сполом, 2001. – 240 с. (Особистий внесок автора: ідея написання монографії, збір, аналіз і обробка матеріалу щодо питань фармакотерапії та класифікацій).

  13. Ярош Н.П., Донченко Т.М., Зіменковський А.Б. Забезпечення якості медичної допомоги // Стан здоров’я населення України та діяльність медичної галузі (Щорічна доповідь, 2001 рік). – К., 2002. – С. 256-259. (Особистий внесок автора: аналіз отриманих результатів, формулювання висновків).

  14. Kikhtyak O.P., Zimenkovsky A.B. Conceptual pharmacotherapy in lecture notes. – Львів: Щедрик, 2006. – 152 с. (Особистий внесок автора: ідея написання монографії, збір і обробка матеріалів, написання 1- 3 розділів).

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Зіменковський А.Б., Матвійчук Б.О. Розроблення протоколу ведення хворих із шлунково-кишковими кровотечами – концептуальна основа реформування невідкладної хірургічної гастроентерології // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2002. №2. – С. 38-42. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз необхідних матеріалів, формулювання висновків).

  2. Зіменковський А.Б. Реальність та перспективи клінічної економіки як інструменту стандартизації медичних технологій в Україні // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2002. №4. – С. 68-71.

  3. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Зіменковський А.Б. Створення державної системи стандартизації в охороні здоров’я – актуальне завдання сьогодення // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2002. №3. – С. 5-10. (Особистий внесок автора: взяв участь в узагальненні отриманих результатів та формулюванні висновків).

  4. Зіменковський А.Б. Клініко-економічні аспекти організації надання невідкладної хірургічної гастроентерологічної допомоги // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. №1. – С. 42-46.

  5. Зіменковський А.Б. Системний підхід до оцінки якості медичної допомоги в період сучасного реформування охорони здоров’я в Україні // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. №2 . – С. 42-45.

  6. Зіменковський А. До питання трактування основних термінів та понять системи стандартизації в охороні здоров’я України // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. №3. – С.42-45.

  7. Зіменковський А.Б., Матвійчук Б.О. Оцінка освітньо-професійної підготовки лікарів та клінічних провізорів як невід’ємна складова стандартів якості надання медичної допомоги // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. №4. – С.64-67. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз матеріалу та формулювання висновків).

  8. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Стан стандартизації в охороні здоров’я України та шляхи її подальшого розвитку // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2004. №2. – С. 43-47. (Особистий внесок автора: взяв участь у аналізі матеріалу та формулюванні висновків).

  9. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Актуальність проблеми якості медичної допомоги на сучасному етапі реформування охорони здоров’я України // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2004. №4. – С. 48-52. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз та обробка матеріалу, формулювання висновків).

  10. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Організація робіт з опрацювання формулярної системи в окремо взятій області України // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2005. №2. – С.57-60. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, збір та аналіз матеріалу).

  11. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б., Грем О.Ю. Економічні аспекти нераціональної фармакотерапії // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2005. №3. – С. 66-71. (Особистий внесок автора: ідея дослідження та написання статті, збір, методологія аналізу матеріалу, формулювання висновків).

  1. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Якість медичної допомоги в контексті сучасних реформ в охороні здоров’я на прикладі деяких країн Центральної, Східної Європи та Нової Зеландії // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2005. №4. – С. 52-56. (Особистий внесок автора: ідея дослідження та написання статті, збір, методологія аналізу матеріалу, участь у формулюванні висновків).

  2. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Підвищення якості фармакотерапії у випадках поєднання з нікотином, алкоголем чи кофеїном // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006. №1. – С.50-52. (Особистий внесок автора: ідея дослідження та написання статті, збір, обробка та аналіз матеріалу, формулювання висновків).

  3. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. Методологічні підходи до визначення індикаторів оцінки якості діяльності системи охорони здоров’я // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006. №2. – С.31-34. (Особистий внесок автора: ідея дослідження та написання статті, збір та обробка матеріалу, взяв участь у формулюванні висновків).

  4. Стандартизація підготовки клінічного провізора в інтернатурі як перспективна модель підвищення якості надання медичної допомоги населенню України / В.М Пономаренко, А.Б. Зіменковський, О.Ю. Грем та інш. // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006. №3. – С.86-89. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз матеріалу, взяв участь у формулюванні висновків).

  5. Шляхи підвищення якості медичної допомоги: участь пацієнта в лікувальному процесі / В.М. Пономаренко, А.Б. Зіменковський, Б.Я. Николайчук та інш. // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006. №4. – С. 44-47. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, збір та аналіз матеріалу, взяв участь у формулюванні висновків).

  6. Зіменковський А.Б., Івашків Н.М. Уніфікація класифікацій противиразкових препаратів для оптимізації лікувального процесу в сучасній практичній гастроентерології // Вісник наукових досліджень. – 2002. №1. – С.27-30. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз та обробка матеріалів, формулювання висновків).

  7. Зіменковський А.Б., Матвійчук Б.О., Кімакович В.Й. До питання стандартизації в ендоскопічній гастроентерології // Вісник наукових досліджень. – 2002. №2. – С.62-63. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз необхідних матеріалів, узагальнення отриманих результатів).

  8. Зіменковський А.Б. Методологічні аспекти опрацювання системи підвищення якості надання медичної допомоги в охороні здоров’я України // Вісник наукових досліджень. – 2003. №3. – С.9-11.

  9. Зіменковський А.Б. Медична інформація як об’єкт стандартизації на сучасному етапі реформування охорони здоров’я України // Вісник наукових досліджень. – 2003. №4. – С.8-10.

  10. Зіменковський А.Б., Івашків Н.М., Потічний О.О. Оптимізація клініко-фармацевтичної інформації для практичної охорони здоров’я на прикладі систематизації препаратів безрецептурного відпуску // Вісник наукових досліджень. – 2004. №1. – С.12-14. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз та обробка матеріалів, формулювання висновків).

  11. Зіменковський А.Б. Роль клінічного провізора в підвищенні якості надання медичної допомоги населенню України // Вісник наукових досліджень. – 2004. №3. – С.101-103.

  12. Зіменковський А.Б. Підвищення якості надання медичної допомоги як основний фактор, що об’єднує клінічну фармацію, раціональну фармакотерапію та медичну стандартизацію // Вісник наукових досліджень. – 2004. №4. – С.80-83.

  13. Зіменковський А.Б. Роль клінічного провізора в державній системі медичної стандартизації України // Вісник наукових досліджень. – 2005. №3. – С.74-76.

  14. Зіменковський А.Б., Івашків Н.М., Матвійчук Б.О. Аналіз типової, належної клінічної практики антибіотикотерапії та пропозицій фармацевтичного ринку як метод оцінки необхідності стандартизації лікування // Фармацевтичний журнал. – 2003. №3. – С.35-39. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз та обробка матеріалів, узагальнення результатів, формулювання висновків).

  15. Сулима М.І., Зіменковський А.Б. Передумови для фармацевтичної опіки парентерального харчування в умовах сучасного фармацевтичного ринку України // Фармацевтичний журнал. – 2006. №1. – С. 17-21. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз матеріалу, формулювання висновків).

  16. Зіменковський А.Б., Сятиня В.Я. Якісне медикаментозне забезпечення населення України як складова якості надання медичної допомоги // Ліки України. – 2003. №7-8. – С.57-59. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, узагальнення результатів, формулювання висновків).

  17. Сятиня М.Л., Зіменковський А.Б., Сятиня В.Я. Національна формулярна система як етап медичної стандартизації в період реформування системи охорони здоров’я України // Ліки України. – 2003. №11. – С. 83-85. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз та обробка матеріалів, формулювання висновків).

  18. Зіменковський А.Б., Сятиня В.Я. Стандартизований підхід до раціонального використання лікарських засобів на прикладі вибору схеми фармакотерапії пептичної виразки // Ліки України. – 2005. №1. – С.79-81. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, збір, аналіз та обробка матеріалу, формулювання висновків).

  19. Зіменковський А.Б., Федоришин Т.М. Клініко-економічні аспекти профілактики гострих ерозій і виразок травного каналу у хворих з поєднаною травмою // Сучасна гастроентерологія. – 2001. №4(6). – С.46-49. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, формулювання висновків).

  20. Зіменковський А.Б., Хунов Ю.А. Характеристика сучасного етапу переходу охорони здоров’я України до ринкових умов та адаптації до ринково-економічних відносин // Український медичний альманах. – 2003. – Т.6. №5. – С.62-64. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, збір необхідних матеріалів, аналіз і узагальнення отриманих результатів).

  21. Матвійчук Б.О., Зіменковський А.Б., Матвійчук О.Б. Реальність та перспективи стандартизації антибіотикопрофілактики та терапії у невідкладній хірургічній гастроентерології // Науковий вісник Ужгородського університету. – 2003. – Випуск 19, серія “Медицина”. – С.26-29. (Особистий внесок автора: ідея написання статті, аналіз та обробка матеріалу, узагальнення отриманих результатів).

Інші науково-методичні видання:

  1. Методика оцінки та відбору ефективних, безпечних та доступних лікарських засобів при складанні формулярних списків: Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я / О.Л Гром., А.Б. Зіменковський, В.Я. Сятиня, Н.Л. Герболка №82-2007, протокол №46 від 18.04.07. – Київ, 2007. (Дисертантові належить ідея методики, узагальнення результатів її застосування).

  2. Протоколи надання медичної допомоги населенню України: розробка та впровадження: Методичні рекомендації / Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б. – Київ, 2005. – 60 с. (Дисертантові належить ідея досліджень, їх координа-ція; аналіз та систематизація отриманих результатів. Авторських 50 с.).

  3. Роль і місце клінічного провізора в лікувально-профілактичному закладі: Методичні рекомендації / Зіменковський А.Б., Пономаренко В.М., Грем О.Ю. – Київ, 2005. – 27 с. (Дисертантові належить ідея досліджень, їх координація, узагальнення результатів. Авторських 20 с.).

  4. Участь клінічного провізора в організації та впровадженні раціонального фармацевтичного менеджменту у багатопрофільній лікарні: Методичні рекомендації / Зіменковський А.Б., Пономаренко В.М., Грем О.Ю. – Київ, 2005. – 54 с. (Дисертантові належить ідея досліджень, їх аналіз і узагальнення. Авторських 30 с.).

  5. Формулярна система України: концептуальні підходи розробки та впровадження: Методичні рекомендації / Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б., Грем О.Ю. – Київ, 2005. – 31 с. (Дисертантові належить ідея реко-мендацій, аналіз і систематизація отриманих результатів. Авторських 20 с.).

А також 39 публікацій в інших наукових виданнях, що не увійшли в перелік ВАК України.