Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Дучинська Ніна Іванівна. Нагромадження капіталу в суспільному відтворенні трансформаційних економік. : Дис... д-ра наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу в суспільному відтворенні трансформаційних економік. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертації здійснено комплексне дослідження відносин нагромадження капіталу в умовах ринкової трансформації постсоціалістичних країн, виявлено його основні проблеми і тенденції, виділено напрями активізації та зміни векторів нагромадження капіталу, розроблено пропозиції щодо його стимулювання.

Проаналізовано становлення і розвиток наукових поглядів на нагромадження капіталу в економічній теорії. Подано авторське трактування категорії «нагромадження капіталу» як процесу забезпечення кількісних та якісних змін в структурі капіталу: зростання обсягів капітальних активів, активізації зрушень у відтворенні людського, інтелектуального, соціального та культурного капіталу, що дозволяє подолати обмеженість теоретичних підходів до виявлення сучасних тенденцій нагромадження капіталу. Обґрунтовано, що приватизація і первісне нагромадження капіталу сприяли становленню приватних інвесторів, котрі через відсутність інтересів і наявність механізму гальмування економічних процесів не розширюють ресурсну базу підприємницької діяльності. Виявлено проблеми, протиріччя й тенденції нагромадження капіталу в країнах Центральної та Східної Європи та СНД. Охарактеризовано економічну поведінку основних суб’єктів нагромадження капіталу. З’ясовано значення фінансового та інституційного забезпечення для здійснення ефективного нагромадження капіталу. Виявлено вплив нагромадження основного капіталу на оптимізацію структури суспільного виробництва, темпи зростання ВВП. Розроблено модель зростання ВВП на основі оптимізації структури валового нагромадження основного капіталу в економіці України за інституційними секторами. Запропоновано змістити акцент нагромадження капіталу у сторону його сучасних форм, що слугує запорукою становлення постіндустріального розвитку країн.

У результаті дисертаційного дослідження здійснено теоретичні узагальнення і вирішено нову наукову проблему, яка полягає у розробці теоретико-методологічних, організаційно-інституційних засад нагромадження капіталу, що збагачує економічну теорію новими знаннями, а господарську практику - пропозиціями та рекомендаціями щодо активізації процесів нагромадження капіталу, які відображають вирішення завдань відповідно до поставленої мети:

1. Аналіз виникнення та еволюції теорій нагромадження капіталу, вітчизняної і зарубіжної економічної літератури дає можливість зробити висновок, що увага економістів була зосереджена на висвітленні проблем нагромадження фізичного капіталу, їхнє дослідження відбувалось часто без системного узгодження із загальним станом економіки і суспільства в цілому. При цьому нагромадження капіталу розглядалося як чинник економічного зростання. Відповідно, практичні рекомендації для покращення економічної політики держави в трансформаційний період зводилися до рекомендацій нарощування внутрішніх інвестицій, створення сприятливого інвестиційного клімату і максимального сприяння надходженню прямих іноземних інвестицій тощо.

2. Обґрунтовано, що трансформаційний період в постсоціалістичних країнах характеризується становленням нової соціально-економічної системи. Це є міжсистемна трансформація економіки, котра пов’язана з переходом від планових до ринкових методів управління. Тривалість цього періоду визначатиметься, на думку дисертанта, двома основними параметрами. По-перше, необхідністю досягнення темпів зростання основних макроекономічних показників, які б перевершили їх докризовий рівень. По-друге, нагромаджений у сфері обігу капітал через розвиток фондового ринку повинен залучатись у сектор реальної економіки, нагромаджуватись у ньому, сприяючи його розвитку, впровадженню інноваційних технологій. Залучити довгострокові кошти в економіку має фондовий ринок, тому що банки, як правило, є постачальниками короткострокових кредитів для поповнення обігових коштів підприємств.

3. Доведено, що висхідною проблемою активізації процесів нагромадження капіталу є необхідність створення умов для реалізації інтересів суб’єктів нагромадження. Це є комплексом державної політики на всіх рівнях економіки, яка розпочинається із втілення в економічне життя законодавчої бази і завершується ефективною соціальною політикою. Активізація процесів нагромадження визначається взаємоузгодженістю інтересів інвесторів, які прагнуть вигідно розмістити капітал, і власників засобів виробництва, що ставлять за мету розширити ресурсні можливості отримання прибутку. Економічна активність суб’єктів із забезпечення розширеного індивідуального та суспільного відтворювання виступає збудником інвестиційних процесів.

4. Встановлено, що нагромадження капіталу - це нагромадження фізичного, інтелектуального, людського, соціального, культурного, капіталу за рахунок створеного в країні валового внутрішнього продукту, валового національного доходу, валового наявного доходу. Економічна категорія «нагромадження капіталу» трактується як система відносин, що виникають з приводу використання доходу, отриманого економічними суб’єктами, на забезпечення розширеного відтворення економіки на всіх її рівнях. На макрорівні мова йде про перетворення частини національного доходу (валового наявного доходу) в додаткові елементи капіталу і забезпечення соціально-економічного ефекту, а на мікрорівні – про використання частини валового (чистого) прибутку підприємців для розширення ресурсного потенціалу їхньої діяльності, розвитку виробництва товарів і послуг. Нагромадження капіталу являє собою економічний процес перетворення заощадженого доходу суб’єктів у ресурси інвестування для забезпечення розширеного відтворення. Таким чином, нагромадження капіталу пов’язане з діяльністю, яку економічні суб’єкти здійснюють з метою розширення ресурсного потенціалу, примноження доходу чи економічної вигоди.

5. В умовах системної трансформації нагромадження капіталу приймає ознаки нової парадигми, яка проявляється в постійній плинності процесів, спорадичному, інверсійному характері їх розвитку, різкій зміні внутрішньої конфігурації явища, відсутності його чітких часових і просторових координат, взаємоузгодженості процесів, домінуючої ідеї, послабленій детермінованості. Це призводить до виникнення необхідності нагромадження сучасних форм капіталу (людського, інтелектуального, соціального, культурного), самозаперечення капіталу та процесу його нагромадження.

6. Індустріальний наздоганяючий тип розвитку, який існував в різних країнах в певні історичні періоди (при первісному нагромадженні капіталу, що сприяв становленню капіталізму в країнах Західної Європи ( у XVІ-XVIII ст.), під час індустріалізації економіки в Радянському Союзі у першій половині ХХ ст., у повоєнний час у Німеччині, Фінляндії, Японії та інших азійських країнах) має свої межі і не може повноцінно реалізувати стратегічні цілі країн, які обрали ринкові орієнтири. Пропонуємо наступні аргументи для підтвердження своїх думок. Перш за все, більшість постсоціалістичних країн є індустріальними, достатньо забезпеченими основними засобами виробництва. Вони досить спрацьовані, тому необхідне їх оновлення. По-друге, впровадження сучасних інформаційних, комп’ютерних технологій потребують інвестицій в активну частину основних засобів, проте можуть здійснюватись в існуючих спорудах. Це означає, що при їх впровадженні можна зекономити на постійних витратах. По-третє, за роки трансформаційних перетворень населення зубожіло, тому внутрішній ринок звужений. Економією на доходах домашніх господарств держава лише сприятиме утворенню „заклятого кола зубожіння”. По-четверте, за рахунок перерозподілу національного багатства на користь меншості сформований потужний приватний капітал, що потребує легітимізації, яку необхідно здійснити, проте слід розробити механізми обов’язкової реабілітації приватного капіталу перед населенням.

7. В умовах трансформаційної економіки України виникла невідповідність між темпами і тенденціями нагромадження капіталу і необхідністю капіталізації ринкової економіки. Відбулося первісне нагромадження капіталу за рахунок перерозподілу національного багатства на користь меншості. Приватний капітал не застосовується для забезпечення розширеного відтворення економіки в цілому, часто його власники не зацікавлені в розширеному відтворенні власного бізнесу, що пояснюється наявністю механізму гальмування економічних процесів у вітчизняній економіці.

8. Механізм гальмування процесів нагромадження капіталу сформувався під впливом суб’єктивних та об’єктивних причин. До останніх можна віднести трансформаційні процеси, кризові явища, відсутність легітимізації власності, проблему застарілих технологій та обладнання, недостатність власних грошових ресурсів для нагромадження, збитковість підприємств, наявність значної питомої ваги «тіньової» економіки, відсутність привабливого інвестиційного середовища для залучення іноземних інвестицій, самоусунення держави від управління процесами нагромадження капіталу. Суб’єктивними причинами є корумпованість економіки, поєднання бізнесу і влади, бюрократичні перепони розвитку вітчизняного підприємництва тощо.

9. Виявлено існування нагальної необхідності вирішення поряд з економічними і соціальних проблем. Дисертант робить висновок, що у трансформаційній економіці і в перші роки становлення ринкової не можна забезпечити достатнього їх вирішення. Проблема полягає у тому, що економічна стабілізація і зростання ВВП не відображаються на добробуті населення, а кошти, необхідні для нагромадження, „проїдаються”, використовуються для індивідуального збагачення незначної частки населення. Економічні і соціальні проблеми повинні вирішуватись у тісному взаємозв’язку. Саме соціальні та інноваційні пріоритети мають знаходитись в основі стратегічних цілей нагромадження капіталу. Реалізувати їх в трансформаційній економіці можна завдяки активній участі держави і приватного капіталу.

10. Процес нагромадження фізичного, людського, соціального, інтелектуального, культурного капіталу взаємопов’язаний в сучасному суспільстві, тому нагромадження одного з них сприяє нагромадженню іншого, навіть неможливе без нього. Нагромадження фізичного капіталу, безумовно, забезпечує зростання продуктивності праці, обсягів виробництва валового внутрішнього продукту, сприяє зростанню зайнятості населення і підвищенню його професійного рівня, нагромадженню соціального і культурного капіталів. У свою чергу, завдяки нагромадженню інтелектуального, людського, соціального, культурного капіталу здійснюється на інноваційній основі розширене відтворення фізичного, розв’язуються соціальні, природоохоронні проблеми. Тому ефективність нагромадження капіталу у підсумку проявляється у примноженні національного багатства країни в цілому і всебічному розвитку потенціалу людини.

11. Обґрунтовано, що нагромадження сучасних форм капіталу може здійснюватися інтенсивним і екстенсивним способами. Перший проявляється у позитивній зміні якісних показників, а другий – у кількісних. Нагромадження відбувається завдяки речовим і неречовим носіям сучасних форм капіталу. Виконання нагромадженням капіталу функції зміни структури капіталу модернізується, що проявляється у зростанні частки сучасних його форм: людського, інтелектуального, соціального, культурного тощо

12. Показниками екстенсивного нагромадження інтелектуального капіталу є збільшення кількості людей з вищою освітою в країні, зростання видатків бюджету на освіту та науку, зареєстровані патенти, ліцензії, авторські права і т. ін., інтенсивного – впровадження і застосування у виробництві наукових відкриттів (патентів, ліцензій, «ноу-хау»), виготовлення інноваційних продуктів чи послуг, трансфер науково-технічних розробок за кордон, величина одержаного прибутку від використання об’єктів промислової власності та раціоналізаторських пропозицій тощо. Процес нагромадження інтелектуального капіталу видозмінюється: нагромадження знань відбувається не шляхом їх концентрації та акумуляції в руках винахідників, а шляхом використання, широкого застосування у сфері виробництва товарів та послуг. Іншими словами, нагромадження інтелектуального капіталу відбувається завдяки «розпорошенню» та розповсюдженню знань. Інтенсивний спосіб нагромадження людського капіталу передбачає поряд із збільшення кількості учнів, студентів, дипломів про вищу освіту (показники екстенсивного способу нагромадження), підвищення освітнього рівня людини, розширене відтворення її здібностей, зростання кваліфікаційного рівня, творчого потенціалу.

13. Рівень нагромадження соціального капіталу пропонується аналізувати по напрямах зміни економічних і соціальних індикаторів, зростанню рівня довіри до суспільства, влади, Президента, громадських та партійних організацій, активізації громадських організацій, рівню безпеки населення тощо. З метою підвищення ефективності нагромадження соціального капіталу дисертантом пропонується перейти до персоніфікації бюджетних послуг, яка створює альтернативні варіанти їх використання неконкурентоспроможними групами населення. Про нагромадження культурного капіталу екстенсивним способом можна стверджувати по зростанню кількості бібліотек, театрів, музеїв, виставок, видавництв, випуску газет, книг на тисячу чоловік населення тощо. Разом з тим культура є джерелом соціальних норм, що формують неформальні інститути ділової поведінки, під якими розуміють правила, домовленості та норми поведінки, створювані економічною системою опосередковано через формальні інститути (закони, нормативні акти, розпорядження, постанови, укази). Наявність таких норм поведінки є важливою в господарській практиці і, насамперед, при інвестуванні, нагромадженні капіталу, адже вказані процеси пов’язані з витратами часу між здійсненням інвестицій і отриманням від них доходів, із високим ризиком. Контрагенти повинні довіряти один одному, сподіватись на взаємну відповідальність і добропорядність. Це суттєво скорочує трансакційні витрати, оскільки не потребує страхування та перестрахування операцій інвестування, використання застави при отриманні кредиту, контролю за діями партнера і є свідченням інтенсивного способу нагромадження культурного капіталу.

14. Обгрунтовано, що капітал в постіндустріальному суспільстві самозаперечує себе як приватна власність окремої особи, перетворюється у суспільний капітал, що нагромаджується в інтересах соціуму. Домінуючою стає власність на знання, а не на засоби виробництва. Тому виробник інтелектуального капіталу не спіткається з проблемою відчуження власності на засоби виробництва, так як знання невіддільні від людини.

15. Країнам системної трансформації не слід обмежуватися наздоганяючим індустріальним розвитком економіки. Лише завдяки нагромадженню усіх форм капіталу, в тому числі новітніх, можна створити високоіндустріальну державу. Економічне зростання може стати самопідтримуючим, коли в його процесі відбувається нагромадження людського та інтелектуального капіталу, масово формується економічно активне населення, що досягає високого рівня життя. Нагромадження сучасних форм капіталу є основою формування постіндустріальної економіки, що базується на розвитку потенціалу людини, інтелектуальній власності,пануванні інформаційних технологій і є інноваційною стратегією нагромадження капіталу.

Публікації автора:

Монографія

  1. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу в умовах трансформації економіки України: Монографія. – К.: ННЦ ІАЕ, 2007. – 400 с. - 24,9 обл. – вид. арк. -Бібліограф. с. 364-381.

Статті у наукових фахових виданнях:

2. Дучинська Н.І. Первинне нагромадження капіталу як основа становлення приватних інвесторів // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. - Вип. 206: В 4 т. - Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 282 с. - С.872 – 877, (0,4 д.а.);

3. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу в умовах глобалізації інвестиційних процесів // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 207: В 5 т. -Т. V. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – С.1294 - 1300, (0,4 д.а.);

4. Дучинська Н.І. Дослідження нерухомості як об’єкта нагромадження капіталу // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 209: в 4 т. - Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 302 с. – С. 226 – 234, ( 0,5 д.а.);

5. Дучинська Н.І. Характеристика сучасних джерел нагромадження капіталу на підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 210: В 4 т. - Т. ІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005.- 576 с. – С. 305 – 312, ( 0,4 д.а.);

6. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу як основа відтворення рекреацій // Регіональні проблеми розвитку туризму та рекреації: Зб. наук. праць. / НАН України. Ін-т екон.- прав. досліджень. – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2005. – 341 с. - С. 39 – 45, (0,4 д.а.);

7. Дучинська Н.І. Фінансові інструменти нагромадження основного капіталу в трансформаційній економіці // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія «Економіка». – Вип. 79. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. - 64 с. – С. 31 – 33, (0,3 д.а.);

8. Дучинська Н.І. Конкуренція як чинник формування нової мотивації нагромадження капіталу // Науковий вісник: «Екологізація економіки та освіти як чинник сталого розвитку суспільства». Зб. наук.- техн. праць. – Вип.15.6. – Львів: НЛТУ, 2005. - 540с. - С. 326-331, ( 0,4 д.а.);

9. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження людського капіталу в Україні // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. тр.: В 3 т. – Т. 1 / НАН Украины. Ин - т экономики пром-сти; Редкол.: Амоша А.И. ( отв. ред.) и др. - Донецк, 2006. – 386 с. – С. 141 - 147, ( 0,4 д.а.);

10. Дучинская Н.И. Современные тенденции накопления капитала в экономике Украине // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля / Редкол. Т.С.Максимова (гол. ред.)). - Вип. 12. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2006. – 348 с. – С. 72 – 79, (0,4 д.а.);

11. Дучинська Н.І. Трансформаційна місія нагромадження капіталу // Економічний вісник НТУУ „Київський політехнічний інститут”. – Вип. 3. - К.: НТУУ «КПІ», 2006. -403 с. – С. 22-26, (0,5 д.а.);

12. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження капіталу на регіональному рівні // Теорії мікро- макроекономіки. Зб. наук. праць проф.- виклад. складу і аспірантів. - Вип. 24. – К.: АМУ, 2006. - 303 с. – С. 146-153, ( 0,5 д.а.);

13. Дучинська Н.І. Суспільне відтворення трансформаційної економіки: проблеми і протиріччя // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія „Економіка”. – Вип. 89. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. – 64 с., – С.14-16, (0,5 д.а.);

14. Дучинська Н.І. Методологія дослідження нагромадження капіталу в економічних теоріях // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. - Вип. 218: В 4 т.- Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – 320 с. – С.147-157, (0,5д.а.);

15. Дучинська Н.І. Дослідження проблем нагромадження капіталу в економічній літературі радянського періоду // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. - Вип. 217: В 4-х т. – Т.1. Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – 318 с. – С. 171-179, ( 0,5 д.а.);

16. Дучинська Н.І. Проблеми і протиріччя нагромадження основного капіталу у промисловості України // Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. праць. – Вип. 10. – К.: КНУ ім. Т. Шевченка, 2006. – 276 с. – С. 28-34, ( 0,3 д.а.);

17. Дучинська Н.І. Місце держави в нагромадженні капіталу в ринковій економіці // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія „Економіка”. – Вип. 86-87. – К.: Вид.- поліграф. центр «Київський університет», 2006.– 118 с. – С.69-72, (0,5 д.а.);

18. Дучинська Н.І. Місце банків у формуванні довіри інвесторів у ринковій економіці // Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 24 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ, 2006. - 404 с., - С. 68-74, ( 0,5 д.а.);

19. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження соціального капіталу // Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 22 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ, 2006. - 416 с., - С.117-122, (0,5 д.а.);

20. Дучинська Н.І. Підприємства як основні суб’єкти нагромадження капіталу в трансформаційній економіці // Наукові праці Національного університету харчових технологій. – Вип. 19. – Ч.ІІ. – К.: НУХТ, 2006. – 138 с. – С. 20-22, (0,4 д.а.);

21. Дучинська Н.І. Проблемы активизации основных субъектов накопления капитала на уровне регионов // Інноваційні шляхи розвитку курортно-туристичних регіонів та ринків. Зб. наук. праць. – Донецьк: Юго-Восток, 2007. – 306 с. – С. 86-94, (0,5 д.а.);

22. Дучинська Н.І. Валове нагромадження основного капіталу і темпи суспільного відтворення // Економічний вісник НТУУ „Київський політехнічний інститут”. – Вип. 4. – 377 с. – К.: НТУУ «КПІ», 2007. – С. 6-10, (0,5 д.а.);

23. Дучинська Н.І. Вплив нагромадження капіталу на структурні зрушення суспільного виробництва //Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. праць. - Вип.12. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. – 419 с. – С. 200-206, (0,3 д.а.);

24. Дучинська Н.І. Фінансові важелі впливу держави на поведінку домашніх господарств як інвесторів // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія « Економіка».- Вип. 91. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. - 63 с. – С. 37 – 39, (0,3 д.а.);

25. Дучинська Н.І. Нагромадження культурного капіталу як складова конкурентних стратегій української економіки // Теорії мікро-макроекономіки. Зб. наук. праць проф. - виклад. складу і аспірантів. – Вип. 26. – К.: Академія муніципального управління, 2007. - 407 с. – С. 106-113, (0,4 д.а.);

26. Дучинська Н.І. Про протиріччя нагромадження капіталу у вітчизняній економіці // Науковий вісник Академії муніципального управління, серія «Економіка». – Вип. 3. – К.: АМУ, 2007. – 236 с. – С.113-120, (0,5 д.а.);

27. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу як основа інноваційного розвитку економіки // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія «Економіка». – Вип. 93. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. - 61 с. – С. 7 – 10, (0,5 д.а.);

28. Дучинська Н.І. Інституційне обслуговування процесу нагромадження капіталу в економіці України // Вісник соціально-економічних досліджень. Зб. наук. праць. – Вип. 25 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ, 2007. – 424 с. - С. 115-121, (0,5 д.а.);

29. Дучинська Н.І. Особливості нагромадження інтелектуального капіталу в економіці знань // Вісник національного університету «Львівська політехніка». – 2007. - № 579. – 648 с. – С. 77-80, (0,5 д.а.);

30. Дучинська Н.І. Діалектика інвестицій і нагромадження капіталу // Вісник Донецького національного університету, серія «Економіка і право». - Вип 1. – Донецьк: ДНУ, 2007. – С. 301-309, (0,5 д.а.).

31. Дучинська Н.І., Коваленко Н.О. Основні напрямки регулювання НБУ діяльності банків по забезпеченню їх економічної безпеки // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Вип. 186. – Т. І. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – 305 с. – С.105 – 111 (автором охарактеризовані напрямки діяльності НБУ по концентрації капіталу в комерційних банках, 0,3 д.а.).

32. Дучинська Н.І., Дучинський П.І. Іпотечне кредитування як фінансове джерело інновацій в регіоні // Науковий вісник Національного гірничого університету. Науково-технічний журнал. - Вип 8. - Дніпропетровськ: НГУ, 2004. – 100 с. - С. 96-98 (автором обґрунтовані способи застосування іпотечного кредитування для розробки і впровадження інновацій в регіоні ), (0,4 д.а.);

33. Палехова Л.Л., Дучинская Н.И. Оценка инвестиционной целесообразности инноваций // Науковий вісник Національного гірничого університету. Науково-технічний журнал. – Вип. 12. - Дніпропетровськ: НГУ, 2004. - 100 с. С.95-98 (автором охарактеризована необхідність здійснення маркетингових досліджень при впровадженні інновацій), (0,3 д.а.);

34. Дучинська Н.І., Дучинський А.П. Кредитна політика банку і її вплив на нагромадження капіталу // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Вип. 202. – Т. IV. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. - 1060 с. - С. 1042-1047 (автором обґрунтоване місце банків у нагромадженні капіталу), ( 0,3 д.а.);

35. Дучинська Н. І., Фіногеєва О. В. Роль іпотечного капіталу в розвитку економіки // ”Економіка: проблеми теорії і практики”. Зб. наук. праць. - Вип. 214. – Т.1. - 294 с. – С.232 – 237 (автором обґрунтована роль іпотечного кредиту як інвестиційного ресурсу, джерела нагромадження капіталу), (0,3 д.а.);

36. Дучинська Н., Писарєва М. Дослідження економічної природи венчурного капіталу // Підприємництво, економіка, право. - 2006. - №12. - 185 с., - С.179-182 (автором досліджуються особливості функціонування і нагромадження венчурного капіталу), ( 0,4 д.а.);

37. Дучинська Н.І., Носенко Г.С. Фінансова безпека банків: суть і проблеми забезпечення // Культура народов Причорноморья. Научный журнал. – Вип. 74. – Т.2. – Симферополь, 2006. - 148 с., – С.143-146 (автором доведена наявність взаємозв’язку між фінансовою безпекою підприємства – позичальника і банка-кредитора), (0,3 д.а.)

Публікації в інших виданнях

38. Duchinskaya N. The pecularities of capital accumulation under conditions of enlargement of the European union // 4th International Scientific Conference Business and Management. 14th International Scientific Conference Enterprise Management Diagnosis, Strategy, Efficiency. Conference proceedings. - Vilnus: Technika, 2006 - 300 p. – p.133-136 (0,4 д.а.).

39. Дучинська Н.І. Місце України у сучасному світовому економічному просторі //Світова цивілізація і міжнародні відносини. Науковий журнал. – 2002. - №2(4). – 147 с. – С.12-14 (0,3 д.а.)

Статті у наукових фахових виданнях:

2. Дучинська Н.І. Первинне нагромадження капіталу як основа становлення приватних інвесторів // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. - Вип. 206: В 4 т. - Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 282 с. - С.872 – 877, ( 0,4 д.а.);

3. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу в умовах глобалізації інвестиційних процесів // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 207: В 5 т. -Т. V. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – С.1294 - 1300, (0,4 д.а.);

4. Дучинська Н.І. Дослідження нерухомості як об’єкта нагромадження капіталу // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 209: в 4 т. - Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 302 с. – С. 226 – 234, ( 0,5 д.а.);

5. Дучинська Н.І. Характеристика сучасних джерел нагромадження капіталу на підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 210: В 4 т. - Т. ІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005.- 576 с. – С. 305 – 312, ( 0,4 д.а.);

6. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу як основа відтворення рекреацій // Регіональні проблеми розвитку туризму та рекреації: Зб. наук. праць. / НАН України. Ін-т екон.- прав. досліджень. – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2005. – 341 с. - С. 39 – 45, (0,4 д.а.);

7. Дучинська Н.І. Фінансові інструменти нагромадження основного капіталу в трансформаційній економіці // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія «Економіка». – Вип. 79. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. - 64 с. – С. 31 – 33, (0,3 д.а.);

8. Дучинська Н.І. Конкуренція як чинник формування нової мотивації нагромадження капіталу // Науковий вісник: «Екологізація економіки та освіти як чинник сталого розвитку суспільства». Зб. наук.- техн. праць. – Вип.15.6. – Львів: НЛТУ, 2005. - 540с. - С. 326-331, ( 0,4 д.а.);

9. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження людського капіталу в Україні // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. тр.: В 3 т. – Т. 1 / НАН Украины. Ин - т экономики пром-сти; Редкол.: Амоша А.И. ( отв. ред.) и др. - Донецк, 2006. – 386 с. – С. 141 - 147, ( 0,4 д.а.);

10. Дучинская Н.И. Современные тенденции накопления капитала в экономике Украине // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля / Редкол. Т.С.Максимова (гол. ред.)). - Вип. 12. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2006. – 348 с. – С. 72 – 79, (0,4 д.а.);

11. Дучинська Н.І. Трансформаційна місія нагромадження капіталу // Економічний вісник НТУУ „Київський політехнічний інститут”. – Вип. 3. - К.: НТУУ «КПІ», 2006. -403 с. – С. 22-26, (0,5 д.а.);

12. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження капіталу на регіональному рівні // Теорії мікро- макроекономіки. Зб. наук. праць проф.- виклад. складу і аспірантів. - Вип. 24. – К.: АМУ, 2006. - 303 с. – С. 146-153, ( 0,5 д.а.);

13. Дучинська Н.І. Суспільне відтворення трансформаційної економіки: проблеми і протиріччя // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія „Економіка”. – Вип. 89. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. – 64 с., – С.14-16, (0,5 д.а.);

14. Дучинська Н.І. Методологія дослідження нагромадження капіталу в економічних теоріях // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. - Вип. 218: В 4 т.- Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – 320 с. – С.147-157, ( 0,5 д.а.);

15. Дучинська Н.І. Дослідження проблем нагромадження капіталу в економічній літературі радянського періоду // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. - Вип. 217: В 4-х т. – Т.1. Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – 318 с. – С. 171-179, ( 0,5 д.а.);

16. Дучинська Н.І. Проблеми і протиріччя нагромадження основного капіталу у промисловості України // Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. праць. – Вип. 10. – К.: КНУ ім. Т. Шевченка, 2006. – 276 с. – С. 28-34, ( 0,3 д.а.);

17. Дучинська Н.І. Місце держави в нагромадженні капіталу в ринковій економіці // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія „Економіка”. – Вип. 86-87. – К.: Вид.- поліграф. центр «Київський університет», 2006.– 118 с. – С.69-72, (0,5 д.а.);

18. Дучинська Н.І. Місце банків у формуванні довіри інвесторів у ринковій економіці // Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 24 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ, 2006. - 404 с., - С. 68-74, ( 0,5 д.а.);

19. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження соціального капіталу // Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 22 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ, 2006. - 416 с., - С.117-122, (0,5 д.а.);

20. Дучинська Н.І. Підприємства як основні суб’єкти нагромадження капіталу в трансформаційній економіці // Наукові праці Національного університету харчових технологій. – Вип. 19. – Ч.ІІ. – К.: НУХТ, 2006. – 138 с. – С. 20-22, (0,4 д.а.);

21. Дучинська Н.І. Проблемы активизации основных субъектов накопления капитала на уровне регионов // Інноваційні шляхи розвитку курортно-туристичних регіонів та ринків. Зб. наук. праць. – Донецьк: Юго-Восток, 2007. – 306 с. – С. 86-94, (0,5 д.а.);

22. Дучинська Н.І. Валове нагромадження основного капіталу і темпи суспільного відтворення // Економічний вісник НТУУ „Київський політехнічний інститут”. – Вип. 4. – 377 с. – К.: НТУУ «КПІ», 2007. – С. 6-10, (0,5 д.а.);

23. Дучинська Н.І. Вплив нагромадження капіталу на структурні зрушення суспільного виробництва // Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. праць. - Вип.12. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. – 419 с. – С. 200-206, (0,3 д.а.);

24. Дучинська Н.І. Фінансові важелі впливу держави на поведінку домашніх господарств як інвесторів // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія « Економіка».- Вип. 91. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. - 63 с. – С. 37 – 39, (0,3 д.а.);

25. Дучинська Н.І. Дослідження економічної природи амортизації // Науковий вісник Національного гірничого університету. Науково-технічний журнал. – 2006.- - Вип 4. - Дніпропетровськ: НГУ, 2006. – 87 с. - С. 15-21. (0,5 д.а.)

26. Дучинська Н.І. Нагромадження культурного капіталу як складова конкурентних стратегій української економіки // Теорії мікро-макроекономіки. Зб. наук. праць проф. - виклад. складу і аспірантів. – Вип. 26. – К.: Академія муніципального управління, 2007. - 407 с. – С. 106-113, (0,4 д.а.);

27. Дучинська Н.І. Про протиріччя нагромадження капіталу у вітчизняній економіці // Науковий вісник Академії муніципального управління, серія «Економіка». – Вип. 3. – К.: АМУ, 2007. – 236 с. – С.113-120, (0,5 д.а.);

28. Дучинська Н.І. Нагромадження капіталу як основа інноваційного розвитку економіки // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка, серія «Економіка». – Вип. 93. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. - 61 с. – С. 7 – 10, (0,5 д.а.);

29. Дучинська Н.І. Інституційне обслуговування процесу нагромадження капіталу в економіці України // Вісник соціально-економічних досліджень. Зб. наук. праць. – Вип. 25 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ, 2007. – 424 с. - С. 115-121, (0,5 д.а.);

30. Дучинська Н.І. Особливості нагромадження інтелектуального капіталу в економіці знань // Вісник національного університету «Львівська політехніка». – 2007. - № 579. – 648 с. – С. 77-80, (0,5 д.а.);

31. Дучинська Н.І. Діалектика інвестицій і нагромадження капіталу // Вісник Донецького національного університету, серія «Економіка і право». - Вип 1. – Донецьк: ДНУ, 2007. – С. 301-309, (0,5 д.а.).

32. Дучинська Н.І., Коваленко Н.О. Основні напрямки регулювання НБУ діяльності банків по забезпеченню їх економічної безпеки // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Вип. 186. – Т. І. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – 305 с. – С.105 – 111 (автором охарактеризовані напрямки діяльності НБУ по концентрації капіталу в комерційних банках, 0,3 д.а.).

33. Дучинська Н.І., Дучинський П.І. Іпотечне кредитування як фінансове джерело інновацій в регіоні // Науковий вісник Національного гірничого університету. Науково-технічний журнал. - Вип 8. - Дніпропетровськ: НГУ, 2004. – 100 с. - С. 96-98 (автором обґрунтовані способи застосування іпотечного кредитування для розробки і впровадження інновацій в регіоні ), (0,4 д.а.);

34. Палехова Л.Л., Дучинская Н.И. Оценка инвестиционной целесообразности инноваций // Науковий вісник Національного гірничого університету. Науково-технічний журнал. – Вип. 12. - Дніпропетровськ: НГУ, 2004. - 100 с. С.95-98 (автором охарактеризована необхідність здійснення маркетингових досліджень при впровадженні інновацій), (0,3 д.а.);

35. Дучинська Н.І., Дучинський А.П. Кредитна політика банку і її вплив на нагромадження капіталу // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Вип. 202. – Т. IV. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. - 1060 с. - С. 1042-1047 (автором обґрунтоване місце банків у нагромадженні капіталу), ( 0,3 д.а.);

36. Дучинська Н. І., Фіногеєва О. В. Роль іпотечного капіталу в розвитку економіки // ”Економіка: проблеми теорії і практики”. Зб. наук. праць. - Вип. 214. – Т.1. - 294 с. – С.232 – 237 (автором обґрунтована роль іпотечного кредиту як інвестиційного ресурсу, джерела нагромадження капіталу), (0,3 д.а.);

37. Дучинська Н., Писарєва М. Дослідження економічної природи венчурного капіталу // Підприємництво, економіка, право. - 2006. - №12. - 185 с., - С.179-182 (автором досліджуються особливості функціонування і нагромадження венчурного капіталу), ( 0,4 д.а.);

38. Дучинська Н.І., Носенко Г.С. Фінансова безпека банків: суть і проблеми забезпечення // Культура народов Причорноморья. Научный журнал. – Вип. 74. – Т.2. – Симферополь, 2006. - 148 с., – С.143-146 (автором доведена наявність взаємозв’язку між фінансовою безпекою підприємства – позичальника і банка-кредитора), (0,3 д.а.)

Публікації в інших виданнях

39. Duchinskaya N. The pecularities of capital accumulation under conditions of enlargement of the European union // 4th International Scientific Conference Business and Management. 14th International Scientific Conference Enterprise Management Diagnosis, Strategy, Efficiency. Conference proceedings. - Vilnus: Technika, 2006 - 300 p. – p.133-136 (0,4 д.а.).

40. Дучинська Н.І. Місце України у сучасному світовому економічному просторі //Світова цивілізація і міжнародні відносини. Науковий журнал. – 2002. - №2(4). – 147 с. – С.12-14 (0,3 д.а.)

За матеріалами конференцій:

41. Дучинська Н.І., Дучинський А.П. Проблеми нагромадження капіталу в комерційних банках // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України”, 24-25 травня 2005 р. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005, - 267 с., - С. 30-32 (автором розглянуті проблеми нагромадження грошового капіталу) (0,1 д.а.);

42. Дучинська Н.І. Деякі аспекти впливу конкуренції на нагромадження капіталу // Міжнародна науково-практична конференція „Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища”. – Львів: ЗУКЦ, 2005. – 216 с. - С. 49 – 50, ( 0,1 д.а.);

43. Дучинська Н.І., Фіногеєва О.В. Проблеми відтворення рекреацій // Матеріали доповідей учасників міжнародної науково-практичної конференції „Інформаційні технології в управлінні туристичною і курортно-рекреаційною економікою та проблеми підготовки фахівців” (15-16 вересня 2005 року ). - Бердянськ: Вид. центр АУІТ „АРІУ”, 2005. – 154 с. – 43-44 (автором досліджуються проблеми нагромадження капіталу у вітчизняних рекреаційних зонах), (0,1 д.а.);

44. Дучинська Н.І. Сучасні аспекти нагромадження капіталу в Україні // Економіка і управління в промисловості. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції . – Т. 1. - Дніпропетровськ: НМАУ, 2005. – 241 с. - С.172 -174, ( 0,1 д.а.);

45. Дучинська Н., Дучинський А. Проблеми інституційного забезпечення нагромадження капіталу // Збірник тез доповідей Третьої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Економічний і соціальний розвиток України в ХХI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. Збірник тез. Ч. 2. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. - 639 с. – С. 350 – 352. (автором обґрунтована необхідність державної підтримки інноваційного розвитку пріоритетних галузей), (0,1 д.а.);

46. Дучинська Н.І. Підприємства як основні суб’єкти нагромадження капіталу в трансформаційній економіці науково-практична конференція „Управління організаційно-технічними та фінансово-економічними змінами на промислових підприємствах”: Тези доповідей. 23-24 березня 2006 р. – К.: НУХТ, 2006. – 132 с. – С. 105, (0,1 д.а.);

47. Дучинська Н., Писарєва М. Проблеми конкурентоспроможності економіки України в умовах глобалізації // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках” 3 - 4 лютого 2006 року. – Т. 3. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – 90 с. – С. 35 – 37 (автором дається трактування інноваційної конкурентоспроможності економіки ), (0,2 д.а.);

48. Дучинська Н.І., Фіногеєва О.В. Іпотечне кредитування як форма інноваційного інвестування в промисловість // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики. Зб. тез доп. Міжнародна науково-практична конференція 11-13 травня 2006 р. – Львів: Вид. НУ „Львівська політехніка”, 2006. - 570 с., – С.275 (автором запропоновано розглядати іпотечне кредитування як новітню форму інвестування промисловості), (0,1 д.а.);

49. Палєхова Л.Л., Дучинська Н.І. Реформування механізмів економічного розвитку регіонів // Сборник научных трудов по материалам международной научно-практической конференции «Современные направления теоретических и прикладных исследований», 15-25 апреля 2006 г. – Т. 6. «Экономика». – Одесса: Черноморье, 2006. – 90 с. – С. 72-73 (автором економічний розвиток регіонів розглянуто в контексті забезпечення сталого розвитку економіки країни), (0,1 д.а.);

50. Дучинська Н.І., Фіногеєва О.В. Іпотечний ринок: проблеми та перспективи розвитку в Україні //Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”.–Т.1.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 220 с. – С. 23-25 (автором охарактеризовано іпотечний капітал, іпотечний кредит), (0,1 д.а.);

51. Дучинська Н.І. Роль нагромадження капіталу у формуванні інноваційної моделі розвитку економіки України // М.І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст: спадщина та новації. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 20-21 січня 2005 р. - т.1- Донецьк: Дон ДУЕТ.. – 232 с. – С. 106-107, ( 0,2 д.а.);

52. Дучинська Н.І., Осаул А. Деякі аспекти дослідження інституцій // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта - 2005”, 7-21 лютого 2005 р. – Т.95. Економічна теорія. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. - 64 с., - С.33-34 (автором визначені персоніфіковані суб’єкти нагромадження капіталу), (0,1 д.а.);

53. Дучинська Н.І., Фіногеєва О.В. Розвиток кредитування малого та середнього бізнесу в Україні // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні тенденції в розвитку банківської системи та фінансових ринків”, 30 листопада - 1 грудня. – Т. 2. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – 94 с. – С. 75-76 (автором охарактеризовані основні форми кредитування підприємств малого і середнього бізнесу), (0,2 д.а.);

54. Duchinskaya N. The pecularities of capital accumulation under conditions of enlargement of the European union // 4th International Scientific Conference Business and Management. 14th International Scientific Conference Enterprise Management Diagnosis, Strategy, Efficiency. Conference proceedings.- Vilnus: Technika, 2006. - 300 p. – p.133 -135, (0,2 д.а.);

55. Палєхова Л.Л., Дучинська Н.І. Реструктуризація як інструмент досягнення конкурентної спроможності підприємства // Матеріали Другої міжнародної науково-практичної конференції „Конкурентні стратегії: теорія, практика, перспективи” (3-5 вересня 2006 р.). - Одеса: ОНУ ім. І.І.Мечникова. – 105 с. – С.73-74 (автором трактується реструктуризація як спосіб подолання підприємством кризи), (0,1 д.а.);

56. Дучинская Н.И., Носенко А.С. Некоторые аспекты исследования экономической безопасности предприятия // Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі. Матеріали VI міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених. м. Донецьк, 13-15 травня 2005 р. В 2-ох частинах. – Ч.1. – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2005. – 227 с. - С. 106-108 (автором нагромадження капіталу розглядається як основа підтримання безпеки підприємства), (0,2 д.а.);

57. Дучинська Н.І. Проблеми нагромадження людського та соціального капіталу в Україні // Трансформація політичних систем на постсоціалістичному просторі: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції? 8-9 лютого 2006 р. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – 364 с., - С. 251-252, (0,2 д.а.).