Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Кальчук Олена Сергіївна. Мотивація до професійної діяльності військовослужбовців-жінок у Державній прикордонній службі України : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Кальчук О. С. Мотивація до професійної діяльності військовослужбовців-жінок у Державній прикордонній службі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.09 – „Психологія діяльності в особливих умовах”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2009.

Дисертацію присвячено проблемі мотивації до професійної діяльності військовослужбовців-жінок у Державній прикордонній службі України.
У структурі мотивації військовослужбовця-жінки можна розглядати три рівні її організації: вищий рівень – професійна спрямованість фахівця; середній рівень – мотиваційні компоненти, що відображають зміст мотивації різних сторін професійної діяльності; базовий рівень – сукупність окремих професійних мотивів.

Розроблена на основі теоретичних положень і перевірена під час дослідження система психологічних дій дала можливість удосконалити мотивацію професійної діяльності військовослужбовців-жінок і сформувати у них адекватний вимогам військово-професійної діяльності тип мотивації.

1. Аналіз спеціальної літератури, присвяченої дослідженням проблеми мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок, свідчить, що вона є предметом наукового інтересу декількох наукових дисциплін, зокрема психології, соціальної філософії, соціології, історії, менеджменту тощо. У психологічній науці сформувалися два провідні підходи до розуміння сутності мотивації, в межах яких вона розглядається, з одного боку, як процес, динамічна складова діяльності, а з іншого боку, як система чинників, що детермінують поведінку (потреби, мотиви, мету, інтереси, прагнення тощо). Значна кількість авторів визначає мотивацію як джерело активності особистості, певний “пусковий механізм” діяльності.

У професійній діяльності мотиваційна сфера особистості виконує спонукальну (викликає активність людини до професійної діяльності, потребу в ній), спрямовуючу (визначає характер мети у професійній діяльності), регулюючу (визначає ціннісні орієнтації, мотиви професійної діяльності), змістовну (надає діяльності людини змістовного значення) функції. Її можна розглядати як складне, постійно змінюване співвідношення різних мотивів, що є складовими мотиваційної сфери, або як сукупність стійких професійних мотивів фахівця.

2. Мотивація професійної діяльності військовослужбовця-жінки є ієрархічною динамічною системою мотиваційних утворень, зумовлених необхідністю задоволення різних видів потреб військово-професійної діяльності. Структурна модель мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок складається з трьох рівнів: базового (сукупність професійних мотивів), середнього (мотиваційні комплекси) і вищого (військово-професійна спрямованість особистості військовослужбовця-жінки), які відображають зміст мотивації різних аспектів професійної діяльності військовослужбовця-жінки.

Встановлено, що характер військово-професійної спрямованості військовослужбовця-жінки зумовлюється домінуючим мотиваційним комплексом. Кожний з мотиваційних комплексів може посідати в структурі професійної мотивації військовослужбовця-жінки провідне або одне з підпорядкованих, субдомінантних місць і впливати на характер її професійної спрямованості.
Нами виділено три мотиваційні комплекси: мотиви професійного спілкування (як у широкому, так і у вузькому розумінні) – усвідомлення суспільної корисності праці, престиж професії військовослужбовця, значущість цієї професії серед інших спеціальностей, прагнення належати до цієї професійної спільності, прихильність сімейним традиціям, бажання здобути авторитет і пошану в підрозділі, спілкування з колегами, обмін знаннями і досвідом, прагнення лідерства, бажання працювати в чоловічому колективі; мотиви професійної кар’єри – прагнення до службового зростання, просування кар’єрними східцями, можливість прояву творчої ініціативи, фізичне самовдосконалення, розширення професійного досвіду; мотиви службової діяльності (її змістовної і результативної граней) – бажання оволодіти необхідними для військовослужбовця знаннями, уміннями і навичками, “романтизм” військової професії, привабливість устрою військової служби, інтерес до змісту військової професії, прагнення до заохочення командуванням, соціальна захищеність, бажання уникнути осуду за недоліки, прагнення до матеріального благополуччя, досягнення певного місця в суспільстві за рахунок службової кар’єри.

3. Критерії оцінки мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок можна поділити на об’єктивні та суб’єктивні, кожен з яких має специфічні оціночні показники.

Об’єктивним критерієм є ефективність професійної діяльності військовослужбовця-жінки, яка може оцінюватися за такими показниками: для офіцерів, прапорщиків (сержантів) – результати службової діяльності; рівень теоретичної підготовки; рівень професійної майстерності; рівень дисциплінованості; участь у громадській та виховній роботі, а для рядових – результати службової діяльності; рівень професійної майстерності; рівень дисциплінованості; ступінь залучення до громадського життя підрозділу.

Суб’єктивним критерієм є рівень особистісного розвитку військовослужбовця-жінки, який може оцінюватися за такими показниками: мотивація досягнення, мотивація уникнення невдач, спрямованість на себе, спрямованість на взаємодію, спрямованість на виконання завдань, самооцінка виразності професійно важливих якостей, рівень домагань у професійній діяльності, прагнення до досягнення соціального статусу, прагнення до спілкування, задоволеність стосунками із співробітниками, мотивація соціальної корисності, задоволеність стосунками із командуванням, задоволеність досягненнями в службі, творча активність у професійній діяльності, соціально-психологічна активність особистості, інтерес до служби, задоволеність умовами служби, прагнення до життєзабезпечення і комфорту, переважання високого заробітку над службою, загальна активність у професійній діяльності, ступінь виразності мотивів професійної діяльності.

4. Мотивація військовослужбовців-жінок до професійної діяльності є динамічною системою, що змінюється відповідно до етапів їх професійного становлення. Розвиток і трансформація мотивації до професійної діяльності військовослужбовців-жінок полягає у зміні значущості окремих мотивів і мотиваційних комплексів, а також у переході від неврегульованої до чітко організованої структури мотивації професійної діяльності, де значущі взаємозв’язки між її елементами визначають характер професійної спрямованості військовослужбовця-жінки. Ці зміни відбуваються відповідно до етапів її професійного становлення: 1 етап – оволодіння військовою професією;
2 етап – досягнення стабільності результатів; 3 етап – досягнення професійної майстерності.

Результати проведеного дослідження дають змогу стверджувати, що основними психологічними умовами удосконалення мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок є: розвиток глибокого інтересу до змісту своєї професії; формування упевненості в своїй професійній компетентності; сприяння соціальній активності та професійному зростанню; формування знань, умінь і навичок необхідних для професійного саморозвитку; сприяння самостійності та творчості у професійній діяльності; формування моделей поведінки, типових для людини з високорозвиненою мотивацією досягнення; психологічний мотиваційний тренінг.

5. Експериментальна перевірка продуктивності підвищення мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок засобами спеціального психологічного тренінгу підтвердила його ефективність. Використання процедур психологічного тренінгу дає змогу: розвивати у військовослужбовців-жінок прагнення до індивідуального та професійного зростання; проводити аналіз і розробку перспективної мети професійної діяльності; здійснювати на підставі аналізу необхідних професійно важливих якостей та активізувати у військовослужбовців-жінок адекватну професійну самооцінку. Відносна простота і незначна тривалість тренінгу дає можливість використовувати його для корегування структури мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок різного управлінського рівня в процесі їх професійної діяльності.

6. Напрямами подальшого дослідження шляхів розвитку мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок можуть бути: продовження роботи щодо формування сучасної концепції психологічного забезпечення професійної діяльності військовослужбовців-жінок; розробка в системі підготовки персоналу комплексу заходів, необхідних для повної реалізації професійного потенціалу військовослужбовців-жінок і управління їх професійною мотивацією.

Публікації автора:

  1. Кальчук О. С. Теоретичні підходи до вивчення мотивації військовослужбовців-жінок до професійної діяльності. / Кальчук О. С. // Педагогічна освіта: теорія і практика. Психологія. Педагогіка : зб. наук. праць / редкол. : І. Д. Бех, З. Ф. Сіверс, Є. В. Бєлкіна та ін. – К. : КМПУ ім. Б. Д. Грінченка, 2006. – № 6. – С. 39–42.

  2. Кальчук О. С. Мотиваційний тренінг як засіб удосконалення мотивації жінок-військовослужбовців до професійної діяльності / Кальчук О. С. // Педагогічна освіта: теорія і практика. Психологія. Педагогіка : зб. наук. праць / редкол. : І. Д. Бех, З. Ф. Сіверс, Є. В. Бєлкіна та ін. – К. : КМПУ ім. Б. Д. Грінченка, 2007. – № 7. – С. 33–38.

  3. Кальчук О. С. Теоретична модель мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок / О. С. Кальчук // Збірник наукових праць № 37. Ч. ІІ. / гол. ред. Балашов В. О. – Хмельницький : Вид-во Нац. акад. Держприкордонслужби України ім. Б. Хмельницького, 2006. – С. 188–192.

  4. Кальчук О. С. Психологічні умови вдосконалення мотивації професійної діяльності військовослужбовців-жінок / Кальчук О. С. // Науковий вісник Південноукраїнського держ. пед. ун-ту ім. К. Д. Ушинського : зб. наук. праць / гол. ред. Богуш А. М. – Одеса : ПДПУ ім. К. Д. Ушинського, 2008. – № 3 – С. 64–69.

  5. Кальчук О. С. Моделювання мотивації жінок до професійної правоохоронної діяльності / Кальчук. О. С., Карпілянський Д. А. // Актуальні проблеми психології : зб. наук. праць ін-ту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. Максименка С. Д. – К.: Логос, 2008. – Т. 7, вип. 14. – С. 106–111.

  6. Кальчук О. С. Застосування психологічних тренінгових технологій з розвитку професійної мотивації / О. С. Кальчук // Психологічні тренінгові технології у правоохоронній діяльності: науково-методичні та організаційно-практичні проблеми впровадження і використання, перспективи розвитку : матер. ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 24-26 трав. 2007 р. м. Донецьк / відп. за вип. В. О. Лефтеров. – Донецьк : Донецький юр. ін.-т ЛДУВС, 2007. – С. 206–211.

  7. Кальчук О. С. Концептуальні основи застосування мотиваційного тренінгу як засобу удосконалення мотивації / О. С. Кальчук // Психологічні технології в екстремальних видах діяльності : матер. IV міжнар. наук.-практ. конф., м. Донецьк, 22-23 трав. 2008 р. / відп. за вип. В. О. Лефтеров. – Донецьк : Донецький юр. ін-т ЛДУВС, 2008. – С. 252–256.

  8. Кальчук О. С. Психологічні особливості мотивації професійної діяльності різних категорій військовослужбовців-жінок Державної прикордонної служби України / О. С. Кальчук // Актуальні проблеми психології діяльності в особливих умовах : матер. ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф., (м. Київ, 19-20 лют. 2008 р.) / за заг. ред. О. В. Петренка, О. М. Ічанської. – К. : НАУ, 2008. – С. 40–42.