Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Гунченко Марія Володимирівна. Мотивація праці в умовах трансформації економіки України : дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Полтавський національний технічний ун-т ім. Юрія Кондратюка. — Полтава, 2006. — 214арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 180-194.



Анотація до роботи:

Гунченко М.В. Мотивація праці в умовах трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Полтава, 2006.

Дисертація містить теоретичні дослідження, науково-методичні і практичні рекомендації щодо побудови моделей мотивації праці в умовах трансформації економіки України. У роботі розглянуті методологічні питання виникнення та функціонування механізму мотивації праці, окреслена комплексна схема формування механізму мотивації трудової діяльності, запропонована класифікація праці за ознаками мотиваційного механізму її виникнення.

На основі аналізу мотиваційних систем населення України та країн з високорозвинутою економікою визначаються проблемні питання побудови моделей мотивації праці, виявляються та обґрунтовуються фактори формування сучасних мотиваційних систем.

На основі запропонованої концепції побудови моделей мотивації праці розроблені практичні форми та методи, принципи та цілі побудови моделей мотивації праці для підприємств та організацій, що працюють та розвиваються в умовах трансформації економіки України.

Значна увага приділяється визначенню пріоритетних напрямків державної політики у сфері регулювання моделей мотивації праці.

У дисертації досліджено теоретико-методичні основи формування механізму мотивації праці та запропоновано концепцію побудови моделей мотивації праці в умовах трансформації економіки України. У результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

1. Поступове підвищення ролі особистості в усіх сферах господарювання обумовлює процес їх гуманізації, що змушує по-іншому розглядати так звану „людину економічну” і, відповідно, її мотивацію. Існуючі на сьогодні теорії мотивації системно не розкривають принципів виникнення та функціонування механізму мотивації праці, не відображають у повній мірі структуру взаємодії окремих його чинників.

2. Виокремлення внутрішньої (інтринсивної) та зовнішньої (екстринсивної) мотивації у рамках єдиного мотиваційного процесу дозволяє уникнути суперечностей у поглядах на основні елементи механізму мотивації праці, а також чітко визначити місце та роль мотиваційно-цільового резонансу у процесі мотивації. Запропонована схема інтринсивної мотивації складається з трьох етапів: прийняття стимулу та формування первинного абстрактного мотиву, пошукової активності та вибір конкретної мети та формування наміру її досягти. Такий підхід дозволив виявити місце мотиву у мотиваційному механізмі праці, не ототожнюючи його ні з потребою, ні з метою, ні із спонуканням, ні з наміром.

3. Безперечне розходження в глибинних механізмах функціонування мотивації, як рушійної та спонукальної сили праці, дозволяє класифікувати різні форми людської діяльності за ознаками мотиваційного механізму їх виникнення і функціонування: за домінантою інтринсивної чи екстринсивної мотивації, а також за метою та результатами діяльності. Праця характеризується домінантою екстринсивної мотивації у мотиваційному механізмі, а її мета і результат використовується для задоволення матеріальних потреб. Творчість характеризується домінантою інтринсивної мотивації в мотиваційному механізмі, а її основною метою є прагнення до самореалізації.

4. Панування у розвинутих країнах постматеріалістичної системи мотивації праці, поява якої була зумовлена реальними соціально-економічними чинниками, формує новий тип суб’єкту праці, який перестає бути безпосереднім агентом виробництва, має високий освітній рівень, є достатньо культурною людиною, має розвинуті інтереси. Натомість, процеси, що спостерігаються сьогодні в Україні, характеризуються кризою трудової мотивації, яка знаходить свій прояв у заміні потреб вищих рівнів матеріальними інтересами. Відбувається поступове становлення матеріалістичної мотиваційної системи, тобто механізм мотивації праці характеризується домінантою зовнішніх чинників мотивації, які повсякчас знаходять підкріплення діючими моделями мотивації праці та системами стимулювання.

5. Аналіз структури механізму мотивації праці в Україні підтвердив, що провідними мотивами більшості працівників виступає прагнення отримати відповідний рівень доходів, що і формує домінанту зовнішньої позитивної мотивації; зовнішня негативна мотивація є достатньо сильною і обмежує професійний розвиток особистості, атрофує її внутрішні інтереси та потреби. Потенціал внутрішніх мотиваційних чинників є достатньо великим, проте ні сучасні реалії, ні існуючі на розглянутих підприємствах моделі мотивації праці, не дають йому можливості бути реалізованим.

6. Модель мотивації праці спрямована на формування нового типу працівника у розрізі загальноцивілізаційних змін, основними рисами механізму мотивації якого є домінанта внутрішньої мотивації. Розроблена концепція репрезентує емпіричне узагальнення теорій людського капіталу, людських стосунків, гуманізації праці, збагачення праці, виробничої демократії, участі у прибутку, гуртків якості, якості трудового життя.

7. У розрізі запропонованої концепції удосконалено систему принципів побудови моделі мотивації праці; розмежовано цілі моделі мотивації; окреслено чіткий розподіл функцій моделі мотивації праці між усіма підсистемами трудових відносин

8. З огляду на перспективи соціального розвитку в Україні, з-поміж стратегічних пріоритетів соціально-економічного розвитку держави визначено пріоритетні для вирішення проблеми становлення матеріалістичної системи мотивації праці більшості населення. Зазначено, що з точки зору забезпечення державного регулювання системи мотивації праці, говорити слід не просто про ринкову економіку, а про соціально зорієнтовану ринкову економіку, яка підпорядковує всю діяльність своїх функціональних структур задоволенню потреб людини.

Публікації автора:

1. Коваленко М.В. Концептуальні підходи до мотивації трудової діяльності і особливості їх вияву на практиці // Коммунальное хозяйство городов. Научно-технический сборник. – Выпуск 24. Серия: Экономические науки. – 2000. – С.114–119.

2. Коваленко М.В. Фактори формування мотиваційного механізму трудової діяльності в умовах кризи // Регіональні перспективи. – 2000. – №6. – С.53–55.

3. Коваленко М.В. Риск как один из субъективных факторов человеческого потенциала. // Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції (27–28 березня 2001 року). – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С.174–175.

4. Гунченко М.В. мотиваційної системи в Україні: причини та наслідки // Регіональні перспективи. – 2003. – №7–8. – С.23–24.

5. Гунченко М.В. принципи побудови та функціональний розподіл моделі мотивації праці // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Серія: Економічні науки. – 2003. – №4. – С.71–75.

6. Кривенко Л.В., Гунченко М.В. становлення нових мотивів праці у країнах з високорозвинутою економікою // Вісник Донецького університету, Сер. В: Економіка і право, Вип. 2, 2003. – С. 77–82.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано фактори становлення мотиваційних систем в Україні та у високорозвинутих країнах Заходу, здійснено їх порівняння.

7. Гунченко М.В. Фактори зниження стимулюючої дії заробітної плати в умовах кризи мотиваційної системи в Україні // Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 4-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 1–10 травня 2003 р., м. Ялта. / Харків: Українська асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2003. – С.52.

8. Гунченко М.В. Фактори формування мотиваційної системи в Україні // Тези доповідей Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених „Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. 20 лютого 2003 р., м. Тернопіль. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С.242.

9. Гунченко М.В. Соціально-економічна політика регулювання ринку праці в умовах кризи мотиваційної системи // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми розвитку ринку праці та політика зайнятості населення в умовах трансформації економіки України” / 20-21 листопада 2003 року, Східноук. нац. ун-т ім. В. Даля, м. Луганськ, 2003. – С.39–40.

10. Гунченко М.В. Принципи побудови моделей мотивації праці в умовах гуманізації управління підприємством // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 4-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. / Харків, Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2003. – С.70–71.

11. Гунченко М.В., Кривенко Л.В. Формування механізму мотивації праці у системі управління персоналом // Праці Четвертої міжнародної конференції студентів та молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 4. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С.34–36.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано комплексну схему мотиваційного механізму праці.

12. Гунченко М.В. Аспекти мотивації праці у сучасній економічній теорії // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины / Материалы ІІ Всеукраинской научно-практической конференции. Алушта, 9–11 октября 2003 года. – Симферополь, 2003. – С.120–121.

13. Гунченко М.В. праці за ознаками мотиваційного механізму її виникнення // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 187: В 4 т. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.1014–1023.

14. Гунченко М.В. Социальные аспекты государственного регулирования систем и моделей мотивации труда // Духовно-нравственные основы социально-экономической деятельности потребительской кооперации: Сборник научных докладов профессорско-преподавательского состава и аспирантов университета. В 6 ч. – Белгород: Кооперативное образование, 2004. – Ч.4. – С.301–310.

15. Гунченко М.В. Система оплати праці як елемент моделі мотивації праці на підприємстві // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика”. Том ІІ. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.33–35.

16. Гунченко М.В. Стратегічні пріоритети соціальної політики держави в умовах кризи системи мотивації праці населення // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень '2005”. Том 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.32–33.