Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Яценко Ашхєн Борисівна. Митна політика в контексті європейського вектору інтеграції України: дисертація канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун- т. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Яценко А.Б. Митна політика в контексті європейського вектору інтеграції України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів формування ефективної митної політики України в контексті світових тенденцій. Розкрито економічну природу глобалізаційних та інтеграційних процесів, що відбуваються у світовому господарстві та їх вплив на митну політику окремої держави. Обґрунтовано вибір європейського вектору інтеграції України, як найбільш ефективного. На основі аналізу зовнішньоекономічної діяльності України з країнами ЄС та країнами-кандидатами, з`ясовано проблеми, які виникають в стосунках з вищезазначеними країнами, а також оцінено вплив на торговельні відносини України, який буде мати місце внаслідок зміни тарифів країн-кандидатів при вступі в ЄС. Здійснено аналіз митних систем України та Європейського Союзу. Виявлено та класифіковано чинники, які стримують процеси євроінтеграції в Україні, спрогнозовано процес подальшого розвитку економічних відносин з європейськими країнами на основі реформування митної системи в контексті вступу до ГАТТ/СОТ та участі в європейських інтеграційних процесах.

В результаті проведеного дослідження вирішено актуальну наукову задачу щодо удосконалення методологічного підходу до формування ефективної митної політики Україні в контексті її включення до процесів інтеграції на європейському континенті. Основні результати і висновки дослідження зводяться до такого.

1. Визначено взаємозалежність та протиріччя процесів глобалізації, регіоналізації та інтеграції, що мають місце у сучасній світовій економіці, а також залежність митної політики держави від ступеню її інтегрованості з іншими країнами.

2. Розкрито причини складності інтегрування української економіки в європейську систему, яка полягає в тому, що країни Західної Європи розвивалися поступово і досягли свого нинішнього рівня розвитку за тривалий історичний період, формуючи господарські механізми у відповідності зі своїми потребами і встановлюючи між собою господарські зв`язки. Україна, у свою чергу, була відірвана від цих країн і мала зовсім інший механізм управління, виробництва і розподілу, сформований на основі суспільної власності.

3. На основі аналізу розвитку зовнішньоекономічних зв`язків України та ЄС у 90-і роки, а також з урахуванням можливості вступу до ЄС в найближчий період східноєвропейських торгових партнерів України, виявлено, що цей регіон вийде на перше місце в українському експорті.

4. В контексті розвитку процесу євроінтеграції України обгрунтовано важливість її вступу до Світової організації торгівлі та трансформації митної політики у відповідності з нормами і правилами цієї організації, що надасть можливість покращити режим торгівлі з ЄС та користуватися відповідними міжнародно визнаними механізмами захисту своїх інтересів на ринках країн Європейського Союзу.

5. Головними напрямками покрашення умов торгівлі між Україною та ЄС визначено: вдосконалення митного регулювання, що передбачає адаптацію вітчизняних норм тарифного регулювання до відповідних правил і вимог СОТ з урахуванням необхідності захисту окремих галузей вітчизняного виробництва; вдосконалення нетарифного регулювання та ліквідацію технічних бар`єрів розвитку торговельних відносин, що вимагає впровадження норм українського законодавства, адекватних принципам, які застосовуються в міжнародній практиці; створення ефективної системи інституційного, інфраструктурного та інформаційного забезпечення торгівлі України з європейськими країнами. Однак, з огляду на ситуацію із зростанням від`ємного сальдо у торгівлі з ЄС, правомірним є, поряд з лібералізацією експорту, застосовувати заходи обмеженого протекціонізму, спрямовані на обмеження доступу до ринку споживчих товарів, які в достатній кількості виробляються в Україні.

6. Визначено та класифіковано внутрішні та зовнішні фактори, що стоять на заваді розвитку інтеграційних процесів України в європейський економічний простір.

7. Здійснений у роботі аналіз організаційних форм співпраці свідчить, що особлива увага повинна відводитись перспективам участі України у європейських субрегіональних інтеграційних структурах, які забезпечать базовий інституційний каркас україно-європейського транскордонного співробітництва. Економічна співпраця України з країнами Східної Європи в рамках єврорегіонів прискорить зближення їх економік та входження нашої держави у європейські економічні структури.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1.Янковський М.А., Яценко А.Б. Вплив розширення Євросоюзу на Україну // Економіка та право. – Донецьк: ІЕПД.- 2002. – С.34-38. (0,33/0,2 д.а.).

Особистий внесок: здійснено оцінку впливу на зовнішню торгівлю України розширення Євросоюзу внаслідок зміни митних режимів в країнах-кандидатах.

2.Макогон Ю.В., Яценко А.Б. Украина и Европейский Союз: проблемы и перспективы сотрудничества// Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С. 475-479 (0,3/0,2 д.а.).

Особистий внесок: виконано аналіз структури і динаміки зовнішньоекономічних зв`язків України та ЄС, виявлено проблеми в цій сфері.

3.Макогон Ю.В., Гохберг Ю.А., Яценко А.Б. К вопросу о совершенствовании управления внешнеэкономической деятельностью (на примере предприятий химической промышленности) // «Менеджер». – Донецк: ДонГАУ. – 1999. – С.74-78. (0,3/0,1 д.а.).

Особистий внесок: проаналізовано географічну структуру експорту хімічних підприємств України та виявлено проблеми, що виникають на зовнішніх ринках.

4.Яценко А.Б. Стан та перспективи розвитку україно-турецьких відносин// Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонГУ. – 1999. – С.392-394. (0,3 д.а.).

5.Яценко А.Б. Химическая промышленность Украины на внешнем рынке: проблемы и пути их решения // Вісник Донецького держуніверситету. – Серія В – Економіка і право. – Донецьк: ДонДУ. – 1998. – №2. – С.109-112. (0,17 д.а.).

6.Макогон Ю.В., Власова Т.В., Яценко А.Б. Немецкий пример достоин подражания // Діловий вісник. – 1997. – №4. – С.26-27. (0,1/0,03 д.а.).

Особистий внесок: запропоновано заходи щодо розвитку україно-німецького співробітництва.

7.Яценко А.Б. По давальческим схемам // Діловий вісник. – 1998. – №9. – С.14-15. (0,1 д.а.)

Публікації в інших виданнях:

8.Яценко А.Б. Вступление в ВТО как важный шаг на пути интеграции Украины в ЕС// Донбасс-инвест. – Донецк. – 2002. – С.117-118 (0,23).

9.Яценко А.Б. Развитие внешнеэкономических связей Украины со странами ЕС // Юбилейна международна конференция «XXI-ви век: очаквани реалности в бизнеса и мениджмънта», Том III «Глобализация и интернационализация на бизнеса» (26 и 27 октомбри 2001 г., Свищов, Болгария). – Свищов: Академично издателство «Ценов». – 2001. – С.177-180 (0,25 д.а.).

10.Макогон Ю.В., Пшонка О.Г., Чижиков Г.Д., Яценко А.Б. ТПП в регионе: проблемы и пути развития. – Донецк: ДонНУ. – 2001. – 70 с. (4,38/1,2 д.а.).

Особистий внесок: здійснено аналіз впливу діяльності торгово-промислових палат на стан та розвиток зовнішньоекономічних зв`язків України.

11.Свинаренко Т.І., Яценко А.Б. Роль транснаціональних корпорацій та спільних підприємств щодо залучення іноземних інвестицій в Україну // Материалы региональной научно-практической конференции, 28-30 сентября 1999 г. «Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010)». Секция «Пути совершенствования внешнеэкономической деятельности». – Том 2. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, «Юго-восток». – 1999. – С.111-116. (0,3/0,2 д.а.).

Особистий внесок: проаналізовано географічну структуру спільних підприємств, що створені в Україні, запропоновано шляхи вирішення проблем їх функціонування.

12.Учебно-тренинговая фирма «Внешконсалт»/ Под общ. ред. Макогона Ю.В. – Донецк: «Донеччина». – 1999. – 192 с. (12,0/2,1 д.а.)

Особистий внесок: теоретичне обгрунтування маркетингової діяльності на підприємстві.

13.Внешнеэкономическая деятельность: Сб. науч.тр. – Донецк: КП «Регион», 1998. – 292 с. (16,2/2,3 д.а.)

Особистий внесок: розроблено теоретичні засади митного регулювання в Україні та управління зовнішньоекономічною діяльністю на підприємстві.

14.Омельянчук А.И., Ляшенко В.И., Яценко А.Б. Формирование организационно-экономических условий привлечения иностранных инвестиций (на примере промышленности Украины): Препр./ ДонДУ. – Донецьк: 1998. –143 с. (8,9/2,5 д.а.).

Особистий внесок: здійснено аналіз інвестиційної ситуації в Україні.

15.Яценко А.Б. Проблемы франко-украинского сотрудничества // Труди вузовської конференції професорсько-викладацького складу за підсумками науково-дослідницької роботи: економіка, менеджмент, маркетинг, кількісні методи, квітень 1997 р. – Донецьк: ДонДУ. – 1997. – С.54-56. (0,19 д.а.).

16.Макогон Ю.В., Яценко А.Б. Украина и Польша: проблемы и перспективы сотрудничества: Препр./ ДонДУ. – Донецьк: 1997. – 28 с. (1,75/0,5 д.а.).

Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо розвитку економічних зв`язків України і Польщі.

17.Макогон Ю.В., Власова Т.В., Скобцова Г.В., Яценко А.Б. Внешнеэкономический обзор: Германия-Украина:Препр./ ІЕП НАН України. – Донецьк: 1996. – 34 с. (2,13/0,6 д.а.).

Особистий внесок: виконано аналіз зовнішньоекономічних зв`язків України та Німеччини.

18.Яценко А.Б. Сравнительный анализ внешнеэкономической деятельности предприятий Донецкой области // Тезисы докладов международного научно-практического семинара “Международная логистика и маркетинг в странах с переходной экономикой”. Секция “Международная экономика”, Киев-Донецк, сентябрь-октябрь 1996. – Донецк: ДонГУ. – 1996. – С.244-245 (0,13 д.а.).