Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Геоморфологія та еволюційна географія


Спиця Роман Олександрович. Морфоструктура, новітня і сучасна геодинаміка зони взаємодії Українських Карпат і платформних рівнин: дисертація канд. геогр. наук: 11.00.04 / НАН України; Інститут географії. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Спиця Р.О. Морфоструктура, новітня і сучасна геодинаміка зони взаємодії Українських Карпат і платформних рівнин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.04 - геоморфологія та палеогеографія. - Інститут географії НАН України, Київ, 2003.

Обґрунтовано виділення зони взаємодії Українських Карпат і платформних рівнин у якості окремої таксономічної одиниці вищого рангу перехідної геоморфодинамічної зони з властивими для неї типами геоморфогенезу, парагенетично пов’язаними комплексами рельєфу, особливими неогеодинамічними та сучасними тектонічними умовами.

Досліджено просторово-часові закономірності динаміки неоструктур і морфоструктур зони взаємодії на передколізійному, колізійному та післяколізійному підетапах неотектонічного етапу.

Виявлено зональність у розташуванні різних типів неоструктур і морфоструктур зони взаємодії в залежності від співвідношення та контрастності вертикальних і горизонтальних неотектонічних рухів земної кори, тісноти динамічних зв’язків та взаємовпливів між орогенними та платформними структурами.

Оцінено роль горизонтальних новітніх і сучасних рухів земної кори у формуванні морфоструктур платформної частини зони взаємодії.

Виявлено просторові закономірності диференціації активності сучасних тектонічних рухів земної кори у сформованих морфоструктурно-неотектонічних умовах.

Особливості будови та розвитку рельєфу в зоні зчленування Українських Карпат і прилеглих платформних рівнин свідчать про правомірність виділення у якості окремої таксономічної одиниці вищого рангу перехідної геоморфодинамічної зони з властивими для неї типами геоморфогенезу, парагенетично пов’язаними комплексами рельєфу, неогеодинамічними та сучасними тектонічними умовами, що одночасно відображають взаємопов’язані події розвитку орогенної споруди та прилеглих платформних рівнин.

Визначальну роль у формуванні перехідної геоморфодинамічної зони між Українськими Карпатами і платформними рівнинами відіграли активні неогеодинамічні процеси, які проявилися під час взаємодії літосферних плит у межах Альпійсько-Середземноморського рухливого поясу. В розвитку неогеодинамічних подій виділяються ранньонеотектонічний (пізній еоцен-середній олігоцен) доколізійний, середньонеотектонічний, (пізній олігоцен-середній міоцен) колізійний та пізньонеотектонічний (пізній міоцен-четвертинний період) післяколізійний підетапи. На формування неоструктурного та морфоструктурного плану зони взаємодії найбільший вплив мали події колізійного підетапу, коли були сформовані головні площові покривно-складчасті та брилово-блокові структури субкарпатського простягання, а також події післяколізійного підетапу, коли був остаточно оформлений брилово-блоковий каркас зони взаємодії Українських Карпат і прилеглих платформ у його сучасному вигляді.

Неогеодинамічний вплив Карпатського орогену на крайові ділянки різновікових платформ був диференційований за інтенсивністю, тривалістю прояву та просторовим охопленням території. Інверсія неотектонічних рухів у Карпатах (олігоцен-ранній міоцен) обумовила спряжені загальні підняття в межах зони взаємодії та формування денудаційних платформних рівнин. Реалізація напруг тангенційного стискання, що виникли в результаті колізії літосферних плит у ранньому-середньому міоцені, викликала інтенсивні вертикальні та горизонтальні рухи в Карпатському орогені з одночасним формуванням компенсаційних опускань, що хвилеподібно поширилися далеко вглиб прилеглих частин платформ. Північно-східна межа впливу орогену на прилеглі частини платформ на різних етапах змінювала положення в просторі та узгоджувалася з простяганням крупних неотектонічно активних розломів.

Важлива роль у формуванні неоструктурного та морфоструктурного планів території належить неотектонічно активним розломним порушенням, які характеризуються нерівномірністю поширення, різноорієнтованістю, а також дискретністю у просторі та часі показників активності. Внаслідок аналізу просторових змін середніх градієнтів швидкостей неотектонічних рухів земної кори в межах зони взаємодії виділено кілька високоградієнтних лінійних зон, що відповідають розломам субкарпатського простягання, які на певних етапах розвитку визначали положення структурних і геоморфологічних меж різних рангів, локалізацію неоструктур і морфоструктур різних типів, а також їх геодинамічну позицію.

На сучасному етапі зона взаємодії Українських Карпат і платформних рівнин характеризується проявом вертикальних і горизонтальних тектонічних рухів земної кори, що зафіксовано інструментальними методами. За допомогою ГІС-технологій виконано нову інтерполяцію даних повторних нівелювань. Внаслідок цього виділено декілька підзон субкарпатського простягання, що характеризуються різними кількісними показниками сучасної тектонічної активності та виявляють тісний зв’язок із морфоструктурно-неотектонічними підзонами. Характерною ознакою зони взаємодії на сучасному етапі є підвищена сейсмічність, диференційована активність розломів і морфоструктурно-неотектонічних вузлів. За результатами рейтингової оцінки найголовніших розломів встановлено, що активними та помірно активними на сучасному етапі є трансрегіональні й субрегіональні розломні порушення субкарпатського, субширотного та більшість крупних розломів поперечнокарпатського простягання у південно-західній частині зони взаємодії, а найменш активними - субмеридіональні та діагональні розломи субкарпатського простягання у північно-східній частині зони взаємодії. Виявлено високоактивні морфоструктурно-неотектонічні вузли з проявами сейсмічності, підвищеними швидкостями сучасних повільних тектонічних рухів земної кори та аномаліями щільності лінеаментів, а також помірно активні вузли без проявів сейсмічності.

Одержані результати щодо морфоструктурної, неотектонічної та сучасної тектонічної позиції зони взаємодії Українських Карпат і прилеглих частин платформних рівнин дозволяють визначити досить широкий спектр прикладного застосування морфоструктурно-неогеодинамічних даних, зокрема, для удосконалення сейсмічного районування території, обґрунтування напрямів інженерно-геоморфологічних і пошуково-геоморфологічних досліджень, оцінки неогеодинамічного та сучасного геодинамічного ризику у зв’язку з вирішенням екологічних проблем тощо.

Публікації автора:

Розділ книги:

  1. Спица Р.А. Общие принципы и подходы к изучению геоморфологических и неотектонических условий районов расположения атомных электростанций //Рельеф среды жизни человека (экологическая геоморфология). – М.: Медиа-пресс, 2002. – Т. 1. – С. 175-188. (у співавторстві з В.П. Палієнко, М.Є. Барщевським, Г.Б. Островерх).

Статті:

  1. Спиця Р.О. Структурно-геоморфологічний аналіз здвигової неотектонічної компоненти на території Волино-Подільської плити та Передкарпатського прогину //Український географічний журнал. - 1999. - №1. - С. 37-41.

  2. Спиця Р.О. До проблеми оцінки геодинамічної небезпеки стосовно об’єктів атомної енергетики України // Український географічний журнал. - 2000. - №1. - С. 39-44. (У співавторстві з В.П. Палієнко, М.Є. Барщевським, Ю.М. Швидким).

  3. Спиця Р.О. Дослідження морфоструктурно-неогеодинамічних умов взаємодії в системі "Ороген-платформена рівнина" // Український географічний журнал. - 2000. - №4. - С. 40-44.

  4. Спиця Р.О. Безпека об’єктів паливно-енергетичного комплексу в аспекті сучасної геодинаміки //Державний міжвідомчий науково-технічний збірник “Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ”. Серія: техногенна безпека. вип.37 (том 10). - Ів.-Франківськ, 2000. - С.10-15. (У співавторстві з В.П. Палієнко, М.Є. Барщевським).

  5. Спиця Р.О. Принципи та методи геолого-геоморфологічних та морфоструктурно-неогеодинамічних досліджень в районах АЕС України для виявлення дестабілізуючих чинників і вирішення моніторингових завдань //Український географічний журнал. - 2001. - №3. - С. 59-68. (У співавторстві з В.П. Палієнко, М.Є. Барщевським, А.В. Матошком, Л.Ю. Чеботарьовою, С.В. Жилкіним, Г.В. Романенко, Г.В. Кучмою).

Тези:

  1. Спиця Р.О. Про відображення в рельєфі Придніпровської та Подільської височини високоградієнтних неотектонічних зон // Мат. міжнар. наук.-практ. конф. "Українська геоморфологія: стан і перспективи". - Львів: Меркатор. - 1997. - С.156-158 .

  2. Спица Р.А. Исследование новейшей геодинамики зоны сочленения Украинских Карпат и равнин Восточно-Европейской платформы // . Тез. докл. межд. совещ. XXIV пленума ГК РАН "Геоморфология гор и равнин: взаимосвязи и взаимодействие". - Краснодар. - 1998. – С.228-229.

  3. Спица Р.А. Изучение неотектонической активности площадных и линейных структур методом анализа средних скоростей их движений // Тез. докл. Всероссийского совещания "Главнейшие итоги в изучении четвертичного периода и основные направления исследований в XXI веке". - С. Петербург. - 1998. – С. 67.

  4. Спиця Р.О. Морфоструктурно-неотектонічні особливості будови Карпатського периорогену як основа для оцінки сучасної геодинаміки // Мат. наук.-техніч. симпоз. “Геомоніторинг-99”. - Львів. - 1999. - С. 73-76.

  5. Спиця Р.О. Деякі особливості методики побудови карт середніх градієнтів швидкостей неотектонічних рухів земної кори // Матер. наук.-практ. конф. "Геоморфологія в Україні: новітні напрямки і завдання". – К.: Київська обласна організація товариства “Знання”, 1999. – С. 44-47.

  6. Спиця Р.О. Критерії виділення та морфоструктурно-неотектонічні особливості Карпатського периорогену //Україна та глобальні процеси: географічний вимір. Збірник наук. праць VIII з’їзду УГТ. – Луцьк: Вежа. - 2000. – Т. 2. - С. 159-161.

  7. Спиця Р.О. Загальні положення морфоструктурно-неотектонічної ГІС для оцінки сучасної тектонічної активності структур //Україна та глобальні процеси: географічний вимір. Збірник наук. праць VIII з’їзду УГТ. – Луцьк. - Вежа, 2000. – Т. 2. - С. 133-136. (У співавторстві з В.П. Палієнко).

  8. Спиця Р.О. Методика дослідження морфоструктури, неогеодинаміки та сучасної геодинаміки зони взаємодії Українських Карпат і платформених рівнин // Матер. міжн. наук-практ. конф. "Геоморфологічні дослідження в Україні: минуле, сучасне, майбутнє". - Львів. - 2002. - С. 98-100.