Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Васюта Віра Анатоліівна. Можливості відновлення функціонально-морфологічного стану зорового аналізатору під дією "Трофіну" при метаноловій інтоксикації. : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2006.



Анотація до роботи:

Васюта В.А. Можливості відновлення функціонально-морфологічного стану зорового аналізатору під дією „Трофіну” при метаноловій інтоксикації.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 - офтальмологія. Київська медична академія післядипломної освіти - Київ, 2005 р.

В експериментальній роботі досліджено стан зорового аналізатора щурів після метанолової інтоксикації. Виявлено подовження латентного періоду та зменшення амплітуди ЗВП. Покращення параметрів ЗВП при проведеному дезінтоксикаційному лікуванні щурів з метаноловою інтоксикацією починалося з 30 доби. Протягом перших 14 діб від початку дезінтоксикаційного лікування помітних змін у структурі зорового аналізатору не наступало, і лише на 30 добу після проведеного лікування в частині нейронів сітківки, а також в структурі зорового нерва і потиличній ділянці кори головного мозку відмічалися початкові процеси репаративного характеру з боку олігодендроцитів і нейронів кори головного мозку, що сприяло частковому відновленню структурної цілісності зорового аналізатору, ушкодженого під впливом метанолу. Електрофізіологічне покращання параметрів ЗВП починалося з 14 доби після введення щурам з метаноловою інтоксикацією „Трофіну”. З 7 доби лікування „Трофіном” у всіх відділах зорового аналізатора прогресували процеси відновного характеру, що проявлялося внутрішньоклітинною репаративною регенерацією загальної маси нейронів, явищами ремієлінізації структур зорового нерва, при цьому спостерігається майже повне відновлення структур зорового аналізатору на 30 добу від початку лікування „Трофіном”.

1. Введення в організм щурів метанолу призводить до значних порушень параметрів зорових викликаних потенціалів та деструктивних змін у структурі зорового аналізатору, включаючи сітківку, зоровий нерв та потиличну ділянку кори головного мозку.

2. Вивчено зміни латентного періоду та амплітуди ЗВП при введенні щурам метанолу. Відмічено збільшення латентного періоду за параметром N2 до 113,3±8,5 мс (р<0,05), що становило 198% від контрольного показника. За параметром Р2 латентний період збільшився до 128,8±9,4 мс (р<0,05), що становило 172% від контрольного показника. Амплітуда P1N2 зменшилась до 2,3±0,8 мкВт (р<0,05), що становило 22% від контрольного показника. Амплітуда N2P2 зменшилась до 1,7±0,6 мкВт (р<0,05), що становило 23% від контрольного показника.

3. Проведене гістологічне та електронно-мікроскопічне дослідження зорового аналізатора щурів при метаноловій інтоксикації засвідчило, що до патологічного процесу залучаються всі його відділи - сітківка, зоровий нерв та нейрони потиличної ділянки кори головного мозку з найвираженішими змінами на 14 добу після введення тваринам метанолу з наступною стабілізацією деструктивних змін до 30 доби після початку експерименту.

4. Виявлено, що при проведенні дезінтоксикаційного лікування латентний період за параметром N2 становив 96,2±6,5 мс (р<0,05), за параметром Р2 - 110,5 ±8,0 мс (р<0,05). Амплітуда теж мала тенденцію до покращання і становила за параметром P1N2 7,2±1,3 мкВт (р>0,05), за параметром N2P2 - 4,6±1,5 мкВт (р>0,05).

5. При дезінтоксикаційному лікуванні щурів з метаноловою інтоксикацією на 30 добу в частині нейронів сітківки, а також в структурі зорового нерва і потиличній ділянці кори головного мозку були відмічені початкові процеси репаративного характеру з боку олігодендроцитів і нейронів кори головного мозку, що відображає часткове відновлення структурної цілісності зорового аналізатора.

6. При лікуванні „Трофіном” у тварин з метаноловою інтоксикацією виявлено покращення параметрів ЗВП. Так латентний період за параметром N2 майже нормалізувався до 60,5±4,0 (р>0,05). За параметром Р2 латентний період склав 90,0±7,4 мс (р>0,05). Амплітуди P1N2 та N2P2 підвищились до 9,2±1,5 (р>0,05) та 5,8±1,3 мкВт (р>0,05), що достовірно не відрізнялось від контрольних показників.

7. Введення в організм тварин з метаноловою інтоксикацією „Трофіну” стимулювало прогресування процесів відновного характеру у всіх відділах зорового аналізатору, починаючи з 7 доби після початку лікування, що проявлялося внутрішньоклітинною репаративною регенерацією загальної маси нейронів, явищами ремієлінізації зорового нерва. Максимальне відновлення досліджуємих структур спостерігалося на 30 добу лікування „Трофіном”.

8. Проведені морфологічні та електрофізіологічні дослідження зорового аналізатору щурів при метаноловій інтоксикації з наступним лікуванням „Трофіном” дозволяють рекомендувати подальше клінічне вивчення „Трофіну” з метою застосування в офтальмологічній практиці у комплексній терапії постінтоксикаційних нейропатій.

Публікації автора:

  1. Жабоєдов Г.Д., Васюта В.А., Носов А.Т. Морфо-функціональні показники стану зорового аналізатору при метаноловій інтоксикації з наступним консервативним лікуванням // Вісник наукових досліджень. - 2004. - №3. - С.128-130. (Дисертантові належить експериментальне морфологічне дослідження, аналіз, узагальнення результатів).

  1. Жабоедов Г.Д., Цымбалюк В.И., Носов А.Т., Васюта В.А. Влияние Трофина на морфо- функциональное состояние зрительного анализатора крыс при метановой интоксикации // Офтальмологический журнал. - 2004. - №5. - С. 62-67. (Дисертантові належить експериментальне морфологічне дослідження, узагальнення та статистична обробка результатів).

  2. Цымбалюк В.И., Носов А.Т., Чеботарева Л.Л., Васюта В.А. Электрофизиологические и морфологические показатели состояния зрительного анализатора в динамике применения Трофина при метаноловой интоксикации //Український нейрохірургічний журнал. - 2004. - №3. - С. 97-102. (Дисертанту належать експериментальні електрофізіологічні дослідження, аналіз, узагальнення та статистична обробка результатів).

  3. Спосіб лікування токсичного ураження зорового аналізатора в експерименті: Деклараційний патент на корисну модель №3534 А61К35/48 /Жабоєдов Г.Д., Цимбалюк В.І., Васюта В.А. Заявлено 07.04.2004р. Офіційний бюлетень Промислова власність. - 2004. - №11. - С. 25.

  4. Васюта В.А. Клінічні прояви токсичного ураження зорового аналізатору метиловим спиртом // Тези 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю "Актуальні проблеми сучасної медицини" (28-31жовтня 2003р.) - Київ, 2003. -С. 93.

  5. Жабоедов Г.Д., Васюта В.А. Использование Трофина для лечения токсического поражения зрительного анализатора в эксперимента // Тези 2 Міжнародної наукової конференції офтальмологів Причорномор’я (8-10 вересня 2004 р.). - Одеса: Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова, 2004. - С. 94-95.

  6. Васюта В.А., Жабоєдов Г.Д. Використання ембріональних тканин в офтальмології // Український науково-медичний молодіжний журнал. - №3-4. - С. 7-11. (Дисертантові належить огляд літератури та її узагальнення).

  7. Васюта В.А. Порівняльна характеристика лікування токсичного ураження зорового аналізатора за допомогою Трофіна та загальної дезінтоксикаційної терапії / Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю "Хірургічне лікування та реабілітація хворих з офтальмологічною патологією" (7-8 жовтня 2004р.). - Київ: Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Щупика, 2004. - С. 52-53.

  8. Жабоєдов Г.Д., Васюта В.А. Використання ембріональної нервової тканини в медицині // Вісник наукових досліджень. - 2003. - №4. - С. 67-70. (Дисертантові належить огляд літератури та її узагальнення).