Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Андрієнко Тетяна Петрівна. Мовленнєвий акт іронії в англійській мові (на матеріалі художньої літератури XVI та XX століть) : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Андрієнко Т.П. Мовленнєвий акт іронії в англійській мові на матеріалі художньої літератури XVI та ХХ століть). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 - германські мови. - Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, 2002.

У дисертації, присвяченій дослідженню іронії з позиції теорії мовленнєвих актів, іронія трактується як емоційно-оцінне ставлення мовця до дійсності і визначається як мовленнєвий акт з експресивною іллокутивною ціллю. В дисертації описано прямі та непрямі реалізації іронії у мовленні, мовні засоби вираження іронічної оцінки. Виявляються особливості емоційного стану мовця та його відношення до слухача, які впливають на реалізацію іронії. Досліджуються постактомовленнєві інтенції, що досягаються МА іронії у комунікації, а саме підтримання неантагоністичних взаємин між комунікантами завдяки слідуванню стратегіям ввічливості, відсторонення від співрозмовника в конфліктній ситуації та інтимізація спілкування.

Іллокутивна сила та імпліцитність денотації МА іронії визначаються як діахронічні константи, тоді як змістовна складність, мовні способи вираження та параметри комунікантів є історично змінними.

У результаті проведеного дослідження здійснено аналіз мовленнєвого акту іронії як багатоаспектної системи в англійській мові. Виявлено прагматичні характеристики іронії як емоційно-оцінного МА; дано визначення іллокутивної сили іронії як вираження інтелектуально-емоційної оцінки за допомогою пропозиції, у якій дійсна оцінка об'єкта представлена у формі протилежної, з метою створення ефекту глузування. Підхід до МА іронії як до акту вираження емоційно-оцінного ставлення індивіда до реальності дозволив визначити його місце у класифікації МА: за характером іллокутивної цілі МА іронії віднесено до класу експресивів.

У дисертації виявлено провідні характеристики денотативного аспекту МА іронії, описано прямі й непрямі способи реалізації іллокутивної сили іронії, а також її взаємодію з іншими іллокутивними силами в синкретичних та складних МА. Як результат порівняльного дослідження МА іронії в англомовних художніх текстах XVI та ХХ століть виявлено константні компоненти цього МА - іллокуцію та імпліцитність змісту, а також аспекти, що можуть змінюватись у ході історичного розвитку. На підставі виявлених розбіжностей, зроблено висновок про взаємний зв'язок складності денотації та способу вираження іллокуції, відмічені основні тенденції їх зміни. Отримані результати свідчать про наявність тенденції до зміни прагматично непрямого, синтаксично складного та семантично опосередкованого способу представлення об'єкта іронії у висловленні в XVI столітті на семантико-синтаксично стисле й прагматично пряме вираження емоційно-оцінного ставлення мовця у ХХ столітті.

У руслі антропоцентричного підходу розроблено поняття постактомовленнєвої інтенції МА іронії, виявлено спектр інтенцій та фактори, що впливають на їх реалізацію, описано стратегії ввічливості, що реалізуються МА іронії. Порівняння МА іронії у XVI та ХХ століттях дозволило виявити історично постійні та змінні компоненти МА іронії, а також дійти висновку про залежність функціонування МА іронії в різні історичні епохи від соціокультурних факторів, зокрема, культурних універсалій та стратегій ввічливості. Отримані данні підтверджують наявність загальної тенденції переорієнтації засобів захисту "лиця" переважно на негативний аспект та свідчать про можливість використання іронії як засобу встановлення оптимальної дистанції між учасниками комунікативної взаємодії. Таким чином, розроблено цілий спектр питань, які повстали у зв'язку з трактуванням іронії як акту вираження емоційно-оцінного ставлення комуніканта до певного об’єкта у рамках антропоцентричної парадигми.

Проведене дослідження не вичерпує порушеної проблематики і намічає ряд перспектив подальших розробок. Запропоновані принципи аналізу можуть бути застосовані до вивчення інших емоційних станів, що реалізуються в мовленнєвих актах. Подальший дослідницький інтерес викликає історична зміна принципів комунікації, зокрема, сполучення і взаємодія різних стратегій ввічливості. Перспективним представляється вивчення когнітивних основ вираження типізованих емоційних станів та способів їх представлення у різних лінгвокультурних спільнотах, різних етосах.

Публікації автора:

  1. Иронические речевые акты в сатирическом романе // Вiсник Харкiв. держ. ун-ту. – 1999. – № 435. – С. 3-8

  2. Структурно-семантический анализ прямых и косвенных речевых актов с иллокутивной силой выражения иронии // Вiсник Харкiв. нац. ун-ту iм. В.Н. Каразiна – 1999. – № 461. – С. 3-8

  3. Прагматические условия интимизации общения посредством иронических высказываний // Вісник Дніпропетровськ. ун-ту: Мовознавство. – 2000. – Вип. 5. –С. 6-10.

  4. Историческая динамика содержательного аспекта речевого акта с иллокутивной силой выражения иронии // Античнiсть – Сучаснiсть (питання фiлологiї): Вип. 1. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – С. 314-317.

  5. Семное варьирование слова в художественном тексте (на материале английского сатирического романа ХХ века) //Актуальнi проблеми вивчення мови та мовлення, мiжособової та мiжкультурної комунiкацiї. – Харкiв: Константа, 1996. – С. 8-9.

  6. Реалізація принципу ввічливості в мовленнєвих актах з прагматичним значенням іронії // Нариси досліджень у галузі гуманітарних наук у педвузі: Зб. наук. та науково-методичних праць. – Вип. IY. – Том ІІ. – Горлівка: ГДПІІМ, 2000. – С.4-9.

  7. Реалiзацiя принципу ввiчливостi у мовленнсвих актах експресивах представниками рiзних лiнгвокультурних спiльнот. // Проблеми зiставної семантики: Зб. статей за доп. Мiжнар. наук. конф. з проблем зiставної семантики (23-25 вересня 1999 р.) – Київ. – 1999. – С. 343-346.

  8. Роль субъективного фактора в порождении и восприятии иронического высказывания // Iноземна фiлологiя на межi тисячолiть: Тези доп. мiжнар. наук. конф., присвяченiй 70-рiччю факультету iноземних мов (Квiтень 2000). – Харкiв: Константа, 2000. – С. 3-5.

  9. Выражение иронии формулами речевого этикета в XVI и ХХ ст.// Мовні і концептуальні картини світу: Мови, культури та переклад у контекстi європейського співробітництва. – Київ. – 2001. - С. 7-11.

  10. Коммуникативные характеристики иронических высказываний в конфликтной ситуации в XVI и ХХ веках // Мовна комунікація та методика викладання іноземних мов: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конф. 17-19 травня 2001р. - Одеса: Астропринт, 2001. - С. 22-23.

  11. Realization of the Principle of Politeness in Ironic Speech Acts.// Ukrainian Society for the Study of English. International conference and summer school COGNINTIVE/COMMUNICATIVE ASPECTS OF ENGLISH Cherkasy State University 27-29 May, 1999: Abstracts. Cherkasy, 1999. – 77-78.