Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Дячук Дмитро Дмитрович. Наукове обгрунтування організації паліативної медичної допомоги онкологічним хворим у термінальній стадії: дисертація канд. мед. наук: 14.02.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Дячук Д.Д. Наукове обгрунтування організації паліативної медичної допомоги онкологічним хворим у термінальній стадії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено питанням наукового обгрунтування підходів до розвитку системи організації паліативної допомоги в Україні на основі розробки концептуальної моделі організаційних форм обслуговування онкологічних хворих IV клінічної групи з визначенням адекватної структури та обсягів паліативної медичної допомоги у термінальному періоді життя.

На репрезентативній вибірці (681 спостереження) вивчено особливості контингенту інкурабельних онкологічних хворих у термінальній стадії за віком, статтю, локалізацією злоякісного процесу, наявністю і характером супутньої патології та ускладнень основного захворювання. За результатами експертної оцінки та методів кластерного і факторного аналізу розроблено основні набори (комплекси) медикаментозної терапії та хірургічних втручань, яких потребують інкурабельні онкологічні хворі, і визначено адекватні організаційні форми їх обслуговування у термінальний період життя. Запропонована модель організації паліативної допомоги онкологічним хворим у термінальній стадії, основною ланкою якої є спеціалізований заклад для невиліковних хворих – хоспіс, що функціонально взаємодіє з іншими медичними закладами.

Проведене дослідження є комплексним розв'язанням актуальної проблеми охорони здоровя – наукового обгрунтування підходів до розвитку системи організації паліативної допомоги в Україні на основі розробки концептуальної моделі організаційних форм обслуговування онкологічних хворих IV клінічної групи з визначенням адекватної структури та обсягів паліативної медичної допомоги у термінальному періоді життя.

  1. Необхідність формування системи паліативної медичної допомоги в Україні обумовлена негативними тенденціями у демографічних процесах та постарінням населення, збільшенням кількості осіб похилого віку з соматичними захворюваннями, ростом числа хворих на злоякісні новоутворення у IV стадії, високими рівнями дорічної летальності від раку окремих локалізацій (стравоходу, шлунку, легенів), що призводить до зростання кількості невиліковних (інкурабельних) хворих, яким потрібна стороння допомога, ефективне симптоматичне лікування, вирішення психологічних та соціальних проблем як хворих, так й їхніх родичів, тобто паліативна допомога, насамперед у термінальному періоді.

  2. Визначено, що контингент термінальних онкологічних хворих характеризується переважанням у структурі осіб похилого віку (62,6 % старше 60 років) з локалізацією пухлин у трахеї, бронхах, легенях (16,2 % хворих), шлунку (12,8 %), жіночих статевих органах (11,1 %), молочній залозі (10,4 %), ободовій кишці (10,6 %). Кожен другий хворий (47,3 %) має одне чи декілька супутніх захворювань, зокрема ішемічну хворобу серця (26,3%), та два чи більше ускладнення основного захворювання (44,6 %). Більше третини (34,3 %) термінальних хворих мають поширений онкологічний процес з метастазами у кісткову тканину та інші органи; 2/3 пацієнтів стаціонарів та 85 % інкурабельних хворих, що доглядаються вдома, страждають від вираженого больового синдрому. Тяжкі ускладнення основного захворювання – інтоксикація (56,2 % випадків), недостатність кровообігу (40,1 %), кахексія (36,1 %), легенева (24,1 %) та поліорганна недостатність (5,7 %) є безпосередніми причинами смерті онкологічних хворих.

  3. Встановлено, що різноманітність організаційних форм та ресурсних витрат на медичну допомогу інкурабельним хворим у різних лікувально-профілактичних закладах (високоспеціалізованих і загальносоматичних стаціонарах, поліклініці), надмірність застосування високотехнологічних рівнів медичної допомоги призводять до нераціонального використання ресурсів охорони здоровя та не задовольняють специфічні потреби тяжкохворих, особливо у термінальний період їх життя. За даними експертної оцінки, тільки у 33,5 % госпіталізованих онкологічних хворих та у 72,8 % пацієнтів, які знаходились у останній період життя вдома, місце надання медичної допомоги обрано адекватно; 74,7 % пацієнтів у термінальному стані в спеціалізованих онкологічних закладах і 69,2 % госпіталізованих у стаціонари загального профілю могли б отримати якісну паліативну допомогу у спеціалізованому закладі – хоспісі, або у стаціонарі вдома.

  4. Визначено, що структура і обсяг медичної допомоги онкологічним хворим IV клінічної групи значною мірою не відповідають потребам інкурабельних хворих у паліативній допомозі. У стаціонарах різного профілю розповсюджена поліпрагмазія (5,4-6,7 препаратів на одного хворого при коливаннях від 1 до 14 препаратів); надмірність призначення фармакологічних препаратів у 41,5 % хворих (антибактеріальних – 19,0 %, детоксикаційних та інфузійних розчинів – 17,3 %, крово- і плазмозамінників – 9,3 %, хіміотерапії – 5,1 %) і застосування у 2,3 % хворих високотехнологічних процедур та маніпуляцій (променевої терапії, холецистектомій) з одночасним дефіцитом проведення знеболювальної і симптоматичної терапії (7,1 %), та виконання у хворих розвантажувальних пункцій (3,1 %).

  5. Доведено, що адекватна структура паліативної допомоги онкологічним хворим у термінальному стані охоплює комплекс наборів медикаментозної терапії (“знеболювальний”, якого потребують 75-80 % хворих, “протипухлинний” – 18-20 %, “детоксикаційний” – 45-50 %, “коригуючий психоемоційний статус” – 10 %, “симптоматичний” – 45-50 %); інвазівних і хірургічних втручань (регіонарна анестезія – 3-4 %, розвантажувальні пункції при випотах у серозні порожнини – 12-14 %, операції формування стом – 4-5 %, маніпуляції, повязані з лікуванням ускладнених ран – 6-8 %); маніпуляцій сестринського догляду (очищувальні клізми – 20-25 %, догляд за шкірою і слизовими оболонками – 18-20 %, за стомою і дренажами – 12-15 %).

  6. Визначено, що основними організаційними формами надання медичної допомоги онкологічним хворим IV клінічної групи у термінальному періоді є обслуговування в домашніх умовах відповідними патронажними службами (проведення тільки “знеболювальної”, “симптоматичної” або “коригуючої психоемоційний статус” терапії) – 80 % випадків, та у спеціалізованих закладах паліативної допомоги – хоспісах (до вище перелічених втручань можуть додаватися “детоксикаційні” заходи, лікування ускладнених ран, проведення регіонарної анестезії, маніпуляції сестринського нагляду) – 14-15 %. Більш високотехнологічні маніпуляції (розвантажувальні пункції) можуть виконуватися або у стаціонарах загального профілю, або шляхом залучення спеціалістів-хірургів для їх виконання у хоспіс (1-2 %). Хворих, які потребують паліативних втручань (ектомії, накладення стом, лапароцентезу), доцільно госпіталізувати у загальносоматичні стаціонари (3 %); для проведення паліативної променевої терапії – у спеціалізовані онкологічні стаціонари (1 %).

  7. Запропоновано концептуальну модель організації паліативної допомоги невиліковним онкологічним хворим у термінальний період життя, стрижнем якої є спеціалізований заклад (хоспіс), що діє на засадах функціональної взаємодії з іншими медичними закладами (поліклінікою з її службами домашнього обслуговування, загальними/ сімейними практиками, стаціонаром загального профілю, спеціалізованим онкологічним стаціонаром).

  8. Результати дослідження дозволили визначити основні напрямки розвитку паліативної допомоги інкурабельним онкологічним хворим у термінальній стадії. Врахування запропонованих підходів при організації служби паліативної допомоги в Україні дозволить раціонально перерозподілити наявні ресурси охорони здоровя шляхом структурної реорганізації стаціонарного сектора за рівнем інтенсивності медичного обслуговування, розширення мережі спеціалізованих закладів паліативної допомоги – хоспісів, обгрунтування регіональних потреб інкурабельних онкологічних хворих в анальгетичних та адювантних лікарських препаратах, медичних виробах і засобах нагляду, інструментальному та технічному забезпеченні для надання кваліфікованої, адекватної, якісної допомоги термінальним хворим.

Публікації автора:

  1. Лехан В.Н., Дячук Д.Д., Зюков О.Л. Проблемы организации специализированной помощи онкологическим больным с IV стадией заболевания //Медицинские вести.- 1997.-№2.-С.36-38. Дисертантом проведений аналіз літератури, постановка проблеми, написання статті.

  2. Лехан В.М., Зюков О.Л., Дячук Д.Д. Демографічна та онкологічна ситуація в Україні і Херсонській області //Медичні перспективи.- 2002.- Т.VII, №3.- С.113-117. Дисертантом виконаний аналіз статистичних матеріалів, обробка та обговорення результатів, підготовка статті до друку.

  3. Дячук Д.Д. Порівняльна характеристика обсягів паліативної медичної допомоги інкурабельним онкологічним хворим у медичних закладах різного профілю //Медичні перспективи.- 2002.- №4.- С.124-127.

  4. Дячук Д.Д. Організаційні підходи до надання паліативної медичної допомоги інкурабельним онкологічним хворим //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України.- 2003. - №2.- С.48-54.

  5. Лехан В.М., Дячук Д.Д., Зюков О.Л., Губар І.О. Організаційні форми і структура паліативної медичної допомоги онкологічним хворим у термінальний період життя //Інформаційний лист № 105-2003, ухвалений рішенням проблемної комісії “Соціальна гігієна”.- К., 2003.-3с. Дисертантом організовано і проведено збір матеріалу, експертну оцінку адекватності медичної допомоги термінальним хворим, статистичну обробку і оформлення листа.

  6. Дячук Д.Д. Етапи оптимізації паліативної допомоги онкологічним хворим //Організація та управління системою охорони здоровя, її правове і фінансове забезпечення на сучасному етапі реформування галузі: Матеріали науково-практ. конф. 7-8 жовтня 1999р.- Житомир, 1999.- С.51-52.

  7. Дячук Д.Д. Подход к организации паллиативной помощи инкурабельным онкологическим больным //Матеріали Х з’їзду онкологів України 10-12 жовтня 2001 р.- К., 2001.- С.13.

  8. Дячук Д.Д., Мякиньков В.Б., Самило Я.Д. Результаты применения местных инвазивных методов в лечении больных с неоперабельным раком легкого //Матеріали Х з’їзду онкологів України 10-12 жовтня 2001 р.- К., 2001.- С.151-152. Дисертант брав участь в організації і проведенні дослідження, обговоренні результатів.

  9. Дячук Д. Предпосылки совершенствования паллиативной помощи онкологическим больным в Херсонской области //Главный врач.- 2002.-№6.-С.63.

  10. Дячук Д.Д., Зюков О.Л. Клинико-эпидемиологические предпосылки организации помощи онкологическим больным пожилого возраста //Збірка наукових робіт “Злоякісні новоутворення”. Вип..4.- К., 2002.-С.6. Дисертантом проведено збір та обробку матеріалу, постановку проблеми.

  11. Дячук Д.Д., Мякиньков В.Б., Савченко Т.В. Динамика уровня и структуры онкологической заболеваемости населения пожилого возраста Херсонской области //Збірка наукових робіт “Злоякісні новоутворення”. Вип..4.- К., 2002.-С.7. Дисертант брав участь в зборі, обробці та аналізі статистичних матеріалів, обговоренні результатів.