Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Горб Наталія Олександрівна. Наруга над могилою: кримінально-правовий та кримінологічний аналіз : дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Академія адвокатури України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Горб Н.О. Наруга над могилою: кримінально-правовий та кримінологічний аналіз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Академія адвокатури України, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено аналізу кримінально-правових та кримінологічних проблем, пов’язаних з наругою над тілами померлих та місцями їхнього поховання.

Вивчаються підстави криміналізації цього діяння, досліджуються об’єктивні та суб’єктивні ознаки норми, яка у КК України встановлює відповідальність за такі дії. Виходячи з результатів дослідження, автор визначає недоліки ст. 297 КК, пропонує здійснити на законодавчому рівні відповідні зміни у КК, а також висуває ряд теоретично обґрунтованих заходів загальної та спеціально-кримінологічної профілактики цього злочину.

У висновках, що завершують роботу, автор узагальнює висновки, зроблені під час проведеного дослідження, і звертає увагу на обґрунтованість криміналізації дій, зазначених у ст. 297 КК, зважаючи на історичну усталеність уявлень про аморальність й протиправність діянь, пов’язаних з наругою над тілами померлих та місцями їхнього поховання, та на відповідність такої діяльності основним підставам криміналізації.

Вирішення питання неузгодженості термінології, породженої оціночною природою викладення предмету злочину, пропонується через авторське визначення таких дефініцій, як “могила”, “труп”, роз’яснення змісту понять “інше місце поховання” та “предмети, що знаходяться в місці поховання або на трупі”. Викрадення таких предметів є різновидом наруги над могилою, який утворює об’єктивну сторону розглядуваного злочину. Утім, оскільки термін “викрадення” не охоплює всі можливі способи вчинення цього злочину, що породжує проблеми на практиці, його пропонується замінити на термін “незаконне заволодіння”. Злочинні посягання, передбачені ст. 297 КК, можуть відноситися лише до злочинів з формальним складом, незалежно від форми прояву їх об’єктивної сторони. Сам факт викрадення предметів, що знаходяться в місці поховання або на трупі, у будь-якому випадку є проявом зневажання пам’яті про померлого, що заслуговує на оцінку такого діяння як злочину проти суспільної моральності. Наруга над місцем поховання, трупом або урною з прахом покійного, а також викрадення предметів, що знаходяться в місці поховання або на трупі, можуть вчинюватися лише з прямим умислом та шляхом активних дій.

Оскільки наруга над могилою містить значну кількість суміжних з іншими злочинами ознак, що значно ускладнює процес кваліфікації вчиненого діяння, практичне застосування розроблених автором рекомендацій сприятиме підвищенню правоохоронного потенціалу цієї норми.

Для підсилення протидії злочинності у цій сфері обґрунтовано необхідність встановлення підвищеної кримінальної відповідальності за вчинення наруги над могилою повторно або за попередньою змовою групою осіб.

Виходячи з результатів дослідження особистості злочинця та ґрунтуючись на криміногенних детермінантах вчинення зазначених злочинів, запропоновано теоретично обґрунтовані та практично здійсненні заходи запобігання нарузі над могилами.

Крім положень, які мають загальнонаукове теоретичне значення, дисертація містить рекомендації для практичних працівників правоохоронних органів. Окремі пропозиції, викладені у роботі, можуть бути прийняті до уваги керівними органами управлінь комунального господарства, СКП та місць перебування тіл померлих з метою подолання причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів, передбачених ст. 297 КК, та вжиття відповідних профілактичних заходів для їх попередження.

Запропоновано авторську редакцію ст. 297 КК:

“Ст. 297. Наруга над могилою

1. Наруга над могилою, іншим місцем поховання, над трупом або урною з прахом покійного, а також незаконне заволодіння предметами, що знаходяться в місці поховання або на трупі, –

караються... .

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, –

караються... ” .

Публікації автора:

1. Коваленко Н.О. Соціальна обумовленість кримінальної відповідальності за наругу над могилою // Вісник Запорізького юридичного інституту . – 2001. – № 1. – С. 213-222.

2. Горб Н.О. Наруга над могилою: економіко-правові проблеми // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 5. – С. 76 – 78.

3. Горб Н.О. Термінологічні проблеми застосування ст. 297 КК України // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 4. – С. 109-110.

4. Горб Н.О. Наруга над могилою та суміжні склади злочинів: проблеми розмежування // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2003. – № 1. – С. 230-236.

5. Коваленко Н.О. Мотиви вчинення злочинів, передбачених ст. 297 КК України, особами з психічними аномаліями // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС
ім. 10-річчя незалежності України: Спец. Випуск. – Ч. 4., 2004. – С. 236-244.

6. Горб Н.О., Денисов С.Ф. Об’єктивна сторона наруги над могилою: проблемні питання // Життя і право. 2005. № 1. С. 58-64.

7. Коваленко Н.О. Взаємодія органів внутрішніх справ з населенням як одна із форм профілактики злочинів, передбачених ст. 297 КК України // Проблеми взаємопорозуміння ОВС з населенням: Матеріали міжвузівської курсантської (студентської) науково-практичної конференції. 26 жовтня 2001 р., м. Донецьк. Донецьк: Донецький ін-т внутр. справ МВС України, 2002. С. 231-234.

8. Горб Н.О. Актуальні проблеми попередження злочинів, передбачених ст. 297 КК України // Актуальні проблеми кримінального і кримінально-процесуального законодавства та практики його застосування: Збірник тез доповідей учасників Регіонального круглого столу. 21-22 лютого 2003 р., м. Хмельницький. – Хмельницький: ХІУП, 2003. – С.147-149.

9. Горб Н.О. Питання вдосконалення кримінального законодавства про відповідальність за наругу над могилою // Кримінальний кодекс України 2001 р. (проблеми, перспективи та шляхи вдосконалення законодавства): Матеріали науково-практичної конференції 4-5 квітня 2003 р. – Львів: ЛІВС при НАВС України, 2003. – С. 221-223.

10. Горб Н.О. Кримінологічна характеристика осіб, які вчинили наругу над могилою (за матеріалами вивчених кримінальних справ) // Актуальні проблеми взаємодії судових та правоохоронних органів у процесі реалізації завдань кримінального судочинства: Матеріали Всеукраїнської науково–практичної конференції. 28-29 травня 2004 р., м. Запоріжжя: У 2-х ч. – Ч. 1. – Запоріжжя: Запорізький юрид. ін-т МВС України, 2004. – С. 92-96.

11. Горб Н.О. Нетрадиційні релігії як підґрунтя для вчинення злочинів, передбачених ст. 297 Кримінального кодексу України // Дні науки: Зб. тез доповідей: В 3-х т. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 28-29 жовтня 2004 р. Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. Т. 3. С. 59-60.

12. Горб Н.О. Деякі проблеми запобігання нарузі над могилами // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Теоретичні та практичні проблеми організації досудового слідства”. 20-21 травня 2005 р., м. Запоріжжя: У 2-х ч. Запоріжжя: Запорізький юрид. ін-т МВС України, 2005. Ч ІІ. С. 45-47.