Терес Володимир Іванович. Наступність в економічній освіті учнів загальноосвітньої школи і студентів вищого педагогічного навчального закладу: дисертація канд. пед. наук: 13.00.09 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Терес В.І. Наступність в економічній освіті учнів загальноосвітньої школи і студентів вищого педагогічного навчального закладу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2003.
У дисертації науково обґрунтовано наступність в економічній освіті учнів загальноосвітньої школи і студентів вищого педагогічного навчального закладу, розкрито соціально-орієнтовну сутність економічної освіти як однієї із складових інтелектуального потенціалу суспільства, розроблено і апробовано концепцію наступності як дидактичного принципу в контексті нової освітньої парадигми, визначено організаційно-педагогічні, дидактично-методичні і практично-прогностичні умови, які забезпечують реалізацію методологічного принципу наступності у системі “школа – ВНЗ”.
Комплексно досліджено взаємозумовленість та інтеграційні засади двох соціальних інститутів у формуванні економічних суб’єктів, їх роль, місце і значення в соціально-економічній і професійно-педагогічній діяльності.
Розглянуті класифікаційні характеристики різних груп професійних педагогічних умінь, запропоновані рівні і критерії їх сформованості, аргументовані можливості їх проектування в професійно-педагогічній підготовці майбутніх вчителів.
У дисертації розглянута готовність педагога до організації і процесуального забезпечення економічної освіти як інтегративна якість його особистісної соціально-світоглядної позиції та професійних знань, які є похідною від мети і завдань економічного виховання школярів. Розкриті переваги блоко-модульної системи організації вивчення спецкурсу “Методика економічного виховання школярів”, а також факультативного курсу “Основи економічних знань”.
У дисертації проаналізовано педагогічну сутність керівництва економічною освітою учнів, визначено, апробовано й експериментально перевірено прикладний аспект цього процесу.
На основі результатів дослідження автором розроблені методичні рекомендації, які використовуються в практичній діяльності навчальних закладів, для вдосконалення економічної підготовки учнівської молоді.
Теоретичний аналіз проблеми та отримані результати науково-експериментальної роботи дозволили сформувати наступні висновки.
1. Загальноосвітня і вища педагогічна школи займають особливе місце в економічній освіті молоді. На жаль, продукована в них освіта і закладена економічна підготовка не можуть поки що адекватно виявити себе в суспільному виробництві через відсутність необхідних соціально-економічних умов.
Встановлено, що неадекватність економічної підготовки учнівської молоді потребам суспільного розвитку підсилюється недостатнім використанням потенційних і реальних можливостей педагогічної інтеграції загальноосвітнього та вищого педагогічного навчального закладу, у яких соціально-мобілізуюча роль належить дидактичному принципові наступності. Аналіз проблеми наступності засвідчив, що вона не знайшла спеціального застосування в роботах, які розглядають взаємозв’язок економічної освіти учнів і майбутніх учителів. Головна причина такого стану полягає в тому, що наукові розробки питань, які стосуються дидактичного змісту наступності та методів її здійснення, не досліджені на рівні виваженого комплексного підходу до теоретичного обґрунтування та експериментальної перевірки в системі “школа – ВНЗ”.
3. В основу педагогічних технологій соціально-економічної підготовки учнівської молоді покладена модель розвиваючого навчання, яка дала можливість, поряд з традиційними організаційними методами, вико-ристовувати нетрадиційні. Для останніх розроблені дидактичні проекти та методичне забезпечення, що позитивно вплинуло на вибір, аналіз і практичне застосування активних методів навчально-пізнавальної діяльності учнів та студентів, виробило основні напрями дослідницько-експериментальної роботи та дозволило з’ясувати рівень дидактичного впливу на ефективність взаємозв’язку школи – ВНЗ.
4. Результати експерименту підтвердили, що координаційним органом у розв’язанні проблеми є ВНЗ, а його методичним центром – кафедра економічної теорії, які дали можливість: визначити основні чинники реформування шкільної економічної освіти; виробити єдині дидактичні критерії оцінки взаємозв’язку економічної освіти між учнями школи і студентами ВНЗ; сконструювати конкретні шляхи і напрями реалізації методологічного принципу наступності в системі соціальних інститутів.
У ході дослідження апробована цільова схема семестрово-залікової системи організації навчально-виховного процесу в школі певною мірою спроектувала організаційно-педагогічні і методично-практичні схеми ВНЗ, створила сприятливі умови для економічної освіти вчительських кадрів та учнів, а останнім значно полегшила адаптацію у вищій педагогічній школі.
Розроблена технологія реалізації наступності економічної освіти в системі “школа – ВНЗ”, яка ґрунтується на взаємодії та взаємозумовленості мети, змісту, форм і методів навчання у їх сукупності, спрямована на створення у педагога школи та ВНЗ комплексу спеціальних знань та вмінь.
Дослідницько-експериментальні дані переконали, що наступність як базовий методологічний принцип дидактики може здійснюватися при наявності загальних педагогічних засад, які в дисертації розглядаються на двох взаємозв’язаних рівнях: функціонуванні ланок системи “школа – ВНЗ” та процесу навчання.
Обґрунтовані у ході дослідження форми та напрямки взаємозв’язку школи та ВНЗ, які є базовими для вдосконалення навчальних програм та планів з економічної підготовки учнівської молоді, можуть бути моделлю підвищення змістової та інформаційної ролі принципу наступності у формуванні економічного мислення.
Встановлено, що основними дидактичними умовами реалізації змісту наступності є: наявність системи у змісті економічної освіти загальноосвітньої та вищої педагогічної школи; вільне орієнтування викладача ВНЗ у змісті навчальних програм загальноосвітніх шкіл, в яких закладені потенційні можливості економічного виховання, ознайомлення вчителя школи з вимогами до економічної підготовки студентів; обізнаність навчальних суб’єктів (викладач – вчитель) з дидактичною системою, принципами її функціонування, особливо з методологічним принципом наступності; зміст економічних дисциплін, економічні можливості інших предметів ВНЗ і школи мають бути узгоджені та розроблені згідно з вимогами ринкової економіки; систематичне застосування форм, методів і засобів активізації навчально-пізнавальної діяльності учнівської молоді; надання інформації про особливості засвоєння навчального економічного матеріалу учнями та студентами.
Дана робота, звичайно, не вичерпує всіх сторін складної та багатоаспектної проблеми дослідження. Зокрема, потребує вивчення процес наступності в економічній освіті гуманітарних предметів загальноосвітньої і вищої педагогічних шкіл, наступності в економічній освіті предметів природничо-математичного циклу в системі “школа – ВНЗ” тощо.
Публікації автора:
1. Терес В.І., Шпак О.Т. У ХХІ століття із новим поглядом на економічну освіту та виховання //Діалог культур: Україна у світовому контексті. Філософія освіти: Збірник наукових праць. Випуск 4. – Львів: “СВІТ”, 1999.– С. 224-232 (авторських – 50%).
2. Терес В.І. Дидактичне забезпечення економічної освіти студентів: питання аналізу// Людинознавчі студії: Збірник наукових праць ДДПУ імені Івана Франка. – Дрогобич: “Вимір”, 2001. – Випуск третій. – С. 205-216.
Терес В.І. Психологічні засади наступності в економічному вихованні учнів і студентів. // Психологія. Збірник наукових праць НПУ імені М.П. Драгоманова. Випуск 17.–К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2002. – С. 246-249.
Терес В.І. Концептуальні засади економічної підготовки вчительських кадрів. // Педагогіка. Тернопільський державний педагогічний університет імені В.Гнатюка. – Випуск 7, 2002. – С 45-49.
7.Терес В.І. Актуалізація ролі сім’ї в економічному вихованні учнів. // Людинознавчі студії: Збірник наукових праць ДДПУ імені Івана Франка. – Дрогобич: “Вимір”, 2000. – Випуск перший (дев'ятий). – С.140-150.
8. Скотний В.Г., Терес В.І., Шпак О.Т. Майбутньому підприємцю: Економічний тезаурус / За ред.О.Т.Шпака. – Дрогобич: “Вимір”, 1999. – 51 с. (авторських – 30%).
9. Шпак О.Т., Цибін С.Г., Городній В.М., Терес В.І. Вивчення і оцінка рівня економічної підготовки учнів: питання теорії і методики: Навч.посіб. – К.: “Четверта хвиля”, 2001– 128 с.(авторських – 25%).
10. Шпак О.Т., Терес В.І., Цибін С.Г. Економічне виховання учнівської молоді: теорія управління і практика інформаційного забезпечення: Навч.посіб. – Дрогобич: “Коло”, 2002. – 171 с. (авторських – 30%).
11. Терес В.І. Дидактичне забезпечення наступності економічного виховання учнів шкіл і студентів вищих педагогічних закладів. Методичні рекомендації. – Дрогобич: „Вимір”, 2002. – 30 с.
12. Баб’як М.М., Терес В.І., Цибін С.Г., Шпак О.Т. Аспекти управління процесом економічної підготовки педагогічних кадрів. Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність. // Матеріали V-ї Міжнародної науково-практичної конференції 8-9 квітня 1999. – Київ-Трускавець: КНЕУ, НТУУ, КПІ, ДДПУ, 1999. – С. 14-17 (авторських – 20%).