Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Круцяк Оксана Володимирівна. Морфологічне та антропологічне обгрунтування венозної пластики пазух твердої оболонки головного мозку : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2006. — 153арк. — Бібліогр.: арк. 125-153.



Анотація до роботи:

Круцяк О.В. Морфологічне та антропологічне обгрунтування венозної пластики пазух твердої оболони головного мозку. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 — нормальна анатомія. — Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2007.

Розглядаючи венозні пазухи як складні анатомічні апарати, що регулюють надходження, розподіл, напрямок кров’яних потоків, автор теоретично обгрунтовано і по-новому вирішує питання індивідуальної анатомічної мінливості будови пазух твердої оболони головного мозку склепіння черепа та підшкірних вен верхньої і нижньої кінцівок з метою експериментальної розробки пазушно-венозної пластики, встановлює пошарову топографію та гістологію стінок пазух твердої оболони головного мозку та великих пішкірних вен верхньої та нижньої кінцівок, вперше проводить антропо- та морфометричні обгрунтування способів моделювання різних відділів пазух твердої оболони головного мозку за допомогою венозних трансплантатів.

У дисертації викладено теоретичне обгрунтування і нове рішення питань індивідуальної анатомічної мінливості будови пазух твердої оболони головного мозку склепіння черепа та підшкірних вен верхньої і нижньої кінцівок з метою експериментальної розробки пазушно-венозної пластики.

1. Встановлені морфометричні співвідношення різних відділів пазух твердої оболони головного мозку склепіння черепа та підшкірних вен верхньої і нижньої кінцівок, проведений адаптований добір венозних трансплантатів, враховуючи індивідуальну анатомічну мінливість довжини, ширини (діаметру), висоти та площі. Так, при доліхоморфному типі будови голови та кінцівок довжина пазух та вен збільшується відповідно до 14-25 см і 25-33 см, а діаметр зменшується до 1,0-1,2 см і 0,3-0,8 см; при брахіморфному типі — їх довжина зменшується до 12,5-22 см і 18-26 см, а діаметр збільшується до 1,1-1,5 і 0,5-1,0 см.

2. Встановлена пошарова топографія та гістологія стінок пазух твердої оболони головного мозку склепіння черепа та великих підшкірних вен верхньої та нижньої кінцівок, доказана подібність кожного шару, особливо положення та напрямку зовнішніх та внутрішніх пучків колагенових волокон, формуючих основу та товщину їх стінок.

3. Вперше проведені антропо- та морфометричні обгрунтування способів моделювання різних відділів пазух твердої оболони головного мозку склепіння черепа за допомогою венозних трансплантатів із основної та головної вени плечевої ділянки верхньої кінцівки (від 6 до 8 см), а також малої і великої підшкірних вен стегнової та гомілкової ділянок нижньої кінцівки (від 6 до 10 см).

4. Для пластики передньої третини верхньої стрілової пазухи вперше розроблено спосіб пластики ауто- та алотрансплантатами із основної або головної підшкірних вен, сформованих у верхньому відділі плечевої ділянки довжиною від 5 до 9 см та діаметром від 0,5 до 0,8 см, що повністю відповідає параметрам венозного колектора. Морфологічно обгрунтовані етапи пазушно-венозного з’єднання та послідовності накладання трьох лігатурних держаків і виконання циркулярних швів.

5. Анатомо-експериментально проведено моделювання способу реконструкції середньої та задньої третини верхньої стрілової пазухи ауто- та алотрансплантатами довжиною від 5 до 8 см і діаметром 0,8-1,5 см, сформованих із великої підшкірної вени у верхньому та середньому відділі стегнової ділянки. Встановлена відповідність виконання хірургічного доступу резекції підшкірної вени, формування венозного трансплантата, трепанації черепа у тім’яно-потиличній ділянці, здійснення пазушно-венозного з’єднання і накладання герметизуючих швів по типу судинного шва Карреля.

6. Антропо- та морфометрично обгрунтований спосіб пластики поперечних пазух венозними трансплантатами із малої підшкірної вени, які сформовані на рівні верхнього та середнього відділів гомілки (від 5 до 7 см) з почерговим виконанням усіх етапів цієї експериментальної операції.

7. Запропоновані та розроблені: анатомічний вимірник оригінальної конструкції та нові способи венозної пластики пазух твердої оболони головного мозку склепіння черепа, які підтверджені позитивними рішеннями та деклараційними патентами України.

Публікації автора:

1. Круцяк О.В. Морфо- и антропометрические особенности синусов твердой мозговой оболочки свода черепа // Буковинський медичний вісник. — 2006. — Т.10, № 2. — С.93-95.

2. Круцяк О.В. Морфологічне обгрунтування способів венозної пластики пазух твердої оболонки головного мозку // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. — 2006. — Т.5, № 4. — С.92-94.

3. Круцяк О.В. Гістотопографічні особливості стінок пазух твердої оболонки головного мозку // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. — 2007. — Т.6, № 1. — С.58-60.

4. Вовк Ю.М., Вовк В.Ю., Вовк О.Ю., Антонюк О.П., Круцяк О.В. Методичні основи дослідження індивідуальної анатомічної мінливості органів систем та тканин людини // Український медичний альманах. — 2004. — Т.7, № 5. — С. 34-37 (здобувачем проведено реферування, аналіз та узагальнення використаних джерел).

5. Вовк Ю.М., Вовк О.Ю., Круцяк О.В. Анатомічний вимірювач. — Декл. патент на винахід № 2003111006б 69641А, А61135/103. Заявлено 06.11.2003. Опубл. 15.09.2004. Бюл. № 9 (здобувачем подана ідея корисної моделі).