Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Цитологія, клітинна біологія, гістологія


Лозовська Юлія Валеріївна. Морфологічні особливості інтерфазних ядер букального епітелію у людей з дисгормональними порушеннями і загальносоматичною патологією, пов'язаною з інтоксикацією: дисертація канд. біол. наук: 03.00.11 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Лозовська Ю.В. Морфологічні особливості інтерфазних ядер букального епітелію у людей з дисгормональними порушеннями і загальносоматичною патологією, пов’язаною з інтоксикацією. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.11 – цитологія, клітинна біологія, гістологія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню морфологічних особливостей інтерфазних ядер букального епітелію у людей з дисгормональними порушеннями і загальносоматичною патологією, пов’язаною з інтоксикацією.

Аналіз інтерфазних ядер букального та вагінального епітеліїв у жінок з синдромом полікістозу яєчників до лікування виявило зниження морфофункціональної інтегрованості інтерфазних ядер, зменшення кількості ядер з інактивованим хроматином і відповідно ядер зі статевим хроматином та збільшення діаметру ядер клітин, що є свідченням порушення функціональної активності епітеліоцитів. Досліджено залежність морфологічних характеристик букального та вагінального епітеліїв у жінок з синдромом полікістозу яєчників від концентрації лютеїнизуючого, фолікулостимулюючого гормонів та пролактину. Отримані результати є підтвердженням взаємозв’язку функціональної активності епітеліоцитів від гормонального статусу жінки і може слугувати важливим критерієм при формуванні груп ризику з дисгормональних патологій.

Доведено різнонаправлений характер змін морфології інтерфазних ядер букального епітелію у жінок з синдромом полікістозу яєчників та хронічною нирковою недостатністю III стадії, який проявляється у у зниженні кількості ядер з інактивованим хроматином у першій групі хворих та їх значною кількістю у другій. У букальному епітелії дорослих та дітей з нирковими патологіями виявлено однонаправлений характер змін морфології інтерфазних ядер до та після гемодіалізу, але у дорослих вони були більш глибокими. Також відмічено однотипність змін морфології епітеліоцитів букального епітелію у дітей з гемолітико-уремічним синдромом та хронічною нирковою недостатністю III стадії. Використання кластерного комп’ютерного аналізу може бути важливою допомогою у моніторінгу оцінки функціонального стану хворих з нирковими патологіями. Результати досліджень можуть бути використані як критерії при виявленні та формуванні груп ризику з даних патологій.

1. У епітеліоцитах букального та вагінального епітеліїв жінок з полікістозом яєчників до індукування овуляції виявлено зниження морфофункціональної інтегрованості інтерфазних ядер, зменшення кількості ядер з інактивованим хроматином і відповідно ядер зі статевим хроматином та збільшення діаметру ядер клітин, що є свідченням порушень функціональної активності епітеліоцитів.

2. На тлі лікування у букальному і вагінальному епітелії жінок з синдромом полікістозу яєчників зростає морфофункціональна інтегрованость інтерфазних ядер, кількість ядер з інактивованим хроматином і відповідно ядер зі статевим хроматином та відбувається зменшення діаметрів ядер епітеліоцитів, що свідчить про відновлення функціонального стану епітеліоцитів.

3. У букальному епітелії хворих з синдромом полікістозу яєчників до індукування овуляції виявлено пряму кореляційну залежність між рівнем лютеїнизуючого гормону та кількістю ядер з інактивованим хроматином, а у вагінальному епітелії - пряму кореляційну залежність між рівнем лютеїнизуючого та фоліколостимулюючого гормонів та кількістю ядер з інактивованим хроматином. Відмічено зворотню кореляційну залежність між рівнем концентрації пролактину та кількістю ядер з конденсованими структурами хроматину у вагінальному епітелії, що є свідченням більш високої чутливості вагінального епітелію до зміни гормонального статусу.

4. Однотипні зміни морфології інтерфазних ядер клітин букального та вагінального епітеліїв у жінок з синдромом полікістозу яєчників є підставою для спрощення процедури оцінки гормонального стану жінок шляхом морфологічного дослідження лише букальних епітеліоцитів.

5. Встановлено різнонаправлений характер змін морфології інтерфазних ядер букального епітелію у жінок з синдромом полікістозу яєчників та хронічною нирковою недостатністю III стадії. Зростання кількості морфологічно змінених ядер, а саме: гетеровакуолізованих, гетерохроматинізованих, вакуолізованих, пікнотичних ядер та ядер зі зруйнованою ядерною оболонкою у букальному епітелії жінок з хронічною нирковою недостатністю відносно показників хворих з синдромом полікістозу яєчників є свідченням більш істотних функціональних порушень організму при даній патології.

6 .У букальному епітелії дорослих та дітей з нирковими патологіями виявлено однотипні зміни морфології інтерфазних ядер. Але у дорослих, які впродовж довгого часу страдждали хронічною нирковою недостатністю, відмічено наявність значної кількості морфологічно змінених ядер та значної дезінтегрованості інтерфазних ядер букального епітелію відносно показників дітей з даною патологією, що свідчить про більш тяжкі функціональні порушенння організму.

7. Виявлено пряму кореляційну залежність між рівнем креатиніну та кількістю ядер з інактивованим хроматином у букальному епітелії хворих з нирковими патологіями і зворотню - між рівнем концентрації іонів К+ і Na+, рівнем загального білку, гемоглобіну, гематокриту та кількістю морфологічно змінених ядер і ядер з конденсованими структурами хроматину.

8. Характерною ознакою порушення функціювання клітин букального епітелію у хворих з загальносоматичними патологіями, пов’язаними з інтоксикацією, є зростання кількості морфологічно змінених ядер, а у хворих з синдромом полікістозу яєчників є зниження кількості ядер з інактивованим хроматином і відповідно ядер зі статевим хроматином, що може бути істотним критерієм для формування груп ризику з даних патологій.

Публікації автора:

  1. Лозовська Ю. В., Коблянська. Г. М., Горовенко Н. Г., Рибальченко. В. К. Особливості цитологічних параметрів вагінального епітелію при синдромі полікістозу яєчників // Таврический медико-биологический весник.- 2000.- Т.4., № 3-4.- С.107-110. ( Лозовська Ю. В.: проведення експерементів та аналіз отриманих результатів, Коблянська Г.М. та Горовенко Н. Г.,: медичне консультування та аналіз результатів, Рибальченко В.К.: планування досліджень, формулювання висновків ).

  2. Лозовська Ю. В., Коблянська Г. М., Горовенко Н. Г., Рибальченко. В. Стан інтерфазних ядер букального епітелію у жінок з синдромом полікістозу яєчників // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. - Київ – Луганськ: ВАТ ЛОД , 2002.- Випуск 2 ( 43 ) .- С.80 –83. ( Лозовська Ю.В.: планування та виконання досліджень, Горовенко Н. Г., Коблянська Г.М.: медичне консультування, формулювання висновків, Рибальченко В.К.: загальне керівництво )

  3. Лозовська Ю. В., Рибальченко. В.К., Коблянська. Г. М., Горовенко Н. Г. Стан інтерфазних ядер букального епітелію у дітей з нирковими патологіями

// Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології.- Київ –

Луганськ: ВАТ ЛОД , 2002.- Випуск 4 ( 55 ) .-С.36 – 42. ( Лозовська Ю.В.:

проведення досліджень і аналіз отриманих результатів, Горовенко Н. Г., Коблянська Г.М.: медичне консультування та планування досліджень,

Рибальченко В.К.: загальне керівництво і формулювання висновків ).

4. Лозовская Ю. В., Рыбальченко В. К. Комплексная методика исследования

репродуктивного здоровья у женщин с поликистозом яичников. Ростов – на Дону:РГМУ.- 1999. - С. 24. ( Лозовська Ю.В.: планування та виконання досліджень і аналіз отриманих результатів, Рибальченко В.К. загальне керівництво і формулювання висновків )

5.Лозовська Ю. В., Коблянська Г. М., Рибальченко В. К. Цитогенетичні дослідження букального епітелію дітей при хронічній нирковій паталогії

// Укр. мед. альманах - Том 3., - Луганськ: МОЗ України. - 2000. - С. 37.

( Лозовська Ю.В.: виконання досліджень і аналіз отриманих результатів,

Коблянська Г.М.: медичне консультування та планування досліджень,

Рибальченко В.К.: загальне керівництво і формулювання висновків ).

6. Горовенко Н. Г., Коблянська Г. М., Лозовська Ю. В. Стан інтерфазних

букального епітелію у жінок з синдромом полікістозу яєчників, які мешкають

у зонах радиаційного забруднення // Міжнародна конференція Пятнадцять

років Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання - Київ – 2001.- С.97.

( Горовенко Н. Г., Коблянська Г.М.: планування досліджень та формулювання

висновків, Лозовська Ю. В.: виконання досліжень та аналіз отриманих результатів ).

7. Лозовська Ю. В.Структура кореляційних зв’язків між показниками

інтерфазних ядер букального епітелію у жінок з синдромом полікістозу

яєчників // Актуальні питання вивчення та збереження біологічного

різноманіття – Київ: МСУ.- 2001. - С. 49.